Autor Wątek: Właśnie zobaczyłem...  (Przeczytany 1129170 razy)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2010 dnia: Maja 21, 2012, 01:35:00 am »
Cytuj
...1:40...
Ja mam trzy solarisy antymajowe (ale z gwarancją do grudnia).
Mogę pożyczyć.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2011 dnia: Maja 21, 2012, 11:24:23 am »
Dobrze, to kilka pomysłów do przemyślenia.
Już zacząłem ciąć "posty" niektórych. To po pierwsze. Po drugie, jakkolwiek kloaczny poziom prezentują tematy w 'Hyde Parku', uważam że nie będę ich zamykał, bo do tego własnie w moim wyobrażeniu służy Hyde Park. Ja go na ten przykład praktycznie nie czytam, uważam za dobry wentyl dla bzdur i bzduropisarzy z tego forum. Samo zaś stworzenie Hyde Parku nie było moim pomysłem, więc nie będę (nie mógłbym i tak) go zlikwidować.
Myślę o przeniesieniu tematów "Właśnie Zobaczyłem" i "Właśnie przeczytałem" też do HP, z naciskiem na ten pierwszy. TO dlatego, że poziom jego także jest raczej niski, i od dawna nie ma niczego wspólnego z Lemem. 

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13403
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2012 dnia: Maja 21, 2012, 12:24:56 pm »
Ja proponuję Q na moderatora. Mówię poważnie. Myślę, że to świetna kandydatura.

Nawiasem mówiąc w tej chwili znakomita większość postów nie ma nic wspólnego z Lemem, najwyżej odległe skojarzenia. Tak odległe, że wszystko da się podłączyć (tym łatwiej, iż Lem renesansowym człowiekiem był). Forum to wypełniają ludzie wyłącznie z tego powodu, że lubią ze sobą gadać. Dlatego ja bym uważał z nożem, nawet jeśli pewne sprawy uwierają.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2013 dnia: Maja 21, 2012, 12:57:00 pm »
Co do swojej ew. kandydatury nie wypowiem się siłą rzeczy, z przyczyn przyzwoitościowych (nemo iudex in causa sua).

Co do przenosin... Gdyby to ode mnie zależało poczekałbym jak się sytuacja w rzeczonych wątkach od teraz rozwinie (taki apel w formie postraszenia umie cuda działać). Zwł, że wyrzucenie do "Hyde Parku" raczej spowoduje trwałe pogorszenie jakości wątków przeniesionych.

Co do odchodzenia od Lema... Na tyle jest uniwersalny i o tylu rzeczach pisał, że zawsze możemy do ściślejszego lemowania wrócić (tzn. mówiąc o czymś wskazywać - niekoniecznie zaraz łopatologicznie ;) - co to ma z Lemem wspólnego).
« Ostatnia zmiana: Maja 21, 2012, 01:02:10 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13403
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2014 dnia: Maja 24, 2012, 09:12:58 am »
Porównanie zasobów wody na Ziemi i Europie...

Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2015 dnia: Maja 24, 2012, 12:20:10 pm »
Europa, Io czy też Tytan to w ogóle najciekawsze ciała niebieskie w układzie słonecznym. Problem z Europą jest taki, że cała ta woda jest pod lodem... trudno byłoby ją zatem w jakikolwiek sposób wykorzystać bo warstwa lodu nie jest zbyt cienka. Trudno także zbadać za pomocą sond czy są w niej wymarzone przez "egzobiologów" bakterie. Bo sonda musiałaby zabrać niezłe wiertełko. Ale "może kiedyś". (Czyli nigdy, przynajmniej dla mnie).

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13403
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2016 dnia: Maja 24, 2012, 12:43:42 pm »
NASA dość poważnie o tym myśli, na bazie ENDURANCE (Environmentally Non-Disturbing Under-ice Robotic Antarctic Explorer).
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2017 dnia: Maja 24, 2012, 01:55:46 pm »
Jaka jest tam warstwa lodu? Bo przecież ostatnio ogłoszono sukces, że tu, na poczciwej Ziemi udało się dopiero teraz pobrać próbki wody z jeziora Wostok. Na moją prostą ocenę, wydaje mi się, że na Europie problem techniczny jest o wiele większy.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13403
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2018 dnia: Maja 24, 2012, 02:27:59 pm »
Bardzo skomplikowana sprawa. Szacunki są od 100 km do 200 m :) . Model "gruby" wynika z czystego modelowania, a "cienki" podparty jest utworami na powierzchni księżyca, których "gruby" nie tłumaczy. To coś miałoby się wtapiać, biorąc ciepło ze stosu atomowego (no dobra, pewnie to będzie generator radioizotopowy). Z orbity nie idzie tego zmierzyć, bo za dużo rzeczy jest innych niż na Ziemi (inna grawitacja no i na Ziemi nie ma ani takiego lodu, ani tak głębokiego oceanu). Pewnie najpierw zostanie wysłany jakiś próbnik sejsmiczny.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2019 dnia: Maja 24, 2012, 04:11:34 pm »
Tak zaś widział dwa z w/w księżyców Clarke (któremu przypisać chyba trzeba zasługę, że fakt tego jak interesujace z nich ciała... niebieskie ;), dotarł do - w miarę - masowej publiki):

"W większości Europa była płaska, nie miała atmosfery, żłobiącej powierzchnię lodu, ani sypkiego śniegu, z którego powstają zaspy. Zamiast śniegu spadały tu meteoryty. Jedynymi siłami, które oddziaływały na rzeźbę terenu, były siły przyciągania spłaszczające lód oraz bezustanne trzęsienia ziemi wywoływane przez inne satelity Jowisza, mijające Europę po swych orbitach. Jowisz, pomimo swojej masy, nie oddziaływał na nią aż tak gwałtownie. Jego wpływ ustał przed miliardami lat, gdy Europa wpadła w uścisk jowiszowego przyciągania.
/.../
- Mówi Heywood Floyd z pokładu „Kosmonauty Aleksieja Leonowa", zmierzającego w kierunku Jowisza. Obecnie wszystkie nasze myśli skupiają się wokół Europy. /.../
Powierzchnia tego księżyca Jowisza ma kolor różowy, z kilkoma brązowymi plamami. Pokryta jest skomplikowaną siecią linii, rozbiegających się we wszystkich kierunkach. Przypomina to zdjęcie z książki medycznej, ukazujące żyły i arterie.
Niektóre z tych linii ciągną się setkami, może nawet tysiącami kilometrów. Przywodzi to na myśl iluzoryczne kanały, które Percival Lowell i inni astronomowie z początków dwudziestego wieku widzieli na Marsie.
Kanały Europy nie są jednak iluzją, choć oczywiście powstały w sposób naturalny. Co więcej, zawierają wodę, wprawdzie pod postacią lodu. Niemal cały ten księżyc pokrywa ocean, którego głębokość wynosi przeciętnie pięćdziesiąt kilometrów.
Europa znajduje się bardzo daleko od Słońca, toteż temperatura na jej powierzchni waha się w granicach stu pięćdziesięciu stopni poniżej zera. Można by się więc spodziewać, że cały tamtejszy ocean to jedna bryła lodu.
W rzeczywistości jest inaczej, ponieważ wewnętrzne pływy Europy wytwarzają znaczne ilości ciepła. Są to te same siły, które wywołują erupcje wulkaniczne na pobliskim księżycu lo.
Lód na powierzchni Europy bez przerwy topi się, łamie i ponownie zamarza, tworząc szczeliny i szpary podobne do tych, które spotykamy w ziemskich regionach polarnych. To właśnie tę skomplikowaną siatkę szczelin widzę przez teleskop. Większość z nich jest ciemna i prawdopodobnie bardzo stara, być może liczy sobie miliony lat. Niektóre jednak są śnieżnobiałe - to nowe szczeliny, powstałe całkiem niedawno. Lód na nich ma zaledwie kilka centymetrów grubości."


"Io - niby rozżarzony piec pełen czerwieni i fioletów - na którym od czasu do czasu wznosiły się żółte chmury wybuchów wulkanicznych i zaraz opadały z dużą szybkością na powierzchnię księżyca. Podobnie jak Jowisz, także Io był pozbawiony geografii. Jego powierzchnia zmieniała się w ciągu dziesięcioleci, w przypadku Jowisza trwało to jedynie kilka dni.
/.../
Chyba już nigdy nie będę tak blisko piekieł jak teraz...
Niektóre z siarczanych jezior są tak gorące, że aż świecą, ale większość światła pochodzi z wyładowań elektrycznych. Co kilka minut cały krajobraz eksploduje, jak gdyby ktoś używał lampy błyskowej. Nie jest to wcale takie złe porównanie: miliony amperów przepływają między Jowiszem a Io, no i mamy wtedy wyładowanie. Jest to największa błyskawica w całym Układzie Słonecznym, a wtóruje jej połowa naszych bezpieczników.
Właśnie dostrzegłem nową erupcję na linii dnia z nocą. Widzę olbrzymią chmurę, która wspina się w naszym kierunku i w kierunku Słońca. Nie sądzę, aby zdołała dotrzeć na naszą wysokość, a jeśli nawet, to nic nam nie grozi z jej strony. Wygląda jednak okropnie, jak potwór, który chce nas pożreć.
Zaraz gdy tu dolecieliśmy, zdałem sobie sprawę, że lo coś mi przypomina. Zastanawiałem się nad tym kilka dni, później musiałem jeszcze konsultować się z archiwum misji, bo nasza biblioteka nie miała niestety tego, o co mi chodziło. Pamiętasz, jak pierwszy raz pokazałem ci w Oksfordzie - jakimi dzieciakami byliśmy wtedy! - Władcę pierścieni? lo to kraina Mordor, możesz sprawdzić w trzeciej części. Jest tam taki fragment o „potokach stopionej skały... które wiły się torując sobie drogę przez kamienistą równinę, aż wreszcie ochłodzone zastygały w dziwne kształty, niby potworne smoki, wyplute z głębi udręczonej ziemi". Wspaniały opis. Ciekawe, skąd Tolkien wiedział, jak wygląda lo, i to ćwierć wieku przedtem, zanim ktokolwiek mógł zobaczyć zdjęcie tego księżyca? A mówi się, że przyroda nie naśladuje sztuki!"

"2010"
(W obu wypadkach najpierw mamy słowa narratora, potem wysylane na Ziemię pierwszoosobowe sprawozdania Floyda.)

Pamiętam do dziś swój iście dziecięcy zachwyt gdy czytałem o tych kosmicznych cudach i jak odłożywszy "Odyseję..." ruszylem natychmiast do półki po jakąś astronomiczną pozycję, by uzupełnić wiedzę na ich temat i skonfrontować fikcję lit. z faktami.
« Ostatnia zmiana: Maja 24, 2012, 04:36:23 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13403
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2020 dnia: Maja 25, 2012, 10:54:25 pm »
Obłędne zdjęcie...

Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2021 dnia: Czerwca 02, 2012, 01:49:33 pm »
Właśnie przeczytałem znakomity artykuł o Jubileuszu Królowej:
http://wyborcza.pl/1,75248,11847712,60_lat_panowania_Elzbiety_II.html?as=2&startsz=x
i usiadłem do kąpa, aby wystukać felieton a propos. Moje felietony/komentarze/uwagi zazwyczaj, a przynajmniej często odnoszą się do wydarzeń z mego prywatnego życia, więc a propos HMTQ otworzyłem szafkę (tę, Maźku, na której stoi wieża SONY), żeby wyciągnąć list, jaki dostałem w 1979 roku od Elżbiety II, ale jako pierwsza wpadła mi w ręce gruba na 5 cm koperta ze zdjęciami formatu A-5, od zaspokojenia płochej ciekawości nie mogłem się powstrzymać i zajrzałem (do tej szafki nikt nie zaglądał od 20 lat), no i ugrzązłem na następną godzinę po uszy, bo tam okazały się  (...właśnie zobaczyłem) liczne foty z okolic Mistrza (z Nim samym na czele), i zamieszczam* trzy z nich (lato 1990), które - rozumiem - nikomu nie wadzą, a jedna już była na forum sygnalizowana. Resztę tych czarno-białych arkusików wkładam do koperty i pryjorytetem wyślę w poniedziałek na Narvik 66.
VOSM
[Modify kilka godzin później] O Jezu, znalazłem 6 bankowo (NBP) zaszytych i zapieczętowanych woreczków monet  w stanie menniczym o nominalach 10, 20 i 50 groszy z 1987 roku...




« Ostatnia zmiana: Czerwca 02, 2012, 05:07:57 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2022 dnia: Czerwca 03, 2012, 03:54:49 am »
Może tego podwójnego Lema...gdzieś tak zawiesić, żeby nie przepadł w otchłaniach?:)

A kto jest na drugim zdjęciu? Syn Mębera? Z? Córką?:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2023 dnia: Czerwca 03, 2012, 09:49:32 am »
Co do wieszania Mistrza: co Pani ma na myśli?
Co do dzieci - tak (Maciej Stanisław i Anna Małgorzata).
Co do proszku i płynu - został kupiony latem 1990 w wiejskim sklepiku niedaleko Iławy.
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2024 dnia: Czerwca 03, 2012, 04:56:32 pm »
Cytuj
Co do wieszania Mistrza: co Pani ma na myśli?
Co do dzieci - tak (Maciej Stanisław i Anna Małgorzata).
Co do proszku i płynu - został kupiony latem 1990 w wiejskim sklepiku niedaleko Iławy.
Codo 1 - piękne zdjęcie na rozkładówkę, albo jaką stronę główną.
Codo 2 - ładny ołtarzyk (takoż dzieci:), próbuję zgadnąć religię. Konsumpcjonizm!!? Już?
Codo 3 - Siemiany, Makowo, Rożental? A może Jerzwałd, u samego N-samochodzika?

W takzwanem międzyczasie postnym rozpoczęła się wojna z Cesarstwem. Chrobry zdobył i właśnie stracił tron czeski. Szkoda. Bylibyśmy teraz jednym narodem. A i państwem może.
Także chwilowo będzie pod górkę, ale od 1007 odwrotnie.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 03, 2012, 05:05:40 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana