Autor Wątek: Wokół Lema się dzieje  (Przeczytany 300726 razy)

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #105 dnia: Października 29, 2016, 03:36:59 pm »
Було-б цікаво побачити якийсь звіт чи інші матеріали заходу.  ::)

Lwow - miasto Lema
.
Wyklady i dyskusje. Audio-zapisy (z tlumaczeniem na jezyki polski lub ukrainski):
http://bookforum.ua/pershyj-mizhnarodnyj-festyval-misto-lema-podkasty-z-zahodiv/

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #106 dnia: Października 29, 2016, 11:53:45 pm »
Dzięki, Wiktorze, to jest genialny link :-)
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16032
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #107 dnia: Grudnia 02, 2016, 06:16:57 pm »
Film dokumentalny o Stanisławie Lemie „AUTOR SOLARIS”

Da się też w Sieci teraz obejrzeć :):
http://vod.tvp.pl/27517108/autor-solaris
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #108 dnia: Grudnia 03, 2016, 05:15:56 pm »
Był wybór top opowiadań - teraz przyszła pora na top felietonów - wg opisu: wybierał skrzat, a posłowie napisał pan Jarzębski
http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4105/Planeta-LEMa---Stanislaw-Lem
oraz okazyjny tekst:
http://wyborcza.pl/7,75517,21065992,gdyby-lem-robil-kariere-w-wolnym-panstwie-bylby-polskim.html

Edyta: a nawet: okazjonalny :D;)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 03, 2016, 05:22:10 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #109 dnia: Grudnia 04, 2016, 03:51:32 pm »
Cytuj
oraz okazyjny tekst:
Ten okazyjny tekst roi się od błędów.
od tego zdania zaczyna się ostatni felieton Stanisława Lema podyktowany Tomaszowi Fiałkowskiemu z redakcji „Tygodnika Powszechnego” 9 lutego 2005 r.
Skrócenie życia pisarza o rok - zapewne edyta, ale to drugie - już nie;
Ten ostatni felieton, który stał się czymś w rodzaju testamentu Lema, to dziś fascynująca lektura. Lem porusza tam wiele kwestii. Jest o Polsce Kaczyńskich, o przyszłości świata, o transcendencji i o zderzeniu cywilizacji. I właściwie żadna wyrażona tam myśl nie zestarzała się przez te niemal 12 lat.
Mam teraz ten felieton przed nosem i jest , delikatnie pisząc, zupełne o czymś innym (odpowiedzi na pytania rosyjskich internautów). A tego co ma tam niby poruszać - nie ma.
Ale może redaktor zna wersję rozszerzoną?
« Ostatnia zmiana: Grudnia 04, 2016, 03:56:24 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #110 dnia: Grudnia 04, 2016, 04:22:21 pm »
Mam teraz ten felieton przed nosem i jest , delikatnie pisząc, zupełne o czymś innym (odpowiedzi na pytania rosyjskich internautów). A tego co ma tam niby poruszać - nie ma.
Ale może redaktor zna wersję rozszerzoną?
Otóż to. Chyba, że miał na myśli całą "Rasę drapieżców".
Usprawiedliwionko: pisane na kongresie;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #111 dnia: Grudnia 04, 2016, 05:59:12 pm »
Cytuj
Chyba, że miał na myśli całą "Rasę drapieżców".
Co miał na myśli nie wiem - wiem co napisał. I to jest przecież jednoznaczne:
Ten ostatni felieton, który stał się czymś w rodzaju testamentu Lema, to dziś fascynująca lektura.
Cytuj
Usprawiedliwionko: pisane na kongresie;)
8)
Swoją drogą, poczytałbym jakieś refleksje pokongresowe.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 04, 2016, 06:08:04 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #112 dnia: Grudnia 04, 2016, 06:36:03 pm »
Szanowny Panie Skrzacie, czy Globalni Tyrałowie oraz posiadacze Dużej Złotej Odznaki Honorowego Forumowicza (staż + liczba postów) mogliby liczyć na istotny gwiazdkowy upust przy zakupie tego http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4105/Planeta-LEMa---Stanislaw-Lem
? ? ?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16032
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #113 dnia: Grudnia 05, 2016, 07:56:55 pm »
Swoją drogą, poczytałbym jakieś refleksje pokongresowe.

I ja, i ja, i ja ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #114 dnia: Grudnia 05, 2016, 08:05:22 pm »
Swoją drogą, poczytałbym jakieś refleksje pokongresowe.
I ja, i ja, i ja ;).
Jest ta linka w wątku kongresowym od Oli do filmiku. Ok 45 minut.  Jak masz konto w tymbuku, to obiecują więcej.
Tatar chętnie odstąpię, NDB biorę w ciemno, a dla ciekawych na profilu Wrocław 2016 pojawiły się filmiki z kongresu - trzeba tylko odszukać właściwą datę - okazuje się, że była transmisja na żywo...:
https://www.facebook.com/Wroclaw2016/posts/?ref=page_internal
Obejrzałem, nawet ciekawe, chcą Lema w ojcostwo wrobić.  :)
Tylko tłumów na sali nie widzę.
Zresztą i taka teza pada - Lem współcześnie nie istnieje.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16032
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #115 dnia: Grudnia 05, 2016, 08:21:37 pm »
Jest ta linka w wątku kongresowym od Oli do filmiku. Ok 45 minut.  Jak masz konto w tymbuku, to obiecują więcej.

Widziałem, ale nie mam tego -buka ;).

Zresztą i taka teza pada - Lem współcześnie nie istnieje.

Coś w tym jest, niestety. Tzn. może nie tak, że całkiem nie istnieje, ale, że znany jest wąskiej grupie specjalistów i fanatyków ;). No, ale zważywszy na to po jakim czasie opinia światowa odkryła Bacha, albo jak długo Jane Austen czekała na dopisanie do listy rodziców prozy realistycznej XIX wieku, i tu zawsze jest nadzieja na renesans.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #116 dnia: Grudnia 05, 2016, 08:44:15 pm »
Cytuj
Widziałem, ale nie mam tego -buka ;).
Też nie mam, ale ten jeden można obejrzeć i wysłuchać bez rejestracji - 38 minut. Bardziej wysłuchać, bo kamerka statyczna z ostatniej ławki chyba i niewiele widać poza ładnymi włosami anonimowej przedsiedzącej.
Nagrana cała dyskusja bez pytań publiczności (Oramus, Orliński, Parowski, Dukaj i jeszcze ktoś?)
Cytuj
Coś w tym jest, niestety. Tzn. może nie tak, że całkiem nie istnieje, ale, że znany jest wąskiej grupie specjalistów i fanatyków ;).
To bodaj Dukaj duknął. Na podstawie odwiedzin w empikach. Nie zgodziłbym się - też bywam i Lema widzę. Może nie na pierwszych regałach (tych gdzie nowości), ale zawsze jakieś książki są na półkach z s-f.
Tym tropem to nie istnieje prawie cała klasyka, np. Dostojewski nie istnieje w empikach jeszcze bardziej niż Lem. Z tego przecież nic nie wynika, poza banałem - że masowym bożyszczem on nie jest. Ale to chyba dla Dukaja typowe, zaraził się swoim pisaniem?  8)
Obecność w empiku jako dowód na istnienie w kulturze.  :)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 05, 2016, 08:46:46 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16032
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #117 dnia: Grudnia 05, 2016, 09:27:19 pm »
Ale to chyba dla Dukaja typowe, zaraził się swoim pisaniem?  8)
Obecność w empiku jako dowód na istnienie w kulturze.  :)

Prawda. Dukaj, choć w sumie swoją prozą (a nawet i sposobem bycia) od popkultury odstaje, zakochany jest w niej do nieprzytomności i często - mam wrażenie - różne rzeczy jej miarą mierzy, sądzi też chyba, że SF skazana jest na bycie popkultury częścią, albo nie będzie jej wcale... Smutne, w sumie, że akurat on tak uważa, bo najwybitniejsza SF poza gettami i popkulturami powstawała, jako twór elitarny. I nie jestem w sumie pewien, czy Gernsback taką przysługę temuż gatunkowi zrobił, że go ugettowił... Znaczy: mógłby w końcu J.D. zauważyć, że korzenie tego co tworzy wyrastają z większej głębi, niż jakieś pulpowe pisemka, na których okładce mątwornice panny lubieżnie obłapiają, a roboty spode łba receptorami groźnie łyskają...

Ale też trochę racji, że mógłby Mistrz szerzej być na świecie znany, a u nas częściej pamiętany, ma.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 05, 2016, 11:59:41 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #118 dnia: Grudnia 09, 2016, 12:24:29 pm »
Tym razem dzieje się w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin -  11 grudnia 2016, o godz. 18.00:
http://culture.pl/pl/artykul/stanislaw-lem-zagadki-i-paradoksy

I jeszcze jeden, ale nie wiem czy mogłam - zważywszy "c" i "p" pod artem - ale co tam;)
http://kultura.gazetaprawna.pl/artykuly/1000266,planeta-lema-felietony-ponadczasowe-recenzja.html

Lem jednak istnieje;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #119 dnia: Stycznia 01, 2017, 01:39:24 pm »
Dwadzieścia lat temu pewien filmowiec nakręcił na profesjonalnym sprzęcie półgodzinną wypowiedź Mistrza o internecie. Niedawno krakowskie Muzeum Inżynierii Miejskiej, którego oddziałem jest Ogród Doświadczeń, za ciężkie pieniądze kupiło od tego gościa lege artis wszelkie prawa do tego nagrania. Zbiegiem okoliczności, film przeleżał dwadzieścia lat w szufladzie (nigdy nie był pokazywany).

Może Szanowne Państwo miałoby jakieś pomysły-podpowiedzi, co z tym filmem zrobić w sensie rozpowszechniania? Mnie do głowy przychodzi tylko telewizja, a raczej telewizje, ale nie mam tam znajomych.

Dwa zanotowane fragmenty:
Cytuj
"Każda nowa technologia swoim wykwitem dość często zarówno przeraża jak i zachwyca. Nie każda jednak, tak jak Internet, rozprzestrzenia się z taką chyżością jak pożar stepowy. Ma ona, tak jak każda technologia, ciemną i jasną stronę, awers i rewers. Jak wiadomo awers i rewers możliwości ma także brzytwa, którą można się ogolić, albo także można komuś gardło poderżnąć."

"Jestem człowiekiem starej daty i przyglądam się Internetowi z pewną podejrzliwością. Jak zostałem siłą wypadków zniewolony do tego, żeby mieć komputer, fax, modem, dwa telefony, skaner i jakieś inne nieszczęścia, zamknąłem to i zapieczętowałem w sekretariacie i bezpośrednio otrzymuję tylko wyniki. Marzeniem fachowców jest, ażeby niepotrzebne były całe, takie wielkie, urządzenia... ."

R.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 01, 2017, 01:41:41 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )