Autor Wątek: Prognozy Lema na koniec wieku  (Przeczytany 77965 razy)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #15 dnia: Grudnia 13, 2009, 09:57:58 pm »
Cytuj
do problemu "Rycerzy Świętego kontaktu skazanych na fiasko"
No, skoro taki tytuł ma problem, to i "Fiasko" wypadałoby dorzucić.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #16 dnia: Grudnia 13, 2009, 10:01:21 pm »
No właśnie wyszła mi taka zabawna anegdota ;) W sumie tym tytułem miałam na myśli że "Rycerze Świętego kontaktu" są skazani niestety z rożnych przyczyn na niepowodzenie. Teraz w sumie nie wiem czy gdy dam tytuł punktu w pracy "Rycerze Świetego kontaktu skazani na fiasko" to nie zrobi sie jakieś maslo maślane ;)

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #17 dnia: Grudnia 13, 2009, 10:06:46 pm »
ciarki mnie przeszły, jak przeczytałem ten wątek. To jest temat na co najmniej jeden sążnisty doktorat. Mam pytanie, kto jest Twoim promotorem?

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #18 dnia: Grudnia 13, 2009, 10:08:33 pm »
Hm...zarazara...bo sie pogubilam do Jasnej ANIEL-ki;) Lili na poczatku napisalas ze interesuje Cie temat zagrozen cywilizacyjnych, rozwoj tech itp...super tutaj Ci wszyscy doradzili odpowiedni pozycje a teraz pytasz czy Solaris czy Niezwyciezony (jako rozwoj nekrosfery mozna wpasowac ale co to za gigantyczna praca)?!Co to ma do rzeczy?
Mam pytanie: jaki jest temat Twojej pracy?Albo inaczej masz jakas teze ktora chcesz udowodnic...zmierzyc sie z nia?O czym to po prostu ma byc?;)

« Ostatnia zmiana: Grudnia 13, 2009, 10:12:45 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #19 dnia: Grudnia 13, 2009, 10:08:41 pm »
No nie wiem czy mogę tu podawać nazwiska, dodam tylko że studiuje komparatystykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, tak, ze typowa polonistką to ja nie jestem ;)

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #20 dnia: Grudnia 13, 2009, 10:16:05 pm »
olkapolka wyjaśniam:)
Nie mam jeszcze dokładnej nazwy tematu ale będzie on mniej wiecej o "Wizjach przyszłości na przykładzie wybranych dzieł Lema".
Chciałabym ugryźć zarówno zagadnienia technologiczne (jak w summie) ale i poruszyć kwestię tego jak widział on nadchodzacy koniec wieku i zagrozenia z tego wynikajace (dosć obszernie się to zapowiada). Chciałabym napisac tutaj o róznych typach ewolucji (biologiczna, technologiczna itp.) ale tez o tym jakie zagrozenia mogłyby spotkac cywilizacje pozbawiona ograniczeń, podjąć kwestię tego kiedy w świecie przekształceń genetycznych itd mozna mówic że  ktos nadal  jest "człowiekiem," co to znaczy być człowiekiem itd czy Lemowska ewolucja w istocie nie prowadzi do antyewolucji człowieka ...
Ech myśle że wszystko to jakoś mi sie poukłada po lekturze wszystkich tych ksiażek.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #21 dnia: Grudnia 13, 2009, 10:24:32 pm »
Juz lepiej: tzn najpierw cos przeczytac a pozniej temat wybierac;)Temat jest wg mnie bardzo ciekawy ale radze skupic sie na kilku wybranych problemach bo inaczej "utoniesz" w materialach a czasu masz tak hm...srednio wziawszy pod uwage ze nie czytalas powyzszych pozycji;)
Lili napisalas:Praca będzie dotyczyła wszelkich zagadnien związanych z  prognozami Lema na przyszłość (intelelektronika, fantomatyka, bomba megabitowa  oraz tego jak sie to wszystko odnosi do rzeczywistości itd)
To co w nawiasie to juz material na obszera prace.Moze skup sie na tym?Mozesz tutaj dosyc przejrzyscie porownac wizje do rzeczywistosci.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 13, 2009, 10:42:23 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #22 dnia: Grudnia 13, 2009, 11:20:13 pm »
Problem niestety w tym że Promotor po mojej propozycji tematu zasugerował ze wątek prognoz w kwestii technologii itd jest ok ale mam jeszcze rozwinąć prace o te prognozy zwiazane z kwestiami "cywilizacyjnymi". Motam sie  troche jak to ugryźć by faktycznie nie napisac elaboratu (chciałabym sie zmiescic w 80 max 100 stronach) ale  chyba najlepiej bedzie jak przeczytam te wszystkie ksiazki (mam wprawe w szybkim czytaniu bo na 2 roku mielismy np po 100 lektur zadana na kilka miesiecy z liter. francuskiej, rosyjskiej, angielskiej etc) i zobacze co jakby łatwiej udało mi sie przyswoić. Zbyt wąski temat pracy jest problemem ale zbyt szeroki chyba jeszcze większym....

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #23 dnia: Grudnia 14, 2009, 12:06:21 am »
Lili...jak na koniec wieku, to ja bym jeszcze dorzucił "Rozmowy na Koniec Wieku" z Lemem:
http://mateusz.pl/rozmowy/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 447
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #24 dnia: Grudnia 15, 2009, 01:45:44 pm »
Jest taki odpowiedny doktorat:
Autor - Lech Keller
Title of the thesis: „Visions of the Future in the Writings of Stanisław Lem
Subject of doctoral dissertation: Analysis of Stanisław Lem’s work, and especially his role as a philosopher of science, futurologist and political writer, based on a background of the latest history of Poland
Doctorate 1996-2002. PhD in Politics (2002) from Monash University in Melbourne, Australia

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #25 dnia: Grudnia 15, 2009, 02:45:36 pm »
Jesli moge cos poradzic - z powyzszym byc moze warto sie zapoznac, ale zalecam duzo ostroznosci z wnioskami, ktore moga byc w tym doktoracie zawarte. Autor ma bardzo specyficzny i niesympatyczny stosunek nie tylko do autora, o ktorym pisze, ale mam wrazenie, ze i do reszty swiata ze szczegolnym uwzglednieniem wyznania mojzeszowego.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13404
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #26 dnia: Grudnia 15, 2009, 02:49:18 pm »
Jest taki odpowiedny doktorat:
Autor - Lech Keller
Ehu, ehu, khm...

Ale on się chyba po napisaniu doktoratu poczuł spostponowany ;) . Z braku oczarowania u przedmiotu pracy :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #27 dnia: Grudnia 15, 2009, 03:01:47 pm »
Byc moze, ale poniewaz obecnie szczyci sie slawa internetowego ksenofoba, warchola, pieniacza i zasmiecacza roznych forow nie wydaje mi sie, zeby zdurnial do tego stopnia bardzo nagle, stad pierwej poddaje w watpliwosc wszystko, z czym wystepuje, tak tylko ku Lili przestrodze, bo biedna moze nie wiedziec, ze uznal za stosowne pozostawic po sobie pamiatke takze tutaj.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #28 dnia: Grudnia 15, 2009, 04:39:19 pm »
Ech, wystarczy jeden doktorat, by wracać jak bumerang ::).



Edit: swoją drogą ciekaw jestem (za)wartości merytorycznej tego doktoratu... tyle wygrzebałem, nie brzmi zbyt zachęcająco:

"Ewolucję wizji przyszłości oraz mało znaną, polityczną stronę pisarstwa Stanisława Lema ukazuje Lech Keller w artykule Evolution of Lem’s Vision of the Future. Twierdząc, iż autora Solaris należy traktować jako pisarza na wskroś politycznego, dzieli jego twórczość na komentarze ściśle polityczne (np. podpisywane jako Znawca w paryskiej „Kulturze”), powieści polityczne w stylu SF (Eden, Głos Pana, Wizja lokalna) i podobne opowiadania (Dzienniki gwiazdowe, Cyberiada), a także — filozofię polityki (Dialogi, Filozofia przypadku) oraz „czystą” filozofię (Dialogi, Summa technologiae)."
http://www.wsp.krakow.pl/konspekt/18/lemiana.html

Spodziewam się więc (krzywdząc, być może, człowieka, ale bazując na tym jak sam się w Sieci prezentuje) tezy w stylu: "Lem Żydem i komunistą był, i - choć genialny - bardzo politycznie błądził; tym niemniej JA, L.K. pochylę się nad nim z litoscią".
« Ostatnia zmiana: Grudnia 15, 2009, 07:15:27 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2962
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #29 dnia: Grudnia 16, 2009, 07:47:25 pm »
Problem niestety w tym że Promotor po mojej propozycji tematu zasugerował ze wątek prognoz w kwestii technologii itd jest ok ale mam jeszcze rozwinąć prace o te prognozy zwiazane z kwestiami "cywilizacyjnymi".

Na jedno wyjdzie. Przemiany cywilizacyjne (rozumiem, że chodzi o społeczne, swiatopoglądowe itp) są wprost zależne od technologii - przynajmniej w tym zakresie, w jakim w ogóle są przewidywalne, bo wiele zależy też od przypadku - i u Lema nie ma jednego bez drugiego.