Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Miesław

Strony: 1 [2] 3 4 ... 32
16
DyLEMaty / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« dnia: Września 06, 2011, 12:20:07 am »
Tym razem jeszcze nie przeczytałem (a nawet nie wiem czy przeczytam), ale chyba informacja nie zasłużyła na osobny wątek, a ten pasuje najbardziej.

Dowiedziałem się niedawno, że wydawnictwo Powergraph szykuje na wrzesień tego roku antolgię Tribute to Lem. W dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin (m.in. Rafał Kosik, Andrzej Miszczak, Wawrzyniec Podrzucki i Krzysztof Piskorski).

Jacek Dukaj na spotkaniu (a może panelu?) na tegorocznym Polconie wspominał, że pisze wstęp do tej książki. Mówił też, że młodzi autorzy w większości zdecydowali się na napisanie swoich tekstów w stylistyce Lemowskich lat 50. , czyli, dajmy na to, Obłoku Magellana. Nie pamiętam, jaki wniosek z tego wyciągnął, ale taka informacja nie cieszy mnie szczególnie - boję się, że poza stylistyką opowiadania nie będą miały zbyt wiele do zaoferowania. Sam Dukaj napisał wprawdzie Lemowym stylem "Oko potwora", ale wychodząc od standardowej scenografii rakiet ze stosami atomowymi stworzył tekst o tematyce bardzo swoistej dla siebie, ale też zdecydowanie nieobcej Lemowi. Do tego (mimo zastrzeżeń innych, zwłaszcza Q, będę się upierał przy swoim) świetny. Boję się, że z antologią tak dobrze nie będzie.

17
Hyde Park / Odp: Fakty medialne
« dnia: Września 03, 2011, 11:18:21 pm »
Podczas transmisji z finału 800 m (mistrzostwa świata w Korei) pokazano zawodnika z Kenii, który nazywa się Arnold Qrwa Yego. Czy ktoś zna kenijski? Czy ten czarnoskóry dżentelmen miał matkę-Polkę?
VOSM

Modify: nie Arnold. Alfred.
;D ;D

Z tym, że jeśli owa powszechność humanoidów jest schowana za mówiącą coś sensownego fabułę (jak u wspomnianej Le Guin, nie przymierzając), to zwykle, jak oko przymknąć, aż tak nie razi...

(Jeśli natomiast schowana nie jest, jak w mojej ukochanej epigońskiej serii "ST: Voyager", czy godnym wyrzucenia do kosza bez rozpakowywania filmie "ST - Nemesis", to nie wiadomo co bardziej złości: tandeta formy czy treści?)
Ceterum censeo Q computer vision, best of
http://iris.usc.edu/Vision-Notes/bibliography/contents.html
;D ;DDobra, pośmiałem się, a teraz wracając do tematu.
Dziwię się, że jeszcze nie pojawiło się (chyba że przeoczyłem) następujące motto do ostatnich paru stron dyskusji:

Wiadomo przecież, że pięciornia jest podstawową komórką naszego życia rodzinnego - spróbuj w fantazji wymyślic coś innego, wytężaj wyobraźnię jak chcesz, a ręczę ci, że poniesiesz klęskę! Tak, bo żeby założyć rodzinę, żeby dać życie potomstwu, muszą połączyć się Dada, Gaga, Mama, Fafa i Haha. Na nic wspólne sympatie, na nic plany i marzenia, jeśli zabraknie przedstawiciela choć jednej z tych pięciu płci - sytuację taką, niestety, zdarzającą się czasem w życiu, nazywamy dramatem czwórni, czyli nieszczęśliwą miłością.
(Podróż 25.)


Fakt medialny: Bez niespodzianki dla biseksualnych mężczyzn - badania wykazały, że istnieją. Naukowcy z Northwestern University udowodnili, że przynajmniej niektórych mężczyzn podających się za biseksualnych istotnie podniecają mężczyźni i kobiety. (z NYT, po angielsku)

Są też lepsze badania. Wykazano zależność między długością penisa a orientacją seksualną (w badaniach przyjęto dwie możliwości tejże) (ten tekst również po angielsku)  ;D.

18
Lemosfera / Re: uroczystość nadania imienia satelicie
« dnia: Sierpnia 29, 2011, 03:35:11 pm »
Ja podobnie. Tym bardziej, że powinienem być wtedy w Warszawie.

19
DyLEMaty / Re: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Sierpnia 23, 2011, 12:41:07 am »
Opublikowano wyniki dotychczasowych badań w LHC. Bozonowi Higgsa kończą się miejsca w których się może ukrywać (nie moje określenie).


20
DyLEMaty / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Sierpnia 08, 2011, 09:15:52 pm »
Edit: natomiast co od Tichych, to owszem, Tichy w wydaniu "Dziennikowym.." jest mało filmowy (co wiadomy serial tylko potwierdził), ale tak se pomyślałem, że można by było tego wtorkowego ze środowym nakręcić w konwencji moonopodobnej, ale bardziej psychodelicznej (zabawy obrazem w stylu Lyncha, "PI" ale i sceny wormholowej z pierwszego filmowego "Star Treka") i komediowej (coś a'la parodia "Gwiezdnych wojen" nakręcona przez Saramonowicza i Koneckiego, która trafiła potem do "Pół serio") zrazem.
"Podróż siódma" jako kino komediowo-eksperymentalne? Czemu nie.

Co do wiadomego serialu, to już kiedyś wyrażałem inną opinię, więc teraz tylko to zasygnalizuję  8) Mógłbym się za to zgodzić, że Tichy w swoich podróżach bardziej filmowy nie jest.

Za to podobnie jak NEXUS6 chętnie zobaczyłbym ekranizację Ze wspomnień Ijona Tichego, na przykład coś w stylu Teatru Telewizji.

21
Lemosfera / Re: Szpital Przemienienia - teatr tv
« dnia: Sierpnia 07, 2011, 01:38:34 am »
Gdyby ktoś był zainteresowany, Szpital przemienienia będzie w TVP1 jutro o 1:00. To znaczy - o pierwszej w nocy z niedzieli na poniedziałek (7/8 sierpnia 2011).

22
Hyde Park / Re: Etyka i wojna
« dnia: Sierpnia 04, 2011, 10:43:30 pm »
Szkolenia operatorów wyrzutni rakiet z głowicami atomowymi w Kalifornii opierały się na na cytatach z Biblii. Armia USA właśnie je zawiesiła.

Więcej... http://wyborcza.pl/1,75248,10061102,Jezus_kocha_atomowki_.html#ixzz1U5bLbp7q

Nie żeby mnie to szczególnie zaskoczyło po tym, jak opublikowano raporty Rumsfelda odnośnie wojny w Iraku (okraszone, a jakże, cytatami z Biblii), ale i tak robi wrażenie.

Dołączona do artykułu broszura (towarzysząca ww szkoleniom) odpowiada na zadane w tym wątku i inne istotne pytania (nie jestem pewien czy uznacie je za satysfakcjonujące  ;), ale tak odpowiada US Army ). Czy wojna może być sprawiedliwa? Tak, pisał o tym Święty Augustyn. Czy osoba wierząca może brać udział w wojnie? Pewnie, już w Starym Testamencie znajdziemy mnóstwo przykładów! Czy zrzucenie bomb atomowych na Japonię było sprawiedliwe? Fakt, zginęło wielu ludzi, ale...

Zmieniając temat. Pisaliście tutaj o przyczynach prowadzenia wojen. Słyszałem, że ktoś kiedyś napisał pracę, której główną tezą było to, że wojna jest naturalnym stanem funkcjonowania państwa, zaś pokój jest okresem aberracji, w którym następują rozrost biurokracji, przerost liczby ludności i tak dalej - a gdy posuną się za daleko, musi wybuchnąć kolejna wojna. Nie wiem czy faktycznie taka praca powstała (ani nie trafiłem później na wzmianki o niej), ale teza brzmi na tyle ciekawie, że cały czas chodzi mi to po głowie.

23
Hyde Park / Re: Co pić?
« dnia: Sierpnia 01, 2011, 11:22:06 pm »
Zrobiłem jak Pan kazał i wysłałem jedną fotę zmniejszoną do 124 kB, lecz pojawił się taki komunikat:
Fatal error: Allowed memory size of 134217728 bytes exhausted (tried to allocate 14592 bytes) in /Sources/Subs-Graphics.php on line 415
VSM
Otwarcie przyznaję, że nie jestem ekspertem i przy tym już wysiadam. Ewentualnie radziłbym wysłanie plików jeszcze mniejszych, może z jakiegoś powodu zadziałałoby.

@ Miesław i inni Dobrzy Ludzie: na moim dysku flaszki stoją jak trzeba, lecz po wklejeniu do Wordpresa kładą się, nie wiedzieć czemu. Próbowałem odkręcić.
Z Wordpressem z kolei nigdy się nie zetknąłem, więc obawiam się, że nie jestem Panu w stanie pomóc  :(

Zaś co do wysyłania maili - u Maźka, Terminusa i Olkipolki ja również stwierdzam brak ikony e-mail.

Ja, maziek, wszystko widzę...
A załączniki ::) ? Cały czas zastanawiam się, czy widzisz zdjęcia dodane jako załączniki.

24
DyLEMaty / Re: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Sierpnia 01, 2011, 11:03:34 pm »
A wku...a mnie wlasnie przypisywanie jakiejs zbiorowej winy Polakom, wlasnie z tego powodu, ze narodowi. Raz na jakis czas trafiaja we mnie odpryski takiego przedstawiania sprawy, gdy dyskutuje z tubylcami, ktorzy kwestie znaja z ksiazek Kosinskiego, Grossa, czy innych "historykow". Dla wielu z nich Polacy to byli antysemici jako calosc, a co najmniej wiekszosc tak jak Niemcy niemalze. Inaczej mowiac, slowo ktorego uzylem, a ktore Cie zdaje sie wprowadzilo w blad, zostalo uzyte z powodow osobistych.

Jak Maziek pisał, nikt tutaj nie oskarża narodu jako całości. Nie czytałem książek Grossa, więc trochę ciężko mi dyskutować, ale czytałem o książkach Grossa, na przykład ten tekst (poniżej istotny fragment).

Wytworzył się obraz „Złotych żniw” jako wielkiego oskarżenia pod adresem Polaków. Otóż zupełnie tak nie jest. Autor dwoi się i troi, żeby podkreślać uniwersalny wymiar obojętnego przyzwolenia, z jakim Europejczycy patrzyli na Holocaust.
Ledwie Gross wspomni o Jedwabnem, zaraz dla wyrównania pisze o Salonikach. Pisząc o polskim przedwojennym antysemityzmie, od razu porównuje go do francuskiego. Grabież majątku w Generalnym Gubernatorstwie od razu porównana jest do sytuacji w Austrii po Anschlussie, i tak dalej.


W związku z czym nie przekonują mnie tezy o tym, że Naród Polski przedstawia się w złym świetle. To nie o Naród chodzi.

25
Hyde Park / Re: Co pić?
« dnia: Lipca 30, 2011, 11:37:00 pm »
Tak oto (w pomniejszeniu) powinien wyglądać powyższy post:Uploaded with ImageShack.us

Jeśli ktoś (moderator) nie widzi tego niebieskiego kwiatka na dole, to nie z nim, ale z jego ustawieniami jest coś nie w porządku  ;) Sprawa ma precedens, więc można to zgłosić adminowi (ale to już pozostawię Wam, w końcu to nie mój problem  8) ).

26
Hyde Park / Re: Co pić?
« dnia: Lipca 30, 2011, 11:28:18 pm »
Otóż była kiedyś taka opcja (attach file / dołącz plik) ale teraz coś widzę, że się ulotniła.
Nie ulotniła się. To znaczy, nie wszystkim, bo moderatorom chyba tak, jak już z Maźkiem dociekaliśmy. Żeby była jasność (bo wtedy może trochę namieszałem), u mnie wygląda to tak: przy pisaniu posta, pod okienkiem z tekstem muszę rozwinąć additional options, gdzie jest między innymi opcja attach. Ograniczenia - max 4 pliki, łączna wielkość nie większa niż 192KB (przy czym żaden nie może przekraczać 128KB), co na zdjęcie 640 x 480 pikseli powinno wystarczyć:Uploaded with ImageShack.us

Jako przykład załączam tutaj zdjęcie kwiatka, a za chwilę umieszczę screena pokazującego jak to wygląda u mnie.

27
Jeśli to coś wniesie do sprawy: też mam ustawione "administrators only" i to chyba od niedawna; sam czegoś takiego nie robiłem.

A tak BTW: Maźku, czy udało się już ustawić tak, żeby Global Moderator widział załączone do posta pliki?

28
Hyde Park / Re: Nagość króla
« dnia: Lipca 26, 2011, 09:46:01 pm »
Jeśli wierzyć „Gazecie Wyborczej” http://wyborcza.pl/1,76842,9982937,_Obama_dostanie_kule_w_glowe___Sad_uniewinnia__to.html
amerykański sąd właśnie uniewinnił kogoś, kto groził śmiercią innemu człowiekowi – ponieważ uznał, że od takich gróźb ważniejsza jest wolność słowa.
Wyciągnięta do tytułu "wolność słowa" nie streszcza wszystkiego, równie ważne są słowa cytowane na końcu: Trzeba badać okoliczności wypowiedzi, aby odróżnić, czy jest znacząca - oświadczył przewodniczący zespołu orzekającego. Taka decyzja sądu nie wydaje mi się ani błędna, ani zaskakująca. Przyjęty obecnie w USA sposób interpretacji Pierwszej Poprawki (gwarantującej m.in. wolność słowa) nosi nazwę Imminent Lawless Action (mniej więcej: bezpośrednie bezprawne działanie). Istotna jest więc kwestia, czy spełnienie groźby/wezwania jest realnie możliwe. Jak to ujął WO w książce "Ameryka nie istnieje":

Otóż razem z pełną wolnościę słowa, Amerykanie głoszą pełną odpowiedzialność za słowo. Wołaj sobie "bij Żydów" do woli, ale niech Ci udowodnią, że twoje słowa naprawdę przyczyniły się do pobicia jakiegoś Żyda - to żaden Sąd Najwyższy cię nie wybroni.

Taka zasada miała też zastosowanie w przypadku działalności (współczesnego) Ku Klux Klanu, który przestał istnieć jako jednolita organizacja po wyroku sądu z 1987 roku w sprawie morderstwa Michaela Donalda. Oprócz skazania jednego z morderców na śmierć (wyrok wykonano w 1997) a drugiego na dożywocie (zgodził się zeznawać jako świadek oskarżenia) uznano KKK za odpowiedzialny i nałożono wielomilionowe odszkodowanie. Komornik zajął konta bankowe i nieruchomości. Dziś członkowie organizacji odwołujących się do KKK zakmują się głównie pajacowaniem w talk show Jerry'ego Springera, który specjalnie zaprasza do dyskusji różne dziwolągi, w finale tradycyjnie okładające się krzesłami po głowach (WO).

Cytuj
A w innym miejscu tej samej gazety jej redaktor broni norweskiej demokracji/tolerancji, ponieważ – jego zdaniem – system jest zdrowy, a na psychopatów nie ma rady:
http://wyborcza.pl/1,75968,9998306,Winny_nadmiar_demokracji_i_tolerancji_.html
Szczerze mówiąc jestem tego samego zdania. Zgodzę się więc z tym, co powyżej pisze NEXUS6. Działania państwa, prowadzone w imię ochrony życia o poczucia bezpieczeństwa mogą okazać się posunięte za daleko i wcale nie przynieść skutku (omawiany powyżej przypadek amerykański). Norwegia to nie USA i (jeśli chodzi o Prognozy) przeważy tam raczej podejście "Odpowiedzią na uderzenie w demokrację powinno być więcej demokracji. Odpowiedzią na uderzenie w wartości liberalne powinno być więcej liberalizmu. Wtedy fanatycy przegrają" (Więcej... http://wyborcza.pl/1,75968,10008602,Breivik_posiedzi_na_plazy_i_w_saunie.html#ixzz1TEpOVW4m)

W kwestii kary śmierci: dość przekonująca wydaje mi się opinia, że ważniejsza od surowości kary jest jej nieuchronność.

29
Lemosfera / Re: Konkurs 11 września 2011
« dnia: Lipca 26, 2011, 03:06:10 pm »
Prosiłem o co innego: chciałem się upewnić, że nikt tutaj nie ma wątpliwości co do wyboru odpowiedzi...

Trochę głupio mi się przyznawać, ale jeśli policzyć pytania co do których nie mam wątpliwości z odpowiedzią, to mam... 4/11 :-[ (w kilku innych pytaniach nie jestem pewien, ale pewnie odpowiedziałbym dobrze). Co prawda, to jest bez zaglądania do książki (teraz i w ostatnich miesiącach), ale w przeciwieństwie do Terminusa mam wrażenie, że nie jest za łatwo. Ale - tak jak stwierdził Maziek - ogólnie fajne.

30
Hyde Park / Polcon
« dnia: Lipca 22, 2011, 11:02:48 pm »
Wybiera się poza mną ktoś do Poznania? (strona internetowa: http://www.polcon2011.pl/)

Strony: 1 [2] 3 4 ... 32