Autor Wątek: [M] Wizja przyszlosci w utworach science fiction  (Przeczytany 13504 razy)

uther

  • Gość
[M] Wizja przyszlosci w utworach science fiction
« dnia: Marca 30, 2008, 07:10:44 pm »
siemka... mam takie zapytanie odnosnie mojego tematu na mature.... do opisania przyszlosci wybralem:
1) "Solaris" - S.Lema
2)"Raport mniejszosci" P.Dicka

i potrzebuje jeszcze jednej ksiazki ( chcialem "Deus Irae" ale nigdzie jej nie moge dostac ;/)... a takze mam duzy problem z literatura przedmiotu bo nie moge znalezc opracowan do owych ksiazek ... dlatego chcialbym poprosic o pomoc :)

dzi

  • Gość
Odp: [M] Wizja przyszlosci w utworach science fiction
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 30, 2008, 07:13:01 pm »
Musisz poczytać forum.

uther

  • Gość
Odp: [M] Wizja przyszlosci w utworach science fiction
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 30, 2008, 09:28:05 pm »
no niby tak, ale na forum widzialem rozniace sie tematy od mojego... i prosilbym o opisanie jakiejs literatury przedmiotu ... bo nie mam pojecia jak moga byc opracowania tych ksiazek :/

Q

  • Gość
Odp: [M] Wizja przyszlosci w utworach science fiction
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 30, 2008, 11:49:13 pm »
Crap! Kolejny wątek o tym samym! (Nie dałoby się tego scalić?!?)

Cytuj
no niby tak, ale na forum widzialem rozniace sie tematy od mojego...

Oj, chyba czytałeś bez należytego zrozumienia...

uther

  • Gość
Odp: [M] Wizja przyszlosci w utworach science fiction
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 31, 2008, 01:29:44 am »
no dobra.... przeczytalem kilka i byly tam tylko opracowania polskich tworcow .... a mi jeszcze idzie o zagranicznych pisarzy , np. o Dicka.... i jeszcze jedno pytanie w jakiej ksiazce jest dobrze opisana wizja przyszlosci ???

Q

  • Gość
Odp: [M] Wizja przyszlosci w utworach science fiction
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 31, 2008, 04:39:47 am »
Cytuj
no dobra.... przeczytalem kilka i byly tam tylko opracowania polskich tworcow .... a mi jeszcze idzie o zagranicznych pisarzy , np. o Dicka....

Jesteś pewien, że dokładnie czytałeś, od początku do końca?  :-?

Cytuj
i jeszcze jedno pytanie w jakiej ksiazce jest dobrze opisana wizja przyszlosci ???

Jakby to rzec... Sam tzw. "Kanon SF" liczy ponad 100 pozycji. Większość z nich traktuje o przyszłości.. Sporą część najlepszych z nich omawialiśmy na Forum... W paru wątkach...

Poszukaj raz jeszcze, uważnie.

Hokopoko

  • Gość
Odp: [M] Wizja przyszlosci w utworach science fiction
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 31, 2008, 11:01:00 am »
"Solaris" to tylko na pierwszy rzut oka jest o przyszłości...  :)

Q

  • Gość
Odp: [M] Wizja przyszlosci w utworach science fiction
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 31, 2008, 11:05:23 am »
I dlatego właśnie w "Solaris" tak naprawdę o przyszłości nic się nie dowiadujemy. Chyba, że o przyszłości nauki zwanej solarystyką, której związek z "chwilą obecną" jest +/- taki jak związek z w/w chwilą obecnej w fantasy magii.

dzi

  • Gość
Odp: [M] Wizja przyszlosci w utworach science fiction
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 31, 2008, 11:09:11 am »
Cytuj
w jakiej ksiazce jest dobrze opisana wizja przyszlosci ???
:-?

Hokopoko

  • Gość
Odp: [M] Wizja przyszlosci w utworach science fiction
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 31, 2008, 11:22:51 am »
Cytuj
Cytuj
w jakiej ksiazce jest dobrze opisana wizja przyszlosci ???
:-?


 ;D ;D

Q

  • Gość
Odp: [M] Wizja przyszlosci w utworach science fiction
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 31, 2008, 11:26:48 am »
Panowie, mogło być gorzej. Dobrze jeszcze, że nie padło pytanie: "która wizja przyszłości, opisana w której książce, się sprawdzi".  :D :D :D
« Ostatnia zmiana: Marca 31, 2008, 11:37:38 am wysłana przez Q »

Hokopoko

  • Gość
Odp: [M] Wizja przyszlosci w utworach science fiction
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 31, 2008, 11:46:20 am »
Q,
mnie nie chodzi o jakość (trafność) opisu, ale o "opis wizji"  ;)

Tak czy siak, u Lema to bardziej by chyba "Powrót z gwiazd" albo "Kongres..." były w temacie.

Q

  • Gość
Odp: [M] Wizja przyszlosci w utworach science fiction
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 31, 2008, 12:05:34 pm »
Opis wizji? Swoje wizje to Nostradamus opisywał, a z nowszych W.S. Burroughs ;).

Terminus

  • Gość
Odp: [M] Wizja przyszlosci w utworach science fiction
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 31, 2008, 02:31:47 pm »
Cytuj
siemka... mam takie zapytanie odnosnie mojego tematu na mature.... do opisania przyszlosci wybralem:
1) "Solaris" - S.Lema
2)"Raport mniejszosci" P.Dicka

i potrzebuje jeszcze jednej ksiazki ( chcialem "Deus Irae" ale nigdzie jej nie moge dostac ;/)... a takze mam duzy problem z literatura przedmiotu bo nie moge znalezc opracowan do owych ksiazek ... dlatego chcialbym poprosic o pomoc :)

Solaris to tragiczny wybór. Nie przedstawia żadnej kompleksowej wizji przeszłości, raczej zachowanie kilku jej przedstawicieli w bardzo nietypowej sytuacji. O wiele lepiej do Twoich celów nadawałyby się "Powrót z gwiazd" czy "Obłok Magellana" albo pewne eseje Lema, w których opisuje on swoje przewidywania, na przykład "Bomba megebitowa".

pozdrawiam wszystkich
za dużo tu liter Q, nie liczcie na więcej :)

Hokopoko

  • Gość
Odp: [M] Wizja przyszlosci w utworach science fiction
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 31, 2008, 02:51:12 pm »
A jednak żyje! Ja już zrobiłem zrzut ekranu z listą zalogowanych, żeby w razie czego mieć dowód...  ::)

Terminusie,
Q się nie przejmuj, powoli się cywilizuje - a w razie jakby rozrabał, to jest sposób: jak się kiedyś wnerwiłem, pogadałem z jednym informatykiem i stwierdził, że można do firefoksa napisać wtyczkę w java script, która będzie wycinać wpisy zadanego użytkownka  8-)


Q,
licz się więc ze słowami  ;)