Polski > Hyde Park

Zaburzenia osobowości

<< < (3/3)

xetras:
Kapitalizm wywołuje choroby psychiczne.
(Najkrócej rzecz ujmując)

Bo:
-zarabia na nich
-przedkapitalistyczna rzeczywistość przyjmuje świat takim jaki on jest a nie to ile jest wart.
-przedrenesansowe myślenie nie zakłada że "człowiek miarą wszechrzeczy".
Stosowano (i w niektórych środowiskach jest tak nadal) różne miary do różnych zastosowań.
A skoro można różnie, to dlatego:
Kapitalizm wywołuje choroby psychiczne.

Wystarczy myśleć po swojemu i swoimi miarami to uniknie się choroby. Nie wszystko podlega standardom.
Obłąkania to fenomeny - każdy jest inny, a obłąkanie i fascynacja różnią się jedynie stopniem nasilenia.
Raczej są mało przeliczalne i nie bardzo wiem, jaką miarą można byłoby je przeliczać.

Q:

--- Cytat: maziek w Lipca 26, 2023, 10:45:04 pm ---Najbardziej to należy się obawiać że gadasz z reklamą.
--- Koniec cytatu ---

Jeśli tak, to zmyliła mnie godną Lempeela gładkością frazy ;).


--- Cytat: xetras w Lipca 27, 2023, 05:13:56 pm ---Kapitalizm wywołuje choroby psychiczne.
--- Koniec cytatu ---

Popatrz na relacje z czasów przedkapitalistycznych - czy te wielkie miłości, nienawiści, zemsty, wzajemne wykańczanie się w rodzinach (z których robili sobie potem, przetworzywszy, źródło zarobku Dumas z Sienkiewiczem) nie wydają się szaleństwem z obecnej perspektywy? ;)

xetras:
Właśnie, wtedy stany obłędu nazywano szaleństwem, obwiniano demony za ich powstanie.

Właściwie to stan zakochania jest bliski obłędowi. Nie da się go naukowo uzasadnić, statystyka też nie zajmuje się zakochaniem.

No to właściwie teraz dominuje bardziej pieniądz, władza, materializm.
Kiedyś bardziej uczucia, namiętność dominowały w życiu obyczajowym, społecznym niż obecnie.
(Co ja będę pisał o przedkapitalistycznym podejściu do życia skoro tylko z końca PRL takie znam)

Poczytam sobie psychopatyczny wątek i coś jeszcze dopiszę, ale jak miną upały.

Q:
O depresji w ujęciu historycznym:
https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2007/apr/02/healthandwellbeing.books

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej