Autor Wątek: Ja, Remuszko :-)  (Przeczytany 447309 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #60 dnia: Lipca 17, 2017, 10:18:34 pm »
Gdzie i kiedy sika książę?
Mam zaszczyt znać od stu lat jednego księcia krwi, i wiem, że on, po godzinie czy dwóch pogaduszek, zwyczajnie wchodzi do toalety, wychodzi, i dalej balangujemy. Ale gdzie i kiedy sika oficjalny książę podczas oficjalnej wizyty? Zwłaszcza drugi w kolejce do tronu? Nie to, żeby od razu obraz na żywo, ale żeby na chwilę dyskretnie się ulotnił i wrócił do gości w tych Królewskich Łazienkach? Nie. Oglądałem transmisję w TVN i nic z tego...
Jak sugerował Mistrz („Pokój na ziemi”?), kosmonauci sa w tych kwestiach wytrenowani i wyregulowani. Potrzeby załatwiają co do sekundy dopiero na sygnał z Ziemi. Jasne. Ale dyplomacja? Może jest tak, że jak Furosemid wzmaga moczopędność, tak jakowyś Antysemid ją hamuje, i książę przed przyjęciem łyka tabletkę? Wtedy może chlać do oporu, a spokojnie wysika się dopiero w Belwederze, przed snem :-)

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #61 dnia: Lipca 18, 2017, 06:37:57 pm »
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1583.msg69802#msg69802

Dziękuję panu profesorowi Markowi Safjanowi za powyższy wywód, którego sedno przytaczam ponizej in extenso, by Czytelnicy właściwie spojrzeli na art. 180 ust. 5 Konstytucji:

...Jest jeden argument, wykorzystany wprost w uzasadnieniu projektu, na który nieustannie powołują się rządzący: że odesłanie w stan spoczynku całego składu SN pozostaje w zgodzie z art. 180 ust. 5 konstytucji, który przewiduje, że w razie zmiany ustroju sądów można przenieść sędziego w stan spoczynku. Czy to jest poważny argument, czy jest to w jakimkolwiek stopniu podstawa do takiego rozwiązania, jakie przewiduje partia rządząca?
Zdecydowanie nie, i trzeba to nieustannie powtarzać! Jest to bowiem argument pozorny, wynikający z prymitywnej lektury tekstu konstytucji, izolowanej wykładni jednego zdania z pominięciem wszystkich innych fundamentalnych przepisów i zasad. Jest to klasyczny przykład deformowania treści konstytucji poprzez wadliwą wykładnię i do tego czynioną w złej wierze...


Z pokorą stwerdzam, przekonany siłą merytorycznych argumentów Pana Profesora, iż wziąłem pozór za prawdę, przeczytałem prymitywnie, wyizolowałem zdanie, pominąłem kontekst i zdeformowałem wykładnię. Fałszywą tezę o wystarczalności art. 180 ust. 5 pospiesznie odwołuję! [Ale do jednego się nie przyznaję: do złej wiary. Do tępactwa oraz ignorancji – tak, do podłych intencji – nie.]

P. T. Czytelników przepraszam i serdecznie zachęcam do lektury krótkiego i klarownego wywodu prof. Safjana : -)

R.

pjes: widząc, co w tej chwili dzieje się w mediach (wszystkich!), chcę z naciskiem powtórzyć moje obywatelskie sedno sedn: władza sądownicza musi być strukturalnie i funkcjonalnie jak najbardziej niezależna od władzy ustawodawczej i od władzy wykonawczej.

Oznacza to, w maksymalnym streszczeniu, że władza sądownicza powinna rządzić się SAMA. Czyli że - z wyjątkiem wyjątków określonych nawet nie w ustawie, tylko wprost w Konstytucji - władza parlamentarna i wykonawcza nie powinna mieć ŻADNEGO wpływu na sędziowskie orzekanie. Ani bezpośredniego, ani pośredniego. Tak uważam. Dixi!
« Ostatnia zmiana: Lipca 18, 2017, 09:37:04 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #62 dnia: Lipca 19, 2017, 10:45:36 am »
Dobrze, że wczoraj poszedłem wcześniej spać, bo gdybym wczoraj późnym wieczorem/nocą zobaczył to, o czym trąbią teraz wszystkie portale i powtarzają co chwila antyreżimowe telewizje, to, jako Przejmuszko, chyba bym w ogóle nie zasnął. Rękoczyny i agresję na sali plenarnej widziałem dotąd tylko w parlamencie Ukrainy.
Obywateli-Forumowiczów o mocnych nerwach zachęcam do oglądania transmisji z Sejmu, która za chwilę ma się rozpocząć...

R.
 
[10:56] Wyczuwalny zawód w głosach sprawozdawców: spokój, ład, porządek... Brak MIĘSA!!! Więc setny raz pokazują apiat' wczorajsze.
Merytorycznie: co teraz będzie, skoro wiadoma ustawa trafiła do komisji, a parlament idzie na urlop do września? Odłożenie awantur do jesieni? Ale zaraz, czemu nie dziś wieczór, jutro, albo pojutrze? Posiedzenie Sejmu trwa przecież trzy dni!
« Ostatnia zmiana: Lipca 19, 2017, 11:56:04 am wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #63 dnia: Lipca 20, 2017, 02:55:19 pm »
Dzielę się wpisem z „Gazetki”:

http://wyborcza.pl/7,75968,22115954,wscieklosc-i-wrzask-jaroslawa-kaczynskiego-bez-hamulcow.html?v=1&pId=45555540&send-a=1#opinion45555540

Nie podzielam tenoru komentarza pana Pawła Wrońskiego.
Nie poruszył mnie sam wybuch emocji, bo każdy ma własną wytrzymałość psychiczną. Poruszyła mnie natomiast solidna WIARA W MORDERSTWO, wyznawana dziś, SIEDEM LAT po tej tragicznej katastrofie lotniczej.
Przez te lata smoleńska katastrofa została wyjaśniona dziesięć razy dokładniej i precyzyjniej niż zabójstwo prezydenta Kennedy’ego. Pod światło, pod mikroskopem i pod każdym kątem. Ustalono ponad wszelką wątpliwość, że jedynymi jej przyczynami były kardynalne błędy pilotów i zbieg przypadków, z definicji nieintencjonalny przecież. Nie znaleziono cienia cienia dowodu, że było choć odrobinę inaczej.
Bystry i rozumny Jarosław Kaczyński, jakiego przed kilkunastu laty znałem, powinien po jakimś czasie pogodzić się z tą twardą konkluzją. Skoro jednak nadal wierzy w zamach, musi to oznaczać, że pod wpływem Smoleńska bardzo się zmienił mentalnie. Jeśli tak, to raczej nie powinien być kimś w rodzaju Naczelnika Państwa. Nie powinien posiadać realnej władzy w III RP.
Stanisław Remuszko
remuszko@gmail.com, 504-830-131
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #64 dnia: Lipca 20, 2017, 06:47:58 pm »
Przy goleniu:

Jaki największy promień może mieć jedna z identycznych kul, których największą liczbę da się zmieścić w kuli o promieniu jeden?

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #65 dnia: Lipca 21, 2017, 01:25:23 am »
Zasypiając, uświadomiłem sobie, że to zadanie jest sformułowane ganc do bani.
To, o czym pomyślałem przy goleniu, powinno brzmieć:

Jaki największy promień może mieć jedna z CZTERECH (trzech, pięciu) identycznych kul, które da się zmieścić w kuli o promieniu jeden?

Przepraszam.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #66 dnia: Lipca 22, 2017, 10:55:46 am »
1. W Pierwszą Miesięcznicę (!!!) założenia tego wątku spojrzałem na licznik i wychodzi, że cieszy się on stałym zainteresowaniem około setki P.T. Forumowiczów, skoro tyle wyświetleń odnotowuje dziennie (3178:30=106). Dzięki serdeczne :-)
2. Pan Profesor Łamigłówkowy przysłał mi link do zadania z kulamy. Okazało się się, że ono jest podzbiorem całego pakietu zadań podobnych: https://en.wikipedia.org/wiki/Sphere_packing_in_a_sphere
[Notabene, to klasyczny przypadek przygoleniowego myślenia równoległego, jakie miliony razy musiało i musi zachodzić po kilku tysiącach lat różnych ludzkich rozważań. Nihil novi sub sole. Jak przez mgłę pamiętam, że Mistrz o tym pisał już w "Summie", kiedy nikomu nawet nie śnił się internet z jego wyszukiwarkami (szukanistyka i znalezistyka była chyba w innym dziele)]
Inna sprawa, że autorzy, którzy tam podali solucje dla 3-5 kul, nie przedstawili ani wzoru rekurrencyjnego (nie wiadomo, czy taki w ogóle istnieje), ani rozumowania, dla którego wychodzi im promień trójkowej (czwórkowej, piątkowej) kuli taki a nie inny. No, to są umysły z wyższego piętra, skoro rozwiązanie dla trzech kul nazywają przypadkiem trywialnym, a dopiero od czterech zaczyna się "proven".
3. Pan Profesor Astrofizyczny przypomniał wczoraj łamigłówkę z tuzinem kul https://forum.lem.pl/index.php?topic=823.msg51785#msg51785, ale nie potrafiłem mu odpowiedzieć, czy ktoś U NAS podał jednoznaczne rozwiązanie, skoro do końca kłóciliśmy się o treść tej zagadki.

R.       
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #67 dnia: Lipca 22, 2017, 09:52:05 pm »
Pytanie obyczajowe/moralne: czy samotny laureat naukowego Nobla powinien podzielić się Nagrodą z tymi KILKOMA  współpracownikami (palce jednej ręki), którzy się do tego Nobla istotnie przyczynili, i co do których roli nikt w świecie naukowym nie ma wątpliwości?
Nobel, pod względem finansowym, to nie jest dwuzłotówka. To jest w dzisiejszym świecie całkiem spora kasa dla każdego.
JA uważam, że taki Noblista winien rzec (na przykład): biorę z przekonaniem i bez krępacji X% Nagrody, a pozostałe procenty sami (Iksiński, Igrekowski i Zetowski) podzielcie między siebie, wedle waszego uznania.
Tak byłoby, według mnie, uczciwie.

R.

pjes: ktoś przed chwilą zwrócił mą uwagę na fakt, że nie ma pewności co do tej codziennej setki potencjalnych czytelników, skoro nie wiadomo, czy to nie ja sam nie wyświetlam sobie siebie kilkadziesiąt razy dziennie. Teoreticznie tak, ale prakticznie nie, bo z nieubłaganą pewnością dawno wytknąłby mi to na Forum sam Najżyczliwszy Moderator :-)
« Ostatnia zmiana: Lipca 22, 2017, 11:17:31 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #68 dnia: Lipca 23, 2017, 01:18:36 pm »
1. Wracając jeszcze na chwilę do liczników: dla porównania warto by przyjrzeć się, ile wyświetleń dziennie miały przez miesiąc inne wątki. Gdy tylko znajdę czas.

2. Wiedzę o istnieniu piwa Pilsner Urquell posiadłem dzięki generałowi armii Wojciechowi Jaruzelskiemu, który na czas pierwszej wizyty Jana Pawła II po komuszemu zakazał sprzedaży alkoholu o mocy od 5%. Nie wiedziałem o tym, i w ursynowskim „Megasamie” próbowałem kupić flaszkę, ale regały z piwem były zasłonięte. Z wyjątkiem wspomnianego „PU”, który miał niemęskie 4,4% i równie niską cenę. Okazało się napojem wyjątkowo smacznym i od razu stało się moim ulubionym piwem. Nadal jest to chyba jedyne gorzkie piwo na polskim rynku, na dodatek pięknie słabe. Można wypić szklaneczkę „bez skutków”, w odróżnieniu od dzisiejszych „Tater” czy innych „Harnasi” (a widziałem i piwne wynalazki o mocy wina). Niestety, „PU” jest dziś nad Wisłą piwem również najdroższym. Kosztuje dwa razy więcej niż standardowy „Żywiec” czy „Lech”.
Uprzejmie informuję P.T. Piwoszy, że w tym stanie rzeczy pojawiło się w Warszawie piwo o niezachęcającej nazwie „Barowe”, ale o mocy 4% (!!!) i po złotypiędziesiąt za puszkę (!!!). Producentem jest jakowyś tajemniczy „Polfood Group SA” (zapewne koncern ruski, który angielską nazwą, alkoholową słabizną i dumpingową ceną mydli oczy polskiego narodu). Jednak ubogi emeryt pił już trzy razy i nie zaobserwował żadnych skutków ubocznych...

R.

Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #69 dnia: Lipca 24, 2017, 01:14:40 am »
A o tej dziczy co wyła w sejmie co można powiedzieć?

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #70 dnia: Lipca 24, 2017, 10:04:28 am »
Kanalie i mordercy?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #71 dnia: Lipca 24, 2017, 11:48:16 am »
Gdy piszę te słowa, na Uniwersytecie Warszawskim, w historycznym gmachu Starej Biblioteki, rozpoczyna się ta kilkudniowa konferencja: http://www.uw.edu.pl/projekt-ogle-ma-25-lat/ .
Zainteresowanym sprawami Kosmosu radzę rzucić okiem, bo są tam krótko i zwięźle podane szczegóły przedsięwzięcia unikatowego w skali światowej i tak ważnego, że może kiedyś zostać uhonorowane Noblem (przynajmniej ja tak uważam).
Ideę wymyślił i ogłosił przed laty najmłodszy podówczas członek PAN prof. Bohdan Paczyński https://pl.wikipedia.org/wiki/Bohdan_Paczy%C5%84ski, twórczo rozwinął zaś i, by tak rzec, zrealizował, były dyrektor Obserwatorium Astronomicznego UW prof. Andrzej Udalski. Doskonale pamiętam, jak na jednym z seminariów wtorkowych w Sali Kopernikańskiej OA UW Bohdan Paczyński kilkanaście lat temu powiedział wieszczo i wyraziście*: głowa Andrzeja Udalskiego warta jest milion dolarów!
W czasach czynnego pismactwa kręciłem się towarzysko w okolicach astronomicznych, więc wiem, że do naszego chilijskiego obserwatorium w Las Campanas (tak, mamy takie!) wraz z Andrzejem Udalskim, stale latali, aby popychać projekt OGLE, naprzód Marcin Kubiak i Michał Szymański, potem  także Igor Soszyński i Grzegorz Pietrzyński, a potem  jeszcze kilku coraz młodszych (dla mnie) astronomów. Dziś w skład zespołu wchodzi tuzin osób, a przynajmniej tak twierdzi Jego Rektorska UW-Magnificencja, która jest oficjalnym gospodarzem otwieranej właśnie wielkiej międzynarodowej konferencji.

Na koniec dwa luzactwa.
Kiedyś, w prawie pustym mieszkaniu Marka Abramowicza, miałem zaszczyt siedzieć na podłodze na jednym materacu obok Bohdana Paczyńskiego, i pod wpływem ich kalifornijskich opowieści powstał wierszyk relacjonujący wyprawę spragnionego BP do kasyna na terenie amerykańskiej bazy lotniczej:

Bohdan Pe wywiadu asem
Ciągnął stówą lewym pasem
Po butelkach dwóch Łajt Hors
W bazie Juesej Erfors


[Markowi spodobało się zwłaszcza to, że ostatnie dwa wersy równie dobrze można czytać fonetycznie: Po butelce White Horse / W bazie USA Air Forse]

*Wziąwszy pod uwagę inflację, byłoby to dziś znacznie więcej. Dobrym prognostykiem niech będzie Dan David Prize (bodaj szósta w rankingu renomy światowych nagród naukowych), którą Andrzej Udalski otrzymał w maju 2017: https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Udalski

R.
« Ostatnia zmiana: Lipca 24, 2017, 02:21:11 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #72 dnia: Lipca 25, 2017, 04:43:01 pm »
Prawdopodobnie jest to pierwszy na świecie w pełni publiczny pokaz projektu Pomnika Smoleńskiego pana profesora Marka Budzyńskiego (tego od m. in. Sądu Najwyższego, pokazywanego przez ostatni tydzień niemal non-stop w telewizorach wszystkich polskich i wielu międzynarodowych stacji), a w zasadzie panstwa profesorostwa Krystyny i Marka Budzyńskich (% twórczego udziału płci żeńskiej nie jest dla mnie jasny, lecz wiem, że wpływ Dam zawsze jest znaczny, cóż dopiero gdy idzie o Małżonkę-Architektkę..)
Mam nadzieję, że linki się otwierają. Przepraszam, lecz inaczej nie umiem. Więcej napiszę, gdy wrócę z zakupów.
R.   


https://drive.google.com/open?id=0B5G6XVKQv2B4RGwwb1NpdFpULTg


https://drive.google.com/open?id=0B5G6XVKQv2B4YmJVVFZnS2JteFU


https://drive.google.com/open?id=0B5G6XVKQv2B4cjVtRG5MSWMwdEU


https://drive.google.com/open?id=0B5G6XVKQv2B4QWNOWFZUTm94azQ
« Ostatnia zmiana: Lipca 25, 2017, 04:48:19 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #73 dnia: Lipca 25, 2017, 09:16:15 pm »
Zakupy trwały dłużej, i muszę dopisać odrębnie.

Projekt osobiście uważam za genialny - zarówno co do formy, jak i konotacji. Zainteresowani zechcą zwrócić uwagę na fakt, iż jest on CAŁKOWICIE wyprany z treści wiadomych kilkuletnich sporów merytorycznych i politycznych na temat katastrofy. Przypomina o śmierci, lecz jest kontekstowo wkomponowany w życie. 96 tragicznie Zmarłych (szklane płyty) jest nienachalnie obecnych w pamięci Żywych (otoczenie i zwiedzający). Uważam projekt za wyjątkowo piękny.
.
Żiri ma oczywiste prawo do suwerennego zdania. Pozwolę sobie jednak poinformować, że decyzja o odrzuceniu tego arcydzieła (moim zdaniem) w "pierwszym czytaniu" pozostaje do dziś publicznie nieuzasadniona, a żaden z WSZYSTKICH konkursowych projektów do dziś nie został zaprezentowany.

Przykro.

R.

pjes: pragnę bardzo serdecznie podziękować młodej Paulinie, która wytrwale podpowiadała mi, jak produkować linki-urle za pomocą gugli :-)))

pjes II: może to rekordowa liczba wyrazów w jednym forumowym zdaniu? (Prawdopodobnie jest to pierwszy na świecie w pełni publiczny pokaz projektu Pomnika Smoleńskiego pana profesora Marka Budzyńskiego (tego od m. in. Sądu Najwyższego, pokazywanego przez ostatni tydzień niemal non-stop w telewizorach wszystkich polskich i wielu międzynarodowych stacji), a w zasadzie państwa profesorostwa Krystyny i Marka Budzyńskich (% twórczego udziału płci żeńskiej nie jest dla mnie jasny, lecz wiem, że wpływ Dam zawsze jest znaczny, cóż dopiero gdy idzie o Małżonkę-Architektkę..)
« Ostatnia zmiana: Lipca 25, 2017, 09:29:43 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #74 dnia: Lipca 25, 2017, 09:39:21 pm »
Piszesz o tych przeźroczystych słupkach na trawie?
 Bo nic innego nie widzę.

pssss...
Dręczyło, że już, gdzieś, podobne i też wyprane z treści. Przypomniało się - to;

Tu
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Pomordowanych_%C5%BByd%C3%B3w_Europy
« Ostatnia zmiana: Lipca 25, 2017, 10:22:31 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana