Autor Wątek: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej  (Przeczytany 9944 razy)

maziek

 • YaBB Administrator
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 12724
 • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
  • Zobacz profil
Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 19, 2022, 12:02:07 pm »
To jedno, ale mnie męczy robienie polityki wewnętrznej kosztem zewnętrznej zwłaszcza w oparciu o prawdziwą wojnę, zwłaszcza przez ludzi, którzy się w usta całowali jak Honeker z Breżniewem z prokremlowski partiami jak Jewropa długa i szyroka - jeszcze jakieś pół roku temu. Co ewidentnie nie służyło scalaniu UE bo wszystkie te partie mają jeden wspólny cel - rozwalić a przynajmniej osłabić poprzez rozspojenie UE. Dlaczego Ukraina chce do UE a partia Pana Waszczykowskiego, jakkolwiek by tego nie czarowali i nie ubierali w słowa, próbuje tę Unię na każdym kroku walnąć łokciem w słabiznę a przynajmniej uszczypnąć? Jaki cel chciał osiągnąć Pan Waszczykowski inny niż wewnętrzny, partyjny, mówiąc to co powiedział? Czy może powiedział to, żeby przekonać wymienione osoby do zmiany zdania czy nastawienia? Do zacieśnienia dialogu? Czy ta wypowiedź pomogła Ukrainie? Wyborcza i nie tylko się odkleja, bo nie ma takiego kleju, którym da się zlepić to co mówią, i co robią koledzy Pana Waszczykowskiego. Co nastąpi po rozbiciu jedności Unii? Moje przykre przewidywania: Francuzi stwierdzą, że nie ich problem, Niemcy już (przed wojną) ustami nowego kanclerza zapowiedzieli, że nie czują się już w tym pokoleniu winni DWŚ a zresztą jest u nich, poniekąd słuszny, nowy trend, żeby pokazać, że nie tylko oni są winni DWŚ i mają świetny materiał bo Rosja to ochoczo pokazuje live wszystkim niedowierzającym w opisy babć i dziadków co się działo jak Armia Czerwona wyzwalała kraj. Niemcy więc poczekają i wrócą do biznesu. Rura czeka. Jeśli NATO z powodu Turcji czy jakiegokolwiek innego nie przyjmie Szwedów i Finów do paktu, będzie to jasny sygnał dla Rosji, że za jakieś 15-20 lat może spróbować, na początek pewnie raczej z Finlandią. Białoruś nieuchronnie stanie się Rosją, formalnie czy nie, ale to tylko kwestia, kiedy walnie w kalendarz ichniejszy kacyk. USA raczej będą pomagać militarnie, bo Rosja jest chyba nadal ich wrogiem geostrategicznym nr 1, a nawet jeśli już tylko nr 2, to akurat jest koniunktura, żeby w miarę tanimi pieniędzmi upuścić niedźwiedziowi krwi, zwłaszcza, że okazał się wyleniały. Polska sama w sobie ma za mały potencjał, aby konkretnie pomóc Ukrainie na dłuższą metę, zwłaszcza militarnie. OK, przekazaliśmy to i owo, sęk w tym, że za bardzo nie mamy już co przekazać a nasze możliwości wytwórcze, nawet, jeśli będziemy je rozbudowywać nie urosną z roku na rok. Wystarczy spojrzeć, jakie kwoty przyznał senat US Ukrainie i porównać je z całym naszym budżetem wojskowym. To daje pojęcie ile kosztuje wojna i w którym punkcie my jesteśmy w skali, niezależnie od tego, ile jak na swoje możliwości przekazujemy. Może np. jeszcze Anglia też postawi na finansowanie tej wojny. Czy ktoś jeszcze? Benelux? Portugalia? Grecja?


Na marginesie nie ma oczywiście spójnego planu. Przekazaliśmy T-72. Tych czołgów na papierze mieliśmy faktycznie 300 czy coś koło tego (znawcy twierdzą, że to raczej mniej niż więcej, ze względu na stan i kanibalizację) i praktycznie od lat 90-tych trzyma się je, bo nie wiadomo, co z nimi zrobić. Część zmodernizowano do PT-91 Twardy, ale nie było to rozwojowe. W którymś momencie postawiono na nowsze Leopardy II z docelową modernizacją do wyższego standardu, ale polityka się wmieszała, modernizacja idzie jak po grudzie, teraz ni z gruszki ni z pietruszki kupujemy Abramsy a może i koreańskie K2. Osobno wszystko to są bardzo dobre czołgi i niczego bardziej sobie nie życzę jak 500 Abramsów (z adekwatną osłoną plot), choć to zależy od wersji i jak nowy pancerz i system kierowania ogniem nam sprzedadzą, tylko jak to określił to mój kolega - to taki cygański strój. Tu rzemyk, tam blaszka, a tu szkiełko. Wszystkie armie dążą do unifikacji sprzętu, zwłaszcza tak drogiego. Na każdy taki czołg trzeba mieć narzędzia, zapasowe części, całe silniki, wozy techniczne itp., przy czym my tych części nie wytwarzamy, tylko musimy kupić. Do tego dokłada się logistyka, zwłaszcza w razie W - cóż nam po przekładniach do Abramsów, jak potrzebne są do Leopardów? Wszystko to zdaje mi się marnotrawieniem pieniędzy, które można by było efektywniej wydać decydując najpierw, o co nam chodzi - a nie kupować z powodu, że akurat taki towar ktoś ma na półce. To samo z helikopterami itd.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2022, 01:55:56 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 14742
 • Jego Induktywność
  • Zobacz profil
Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 19, 2022, 02:24:26 pm »
I to jest chyba najsmutniejsze w tym wszystkim. Putin może mieć w dużym stopniu tekturową, kijami podpartą, armię, i wódz może być z niego jak z koziego zadka nie trąba nawet, a waltornia (jeśli już car Piotr, to b. niewielki), a swoje cele w Europie - mimo sankcji - i tak osiąga, nawet wiele w tym kierunku nie robiąc, bo - mimo woli, zapewne - realizują je na tym odcinku i nasze jastrzębie ze swoim rozbijactwem i zachodnie goląbki pokoju skłonne robić z nim interesy mimo wszystko.
Więc nie, nie cieszę się z wizji podziału UE na dwie prędkości, czy mielibyśmy być tam marginalizowanymi peryferiami spoza strefy euro, czy dofinansowywaną przez Amerykanów elitą spod znaku "willing and able". Bo jak się już zacznie dzielić to nie wiadomo czym się skończy (a dotychczasowa historia naszego kontynentu podpowiada, że niczym wesołym).
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2022, 02:33:08 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 1903
  • Zobacz profil
Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 19, 2022, 04:09:28 pm »
To jedno, ale mnie męczy robienie polityki wewnętrznej kosztem zewnętrznej zwłaszcza w oparciu o prawdziwą wojnę, zwłaszcza przez ludzi, którzy się w usta całowali jak Honeker z Breżniewem z prokremlowski partiami jak Jewropa długa i szyroka - jeszcze jakieś pół roku temu. /.../
Kto się pół roku temu całował z SPD i Scholtzem?
Kto wydzwaniał do Putina opowiadając mu jakieś pierdoły?
Kto utrzymywał francuskie firmy w Rosji?
Kto spłodził dwa Nordstrimy w ciągu kilkunastu lat?

I dalsze pytania wstepne:
1. Jakie działania podjęła Unia Europejska dla wzmocnienia obrony Europy przed Putinem i jego agresją po 2014 roku?
2. Jakie działania dla wzmocnienia obrony Europy przed Putinem i jego agresją po 2014 roku podjął Parlament Europejski?
3. W końcu jakie działania dla wzmocnienia obrony Europy przed Putinem i jego agresją po 2014 roku podjęła sama CEP Róża Thun?
4. Jakie działania dla wzmocnienia obrony Europy przed Putinem i jego agresją po 2014 roku podjęła prezydencja Donalda Tuska i jego przewodniczenie frakcji?

O prorosyjskości świadczy też sprzedawanie ruskim noktowizorów i systemów awioniki. Kaczor nie kumał się z osobnikami podejmującymi takie działania. A nawet wprost przeciwnie. Żeby nie być gołosłownym oto zakulisowe enuncjacje:

https://twitter.com/nexta_tv/status/1537683413490081792

#Scholz, #Macron and #Draghi "behind closed doors" asked #Zelenskyy to resume talks with #Russia, reports Die Welt.

I coś było na rzeczy bo następnego dnia pojechał do Kijowa Johnson aby dowiedzieć się czym straszył Macron z Scholtzem i zaoferować konkretną pomoc. I tu już nie było gadki: czemu nie jesteśmy razem z Johnsonem?

Aby Ukraina się utrzymała jedność unijna musi zostać złamana.
Co do czołgów zaś to okazuje się, że K2 to przemyślany plan długofalowy o czym się wywodzę. Będziemy mogli je sprzedawać razem z Krabami Ukrainie. 

maziek

 • YaBB Administrator
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 12724
 • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
  • Zobacz profil
Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 19, 2022, 08:52:35 pm »

Ach cóż za bezlitosna riposta, oprócz tego, że nie na temat.
To jedno, ale mnie męczy robienie polityki wewnętrznej kosztem zewnętrznej zwłaszcza w oparciu o prawdziwą wojnę, zwłaszcza przez ludzi, którzy się w usta całowali jak Honeker z Breżniewem z prokremlowski partiami jak Jewropa długa i szyroka - jeszcze jakieś pół roku temu. /.../
Kto się pół roku temu całował z SPD i Scholtzem?
Kto wydzwaniał do Putina opowiadając mu jakieś pierdoły?
Kto utrzymywał francuskie firmy w Rosji?
Kto spłodził dwa Nordstrimy w ciągu kilkunastu lat?
Ach, to wina Tuska, że Niemcy tak, a Macron tak? I co, to rządzący w Polsce od 2015 się nie przeciwstawili? A może się przeciwstawili, tylko wiedzy nie mam? Jakże to nie przekonali Niemiec i Francji? Może dlatego, że Niemcy, Francja itde nie słuchają naszego wodza? Ale Tusk to zło. On by mógł, tylko mu się nie chciało. Jest potężniejszy od naszego wodza i mógł, tylko nie chciał. A co anty-Tusk zrobił dla Ukrainy po 2014? Spotykał się z Orbanem, Le Pen i Salvinim w grudniu 2021? Zapewne są materiały, jak ich racjonalnie przekonywał, żeby przestali być tacy prorosyjscy? Bo przecież wywiad USA informował już w listopadzie 2021, że będzie wojna, premier tak się przestraszył, że obligacje kupił, za 4,5 mln zł - to chyba brał to na poważnie? Wódz nic nie kupił, ale żadna zasługa, bo król jest nagi i bezmajątkowy, wszystko ma od narodu, to nic nie musi mieć. Przekonywał jednak nieskutecznie, bo Orban robi to co robi, Le Pen zdaje się nadal uważa, że Krym należy się Rosji (bo "większość mieszkańców tak zdecydowała") a o Salvinim zmilczę, gdyż babranie się w ścieku nie jest moim No1 w niedzielę po południu. A co zrobiło wielkie bożyszcze prezydent Trump poza mizianiem się z przyjacielem Putinem? Jak i z Kimem zresztą? Podobnież to Biden już w 2014 chciał pomóc tylko Afroamerykanin nie zrozumiał, widocznie nie umieli na tam-tamy przełożyć. Tak podało TVP, to niemożliwe, żeby to prawda nie była. Ale jak to zrozumiał sam Trump i co zrobił, poza zdjęciem pamiatkowym? A co zrobiła GB, będąca gwarantem układu rozbrojenia Ukrainy z atomu? Dlaczego więc nikt nic nie zrobił, ale wina Tuska? nie trudź się, nie oczekuję. Tusk jest zły i Unia zła. Ale Tusk gorszy.

Cytuj
I coś było na rzeczy bo następnego dnia pojechał do Kijowa Johnson aby dowiedzieć się czym straszył Macron z Scholtzem i zaoferować konkretną pomoc. I tu już nie było gadki: czemu nie jesteśmy razem z Johnsonem?
Zamiast odpowiedzi dwa pytania na inteligencję:


1. jak mógł ktoś z Johnsonem pojechać, skoro była to niezapowiedziana wizyta?
2. dlaczego nie była zapowiedziana konkretnie Polsce, skoro to taki nasz medalowy sojuznik?

Cytuj
Co do czołgów zaś to okazuje się, że K2 to przemyślany plan długofalowy o czym się wywodzę. Będziemy mogli je sprzedawać razem z Krabami Ukrainie.
Plan przemyślany od kiedy? Zdajesz sobie sprawę, że czołg K2, jaki ewentualnie mamy kupić, po pierwsze w ogóle nie istnieje jeszcze w tej formie, którą ewentualnie mielibyśmy kupić, po drugie nawet w swojej obecnej formie czołg ten nie brał udziału w żadnym konflikcie i nic praktycznie o jego zdolności bojowej nie wiadomo?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 14742
 • Jego Induktywność
  • Zobacz profil
Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 19, 2022, 11:17:21 pm »
Żeby nie być gołosłownym oto zakulisowe enuncjacje:

https://twitter.com/nexta_tv/status/1537683413490081792

Post niżej zdementowane przez prowadzących ten sam kanał. Wiem co mawiał książę Gorczakow (ruski imperialista i - do czasu - kumpel Bismarcka, więc postać jakby a propos), ale trudno tworzyć daleko idące konstrukcje myślowe na takiej przesłance.

Aby Ukraina się utrzymała jedność unijna musi zostać złamana.

Prędzej wypracowana na nowo, na sensowniejszych zasadach*. Burzyć jest łatwo, ale lepiej budować...**

* I tu np. brawo dla pani Holland, która zrobiła co mogła:
https://www.spiegel.de/kultur/ukraine-die-polnische-regisseurin-agnieszka-holland-ueber-die-versaeumnisse-des-westens-a-9db9d512-909a-4c43-98c4-ce8b0e4fb857
https://www.dw.com/pl/agnieszka-holland-dla-spiegla-nie-jestem-za-bojkotem-rosyjskiej-kultury/a-62115054

** Co jest konstatacją arcybanalną, ale najwyraźniej trzeba ją czasem powtarzać.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 20, 2022, 01:42:58 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 1903
  • Zobacz profil
Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 20, 2022, 09:28:45 pm »

/..../Plan przemyślany od kiedy? Zdajesz sobie sprawę, że czołg K2, jaki ewentualnie mamy kupić, po pierwsze w ogóle nie istnieje jeszcze w tej formie, którą ewentualnie mielibyśmy kupić, po drugie nawet w swojej obecnej formie czołg ten nie brał udziału w żadnym konflikcie i nic praktycznie o jego zdolności bojowej nie wiadomo?
Cóż, w takim razie jego chrzest bojowy to będzie raid na Brukselę.

Wychodzi że od dawna. Pozbycie się czołgów serii T klaruje sytuację. Plan ten jest tyleż potworny co podstępny:
Przez jakiś czas będziemy mieć 3 typy czołgów: Abramsy, Leopardy i K2. Ale to nic nie strasznego bo czołg schodzący pozostaje w służbie z nowym typem.

I tak:
Oprócz 250 nowych Abramsów dostaniemy ponoć dodatkowe 250-300 używek. Ale na dłuższą metę Amerykanie mogą mieć problemy z dostarczaniem czołgów do Polski w perspektywie lat.
Dalej mamy Leopardy, które uzyskują status typu schodzącego. Będą modernizowane ale stopniowo się zużyją. Niemcy nie mają obecnie specjalnych zdolności produkcji nowych czołgów i to kończy temat.
I tu wchodzi K2, który ma być spolonizowany. Jego produkcja ma być przeniesiona do nas i będą nowe wersje. Dostajemy za to zdolności wysokie zdolności remontowe i możliwość exportu. Opowiada o tym wspomniany Wolski. W razie wojny zdolności remontowe pozwolą przywracać do służby uszkodzone maszyny.


2. Co do T-72 to obecnie walczą one na Ukrainie i o wartości tych czołgów decyduje modernizacja. Chociaż podstawą są modyfikacje T 64, który jest zbliżony.

Kwestię BWP opisuję zaś następująco:
W kategorii bewupów na szczęście jest kilka znaków zapytania. Nie wiadomo oficjalnie czy koreańskie maszyny będą polonizowane, czyli czy będzie przeniesiona produkcja do kraju? Rosomaki otrzymują nieoczekiwanie status typu schodzącego z przyczyn o których mówią rozmaicie: a to nie ma części do produkcji Rosomaka a jego następca jest droższy o 40% czyli za 2 Rosomaki możemy mieć 3 koreańskie maszyny. Patria nie chce się godzić na produkcję Rosomaka z naszą wieżą. Jakieś takie anse. A Korea się godzi. Mamy bardzo dobre doświadczenia współpracy z Koreańczykami przy okazji podwozia do Kraba, a Kraby miażdżą obecnie ruskich pod Siewierodonieckiem. Nie jest jasne natomiast czy będą 2 typy gąsienicowych BWP: nasz Borsuk i Koreańczyk. Po co nam tyle typów?

O zakładach Wola:
Zakład poszedł na deweloperkę, odlewy silników zostały zniszczone, ponoć nie da się tego przenieść. Przy okazji zginęła dokumentacja techniczna i straciliśmy zdolność produkcji silników do T-72 i pokrewnych. Był jeszcze jeden zakład w Serbii ale padł. A czołgów tej rodziny na świecie jest ze 20 000 jeszcze i było tu pole do produkcji i zysków. Obecnie tylko w Rosji mają możliwość produkcji silników do tych czołgów więc utrzymanie tego w linii jest wątpliwe.
To o części pancernej.

maziek

 • YaBB Administrator
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 12724
 • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
  • Zobacz profil
Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Odpowiedź #36 dnia: Czerwiec 20, 2022, 10:32:54 pm »
Nie da się wiedzieć coś o czołgach po jednym odcinku Wolskiego, przy czym lubię gościa i uważam, że dużo wie. Tym nie mniej jeśli mówisz, że T-64 jest zbliżony do T-72, to jakbyś mówił, że Moskwicz to to samo co Pobieda - bo ma 4 koła, albo że Lem to taki Zajdel, tylko starszy - bo też człowiek, a nawet pisarz. Stąd zresztą problemy logistyczne Ukraińców z czołgami zdobytymi na Rosjanach, że T-64 i jego pączkowania T-80 i T-84 to jedno, a T-72 i np. T-90 to drugie. Czołgi użytkowane wymagają strasznie dużo części i zachodu. To są zupełnie inne dwa czołgi, nie mające wspólnego przodka. Tu nie chodzi o to, że np.  Amerykanie mieli 2 czy 3 nakładające się typy czołgów, które sami produkowali, bazując na własnej technologii. Czy Anglicy, czy Francuzi. Albo Rosjanie T-34, KW-2, IS-2, T-54, t-55 itd. Tak jak dajmy na to my mieliśmy FSO 1500 i Poloneza. Wiele części wspólnych, kadry, które łatwo mogą się adaptować do trochę innego typu, produkcja łatwa do przestawienia. My będziemy mieć 3 typy czołgów, każdy z innego kontynentu czy wręcz cywilizacji technicznej. Nic do niczego nie będzie pasować. Pomijam całkowicie stosunek budżetów wojskowych wymienionych krajów i na co kogo stać. Pomijam też złożoność techniczną czołgów z lat powiedzmy '70 i później. Złożoność ta jest takiej miary, że np. Rosjanie pewnych elementów technicznych nie są w stanie wyprodukować.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Smok Eustachy

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 1903
  • Zobacz profil
Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Odpowiedź #37 dnia: Czerwiec 20, 2022, 10:42:51 pm »
Wiedza ma o czołgach jest wieloletnia.
Wolski natomiast opisuje przyczyny konkretnego zakupu i ich inklinacje.
T 72 i T 64 to zbliżone typy w sensie parametrów bojowych, załogi 3 osobowej z automatem ładującym itp.
Np. Abrams wchodząc po Pattonie był inny, miał turbinę itp
2. Leopardy, Abramsy i K2 to ten sam kaliber i ta sama amunicja. W dużej mierze.

II Polityka:
Le Pen, Salvini i Orban nie zrobili tyle dla Putina co Merkel  i Macron, czy nawet teraz Macron i Scholtz. Więc spotykanie się z nimi było nie na miejscu a nie z Orbanem. Koncepcje Orbana przedstawiałem.
PiS zaś na jesieni był już zaangażowany w konflikt z Putinem na granicy z Białorusią.
Zrobił modernizację T 72. Ileż było labidzenia że bez sensu ta modernizacja za 2 miliardy a tu się okazuje że dla Ukraińców jak znalazł.
Pioruny szły na Ukrainę.
Hub pomocowy w Rzeszowie.
Związaliśmy UE walką i musiała na nas nasłać Gonzaleza.
Przerzucaliśmy wojsko na wschód o czym wiemy m. i. stąd:
https://twitter.com/Rozmowa_RMF/status/1436044404704350210?s=20&t=HIGxBgWHg0ptGsJK2VM5iw

W dziedzinie postępu mamy też trójkąty:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Trójkąt_Lubelski

Zełenski odbył "owocną rozmowę" z Orbanem! Prezydent Ukrainy podziękował za poparcie statusu kandydata do UE

https://wpolityce.pl/swiat/603599-zelenski-odbyl-owocna-rozmowe-z-orbanem

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 21, 2022, 04:21:25 pm wysłana przez Smok Eustachy »

Q

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 14742
 • Jego Induktywność
  • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 1903
  • Zobacz profil
Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 16, 2022, 10:16:16 pm »
Co za fejk. Nie posiadam się z oburzenia.
Możemy robić rocznie 30 Krabów i moce przerobowe są zajęte.
2. Lufy np. mogą zostać w Krabie 2.

Q

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 14742
 • Jego Induktywność
  • Zobacz profil
Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 16, 2022, 11:20:59 pm »
Możemy robić rocznie 30 Krabów i moce przerobowe są zajęte.

Hmm... Tu mam trochę inne informacje:
https://defence24.pl/przemysl/polska-sprzedala-kraby-ukrainie-rekordowy-kontrakt
Zacytuję:

maksymalne zdolności produkcyjne dla tego sprzętu to dzisiaj prawdopodobnie 20-30 egzemplarzy rocznie, choć Wojsko Polskie otrzymywało dotąd rocznie po 8-16 Krabów

Aczkolwiek jest też pod w/w tekstem komentarz, który - jeśli zgodny z prawdą - tłumaczyłby ruch z K9:

Problemem nie jest pospawanie choćby i 100 kadłubów, problemem jest elektronika. Kilka komponentów składających się na ECU silnika naszego Kraba było zbudowanych z użyciem scalaków klasy automotive od NXP (zwykłe ARM Cortex-M1). Tych scalaków od maja 2021 po prostu NIE MA na rynku. Samo NXP przewiduje, że będą dostępne w ograniczonej ilości w Q1 2023. Kod jest portowany na Cortexy-M4 produkcji Infineona ale testy i certyfikacja oznacza, że pierwsze ECU będą gotowe gdzieś we wrześniu albo październiku. Można się śmiać, że silniki Wola w układzie V12 używane w agregatach i czołgach T-72/PT-91 wywodzą się jeszcze z czasów T-34 ale do ich odpalenia wystarczyło ręcznie nabić ciśnienie oleju i podać sprężone powietrze bo wszystko tam było mechaniczne. Mógłbyś choćby metr od silnika postawić generator zakłóceń EM a ten będzie działać niewzruszony.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2022, 11:42:58 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 1903
  • Zobacz profil
Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 17, 2022, 02:26:35 am »
Krab 2
Nasz Krab to rozwiązanie wywodzące się jeszcze z zeszłego tysiąclecia. Jest to pomysł Romualda Szeremietiewa i jako taki był potem blokowany. Poczytajcie sobie Wikipedię, która niejasno podaje termin umowy na 120 sztuk. Nie jest do końca wiadome czy pierwsze podwozie „Kalina” było wadliwe. Może prototypy były wykonane wadliwie? No były. W każdym razie zaorali zakłady PZL Wola które produkowały przestarzałe chyba poradzieckie silniki wywodzące się jeszcze z czasów czołgu T-72. Pojawiły się problemy z zabudową niemieckich diesli MTU. Pomysł wykorzystania podwozi czołgów T-72 trzeba uznać za paranoiczny bo jest w nich za mało miejsca.
Wskutek tych perturbacji trwających dekady krab dostał koreańskie podwozie stosowane w haubicy K9, które zostało unowocześnione u nas. Jest też transfer technologii. Pora zatem rozważyć kwestię drugą:
Dlaczego prezes Huty Stalowa Wola (HSW) doznał wzmożenia i wyleciał?
Jak już tłumaczyłem Krab ma być produkowany z maksymalnym możliwym natężeniem nawet przez 10 lat jeszcze. Na nasze zamówienie i na zamówienia Ukrainy. Ukraina dostała od nas sporo Krabów i zamawia kolejne. HSW będzie zawalona zamówieniami od nich przez kilka lat. Cała produkcja armatohaubiczna będzie szła na Ukrainę w tym okresie. Po 24 lutym 2022 zmieniły się też nasze potrzeby. Z 120 sztuk się zrobiło 600. Ten fakt pomijają liczne trolle i były prezes. Skąd szybko wziąć tyle tego?

Na szybko dostaniemy z Korei 48 haubic K9, które mają podwozia takie jak Krab. Tzn nie takie fajne bo brakuje im naszych innowacji. Potem dalsze dostawy od 2024 roku. Tu chyba jest niejasności bo ok 600 sztuk to chyba jest łącznie import i produkcja u nas?
Docelowa K9PL ma mieć automat ładowania który zwiększa szybkostrzelność krótkotrwałą. I to będzie główna różnica względem Kraba: bezzałogowa wieża. Z wynurzeń szpeców rządowych wynika że nowy pojazd ma łączyć najlepsze cechy Kraba i K9. Podwozie będzie takie same jak w Krabie. Pojawia się kwestia samego działa. Działo składa się z lufy i reszty: zamka, oporopowrotników itp. Krab miał lufy angielskie, francuskie, niemieckie i nasze. Reszta (obsada?!?) jest robiona u nas. Nie ma  powodu aby działa nie zachować w nowym wozie. W praktyce różnicą jest nowa wieża i automat ładujący. Więc czemu ów prezes przyczadził na Tłiterze? HSW nie jest w stanie wyprodukować 600 pojazdów w jakimś sensownym czasie. Zwiększenie zdolności zajmie parę lat chyba? Czy oświadczył on że może w rok wypuścić 150 haubic? No nie. O co mu poszło nie wiem zupełnie?

Nie da się zrobić full automatu w starej wieży Kraba

Q

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 14742
 • Jego Induktywność
  • Zobacz profil
Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 17, 2022, 09:53:10 am »
Jest to pomysł Romualda Szeremietiewa i jako taki był potem blokowany. Poczytajcie sobie Wikipedię

Z Wikipedii wynika, że idea była może i Szeremietiewa, ale działający prototyp zbudowany został za Buzka (dla którego rządu - owszem, R.Sz. dla niego też pracował - był to jeden ze sztandarowych projektów). Prace kontynuowano za Millera. Blokada, o której mówisz, pojawiła się za rządów Belki - co ciekawe wbrew rekomendacji ówczesnego ministra ON, śp. Szmajdzińskiego, i budząc kontrowersje w samym SLD:
http://orka2.sejm.gov.pl/IZ5.nsf/main/40FEBA07
Potem na dobre się ruszyło w sprawie za rządów PiS-u i PO (gdy mówimy o zapadaniu poważniejszych decyzji - najpierw za Siemoniaka, potem za Macierewicza i Błaszczaka). W sumie budujące, że gabinety się zmieniały a Kraby dość konsekwentnie wymyślano, budowano... Niemniej, trudno mówić o samotnym osiągnięciu jednego człowieka...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 17, 2022, 07:48:43 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

 • YaBB Administrator
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 12724
 • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
  • Zobacz profil
Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 17, 2022, 01:08:21 pm »
Spece rządowi planują, ach jak planują...... i podobnie jak bohater sceny dostają za to słuszne i należne wynagrodzenie ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Smok Eustachy

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 1903
  • Zobacz profil
Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 17, 2022, 01:34:07 pm »
Szeremietiew przepchnął kupno licencji na wieżę. A to jest jądro Kraba.
2. W Korei ruska agentura wpływu jest relatywnie niewielka dlatego państwo to jest interesującym partnerem zbrojeniowym:


Cytuj
" Dlaczego więc nie rozbudować HSW pod Kraby, "

Bo przy istniejącym zapotrzebowaniu trzeba by rozbudować HSW ponad czterokrotnie – minimum dziesięć lat i pierdyliony dolarów. Sprzęt jest potrzebny na wczoraj i ani tego czasu ani tych pieniędzy nie ma.  Zresztą Krab to jest akurat taka sama polska haubica jak koreańska K9 Thunder, z tym, że Krab ma na koreańskim podwoziu od Thunder brytyjską licencyjną wieżę AS 90, z licencyjnym działem L131, którego początki sięgają 1963 roku – obecnie już przestarzałym i jako takie wycofanym z produkcji w UK.

Przygotowania do produkcji Kraba 2 niech idą swoją drogą, ale K9 Thunder też trzeba kupić, bo haubice są potrzebne w dużej liczbie i na cito. Chwalony polski system kierowania Topaz można założyć również do K9, jest uniwersalny, a nie dedykowany wyłącznie do Kraba.

Reputacja Kraba nie będzie zależała od biurokratycznych tańców żyrafy z nosorożcem w MON, tylko od osiągów na polu walki na Ukrainie, a tam Ukraińcy wydają się póki co dosyć zadowoleni - wszystkie Kraby (z wyjątkiem jednego, zniszczonego przez załogę po unieruchomieniu i wyczerpaniu amunicji, żeby nie wpadł w ręce zbliżających się Rosjan) są na chodzie, w przeciwieństwie do niemieckich Panzerhaubitze 2000, których 70% czeka na części zamienne - podobno za dużo i za szybko z nich strzelali.

Klasyczna taktyka sabotażowa MON, uniemożliwiająca wyposażenie WP w jakąkolwiek broń skuteczną przeciwko Rosji, zawsze polegała na tym, żeby nic nie produkować teraz, tylko poczekać do święty Dygdy  na super-duper polską konstrukcję, która wszystkim pokaże i będzie produkowana w ilości 5 sztuk rocznie. Inna taktyka sabotażowa MON polegała na dodawaniu do specyfikacji przetargowych importowanego sprzętu ultra-ambitnych i wyłącznie polskich wymagań, całkowicie wyjętych z dupy (czołg ma pływać, latać, tańczyć walca, pokonywać Bałtyk po dnie i wspinać się w przewieszonym terenie). Dla MON nic nigdy nie było wystarczająco dobre, z  ewentualnym wyjątkiem Gwiazdy Śmierci z "Gwiezdnych Wojen". Obecne zakupy w Korei wynikają m.in. z politycznej konieczności obejścia MON - kupujemy tam, gdzie nie ma takiego nasycenia prorosyjską agenturą wpływu jak w kraju.

https://www.salon24.pl/u/smocze-opary/1245626,krab2-nasze-plany-artyleryjskie#comment-23120124

2. Kaczor do tego doprowadził:
https://twitter.com/ZelenskyyUa/status/1559224652337119238?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1559224652337119238%7Ctwgr%5Ed81bdf3a00cb79daacf4a4343ede6d166dcde9a3%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fpulsembed.eu%2Fp2em%2Ftr1Svz-Vq%2F
« Ostatnia zmiana: Sierpień 17, 2022, 04:49:03 pm wysłana przez Smok Eustachy »