Autor Wątek: Eksploracja Kosmosu  (Przeczytany 690183 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16095
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1740 dnia: Kwietnia 11, 2023, 08:03:06 pm »
Pada tam określenie cyfrowy leninizm*. Przyjrzyjmy się chińskiej wersji tego zjawiska:
https://www.cipe.org/resources/digital-leninism-the-complex-dangerous-relationship-between-tech-giants-and-the-chinese-communist-party/

* Gdzie przez leninizm R.Z. najwyraźniej rozumie ręczne popychanie postępu i to w założonym kierunku. (Słusznie zresztą, bo Iljicz tak właśnie czynił.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13406
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1741 dnia: Kwietnia 11, 2023, 08:48:19 pm »
Ciekawa wymiana opinii.
Hm, wymiana... Ziemkiewicz plecie już jak ten dziadek, co jak przyjechali turyści, to mówił, że urodził się w 1905 i widział Lenina. I każdym turystom tak samo i to samo. Dukaj dużo bardziej konkretnie, w każdym razie widać, że trzyma rękę na pulsie a nie powtarza komunały, które były już komunałami 10 lat temu. Jednakże obaj panowie zapomnieli dodać, że jakiś lekko licząc 4/5 ludzkości nie ma i w najbliższym czasie nie będzie miało tych rozterek.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1742 dnia: Kwietnia 11, 2023, 09:09:20 pm »
Cytuj
Jednakże obaj panowie zapomnieli dodać, że jakiś lekko licząc 4/5 ludzkości nie ma i w najbliższym czasie nie będzie miało tych rozterek.
Jak, nie przymierzając - chłopi feudalni w czasach feudalizmu o których niedawno tak się troszczyliśmy  ;)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

A

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1743 dnia: Kwietnia 11, 2023, 09:12:33 pm »
Ciekawa wymiana opinii. Myślałem czy nie dać do wątku dukajowego, ale chyba jednak bardziej pasuje tutaj.
Choć o samym kosmosie w sumie niewiele. No, chyba co wirtualnym.  ;)


Dukaj i Ziemkiewicz nadają na różnych falach.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13406
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1744 dnia: Kwietnia 11, 2023, 09:19:59 pm »
Z tym, że w przypadku Ziemkiewicza to fala stojąca. O ile nie martwa.


Liv -  polemizowałbym, co najmniej co do podstawy. Po pierwsze ci chłopi w feudalizmie nie byli wszędzie aż tak ciemni jak w Polsce (i kilku innych krajach), a po drugie dziś już doprawdy mało kto jest aż tak ciemny jak ci chłopi w Polsce - w każdym razie potencjalnie, tzn. na ogół ludzie "umią" czytać i pisać i odpękali przynajmniej szkołę średnią. Owszem, sam uważam, że dziś idzie to w pewnym sensie do feudalizmu (te galerie handlowe itd). Ale rozumiejąc analogie trzeba sobie zdawać sprawę, że to jednak co innego, feudalizm umysłowy i z wyboru a nie fizyczny i musu, karany na szyi.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

A

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1745 dnia: Kwietnia 11, 2023, 09:24:58 pm »
Z tym, że w przypadku Ziemkiewicza to fala stojąca. O ile nie martwa.

(...)

To też trochę porażka organizatorów.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16095
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1746 dnia: Kwietnia 11, 2023, 09:33:22 pm »
Nie, to (prawdopodobnie) polityka. Chcąc coś (poważnego) robić w Polsce wypada wykonywać jakieś ukłony w kierunku obozu (w danym momencie) rządzącego.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1747 dnia: Kwietnia 12, 2023, 12:33:42 am »
Z tym, że w przypadku Ziemkiewicza to fala stojąca. O ile nie martwa.


Liv -  polemizowałbym, co najmniej co do podstawy. Po pierwsze ci chłopi w feudalizmie nie byli wszędzie aż tak ciemni jak w Polsce (i kilku innych krajach), a po drugie dziś już doprawdy mało kto jest aż tak ciemny jak ci chłopi w Polsce - w każdym razie potencjalnie, tzn. na ogół ludzie "umią" czytać i pisać i odpękali przynajmniej szkołę średnią. Owszem, sam uważam, że dziś idzie to w pewnym sensie do feudalizmu (te galerie handlowe itd). Ale rozumiejąc analogie trzeba sobie zdawać sprawę, że to jednak co innego, feudalizm umysłowy i z wyboru a nie fizyczny i musu, karany na szyi.
Ziemkiewicz Cię irytuje? No i oki.  :D
Ja nie o nim, a o tym, że brak rozterek u większości ludzi to nie argument. Nie ma się wpływu na zmianę to i po co rozterki? - lemowe to i obok pisali koledzy o technologicznej zmiennej niezależnej...czy jakoś.
Ja np. nie mam absolutnie problemu, rozterki i rozkminy z tym co dłubiecie z królowej matmie. A nie uważam się za specjalnie ciemnego. 8)
Całe nasz forum jest też, jak podejrzewam, lokuje się znacznie poniżej wyznaczonego przez Ciebie ad hoc progu 1/5 ludzkości (zainteresowanej).
Dodam ,że to ponad miliard luda, wiec bym nie lekceważył ze względu na procenty.
A gadamy.
Po z tym co dla Ciebie nieaktualne, dla innych może być nowością. A nawet objawieniem.
Zasadniczo było to tym, że podboju kosmosu (tego klasycznego, z rakietami) nie będzie - dlatego wrzuciłem w tym wątku.

Może jednak ostawmy już tych chłopów - ustaliliśmy, że mieli źle oraz gorzej i dość.  :D
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13406
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1748 dnia: Kwietnia 12, 2023, 08:23:29 am »
Ziemkiewicz Cię irytuje? No i oki.  :D
No właśnie nie. Co najwyżej w sensie, w jakim irytuje pustosłowie niezależnie skąd pochodzi. Był taki czas, że sądziłem, że trudno się czepić treści które wypowiada, nawet jak mnie one czasem irytowały. Rzadko go słuchałem, aż postanowiłem przeczytać jego książkę "Cham zbuntowany". Pamiętasz, była tu dyskusja, czy ona jest antysemicka. Ja uważam, że nie jest. Jest natomiast tak karykaturalnie jednostronna (pretendując do książki historyczno- może nie filozoficznej, ale -moralizatorskiej), że łuski spadły mi z oczu. Książka ma konstrukcję prostą jak cep - to znaczy dwuelementową - są chłopi i są Żydzi. Żydzi mają sklepy i szynki a chłop musi w nich kupować. Sam nie może założyć sklepu itd. Pejsata hydra go dusi. Tylko że w Rzplitej były 4 stany: szlachta, duchowieństwo, chłopstwo i tu akurat najmniej istotne (w jego ujęciu) mieszczaństwo. Cały jego wysiłek skupił się na opisie dwóch kawałków cepa, z pominięciem drobnego elementu - rzemyczka, który je łączył a przede wszystkim rąk, który go trzymały. Czyli z pominięciem prawa, które to umożliwiało - prawa, stanowionego zresztą przez tychże samych, co onże cep trzymali - i ich samych, trzymających. Nawiasem mówiąc on tę dolę chłopa opisuje kubek w kubek tak, jak Janicki w książce, o której rozmawialiśmy (Pańszczyzna) i teraz pluję sobie w brodę, że zamiast cytować Janickiego nie cytowałem Ci Ziemkiewicza, byłoby Ci trudniej się wyślizgać ;) . A pisał dokładnie to samo, tylko u niego (Ziemkiewicza) świat się kończył na Żydzie w szynku lub w sklepie. Pana i plebana nie było w nim w ogóle a jeśli czasem to występował jako obrońca ciemiężonego przez Żyda chłopa (ale ani słowa przy tym, że to on owego Żyda do szynku czy sklepu wsadził ku swemu pożytkowi). Więc stwierdziłem, że nie mam dla tego gościa czasu, bo mi go szkoda na publicystykę.
Cytuj
Ja nie o nim, a o tym, że brak rozterek u większości ludzi to nie argument. Nie ma się wpływu na zmianę to i po co rozterki? - lemowe to i obok pisali koledzy o technologicznej zmiennej niezależnej...czy jakoś.
OK, tylko ja osobiście w ogóle nie widzę jakichkolwiek racjonalnych powodów, dla których tak stawiając sprawę można odróżnić Egipt faraonów od Rzeczpospolitej szlacheckiej i Stanów Zjednoczonych w XXI wieku. Ludzie przeciętnie (statystycznie) nigdy nie mieli wpływu na zmianę na poziomie ponadosobistym. Ich wpływ dotyczył i dotyczy co najwyżej osobistych decyzji, jakie mogą (bądź nie) podejmować, czyli mówiąc ogólnie kierowania w jakimś skromnym zakresie swoim losem. Mogą (nie wszędzie i nie zawsze) pójść do szkoły, albo nie, mogą grać na skrzypcach, albo nie itd. Nie jest tu istotne, że uważam, że w zakresie tych osobistych decyzji to chyba ogólnoświatowo jest dużo luźniej niż kiedyś i bardziej można kierować swoim życiem - ale nie ma to żadnego znaczenia w kwestii osobistej możliwości zmieniania czegokolwiek powyżej decyzji o podjęciu nauki gry na skrzypcach. Dlatego też wszelkie teorie o tym, że powstało cos jakościowo nowego i kompleks ekonomiczno-technologiczny będzie władał światem za pomocą fejsbuka, metawersum i wszczepu w mózgu uważam za śmieszne w tym sensie, że nie jest to nic nowego. Zmieniają się panowie i poddani, ale układ pozostaje. I tym będzie on wyrazistszy, im więcej ludzi będzie na świecie i w im większym stopniu (głębiej i powszechniej) życie ludzkie będzie regulować prawo (a ogólnie z różnych, w tym światłych przyczyn ku temu idzie).
Cytuj
Ja np. nie mam absolutnie problemu, rozterki i rozkminy z tym co dłubiecie z królowej matmie. A nie uważam się za specjalnie ciemnego. 8)
Każdy ma taką nadzieję, hehe ;) .
Cytuj
Całe nasz forum jest też, jak podejrzewam, lokuje się znacznie poniżej wyznaczonego przez Ciebie ad hoc progu 1/5 ludzkości (zainteresowanej).
Chodziło mi o to, że jakieś 4/5 luda (bardzo ad hoc) nie tyle nie będzie zainteresowane, co będzie miało inne strapienia.
Cytuj
Zasadniczo było to tym, że podboju kosmosu (tego klasycznego, z rakietami) nie będzie - dlatego wrzuciłem w tym wątku.
No ale właśnie tu Ziemkiewicz był kompletnie niezorientowany i przepraszam, ale bredził coś nie na temat, co natychmiast wypunktował mu Dukaj. Było ą-ę i prowdzący (odnoszę wrażenie, że też zresztą lekko zdezorientowany) ani tym bardziej Dukaj nie mogli powiedzieć "siadaj Ziemkiewicz, mówisz nie na temat, jesteś nieprzygotowany, lufa i daj dzienniczek". A cała teza była anachronicznie postawiona, bo każdy kto się trochę interesuje wie, że żadnego podboju w stylu Lema nie będzie (aż do wynalezienia sprawnego napędu chronogwiazdowego, na który nie ma widoków nawet teoretycznych) i to wiadomo od czasów klasycznego Lema właśnie. I organizowanie o tym podboju panelu na współczesnej konferencji jest organizowaniem panelu o sprawach dawno ustalonych, o których niczego zasadniczego nie można już powiedzieć i które w dodatku są nudne (a w każdym razie smutne). Natomiast postępuje ostra komercjalizacja przestrzeni kosmicznej i to Dukaj też powiedział. Ale to nie ma nic wspólnego z "lemowym" podbojem kosmosu (chyba że w ujęciu opowiadania "Ratujmy Kosmos"), to że za parę dolców możesz sobie na kilkadziesiąt minut przekroczyć linię Karmana czy to, że Musk wodzi te swoje satelitki jak kwoka kurczęta na sznurku. Nie ma też z nim wiele wspólnego ostro postępująca militaryzacja przestrzeni. Ani to, że ta technologia pchana w kosmos przekracza kolejne Himalaje wyrafinowania. Ani to, że Amerykanie wrócą na Księżyc bądź, że Chińczycy ich ubiegną. Ani zakup na nim działek pod budownictwo letniskowe bądź do kopania złota. To wszystko powiedział Dukaj, który był przygotowany i wiedział o czym mówi, plus wspomniał o wyprawie na Alfę Centauri i ogólnie, że w kwestii badań będą one prowadzone i będziemy sięgać (tzw. luckość) coraz dalej. Głębiej w ten lemowy Kosmos sięga zresztą teleskop Webba niż baza na Księżycu czy na Marsie.
Cytuj
Może jednak ostawmy już tych chłopów - ustaliliśmy, że mieli źle oraz gorzej i dość.  :D
Kiedy une tak do wszystkiego pasują. No ale dobrze, postaram się zapamiętać ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

A

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1749 dnia: Kwietnia 12, 2023, 12:41:55 pm »
Nie, to (prawdopodobnie) polityka. Chcąc coś (poważnego) robić w Polsce wypada wykonywać jakieś ukłony w kierunku obozu (w danym momencie) rządzącego.

Niestety taka jest w Polsce sytuacja, że instytucje państwa są głównym mecenasem.
(Na marginesie: RAZ jest "za, a nawet przeciw", co słychać w minucie 27.)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16095
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2962
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1751 dnia: Kwietnia 22, 2023, 10:29:46 am »
Koziołkowanie rakiety sposobem na separację stopni. Oj...  ;D
https://florydziak.pl/uncategorized/ten-obrot-starship/

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16095
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1752 dnia: Kwietnia 22, 2023, 05:13:29 pm »
Coś mi to przypomina....

"Wykorzystuje się prawa fizyki dla tworzenia osobliwych efektów. Tak u A. Clarkea człowiek, który z Księżyca startuje na Ziemię, wskutek defektu urządzeń napędowych nie uzyskuje dostatecznej chyżości i zamiast mknąć ku Ziemi, po elipsie okrąża Księżyc, zbliżając się w perigeum do jego powierzchni, co grozi mu roztrzaskaniem o skały. Obliczywszy parametry jego ruchu, Baza Księżycowa radzi mu przez radio, by opuścił rakietę i odbiwszy się od niej nogami, wykonał skok: powiększy tak swoją chyżość o kilka mil na godzinę i właśnie ta drobna różnica umożliwi mu, być może, przelot nad skałami w najniższym punkcie orbity. /.../ Łatwo zauważyć, jak w gruncie rzeczy obłędna (a też zabawna) jest zasada takiej kreacji, i jak bardzo przypomina układanie łamigłówek czy rebusów. Są to czysto formalne zabawy i jak centralne wartości szarady czy rebusa nie są estetyczne, tak w tej SF wartością jest zadanie, jakie autor stawia przed kosmonautami, oraz pomysłowość zainwestowana w jego rozwiązanie. Chodzi tedy o rodzaj ćwiczeń umysłowych, w których wielkości psychologicznego typu są tak samo pozorne, jak w każdym zadaniu matematycznym ze szkolnego podręcznika. /.../ Utwory takie, o ile rzetelnie są skonstruowane, mogą amatorom dostarczać niejakiej intelektualnej satysfakcji, rzetelność zaś polega na przestrzeganiu uznanych praw fizyki i nieszafowaniu całkowicie fikcyjnymi rozwiązaniami technicznymi. Są to gry bardziej oryginalne niż reprezentowane przez powieść kryminalną, ponieważ w niej młóci się wciąż ten sam wzorzec (odtwarzania struktury zbrodni), podczas kiedy w Space Fiction zadania — jak widać z przytoczonych przykładów — mogą się od siebie silnie różnić, a innowacja polega na wymyśleniu takiego, na jakie dotąd jeszcze nikt nie wpadł."
"Fif"

Ani chybi usiłowali SF czynami, nie słowami, napisać ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13406
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1753 dnia: Kwietnia 22, 2023, 10:01:31 pm »
Koziołkowanie rakiety sposobem na separację stopni. Oj...
Flip , flipem, ale ojj... Konkrit nie wytrzymieł... Baniaki opadal stojące też potłukło. Kejp Kanaweral to jednak bardziej BHP jest. No ale power był.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2200
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1754 dnia: Kwietnia 24, 2023, 02:37:10 pm »
Nie, to (prawdopodobnie) polityka. Chcąc coś (poważnego) robić w Polsce wypada wykonywać jakieś ukłony w kierunku obozu (w danym momencie) rządzącego.
Ziemkiewicz jest w opozycji