Autor Wątek: [M] Fantasy i Science-Fiction  (Przeczytany 87196 razy)

Macrofungel

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 512
    • Zobacz profil
Re: J.polski matura ustna - Fantasy i Science-Fict
« Odpowiedź #15 dnia: Lutego 25, 2006, 06:48:08 pm »
Cytuj
Co do Lema, wybór jego książek został poparty przez moich nauczycieli a jak wiadomo to na maturze mówi się najpierw to co oni chcą usłyszeć a dopiero potem dodaje się coś od siebie.


Nie sądzę. A wiem coś o tym, bo sam tą maturę zdawałem, z rezultatem 100% z resztą.
PS.Na brodę Chucka Norrisa, ale skromny jestem...

Terminus

  • Gość
Re: J.polski matura ustna - Fantasy i Science-Fict
« Odpowiedź #16 dnia: Lutego 25, 2006, 06:52:51 pm »
Ja bym umieścił Gwiezdne Wojny gdzieś na przekroju obu gatunków... właściwie, gdyby nie MOC, nadawałyby się do SF:)

Macrofungel

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 512
    • Zobacz profil
Re: [M] Fantasy i Science-Fiction
« Odpowiedź #17 dnia: Lutego 25, 2006, 07:05:38 pm »
Gdyby to dogłębnie analizować to odstępstw od praw fizyki znalazłoby się dużo więcej (jak na przykład na podstawie współczesnej wiedzy naukowej wytłumaczyc zasadę działania swietlnego miecza?) ale generalnie konstrukcja swiata jest tu oparta na wizji rozwoju techniki, więc nie można powiedzieć, że to nie jest SF. Zgodzę się, że to jakaś taka hybryda (do podobnej kategorii zaliczyłbym z resztą "Diunę" Herberta, ale to tylko moje zdanie)  

Terminus

  • Gość
Re: [M] Fantasy i Science-Fiction
« Odpowiedź #18 dnia: Lutego 26, 2006, 04:35:04 pm »
Nie no Macro, a co powiesz na temat odstępstw od znanych praw fizyki w następujących pozycjach:

-Solaris (Lem) : postaci gości stworzone z... cholera wie czego ::)
- Wehikuł Czasu Wellsa : (muszę wymieniać?)
- Piknik na Skraju Drogi Strugackich: rzeczy, jakie wyprawia ich ,,Strefa'' (w książce, bo w filmie Stalker mamy tylko przedsmak) przyprawiłyby rycerzy Jedi o palpitacjie z zazdrości (ba, Sithów też).
- Poniedziałek Zaczyna Się w Sobotę Strugackich: przy tym to nawet ,,Piknik...'' jest delikatny;

... i tak dalej.

Macrofungel

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 512
    • Zobacz profil
Re: [M] Fantasy i Science-Fiction
« Odpowiedź #19 dnia: Lutego 26, 2006, 08:59:52 pm »
Oczywiście zgodzę się, że jest ich mnóstwo, ale nie o to chodzi. Bo taką na przykład "Diunę" traktuję jako formę pośrednią nie dlatego, że gdzieś tam złamana jest zasad Huygensa czy prawo Bernouliego, ale ze względu na podobieństwo wykreowanego świata do świata fantasy (tzn. masmy tam system feudalny i mnóstwo innych anachronizmów, powodujących raczej skojażenia z epoką średniowiecza niż z odległą przyszłością)  

Terminus

  • Gość
Re: [M] Fantasy i Science-Fiction
« Odpowiedź #20 dnia: Lutego 26, 2006, 09:09:46 pm »
Tak, ale w Diunie są z kolei statki podróżujące w nadprzestrzeni a także echa dżichad butleriańskiej (czy jakoś tak) w czasie której zniszczono wszystkie komputery.

Macrofungel

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 512
    • Zobacz profil
Re: [M] Fantasy i Science-Fiction
« Odpowiedź #21 dnia: Lutego 26, 2006, 09:27:03 pm »
No więc są i elementy SF, i fantasy.

A-cis

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 204
    • Zobacz profil
Re: [M] Fantasy i Science-Fiction
« Odpowiedź #22 dnia: Lutego 27, 2006, 01:30:03 am »
Cytuj
Tak, ale w Diunie są z kolei statki podróżujące w nadprzestrzeni

Ponadto mieszkańcy "Diuny" przyznają się do tego że ich praprzodkowie pochodzą z Ziemi. Czyli mieliśmy wcześniej klasyczną ekspansję ziemian w kosmos.
A to że system feudalny uznali za najdogodniejszy, to ostatecznie nie jest takie dziwne zważywszy że i teraz mamy monarchie z których nikt nie ma zamiaru rezygnować :)

Falcor

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 591
  • ...where no one has gone before.
    • Zobacz profil
Re: [M] Fantasy i Science-Fiction
« Odpowiedź #23 dnia: Lutego 27, 2006, 01:16:20 pm »
Nic dziwnego. Najlepszy system rządów to monarchia oświecona

Taki zwykły dzień, biało-czarny dzień...

mikhc

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 1
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: [M] Fantasy i Science-Fiction
« Odpowiedź #24 dnia: Marca 18, 2006, 05:16:46 pm »
witam mam ten sam temat na mature. teraz troche zaluje bo wbrem pozorom nie jest taki latwy do przedstawienai. ja oparlem sie glownie na wladcy piercienia, trylogi sapkowskiego ora tworcczosci herberta coz nie wiem dlaczego Lem w twojej bibliografi sie znalazl jak dla mnie to blad. Ja zauwazylem tez ze wiekszos nauczycieli polskiego nie czyta Sf czy fantasy wiec wybralem pare dziel do swojej bibliografi ktorych nei znajdzie sie w normalnych bibliotekach co daje mi duzy. Przeczytaj sobie Sapkowskiego .. Rekopis znaleziony w smoczej jaskini" wiekszosc  mojej pracy wlasnie na tym sie opiera

fibonacci

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 2
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: [M] Fantasy i Science-Fiction
« Odpowiedź #25 dnia: Kwietnia 16, 2006, 05:40:39 pm »
witam.
tez mam ten temat :)
moj konspekt(jeszcze nie obrobiony):
Cytuj
Konspekt Prezentacji
Matura 2006


Temat: Science fiction a fantasy. Analizując dowolne przykłady wybranych przez siebie utworów, zaprezentuj podobieństwa i różnice w kreacji świata przedstawionego obu odmian gatunkowych.
Literatura podmiotu:
;      J. R. R. Tolkien;Władca Pierścieni;, Czytelnik, Warszawa 1981
;      Raymond Feist ; ;Adept Magii; i ;Mistrz Magii; Zysk i S-ka, Poznań 1996
;      Wiliam Gibson ; ;Neuromancer;, Fenix Publications, Warszawa 1992
;      Philip K. Dick ; ;Sprzedamy to panu hurtowo;, Prószyński i Ska, Warszawa 1998
;      David Brin ; ;Wysłannik przyszłości”, Świat Książki, Warszawa 1998

Literatura przedmiotu:
;      Słownik terminów literackich pod red. J. Sławińskiego, Ossolineum, Wrocław 2002
;      Internet:
-      http://www.wikipedia.pl
-      http://fantastyka.elixir.int.pl


Ramowy Plan Wypowiedzi

Teza: Występują znaczne różnice pomiędzy literaturą science fiction a fantasy
1.      Wstęp:
Definicje science fiction i fantasy
Zdefiniowanie określenia: świat przedstawiony.

2.      Rozwinięcie:
Argumentacja:
      -       Geneza science fiction i fantasy
-      2 wizje świata przedstawionego
-      Świat ducha(religie)
-      Ludzie i nieludzie
-      Różnice w rozwoju cywilizacyjnym

3.      Wnioski:
Fantasy różni się od science fiction w każdym aspekcie.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 16, 2006, 05:42:45 pm wysłana przez fibonacci »

Terminus

  • Gość
Re: [M] Fantasy i Science-Fiction
« Odpowiedź #26 dnia: Kwietnia 16, 2006, 11:41:41 pm »
Bo ja wiem czy tak w każdym aspekcie się różnią. Np. tu i tam spotykamy zielone ludziki, z tym że raz są to pełne chuci pijane skrzaty, a kiedy indziej marsjanie z widłami.

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: [M] Fantasy i Science-Fiction
« Odpowiedź #27 dnia: Kwietnia 17, 2006, 03:08:20 pm »
Gratuluję odwagi - ja pisałam sobie magisterkę z SF i dyskusje nt. "czym się różni SF od fantasy" to liczne książki akademickie :)

Najbardziej roboczo i najprościej:

Za literaturę SF uznaje się taką literaturę, która pokazuje świat przedstawiony nierealny z punktu widzenia czytelnika, ale NIESPRZECZNY z wiedzą naukową. Tzn. pokazuje np. przyszłość jaka przy spełnieniu niektórych założeń mogłaby istnieć albo pokazuje światy równoległe (ich istnienie nie jest udowodnione, ale w chwili obecnej przyjmuje się je za możliwe) itp.

Na taką definicję powołują się m.in. J.Campbell, R. Heinlein, Lem (Fantastyka i Futurologia, Kraków 79 - t. I, s. 97 - jeśli potrzebne ci są źródła). Podobne sformułowane definicje dostępne są też w Słowniku terminów literackich pod red. J.Sawińskiego albo w Literatura Polska. Przewodnik encyklopedyczny, Warszawa 84, hasło SF - Ryszard Handke. Polecam też Słownik literatury popularnej pod red. T. Żabskiego, Wrocław 97 - tam znajdziesz definicje również Fantasy.

Oczywiście - dużo zależy od momentu pisania książki, od wiedzy danego autora, od jego umiejętności albo też od podejścia do czytelników (np. Asimov doskonale WIE, że w świetle współczesnej nauki nie można podróżować z prędkościami nadświetlnymi, ale nie przeszkodziło mu to stworzyć cyklu książek o imperium galaktycznym, gdzie podróż z planety na planetę trwa krócej niż wędrówki  komunikacją miejską).

Dlatego można znaleźć mnóstwo powieści, które wpisane są w kanon SF, ale nie do końca odpowiadają tej definicji. Dotyczy to zwłaszcza książek o mniejszych ambicjach. Ale Lema spokojnie możesz "użyć" - w jego utworach wszystkie wędrówki bohaterów, miejsca ich pobytu itp. są opisane zgodnie z wiedzą naukową, jeżeli pojawia się coś "wymyślonego", jak Ocean na Solaris, to jest on dla nauki zagadką, ale nie wytworem magii!

Strasznie tego dużo wyszło :)

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: [M] Fantasy i Science-Fiction
« Odpowiedź #28 dnia: Kwietnia 17, 2006, 03:15:17 pm »
No i Fantasy - przy takim założeniu - jest to literatura, która pokazuje światy nierealne z punktu widzania założeń naukowych, w których na początku łańcucha przyczyn, nie są prawa natury, ale jakieś niezgodne z nią siły. Tzn. - zwykle głównym motorem działań i zdarzeń jest magia, siły jakiś bogów itp.

Do tego oczywiście zwykle pojawia się inny obraz świata przedst. - SF to staki kosmiczne i wynalazki, a fantasy to czarodziejskie miecze, elfy i gadające koty :)


Astaroth

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 1
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: [M] Fantasy i Science-Fiction
« Odpowiedź #29 dnia: Kwietnia 17, 2006, 06:46:52 pm »
Cytuj
Temat: Literatura fantasy i science-fictio- analizując wybrane dzieła, wskaż podobieństwa i różnice w kreacji świata przedstawionego.
I.      Literatura podmiotu:
1.      Tolkien J.R.R., Władca Pierścieni;, tłum. Łoziński J., Poznań 2001.
2.      Le Guin Ursula K., Czarnoksiężnik z archipelagu, tłum. Barańczak S., Kraków 1968.
3.      Lem S., Solaris, Warszawa 1974.
4.      Asimov I. Fundacja;, tłum. Jankowski A., Poznań 1987.
II.      Literatura przedmiotu:
1.      Głowiński M. Zarys teorii literatury; Warszawa 1986, s. 78-83.
2.      Sapkowski A. ;Rękopis znaleziony w Smoczej jaskini Kompendium wiedzy o literaturze fantasy,Warszawa 2001.
III.      Ramowy plan wypowiedzi:
1.      Określenie problemu:
a.      Fantasy i Science-Fiction ; Przedstawienie literatury Fantasy i Science-Fiction. Omówienie głównych wyróżników obu gatunków (plansza).
2.      Kolejność prezentowanych treści:
a.      Władca Pierścieni
Temat: Zniszczenie ;Pierścienia Rządzącego; przez 2 małych Hobbitów.
Motywy: Wędrówki, walki dobra ze złem, przywrócenia równowagi we wszechświecie.
Czas i przestrzeń: Śródziemie
Postaci: Hobbici-Frodo, Ludzie-Aragorn, Elfy-Legolas, Balrog-Duch Ognia, Istari-Gandalf, Krasnoludowie-Gimli, Nazgule, Orkowie, Uruk-Hai, Entowie, Trolle.
Materiał tematyczny: Mitologia germańska, legendy arturiańskie.
b.Czarnoksiężnik z Archipelagu
Temat: Młody chłopak Ged odkrywa w sobie zdolności magiczne i postanawia nauczyć się je wykorzystywać. Udaje się na wyspę Roke, krainę czarnoksiężników.
Motywy: Wędrówki, walki dobra ze złem, utrzymania równowagi we wszechświecie.
Czas i przestrzeń: Świat;Ziemiomorze,podporządkowany prawom magii.
Postaci: Ged (Krogulec),
Materiał tematyczny: Legendy i mity.
c.Solaris
Temat: Badania dotyczące;żyjącego oceanu; na nieznanej planecie.
Motywy: Ograniczenie ludzkiego poznania.
Czas i przestrzeń: Stacja badawcza Solaris, nieznana planeta na skraju galaktyki.
Postaci: Kris Kelvin (narrator i główny bohater), Gibarian, Snaut, Dr. Sartorius; pracownicy stacji badawczej, mimoidy twory oceanu.
Materiał tematyczny: Badania naukowe, doświadczenia, odkrycia z lat działalności autora.
d.Fundacja
Temat: Młody matematyk i twórca psychohistorii Hari Seldon przewiduje upadek imperium galaktycznego i zakłada Fundację; mającą na celu utworzenie nowego Imperium.
Motywy: Wiara w ludzkie osiągnięcia, chęć zdobywania nowych doświadczeń.
Czas i przestrzeń: Powierzchnia całego Wszechświata.
Postaci: Hari Seldon, jego następcy prowadzący Fundację, oraz mieszkańcy wszechświata.
Materiał tematyczny: Badania naukowe, doświadczenia, odkrycia z lat działalności autora.
3.Wnioski
a.Różnice:
Sposób motywowania zjawisk świata przedstawionego.
Przestrzeń, w której odgrywa się akcja powieści.
Materiał tematyczny.
b.      Podobieństwa:
Oba gatunki przenoszą nas do światów alternatywnych.
Występowanie fantastycznych stworzeń.
IV.      Materiały pomocnicze.
1.      Plansza Świat przedstawiony w literaturze Fantasy i Science-Fiction.


To mój konspekt i myślę że ująłem wszystko co podałaś ANIEL-a.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 17, 2006, 06:55:44 pm wysłana przez Astaroth »