Autor Wątek: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej  (Przeczytany 155074 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« Odpowiedź #105 dnia: Marca 15, 2013, 02:57:51 pm »
Tak porównawczo...o polskich nauczycielach świadczących egzaminacyjne usługi już było - teraz o ich hiszpańskich kolegach - dodając, że Hiszpania ma jeden z najwyższych wskaźników bezrobocia wśród młodych ludzi (do 25 r.ż.) - 55.5% :
Hiszpańscy nauczyciele są źle przygotowani do zawodu. Madrycki Wydział Oświaty informuje, że 86 procent absolwentów szkół pedagogicznych nie zdała egzaminu dopuszczającego ich do pracy w szkołach podstawowych.
Zdający nie byli w stanie odpowiedzieć na pytania przerabiane w 4 i 5 klasie. Najtrudniejszym pytaniem, z którym nie poradziło sobie 98 procent zdających były nazwy rzek, 93 procent nie potrafiła zamienić 2 kg i 30 dkg na gramy.
Przyszli nauczyciele szkół podstawowych nie radzili sobie z obliczaniem powierzchni a nawet z zamianą godzin na minuty. Jedynie co dziesiąty poprawnie odpowiedział na pytania dotyczące gramatyki a co drugi umiał zdefiniować podane na egzaminie wyrazy.

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/801986,Nauczyciele-oblali-egzamin-dla-nauczycieli
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« Odpowiedź #106 dnia: Marca 15, 2013, 03:51:25 pm »
Wpis pasuje tez do tematu "no nie mogę..." ;). Ale serio, to niewiarygodne by tak znacząca większość nie poradziła sobie z tak prostymi zadaniami. Wydawać by się mogło, że absolwent dowolnej wyższej szkoły powinien reprezentować pewien poziom wiedzy, a tu wyszło, że nawet (niedoszli?) nauczyciele mają spore braki. Przykre to jest

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« Odpowiedź #107 dnia: Marca 15, 2013, 04:40:36 pm »
Pod warunkiem, że ta pani Ewa z Barcelony mówi prawdę. Ale ani ona, ani IAR nie powołują się na żadne weryfikowalne źródła.
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« Odpowiedź #108 dnia: Marca 15, 2013, 10:15:28 pm »
Masz racje tzoku - mnie się to wpisało w ogólną sytuację w Hiszpanii - kryzysową oraz w fakt, że było (czy jest nie wiem, bo nie znalazłam nowych statystyk) to jedno z państw przodujących w statystykach dotyczących analfabetyzmu - do lat 90 ubiegłego wieku (jak to brzmi;) ) Plus to bezrobocie, o którym pisałam. Miałoby uzasadnienie - prócz zmiennych kryzysowych.
Drogi Stanislavusie,
nie mam twardych dowodów;) i też nad tym podumałam - zwłaszcza, że żaden inny portal nie podał tej informacji. Ale sobie wykompinowałam, że wymyślenie procentów i konkretnych pytań  byłoby zbytkiem - zwłaszcza, że to żaden "gorący" news, a polskieradio jest dosyć oficjalnym portalem i podawanie takich bredni mogłoby się oprzeć na dyplomacji i łowach;)
Źródło: powołują się na Madrycki Wydział Oświaty.
Ja się nie upieram, ale pomyślałam to co wyżej:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« Odpowiedź #109 dnia: Kwietnia 01, 2013, 01:10:40 am »
Stary dowcip ilustrujący trynd...

"Zadania z matematyki na przestrzeni działań różnych ministrów edukacji:


W 1960 r: Drwal sprzedał ciężarówkę tarcicy za sumę 1000 zł. Wiedząc, że koszt produkcji drewna wynosił 4/5 jego ceny, oblicz zysk drwala.

W 1970 r: Drwal sprzedał ciężarówkę tarcicy za sumę 1000 zł. Wiedząc, że koszt produkcji wyniósł 4/5 jego ceny, czyli 800 zł, oblicz zysk drwala.

W 1990 r: Drwal sprzedał ciężarówkę tarcicy za 1000 zł. Koszt produkcji drewna wyniósł 800 zł, a zysk drwala 200 zł. Zakreśl liczbę 200.

W 2013 r: Ścinając stare piękne i bezcenne drzewa, ekologicznie drwal sprzedał ciężarówkę tarcicy za sumę 1000 zł.Koszt ścięcia po doliczeniu podatku Vat, PIT, CIT,CO2 wyniósł 800zł.
Czysty zysk drwala wyniósł 200 zł. Pokoloruj drwala."
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« Odpowiedź #110 dnia: Kwietnia 01, 2013, 12:44:57 pm »
Mistrzowski Kju, to jest genialne zadanie z matmy! Dzięki! Podam dużo i bardzo dalej!
Wszystkiego najsuchszego w Lany Poniedziałek. Tu, w Nidzicy, równo sypie śnieg - owszem, dość lany (mokry).
Zakładamy kalosze i idziemy na spacer do Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej nad straszliwe jezioro Zręczno (2 km na zachód od wsi Wikno), którego brzegi/dno opadają pod kątem 60 stopni. Bardzom ciekaw, czy da się jeszcze ślizgać na tafli...
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« Odpowiedź #111 dnia: Kwietnia 01, 2013, 01:30:22 pm »
Z tego co ja wiem, już około roku 2011 ostatnia wersja brzmiała:

Ścinając stare, piękne i bezcenne drzew drwal sprzedał ciężarówkę tarcicy. Z kolegami z klasy przygotuj przedstawienie pt. "Jak zły drwal ściął zwierzątkom dom".

Czyli, jeśli w 2013 trzeba pokolorować drwala - to wygląda jednak na jakiś postęp.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« Odpowiedź #112 dnia: Kwietnia 01, 2013, 01:58:30 pm »
Coś kręcicie obaj.W 1960 drwal nie mógł mieć ani ciężarówki, ani zysku.
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« Odpowiedź #113 dnia: Kwietnia 01, 2013, 06:39:29 pm »
Kręcimy nie kręcimy ale kuzynek idzie do szkoły (sześciolatek) w tym roku i jego rodzice dostali z wydz. oświaty um pismo, żeby się nie zniechęcali, bo szkoła dobra jest. Pismo polegało głównie na tym, że wymieniało na jakie to ustępstwa poszła szkoła, żeby dzieci nie stresować. A że widocznie matematyka straszną jest, to z pisma wynika, że nie tylko nie będą się uczyć na i o liczbach w pierwszej klasie, ale nawet nie w drugiej. Ba, żeby się dzieci nie zniechęciły, to dopiero w połowie 4 klasy zostanie im zapodane pojęcie liczby i działania w sensie abstrakcyjnym, a do tego czasu kolorowanie drwala i teatrzyk.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« Odpowiedź #114 dnia: Kwietnia 01, 2013, 11:08:47 pm »
Wszystkiego najsuchszego w Lany Poniedziałek.

Teraz dopiero zauważyłem i oczywiście odwzajemniam zanim doba się skończy z opcją rozszerzającą na wszystkich Forumowiczów :).

Tu, w Nidzicy, równo sypie śnieg - owszem, dość lany (mokry).

To jest probably wstęp do lodowców podchodzących w ramach ocieplenia klimatu... ::)

A że widocznie matematyka straszną jest, to z pisma wynika, że nie tylko nie będą się uczyć na i o liczbach w pierwszej klasie, ale nawet nie w drugiej. Ba, żeby się dzieci nie zniechęciły, to dopiero w połowie 4 klasy zostanie im zapodane pojęcie liczby i działania w sensie abstrakcyjnym, a do tego czasu kolorowanie drwala i teatrzyk.

Ty sobie jaja pierwszokwietniowe robisz, czy faktycznie lokalne Ohydki tak otwarcie chcą już rezygnować z udawania sapiensa?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« Odpowiedź #115 dnia: Kwietnia 02, 2013, 10:20:48 am »
Jaja :) .
Prima Aprilis :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« Odpowiedź #116 dnia: Kwietnia 06, 2013, 11:11:30 pm »
Wiedziałem, że - mimo wszystko - nie jest tak źle :).

Wracając tymczasem do lifterów olki i obniżenia poziomu wymagań liva, mogę tylko z gorzką radością skonstatować, że u nas w tym zakresie jeszcze amatorszczyzna. W Juesej to dopiero są fachmani od świadczenia usług edukacyjnych tego typu:
http://www.ajc.com/s/news/school-test-scores/
http://en.wikipedia.org/wiki/Atlanta_Public_Schools_cheating_scandal
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« Odpowiedź #117 dnia: Kwietnia 12, 2013, 11:59:42 am »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« Odpowiedź #119 dnia: Maja 14, 2013, 09:53:56 am »
Panie, nieopatrznie tu zajrzałem, i ta reporterka Wyderka plecie jawne bzdury. Fakt medialny.
VOSM 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )