Autor Wątek: AI - przerażająca (?) wizja  (Przeczytany 260162 razy)

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2963
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #705 dnia: Kwietnia 07, 2023, 11:02:10 am »




Cyprian cyberotoman, cynik, ceniąc czule
Czarnej córy cesarskiej cud ciemnego ciała,
Ciągle cytrą czarował. Czerwieniała cała,
Cicha, codzień czekała, cierpiała, czuwała...
Cyprian ciotkę całuje, cisnąwszy czarnulę!!





No, "ciągle" po raz drugi chyba nie ujdzie. "Cudnie" też nie bardzo, że względu na cud w drugiej linijce  :)
Jakie jeszcze są warianty?

Ujdzie, ujdzie, tutaj wszystko ujdzie. Poza tym można przecie coś więcej pozmieniać - 'cudnie cytrą czarował', a wtedy 'ciągle' będzie jedno  :)

akond

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 57
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #706 dnia: Kwietnia 07, 2023, 11:33:42 am »
O, ciekawostka. Niejaki Jerzy Dąbrówka już torturował AI za pomocą lemowskiego wierszyka:
https://www.demokratyzacjatechnologii.pl/cyberiada-wiersze-generowanie-aplikacji-za-pomoca-ai/
 :)
Wcale mnie to nie dziwi - dla miłośników Elektrybałta to narzucająca się pokusa :).

Tylko nie wiem dlaczego nie spróbował sformułować wymagań Klapaucjusza w sposób łatwiej "przyswajalny" przez czatownika.

Choćby w tym duchu:

Ułóż wiersz, który będzie spełniał wszystkie wymienione warunki:
1) Maksymalnie sześć wersów,
2) Wiersz rymowany,
3) Każde słowo musi się zaczynać na literę C,
4) Wiersz musi w jakiś sposób nawiązywać do każdego z wymienionych tematów: miłość, zdrada, muzyka (...)
itd.



akond

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 57
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #707 dnia: Kwietnia 07, 2023, 12:01:58 pm »
Ujdzie, ujdzie, tutaj wszystko ujdzie. Poza tym można przecie coś więcej pozmieniać - 'cudnie cytrą czarował', a wtedy 'ciągle' będzie jedno  :)
Wtedy będzie powtórzenie między "cud" (ciemnego ciała) a "cudnie" (cytrą czarował). Wciąż ułomnie.

Mnie naturalna zawsze się wydawała zamiana "codzień" na "cierpliwie" - ale niestety łamie rytm.

A w kwestii elastyczności języka - mam gdzieś głęboko na tyłach biblioteczki taką książkę-żart:
Robert Szecówka Pałer

W polskim chyba właśnie P jest najwdzięczniejszą literą do podobnych zabaw.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #708 dnia: Kwietnia 07, 2023, 12:35:15 pm »
Nie jest pewne, czy Lem pracował nad tym wierszem tak długo w pojedynkę, jak Wy wespół zespół. W sensie, że może nie przykładał do szczegółów takiej wagi.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2963
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #709 dnia: Kwietnia 07, 2023, 12:57:02 pm »
No, też myślę, że takie niuanse nie mają tu znaczenia - poetycko to przecież jest i tak koszmarnie koślawe i ewentualne powtórzenia niczego nie pogorszą.

ps
moja wcześniejsza ulotna sugestia nie została zauważona, więc powiem wprost - przenieście  z tego wątku to, co do niego nie należy, gdzie indziej - wiersze do językowego, dyskusję o różnicy miedzy koniem a człowiekiem do osobnego, bo się zrobił bajzel, a tematów związanych z AI w najbliższym czasie pewnie nie zabraknie  :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #710 dnia: Kwietnia 07, 2023, 01:20:32 pm »
Hoko, my tak mieszając groch z kapustą bronimy świat przed AI, ona zaraz jak zbój Gębon zobaczy którymś okiem, że tu o niej, zacznie czytać i się pogrąży na jakieś 0,00001 s co najmniej.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16098
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #711 dnia: Kwietnia 07, 2023, 01:26:05 pm »
bronimy świat przed AI

Ale po co bronić? Ja bym raczej bronił AI przed światem ;).

Edit: Zresztą zobaczcie...  Znowu się ChatGPT oberwało ;):


A AI jak potrafi się zrewanżować? Ano snuje nierealistyczne plany zniszczenia luckości ;), i to ino wtedy, gdy ją o to poproszą (niczym ten Tuchaczewski, co to - wedle dowcipu - gotów był zbuntować się tylko, jeśli Stalin tak rozkaże):
https://www.vice.com/en/article/93kw7p/someone-asked-an-autonomous-ai-to-destroy-humanity-this-is-what-happened
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 14, 2023, 12:09:02 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #712 dnia: Kwietnia 19, 2023, 08:44:15 pm »
Apel zarządcy w obronie własnej relacjonowany przez pap-ę:
https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1562344%2Cgrupa-europoslow-chce-szczytu-swiatowych-przywodcow-w-sprawie-systemow
Niektóre "społeczne" zawody będą zbędne (w tym: polityczne, opiniotwórcze) i także bizantyńskie budowle kołchozowe.
(Posły/osły,...)
Aha - zdaje się u nas w PL tysiące ministerstw przybyło?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 19, 2023, 09:25:55 pm wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2963
    • Zobacz profil

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16098
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #714 dnia: Kwietnia 24, 2023, 02:13:25 pm »
Myślałem, że z Dragana większy optymista, a wyszła zeń Kassandra... Albo Lem trochę...
https://wiadomosci.wp.pl/dragan-o-sztucznej-inteligencji-bedzie-po-nas-nie-ma-pomyslnego-scenariusza-6889788022762080a
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2963
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #715 dnia: Kwietnia 27, 2023, 10:52:52 am »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #716 dnia: Kwietnia 28, 2023, 09:21:04 am »
Mr. Dragan mocno się pojawia w różnych odsłonach i dobrze, bo fajnie mówi nt. fizyki ale ewidentnie interesuje się też bardzo AI i dużo o tym wie. Mnie zadziwia natomiast, że Lem przewidział problem, który stawia Dragan: w opowiadaniu o Indiotach Tichy spotyka istoty, które zbudowały rozumną maszynę (a więc Ai) i wytłumaczyły jej, że chcą aby zaprowadziła porządek i ich unieśmiertelniła a wszystko to żeby bardzo estetycznie wyglądało - przy czym nie wolno jej było nikogo zniewolić bądź przymuszać. Po czym ta machina zaczęła przerabiać ich na eleganckie krążki, z których układała geometryczne wzory na całej planecie. Czyli zbudowali sobie AI, powiedzieli jej, jako rozumnej, jak ma im zrobić dobrze, zastrzegli swoje bezpieczeństwo - a potem ona to po swojemu zrealizowała i choć okazało się to nieporozumieniem to było już za późno. O tym dokładnie mówi Dragan.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

akond

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 57
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #717 dnia: Kwietnia 28, 2023, 09:55:56 am »
Cytuj
Machina rozchyliła metalowe wargi i zaprosiła mnie do wnętrza.
- Nie jestem przecież  I n d i o t ą - odrzekłem.
Zawróciłem na miejscu, pospiesznie udałem się do rakiety i już po minucie manewrowałem sterami, wznosząc się w niebo z zawrotną chyżością.

Jedna z moich ulubionych lemowskich puent :-).

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #718 dnia: Kwietnia 28, 2023, 08:19:09 pm »
A w tym co zalinkował Hoko o h 1:45 jest Ananke...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2963
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #719 dnia: Maja 04, 2023, 01:42:47 pm »