Autor Wątek: Naśladowcy Banna i Pugga? ;)  (Przeczytany 3923 razy)

Q

  • Gość
Naśladowcy Banna i Pugga? ;)
« dnia: Sierpnia 20, 2007, 09:36:31 pm »
Człowiek stworzy sztuczne życie za 3 lata?

Poniedziałek, 20 sierpnia (16:27)

Eksperci spodziewają się powstania sztucznego życia w ciągu 3 do 10 lat - donosi Associated Press.

Jak powiedział AP Mark Bedau, jeden z kierowników projektu Proto Life, uzyskanie sztucznego życia będzie miało kolosalne znaczenie. Jest to, według niego, technologia, która w bardzo dużym stopniu zmieni świat, a efekty będą trudne do przewidzenia.

- Rozwiąże to jedną z podstawowych zagadek dotyczącą powstania życia we wszechświecie - twierdzi Bedau.

Sztuczne życie rozwiąże, według Bedau, wiele problemów: od zwalczania chorób po likwidację efektu cieplarnianego.

Jack Szostak z Harvard Medical School przewiduje, że pierwszy znaczący krok zostanie dokonany w ciagu najbliższych sześciu miesięcy. Jak twierdzi Szostak, uzyskanie sztucznej błony komórkowej, co - według Bedau jest jedną z głównych przeszkód w uzyskaniu sztucznego życia - "nie jest aż tak wielkim problemem", ponieważ naukowcy próbują wytworzyć ją przy wykorzystaniu kwasu tłuszczowego.

Kolejnym krokiem byłoby uzyskanie nukleotydów, podstawowych składników kwasów nukleinowych - czyli DNA oraz RNA. Według Szostaka, także to jest przeszkodą, którą można przeskoczyć. Resztę pracy powinna wykonać teoria Darwina: kiedy będzie już gotowa błona komórkowa, a nukleotydy będą we właściwych proporcjach, do gry wkroczy prawdopodobnie ewolucja.

Steve Benner, biochemik z Foundation for Applied Molecular Evolution twierdzi, że otrzymanie życia to jedno, a utrzymanie go przy życiu - drugie.

- Będziemy mieli szczęście, jeśli utrzymamy [komórki] przy życiu przez godzinę - powiedział Benner Associated Press.

źródło:

http://fakty.interia.pl/fakty_dnia/news/news/czlowiek-stworzy-sztuczne-zycie-za-3-lata,963123
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 20, 2007, 09:36:57 pm wysłana przez Q »

maziek

  • Gość
Re: Naśladowcy Banna i Pugga? ;)
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 20, 2007, 10:43:01 pm »
Z artykułu wynika raczej, że faceci chcą ODTWORZYĆ życie, to jest sztucznie zsyntetyzować to, co juz istnieje w naturze a nie stworzyć SZTUCZNE. Technicznie wyrafinowane ale za bardzo nie widze związku z powstaniem życia w sposób naturalny. Ech te gazetowe tytuły...

Q

  • Gość
Re: Naśladowcy Banna i Pugga? ;)
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 20, 2007, 11:01:53 pm »
Cytuj
Z artykułu wynika raczej, że faceci chcą ODTWORZYĆ życie, to jest sztucznie zsyntetyzować to, co juz istnieje w naturze a nie stworzyć SZTUCZNE. Technicznie wyrafinowane ale za bardzo nie widze związku z powstaniem życia w sposób naturalny.

Mało tego (choć sprawa jest arcyciekawa) sztuczne zsyntetyzowanie życia nie pomoże nam raczej w odtworzeniu warunków w jakich doszło do powstania życia z prabulionu miliardy lat temu...

Zresztą póki co takie sztucznie zsyntetyzowane formy życia nie będą mieć chyba żadnej praktycznej roli (choć będą dowodem kolejnego tryumfu nauki i zatarciem granicy między "naturalnym", a "sztucznym"...