Autor Wątek: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.  (Przeczytany 313241 razy)

Andrew89

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #300 dnia: Marca 10, 2008, 06:17:26 pm »
Widzę, że od mojego postu to się jakaś dyskusja na forum ożywiła. Nie trzeba dziekować ;-), ale moglibyście wskazać mi jeszcze inne filmy, a przede wszystkim książki do mojej prezentacji ?? Pamiętajcie że to tylko 15 min. Wczoraj przypomniało mi się , że jest jeszcze film o przyszłości, niestety nie pamiętam tytułu ;-(. Opowiada o człowieku, który żyje w czasach gdy wszyscy są genetycznie "modyfikowani". Firma za duże pieniądze do probówek z ludzkimi embrionami "durzuca te leprze geny". Bohater chce polecieć w kosmos ale zdrowie mu na to nie pozwala, więc zaprzyjaźnia się z  takim gościem, który mu pomaga. Porównałbym to z Blade Runner jako następnym stadium zmian w czowieku - zaczyna się niewinnie ale później jest ...
Pomóżcie mi z książkami do tego doczepić, bo w ostateczności będę musiał skupić się na "bajkach robótów" Lema, tam też chyba jest taka bajka o pół ludziach. Bardzi proszę o pomoc, co można dodać do tego. Stworzyłbym pokaz ewolucji organizmu ludzkiego aż do maszyny. Czekam na jakieś propozycje książek

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #301 dnia: Marca 10, 2008, 07:59:43 pm »
Cytuj
Widzę, że od mojego postu to się jakaś dyskusja na forum ożywiła. Nie trzeba dziekować ;-)

;)

Cytuj
ale moglibyście wskazać mi jeszcze inne filmy, a przede wszystkim książki do mojej prezentacji ?? Pamiętajcie że to tylko 15 min. Wczoraj przypomniało mi się , że jest jeszcze film o przyszłości, niestety nie pamiętam tytułu ;-(. Opowiada o człowieku, który żyje w czasach gdy wszyscy są genetycznie "modyfikowani". Firma za duże pieniądze do probówek z ludzkimi embrionami "durzuca te leprze geny". Bohater chce polecieć w kosmos ale zdrowie mu na to nie pozwala, więc zaprzyjaźnia się z  takim gościem, który mu pomaga. Porównałbym to z Blade Runner jako następnym stadium zmian w czowieku - zaczyna się niewinnie ale później jest ...

To "Gattaca" - bardzo dobry, kameralny film. Zastanawiałem się czy Ci go nie polecić.

Cytuj
Pomóżcie mi z książkami do tego doczepić, bo w ostateczności będę musiał skupić się na "bajkach robótów" Lema, tam też chyba jest taka bajka o pół ludziach. Bardzi proszę o pomoc, co można dodać do tego. Stworzyłbym pokaz ewolucji organizmu ludzkiego aż do maszyny. Czekam na jakieś propozycje książek

Ewolucja organizmu aż do maszyny? To najlepiej by się "Diaspora" Egana nadała, ale jeszcze to u nas niewydane. Pozostaje wydane u nas "wyekstrahowane" z niej opowiadanie "Dywany Wanga" (w zbiorze "Nowe Legendy"). (Może też być stary, ale jary "Dzień milionowy" Pohla - opowiadanie zamieszczone w trzecim tomie "Drogi do science fiction".)

Resztę propozycji książkowych znajdziesz TU - mówiłem, poszukaj na Forum :P. (Co za lenistwo cholerne, nawet z wyszukiwarki się skorzystać nie chce! >:()
« Ostatnia zmiana: Września 15, 2015, 03:07:27 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Andrew89

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #302 dnia: Marca 10, 2008, 08:30:26 pm »
dzięki za przypomnienie ;-) Przeszukałem całe forum ale to jakoś mi umknęło ;d

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #303 dnia: Marca 10, 2008, 08:51:11 pm »
Cytuj
Przeszukałem całe forum

Przypuszczam, że wątpię :P
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #304 dnia: Marca 11, 2008, 02:15:16 pm »
Cytuj
jest jeszcze film o przyszłości
Filmów o przyszłości jest w przybliżeniu milion, na tym polega problem i dlatego nikt Ci nie mówi nic konkretnego. Musisz w tym temacie odnaleźć jakieś generalizacje i podeprzeć jedynie przykładami. Podanie dwóch przykładów jako wizje przyszłości będzie jakimś zbezczeszczeniem tematu. Możesz zaatakować że jedni widzą pozytywnie a inni negatywnie, omówić dwa nurty i rzucić startrekiem kontra mad maxem/terminatorem/waterworldem/czymkolwiek. Możesz powiedzieć że głównie autorzy stawiają na rozwój w tym samym kierunku który jest teraz czyli "oświeceniowy" choć niektórzy robią inaczej (Dune). Itd itp. Musisz od ogółu, masz omówić cały temat a nie przedstawić jeden procent. Na jeden procent mógłby być temat "moja ulubiona wizja przyszłości". Podanie dwóch przykładów nie powie nic na temat.

No i jak już wymyślisz jak chcesz atakować to wtedy pomożemy z przykładami.

This user possesses the following skills:

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #305 dnia: Marca 11, 2008, 03:01:29 pm »
Cytuj

Przypuszczam, że wątpię :P

Bardzo ladna konstrukcja zdaniowo-logiczna  ;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #306 dnia: Marca 11, 2008, 03:50:40 pm »
Cytuj
Możesz zaatakować że jedni widzą pozytywnie a inni negatywnie, omówić dwa nurty i rzucić startrekiem kontra mad maxem/terminatorem/waterworldem/czymkolwiek. Możesz powiedzieć że głównie autorzy stawiają na rozwój w tym samym kierunku który jest teraz czyli "oświeceniowy" choć niektórzy robią inaczej (Dune).

Hehe... Heglowska dialektyka wiecznie żywa...

BTW. o tych dualizmach i ich mozłiwych przykładach (hurraoptymizm/wątki apokaliptyczne; technofetyszyzm/neoluddyzm; Kosmos/cyber itd.) mówiliśmy juz w tamtym wątku.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #307 dnia: Marca 11, 2008, 03:51:36 pm »
Cytuj
Bardzo ladna konstrukcja zdaniowo-logiczna  ;)

Cytat z klasyka myśli politycznej, N. Dyzmy ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Andrew89

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #308 dnia: Marca 11, 2008, 04:06:55 pm »
Cytuj
 Możesz powiedzieć że głównie autorzy stawiają na rozwój w tym samym kierunku który jest teraz czyli "oświeceniowy" choć niektórzy robią inaczej (Dune). Itd itp. Musisz od ogółu, masz omówić cały temat a nie przedstawić jeden procent.

No i jak już wymyślisz jak chcesz atakować to wtedy pomożemy z przykładami.

OK, myślałem żeby przedstawić świat przyszłości tak jak mowiłeś pozytywnie i negatywnie i przejść do jednostki ludzkiej, która żyje w takich alternatywnych światach (tu już potrzebne przykłady, jakoś do negatywnej wizji przyszłości mam tamte knigi ;-)Ogólnie istnienie przyszłości to już pozytywna wizja). Mogłbyś mi przybliżyć znaczenie tego kierunku "oświeceniowego" ?


Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #309 dnia: Marca 11, 2008, 04:22:41 pm »
Cytuj
Ogólnie istnienie przyszłości to już pozytywna wizja). Mogłbyś mi przybliżyć znaczenie tego kierunku "oświeceniowego" ?

Tu juz wykraczamy poza SF sensu stricte... O Oświecieniu i jego ideałach jest - o ile pamiętam - mowa w pierwszej klasie LO.

A o wpływie myśli oświeceniowej na SF pisze co drugi krytyk... Jak rzekł mistrz Yoda: "Use the Google, Luke!".

"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #310 dnia: Marca 11, 2008, 04:34:16 pm »
Ogólnie twórcy sf zazwyczaj są fascynatami nauki, technologii itd. To z kolei wywodzi się z nurtu oświecenia (poczytaj o tym, błyśniesz na maturze jak nawiążesz ;) ). Ogólnie chodzi o logiczność podejścia do świata, racjonalizm. No i większość (?) s-f pomija całkowicie tematyki inne niż racjonalistyczne choć oczywiście są wyjątki. Rozważa je rzecz jasna Lem. I podczas gdy jedni w ogóle nie podejmują tematu np religijności taki Herbert tworzy świat przyszłości gdzie religia wstrzymuje rozwój technologii! Myślę że jak masz poznać różne wizje to Dune jest obowiązkowa przez oryginalność.

Tu możesz rozwinąć się w tą taką sinusoidę co mówi o tym że epoki mamy na zmianę racjonalistyczne i irracjonalistyczne i że twórcy jedni zakładają że będzie racjonalizm się rozwijał w nieskończoność a inni (ten Herbert) że nie.

Możesz nawet podzielić na s-f "bliską" i "odległą", tj. dziejącą się w niedalekiej przyszłości, na Ziemi, w określonym roku, z technologią opartą mniej lub bardziej o współczesną wiedzę lub taką gdzie nie skupia się na określaniu czasu ani podstaw technologii a na innych rzeczach (star trek, dune, star wars).

No temat jest strasznie obszerny. (A ja jak widać mam dziś problem z formułowaniem myśli na dodatek  :-/ ).

This user possesses the following skills:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #311 dnia: Marca 11, 2008, 04:43:34 pm »
Cytuj
I podczas gdy jedni w ogóle nie podejmują tematu np religijności taki Herbert tworzy świat przyszłości gdzie religia wstrzymuje rozwój technologii! Myślę że jak masz poznać różne wizje to Dune jest obowiązkowa przez oryginalność.

Oczywiście wizja Herberta jest doskonała i oryginalna, ale... zwrot ku religii hamującej (nie w 100% zresztą) rozwój technologii ma też swoją jak najbardziej racjonalną przyczynę - jest nią ("Terminator" się kłania) krwawa wojna ze Sztucznymi Inteligencjami i wywołane nią lęki...

Cytuj
lub taką gdzie nie skupia się na określaniu czasu ani podstaw technologii a na innych rzeczach (star trek, dune, star wars).

Te historie są dobrane lekko przypadkowo. "Star Wars" to baśń, legenda, mit w opakowaniu sztafażu SF. "Dune" to SF jak najbardziej serio, w której - owszem - nie technologia jest najwazniejsza. "Star Trek" zaś (miło, że wspomniałeś :)) to poniekąd manifest społeczno-ideologiczny (prawie jak "Obłok Magellana" ;)), który jednak miał być jak najbardziej sensowny technologicznie (i warstwa "techno" miała iść w parze z ta społeczną), a niekoniecznie wychodziło to z winy niekompetencji naukowej scenarzystów.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Andrew89

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #312 dnia: Marca 11, 2008, 06:19:31 pm »
Dostałem już takiego pomieszania, że hej (za co poniekąd jestem wam wdzięczny, oto prosiłem). Dzisiaj moja sorka skrytykowała całkowicie mój temat i zaproponowała "coś" Lema (jakby napisał tylko 3 książki ;-) i "Małego Księcia". Bo to jest wizja przyszłości... wg niej. Jakby tego było mało, podałem jej kilka tytułów : Perfekcyjną niedoskonałość - dużo mówi u ludziach przyszłości, na co sorka powiedziała, że skoro temat mówi "literackie" to ma być literatura piękną. Nie wiem tylko co ona uważa za piękną, ale starch było pytać. Co wy myślicie, jakie książki powieniem uwzględnić ?? No i najważniejsze, pomysł na tezę - to o czym wczśniej pisałem : negatywne i pozytywne wizje przyszłości i obecność człowieka (trochę zagmatwany)

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #313 dnia: Marca 11, 2008, 06:28:18 pm »
Z pięknej to Dziady kojarzę, może o to chodzi?  :-/

This user possesses the following skills:

Andrew89

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #314 dnia: Marca 11, 2008, 06:34:16 pm »
Cytuj
Z pięknej to Dziady kojarzę, może o to chodzi?  :-/

sam widzisz teraz ;-)

może ktoś poratuje strudzonego wędrowca ? Miał ktoś z Was podobną pracę ? Jakich książek użył i czy wogóle potrafi podzielić się planem prezentacji, żeby coś złączyć, dodać. Może poprostu ktoś ma już pomysł ?