Autor Wątek: [M] Matura 2009 Proszę o pomoc  (Przeczytany 18190 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Matura 2009 Proszę o pomoc
« Odpowiedź #15 dnia: Lutego 06, 2009, 11:16:58 am »
@shinigamipk

I wybrałeś co trzeba ;), i avatarek zacny :).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

ogór

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Re: [M] Matura 2009 Proszę o pomoc
« Odpowiedź #16 dnia: Lutego 09, 2009, 12:49:37 pm »
Witam :)
Pozwolę sobie podpiąć się pod ten temat choć mam troche inny problem niż jego autor :)
Podobnie jak shinigamipk piszę prezentację na polski, temat jaki wybrałem to 'Rola miłości w życiu człowieka...'. Jedną z książek o których chciałbym powiedzieć jest Solaris Lema i tu pojawia się moja prośba - szukam jakiegos opracowania czy artykułu w którym byłby szerzej omówiony wątek miłosny w owej książce. Czekam na jakieś propozycje i z góry dzięki za pomoc :)

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: [M] Matura 2009 Proszę o pomoc
« Odpowiedź #17 dnia: Lutego 09, 2009, 10:06:02 pm »
Odnośnie natury ludzkiej: wybór słuszny, pozwolę sobie tylko dodać co nieco na temat Dzienników Gwiazdowych.

Tichy Ijon
Kosmiczny podróżnik, jedna z najsympatyczniejszych postaci, jakie kiedykolwiek wyszły spod pióra Lema. Tichy jest patologicznym egoistą, który dla swojego interesu potrafi poświęcić nawet własny interes, jest też cholerykiem, niebywałym zarozumialcem, ma chorobliwie wybujałe ambicje, skłonność do nadużywania stanowiska, pieniactwa, awanturnictwa, itd. - a jednocześnie nie sposób go polubić. (...) Tichy jest po sarmacku człowiekiem prawym, w wiele awantur i tarapatów pakuje się z motywów takich jak: "nie zobaczą tu trwogi Ziemianina" albo "jakoś niehonorowo było odmówić". Chociaż Tichy jest postacią wybitnie komiczną, ze wszystkich Lemowskich bohaterów to on właśnie porusza najwięcej zagadnień filozoficznych interesujących Lema. Tichy odwiedza społeczeństwa poddane okrutnym eksperymentom (...) nade wszystko zaś nieustannie zmuszany jest do zadumy nad kondycją ludzką - już to za sprawą spotkania kosmitów wyszydzających takie czy inne cechy człowieka, już to za sprawą osobiście podjętej próby naprawiania historii ludzkości. Wnioski z tej zadumy Tichy wyciąga mocno pesymistyczne, zgodnie z Lemowskim mizantropijnym humanizmem. (...)

Powyższy fragment pochodzi z książki Wojciecha Orlińskiego "Co to są sepulki? Wszystko o Lemie." (którą polecam).

W podróży ósmej na przykład możesz znaleźć tyradę wytykającą wady ludzkości. W XX - próbę Telechronicznej Optymalizacji Historii Powszechnej. W XXI - opis wiary w Boga mimo upadku dogmatów. I to nie wszystko z "Dzienników, co mogłoby się przydać - wybór należy do Ciebie.

A poza tym - ja też jestem mat-inf-fiz (ale maturę zdaję dopiero za 2 lata, zdaje się już bez prezentacji z polskiego)  :)

Podobnie jak shinigamipk piszę prezentację na polski, temat jaki wybrałem to 'Rola miłości w życiu człowieka...'. Jedną z książek o których chciałbym powiedzieć jest Solaris Lema i tu pojawia się moja prośba - szukam jakiegos opracowania czy artykułu w którym byłby szerzej omówiony wątek miłosny w owej książce.
Z tym może być ciężko, chwilowo nie przychodzi mi nic do głowy.

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: [M] Matura 2009 Proszę o pomoc
« Odpowiedź #18 dnia: Lutego 10, 2009, 01:30:19 pm »
Ogór, parę całkiem trafnych uwag nt. miłości, a właściwie "miłości" Kelvina do Harey znajdziesz u Oramusa (zbiorek Bogowie Lema)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Matura 2009 Proszę o pomoc
« Odpowiedź #19 dnia: Lutego 11, 2009, 07:41:18 pm »
A poza tym - ja też jestem mat-inf-fiz (ale maturę zdaję dopiero za 2 lata, zdaje się już bez prezentacji z polskiego)  :)

Mam nadizeję, że Terminus mnie za offtop nie prześwięci, ale zdaje się, że jakis czas temu cos już zdawałeś i nadal nie wiemy (przynajmniej ja nie wiem) jak poszło?

ps. ogór, tak wogóle to skoro o "Solaris" piszesz, na Twoim miejscu zwróciłbym uwagę na ukazany tam aspekt swoistego irracjonalizmu miłości - Kelvin wie, że Harey nie jest "prawdziwym" człowiekiem, wie, że - tak naprawdę - nie jest nawet Harey, ale mimo to, mimo całej swej racjonalnej wiedzy nie umie (i nie chce) przestać jej kochać, natomiast ona właśnie dlatego, że to wszystko wie, robi na koniec to co robi. Bardzo to wszystko smutne, ale i ładne. Z jednej strony widzimy jak miłość zaślepia, z drugiej jak skłania do poświęceń, także tych ostatecznych. (Choć "Solaris" i tak nie lubię.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: [M] Matura 2009 Proszę o pomoc
« Odpowiedź #20 dnia: Lutego 11, 2009, 07:51:55 pm »
A poza tym - ja też jestem mat-inf-fiz (ale maturę zdaję dopiero za 2 lata, zdaje się już bez prezentacji z polskiego)  :)

Mam nadizeję, że Terminus mnie za offtop nie prześwięci, ale zdaje się, że jakis czas temu cos już zdawałeś i nadal nie wiemy (przynajmniej ja nie wiem) jak poszło?
Najwyżej prześwięci nas obu ;). To był egzamin gimnazjalny, poszło znakomicie (z mat-przyr 100%), ale trzeba przyznać, że egzamin gimnazjalny nie jest wielkim wyzwaniem. Swoją drogą, myślałem, że już się tym pochwaliłem  :).

A po dyskusji w tym wątku zacząłem mieć ochotę jeszcze raz przeczytać "Opowieści o pilocie Pirxie".