Autor Wątek: Re: Kobiety  (Przeczytany 119191 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16375
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Re: Kobiety
« Odpowiedź #210 dnia: Lipca 20, 2024, 08:50:53 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2564
    • Zobacz profil
Odp: Re: Kobiety
« Odpowiedź #211 dnia: Lipca 21, 2024, 07:33:50 am »
Efekt kobiecych łez nie jest tylko psychologiczny ;):
https://journals.plos.org/plosbiology/article?id=10.1371/journal.pbio.3002442
https://www.focus.pl/artykul/jak-mezczyzni-reaguja-na-kobiece-lzy
Wydawało się to równoważne efektowi obserwowanemu u gryzoni, ale przecież zwierzęta te mają strukturę zwaną narządem lemieszowo-nosowym (VNO), który wychwytuje społeczne sygnały chemiczne. Ludzie prawdopodobnie nie mają tego narządu, więc w jaki sposób mogą wyczuwać chemię społeczną?

Jak to, nie mają? Narząd womeronazalny, zwany też narządem Jakobsona, jak najbardziej występuje u ludzi:
Ludzki VNO został odkryty przez Frederica Ruyscha w 1703 roku. /.../
Narząd przylemieszowy wykształca się w stadium embrionalnym człowieka pod koniec pierwszego trymestru u podstawy przegrody nosowej (septum). Jego obecność i podobieństwa do analogicznego narządu innych zwierząt jest bezdyskusyjna.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Narząd_Jacobsona

Bardzo stara w sensie ewolucyjnym, a nawet rudymentarna struktura, odpowiedzialna za przekaz i odbiór sygnałów chemicznych, m.in. feromonów, czyli atraktantów płciowych. Wygląda jednak na to, że nie tylko. Podejrzewam - i przykład z kobiecymi łzami to potwierdza - że działanie układu womeronazalnego nie ogranicza się zachowaniem seksualnym, a ma szerszy niż dotychczas przypuszczano zakres.
I tu jest pewien haczyk. Działanie takich, dajmy na to, feromonów czy kobiecych łez, nie odbiera się jako zapach, w ogóle nie odbiera się przez zmysły, a zatem skutecznie omija świadomość. I tu otwiera się pole do manipulacji. No dobra, łzy wywierają wpływ sedatywny. A skąd pewność, że nie da się syntetyzować bezwonnych kompozycji, prowokujących nieuzasadnioną agresję czy wręcz żądzę mordu?
Z takiej perspektywy perfumy z feromonami to technika precyzyjnej chemicznej manipulacji w powijakach.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13556
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Re: Kobiety
« Odpowiedź #212 dnia: Lipca 21, 2024, 09:23:52 am »
Ale jednak wedle dzisiejszego stanu wiedzy funkcja tego organu u dorosłych zanika a w każdym razie jej nie stwierdzono. Istnieje kilka zapachów, które silnie działają na mnie (w tym, oczywista, pewne perfumy ;) ) - ale wszystkie z udziałem świadomości, poprzez skojarzenia z wielce miłymi chwilami (a nawet: pierwszymi miłymi chwilami) z przeszłości.


W angielskiej wiki jest szczegółowiej (na końcu art.): Therefore, while many debate the structure's presence in adult human beings, a review of the scientific literature by Tristram Wyatt concluded that on current evidence, "most in the field... are skeptical about the likelihood of a functional VNO in adult human beings.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2564
    • Zobacz profil
Odp: Re: Kobiety
« Odpowiedź #213 dnia: Lipca 21, 2024, 06:56:01 pm »
A bo ja wiem?
Rosyjsko, tfu, języczna wikipedia podaje:
Narząd Jacobsona u człowieka został odkryty w 1703 roku przez holenderskiego chirurga wojskowego F. Ruyscha u żołnierza z raną twarzy w okolicy nosa. W 1809 roku potwierdził to von Sommering, odkrywając go podczas sekcji zwłok, a dwa lata później L. Jacobson po raz pierwszy opisał go u wielu gatunków zwierząt. W 1891 roku Potikier „odkrył na nowo” narząd lemieszowo-nosowy u człowieka, stwierdzając go obecność u 25% z 200 przebadanych dorosłych.
https://ru.m.wikipedia.org/wiki/Вомероназальный_орган

No i weź tu coś zrozum, człowieku :)

Cytuj
Istnieje kilka zapachów, które silnie działają na mnie (w tym, oczywista, pewne perfumy ;) ) - ale wszystkie z udziałem świadomości, poprzez skojarzenia z wielce miłymi chwilami (a nawet: pierwszymi miłymi chwilami) z przeszłości.
Chyba wszyscy tak mamy ;)
To się nazywa zakotwiczenie emocjonalne, a kotwice zapachowe podobno są najsilniejsze ze wszystkich.

Feromony to co innego. Jako związki chemiczne są na ogół bezwonne, nie posiadają zapachu w ścisłym tego słowa znaczeniu. A mimo to działają, i to tak że hej ;). Mgliście pamiętam, kiedyś czytałem o pewnym eksperymencue, kiedy pewnemu facetowi o podłej powierzchowności, niechlujnie ubranemu, pomazano klapy marynarki odrobiną odpowiedniej substancji. I jak koleś nagle zaczął się cieszyć niebylejaką popularnością u płci nadobnej. Tak że ten, tego :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13556
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Re: Kobiety
« Odpowiedź #214 dnia: Lipca 21, 2024, 07:01:25 pm »
Obecność narządu to jedno, a jego funkcjonalność to drugie ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2564
    • Zobacz profil
Odp: Re: Kobiety
« Odpowiedź #215 dnia: Lipca 21, 2024, 07:10:53 pm »
Święte słowa ;D

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16375
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Re: Kobiety
« Odpowiedź #216 dnia: Lipca 21, 2024, 08:23:09 pm »
Z takiej perspektywy perfumy z feromonami to technika precyzyjnej chemicznej manipulacji w powijakach.

Poszybowała Ci myśl aż do "Kongresu...". Moja zatrzymała się - póki co - na etapie Homo rusticusów oriońskich (w wydaniu startrekowym, na zielono pomalowanym, feromonami tumaniącym) i - za przeproszeniem - pewnej piosenki niejakiego Stawskiego.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1382
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Re: Kobiety
« Odpowiedź #217 dnia: Lipca 25, 2024, 09:08:11 am »
Rosyjsko, tfu, języczna wikipedia podaje:
W 1891 roku Potikier „odkrył na nowo” narząd lemieszowo-nosowy u człowieka, stwierdzając go obecność u 25% z 200 przebadanych dorosłych.
https://ru.m.wikipedia.org/wiki/Вомероназальный_орган
¾ z 200 go nie miało

Dokleję z tego co po polsku:
funkcjonalność w zakresie przenoszenia bodźców ze związków infochemicznych wśród ludzi nie została potwierdzona.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Narz%C4%85d_Jacobsona
« Ostatnia zmiana: Lipca 25, 2024, 01:55:38 pm wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.