Autor Wątek: Religijna Rzeźba  (Przeczytany 1169540 razy)

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2959
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1215 dnia: Lutego 15, 2011, 11:50:29 am »
tzok,
definicja heurystyki w tym cytacie jest przepisana z Wikipedii, gdzie jest skompilowana z definicji zawartych w encyklopediach (w tym Wielkiej PWN) - dalszy tekst po definicji w Wikipedii. Więc jeśli uważasz, że coś jest z tym nie tak, to winić powinieneś raczej czynniki wyższe  :) Owszem, autor bloga ma dość sprecyzowany pogląd na pewne sprawy, nadużyciem jednak jest nazywanie tego, co pisze, głupotami.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1216 dnia: Lutego 18, 2011, 10:42:48 am »
Uświadomiłem sobie, że nie wkleiłem linka o relikwiach (ale zapytałem, co x.x. Heller i Życiński by o nich powiedzieli) a chodzi mi oczywiście o to, że "Relikwiarz z fragmentem sutanny i kroplą krwi Jana Pawła II przekazał Robertowi Kubicy za pośrednictwem dziennikarza metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Polski kierowca przebywa w szpitalu we Włoszech, gdzie w piątek przeszedł kolejną operację". Nie chodzi mi rzecz jasna o samego Kubicę (który sam o to prosił) ani o przekazanie tylko o obecny stosunek Kościoła do relikwii (na czym się nie znam).
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1217 dnia: Lutego 19, 2011, 01:34:29 am »
Taki sam jak stosunek do wszystkiego innego! Vox Populi, Vox Dei. Jeśli jakiś dogmat p jest nie do końca zgodny z Vox Populi, to tym gorzej dla jego dogmatyczności :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1218 dnia: Lutego 19, 2011, 09:13:59 am »
To nie jest takie proste.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

pittmirg

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1219 dnia: Lutego 20, 2011, 03:58:45 pm »
2. Czy istnieje religia głosząca Zaświat, która wszakże nie uzależnia dostępu do niego od jakości doczesnego życia?

Tzn. dostępu do życia pozagrobowego w ogóle? Nie jest tak czasem w chrześcijaństwie?

Jeśli natomiast chodzi o nieróżnicowanie miejsca czy jakości życia pozagrobowego w zależności od tego, co się robi przed śmiercią, wydaje mi się, że tak sprawa wygląda w etnicznej religii Japonii (yomi) i w pierwotnym judaiźmie (szeol), na podst. źródeł mi dostępnych.

W "pogańskich" religiach Europy też niekoniecznie było to tak akcentowane jak w chrześcijaństwie i islamie. Szyjewski w "Religii Słowian" twierdzi, że:

Cytuj
Podobnie Słowianie początkowo nie rozróżniali raju i piekła, istniał jeden „zaświat” otaczający „nasz świat”, pozaziemski Wyraj, Raj, Irij (...) Później zaświaty uległy zwielokrotnieniu.

Cytuj
3. Czy istnieje religia, która nie wymaga oddawania czci Istocie?

Szukałbym w Azji (np. odłamy buddyzmu). Rzecz jasna, nie musi to oznaczać zaprzeczania istnieniu jakichś istot niematerialnych, dewów itp., czy ateizmu.

Cytuj
1. Czy istnieje religia, w której nie ma życia pozagrobowego?

Ktoś na innym forum mi mówi, że przykładem jest saducejska wersja judaizmu.

Znalazłem takie opracowanie.
« Ostatnia zmiana: Lutego 20, 2011, 04:51:16 pm wysłana przez pittmirg »

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1220 dnia: Lutego 21, 2011, 12:39:11 am »
nie
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

pittmirg

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1221 dnia: Lutego 21, 2011, 05:34:12 pm »
papier

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1222 dnia: Lutego 21, 2011, 06:34:46 pm »
Nożyce!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1223 dnia: Lutego 21, 2011, 06:52:48 pm »
sztajn?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1224 dnia: Lutego 21, 2011, 10:27:29 pm »
tzok,
definicja heurystyki w tym cytacie jest przepisana z Wikipedii, gdzie jest skompilowana z definicji zawartych w encyklopediach (w tym Wielkiej PWN) - dalszy tekst po definicji w Wikipedii. Więc jeśli uważasz, że coś jest z tym nie tak, to winić powinieneś raczej czynniki wyższe  :) Owszem, autor bloga ma dość sprecyzowany pogląd na pewne sprawy, nadużyciem jednak jest nazywanie tego, co pisze, głupotami.
Rzeczywiście, definicja taka znajduje się tutaj
Nie wiedziałem, że w logice istnieje pojęcie heurystyki :o. Mam tu w domu książkę o heurystykach, ale rozumianych tak jak tutaj, czyli: "w tym wypadku definiowanych jako zbiór reguł oraz wskazówek, które mogą, lecz nie muszą, prowadzić do właściwego rozwiązania.". I w przypadku informatyki przynajmniej, o heurystykach można jak najbardziej wypowiadać się ściśle i dowodzić ich różnych własności. Dlatego tak mnie zdziwiło zwłaszcza zdanie z logicznej definicji: "Na podstawie istniejącej wiedzy stawia się hipotezy, których nie trzeba udowadniać."

Ale bardzo słusznie zwracasz mi uwagę. Mój błąd, że wypowiedziałem się kategorycznie, a nie sprawdziłem nawet dokładnie.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1225 dnia: Lutego 21, 2011, 11:52:58 pm »
Wracam do swojego styczniowego:
http://forum.lem.pl/index.php?topic=537.msg37998#msg37998
Moim (Remuszki) kryterium jest w tym wypadku DZISIEJSZA (aktualna, obecna) oraz WERYFIKOWALNA liczba wiernych(wyznawców).
Poszperałem po sieci i nic nie znalazłem, mimo P.T. wskazówek i podpowiedzi.
Wychodzi na to, że 3 x nie.
Nie istnieje.
Nie istnieje.
Nie istnieje.
Stanisław Remuszko
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1226 dnia: Lutego 22, 2011, 12:09:54 am »
Zależy czy uznać satanizm wg LaVeya.
- w odniesieniu do oddawania czci: "Unlike Theistic Satanism, LaVeyan Satanism does not involve the literal worship of any being other than the self, but rather uses "Satan" as a symbol (...)"
- w odniesieniu do liczby wyznawców: "Although exact numbers are not known, conservative estimates are that the number of adherents run into the thousands."
- wydaje mi się też, że nie ma tam wiary w życie pozagrobowe.

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1227 dnia: Lutego 22, 2011, 06:16:09 am »
to tak jak przy wierze w rycerzy dżedaj..

pośrednio między tutaj, a właśnie się dowiedziałem:

Cytuj
(...)islamscy duchowni otwarcie nawołują do rebelii, a kolejne placówki dyplomatyczne wypowiadają posłuszeństwo reżimowi. Kraje UE potępiają użycie przemocy wobec demonstrantów i obawiają się masowego napływu uciekinierów.(...)

Dwa libijskie myśliwce Mirage F1 niespodziewanie wylądowały na lotnisku na Malcie. Maltańskie władze potwierdziły, że piloci odmówili bombardowania demonstrantów i zdecydowali się uciec z kraju wraz z maszynami. Myśliwce pilotowali oficerowie w randze pułkownika.

Ciarki mnie przeszły. Ci oficerowie byli forumowiczami Lema chociaż najprawdopodobniej nigdy w życiu nie słyszeli o Lemie. którzy przeczytali gdzieś mimowolnie przepisaną z wywiadu-rzeki z jakimś libijskim odpowiednikiem Sapkowskiego za pieniądze bezpośrednio (znaczy niezawoalowane w prozetyce) wyrażoną niezgodę na zło w sformułowaniu 'Gdzieś istnieje granica! W któryms momencie pilot wciskający przycisk zrzucający bomby jest odpowiedzialny za cywili którzy są pod nim!'

Szczerze powiedziawszy, to myślałem, że dłużej pociągną te reżimy, mówiłem kiedyś ojcu, że chiny się końcą, a on odpowiedział, że się znajdą inne chiny jakkolwiek nie wierzę w płacz z powodu wzrostu cen odzieży w galeriach handlowych. Oficjalnie zmieniam więc zdanie i od teraz myślę, że już za pięćdziesiąt lat prawie cały świat będzie demokratyczny. Reszta moich rozważań dotyczących przyszłości świata jak kogoś interere tutaj:

http://www.digart.pl/zoom/6078337/Przeslanie.html
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1228 dnia: Lutego 22, 2011, 07:45:55 pm »
W dodatku może już były zadane?
1. Czy istnieje religia, w której nie ma życia pozagrobowego?
2. Czy istnieje religia głosząca Zaświat, która wszakże nie uzależnia dostępu do niego od jakości doczesnego życia?
3. Czy istnieje religia, która nie wymaga oddawania czci Istocie?
Mureszko
Pytania świetne. Wydaje mi się, że religią spełniającą w dość dużym stopniu powyższe założenia jest wywodzący się z chrześcijaństwa uniwersalizm unitariański. Unitarianizm początkowo głosił boską jedność (tj odrzucał dogmat trójcy świętej), później dołączył do tego uniwersalizm, czyli przekonanie, że zbawienie jest dostępne wszystkim ludziom, niezależnie od tego, w co wierzą (ani nawet od tego, czy w ogóle w cokolwiek wierzą). (...) Uniwersalista zapytany o to, w co właściwie wierzy, nie wyrecytuje chrześcijańskiego credo nicejskiego - zamiast tego powie zapewne, że wierzy w wolność jednostki i jej swobodne prawo do poszukiwania na własną rękę wartości duchowych. (cyt. W. Orliński, "Ameryka nie istnieje" - tam pierwszy raz przeczytałem o uu). Można by się spierać, czy w takim przypadku można jeszcze mówić o religii. W każdym razie istnieją organizacje, wierni spotykają się w kościołach. Liczba wyznawców to kilkaset tysięcy, głównie w USA (a tam głównie w Nowej Anglii).

Wyznawcą uniwersalizmu unitariańskiego jest też Tim Berners-Lee. Na stronie W3 jest ciekawy artykuł, w którym Berners-Lee w skrócie pisze o swojej religii i o tym, w jaki sposób przypomina Internet (w skrócie - chodzi głównie o decentralizację (unitariańskie organizacje nie mają hierarchii, jak większość Kościołów) i tolerancję).

Przypuszczam, że elementy dotyczące zbawienia wszystkich ludzi znajdziemy też - jak już wspomniano wyżej - w buddyzmie czy hinduizmie, ale tu już za dużo nie mam do powiedzenia. Jeśli ktoś miałby ochotę, może zajrzeć do kolejnego artykułu z angielskiej Wikipedii, Universal reconciliation. Sądząc po początku jest porządnie napisany.

Odnośnie pytania drugiego - zdaje się, że chociażby świadkowie Jehowy uważają, że zbawiona może zostać tylko określona ilość ludzi. Protestanci w większym lub mniejszym stopniu uznają doktrynę predestynacji. W pewnym stopniu można to podciągnąć pod ten punkt, ale chyba nie do końca.

Tak na marginesie, ciekawą koncepcją jest anihilacjonizm (wikipedia en | wikipedia pl , lepsza oczywiście angielska), czyli pogląd, że dusze grzeszników nie będą wiecznie torturowane w piekle, a po prostu zostaną zniszczone. Akceptują go między innymi zielonoświątkowcy.


Uświadomiłem sobie, że nie wkleiłem linka o relikwiach (ale zapytałem, co x.x. Heller i Życiński by o nich powiedzieli) a chodzi mi oczywiście o to, że "Relikwiarz z fragmentem sutanny i kroplą krwi Jana Pawła II przekazał Robertowi Kubicy za pośrednictwem dziennikarza metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Polski kierowca przebywa w szpitalu we Włoszech, gdzie w piątek przeszedł kolejną operację". Nie chodzi mi rzecz jasna o samego Kubicę (który sam o to prosił) ani o przekazanie tylko o obecny stosunek Kościoła do relikwii (na czym się nie znam).

Wyborcza opublikowała na ten temat artykuł pod stosownym tytułem Relikwia show. Kubica nie do końca sam o to prosił - chciał dostać obrazek z wizerunkiem JP2. Ale że Kubica ma już rangę Dobra Narodowego to najwyraźniej Kościół postanowił się wypromować. Stosunek Kościoła do relikwii zdaje się nie jest jednoznaczny i myślę, że Terminus podsumował to niezgorzej.

Vox Populi, Vox Dei. Jeśli jakiś dogmat p jest nie do końca zgodny z Vox Populi, to tym gorzej dla jego dogmatyczności :)

W tym konkretnym przypadku mamy 3 problemy, ponoć włoska prasa je podkreślała:
1. Relikwie z krwi nie cieszą się popularnością w dzisiejszych czasach. (Swoją drogą, jako dziecko nie mogłem spać po obejrzeniu programu o krwi jakiegoś świętego, która raz jest zakrzepła a raz płynna; demonstrowano ją co roku podczas jakiegoś święta i jej stan miał coś oznaczać. Jakąż radość poczułem przeczytawszy ładnych parę lat później, że wreszcie ją zbadano i okazało się, że to fake. Imienia świętego nie pamiętam i nie chce mi się teraz szukać).
2. Krew pobrano papieżowi do badań, w 2005 roku, przed zabiegiem tracheotomii. Zazwyczaj po badaniach krew jest niszczona, ale biskupi wpadli na świetny pomysł...
3. A tak w ogóle, to Jan Paweł II nie jest jeszcze nawet błogosławionym, więc mówienie tu o relikwiach (i rozporządzanie nimi) jest lekko ryzykowne.

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1229 dnia: Lutego 24, 2011, 05:47:24 pm »
o tak! też jako zadeklarowanemu ateiście zdarza mi się w realu
w momencie jakiegoś "nagłego niebotycznego zdenerwowania"
wysyczeć przez zaciśnięte zęby skargę o zakłócaniu mojego zen

:)
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.