Autor Wątek: Eksploracja Kosmosu  (Przeczytany 681183 razy)

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #870 dnia: Lipca 10, 2012, 03:07:35 pm »

O poduszkach czytałem kilka lat temu, z tego co pamiętam, ich nieefektywność, oprócz tego, że duża, rośnie nieliniowo, tzn. dużo szybciej od masy lądownika.

Używanie mądrych zwrotów jest ryzykowne, proszę Panów. "nieliniowo" wcale nie znaczy "dużo szybciej od masy". Owszem, "nieliniowo" może oznaczać "dużo wolniej". Na przykład, jeśli "nieefektywność" poduszek będzie rosła z log(masy), to też będzie rosła nieliniowo a dużo wolniej.

Tlen się wprawdzie ulotnił po wybuchu, ale cale paliwo zostało, bo przecież nie było ani wejścia na orbitę Księżyca ani zejścia z orbity – czyli większość masy została.

Większość czego?

--
Jeśli chodzi o 'solidne naukowe źródła' to nie mam dostępu do Waszego 31-dolarowego artykułu. Mam do kilku innych, m.in. dotyczących procesu selekcji miejsca lądowania, szczegółów eksperymentu DAN (Dynamic Albedo od Neutrons) i innych konkretnych ekseprymentów na MSL. Ale to się raczej nie będzie liczyć w Waszej rozmowie.
« Ostatnia zmiana: Lipca 10, 2012, 03:30:00 pm wysłana przez Terminus »

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #871 dnia: Lipca 11, 2012, 05:50:30 pm »
Ok, z masą miałem po prostu na myśli, że jak doskonale wiesz w próżni międzyplanetarnej można "manewrować" dowolnie wielką masą przy pomocy dowolnie małej siły, co najwyżej w pomijalnym zakresie:) Zatem silnik Descenta byłby w stanie ruszyć całość z miejsca nawet i 80 ton, o ile tylko byłyby solidnie połączone - skupiłbym się właśnie na słowie "solidnie". Może warto byłoby powiedzieć, że były połączone mniej lub bardziej sztywno.
No ale - z czego na szczęście zdaję sobie sprawę - to jest z mojej strony zwykłe czepialstwo, więc się nie przejmuj(cie). Bottom line is, że wszyscy kibicujemy MSL (choć wolałbym, mimo tłumaczeń Maźka, by  kamery Curiosity miały wyższą  rozdzielczość:))....

A, no i przydałoby się tu dać też słynne '7 minutes of terror'...
Challenges of Getting to Mars: Curiosity's Seven Minutes of Terror
« Ostatnia zmiana: Lipca 11, 2012, 06:00:42 pm wysłana przez Terminus »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #872 dnia: Lipca 11, 2012, 10:00:12 pm »
wolałbym, mimo tłumaczeń Maźka, by  kamery Curiosity miały wyższą  rozdzielczość..
Ha, dzielimy skórę na być może martwym niedźwiedziu...

Film fajny, nie widziałem...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #873 dnia: Lipca 12, 2012, 10:35:42 pm »
Teraz to wiem, że żywy, bo dzwoni, chodziło mi że jeszcze nie wylądował, więc wszelkie zastrzeżenia do jego działania na powierzchni mogą zostać oddalone w jednym, krótkim błysku...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

trx

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 246
  • wytwór ponowoczesny
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #874 dnia: Lipca 13, 2012, 12:51:13 am »
Nie wiem, czy było, chyba nie: http://mars-one.com/en/
Brzmi zabawnie.  ;D

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #875 dnia: Lipca 13, 2012, 10:38:38 am »
Nie no, aż tak się nie martwię... to znaczy tak. Skomplikowane. No dobra, przyznam się. Pamiętacie tą fotkę z Miesławem, jakeśmy oglądali osobiście ten łazik w laburatuar JPL... Otóż ja się w nim zadekowałem, w tej dziurze na generator radioizotopowy. Trochę mi teraz ciasno jak go dopchnęli i strasznie grzeje mnie w plery, ale jest całkiem znośnie. Trochę niedowidzam, bo mi strasznie na siatkówce scyntyluje, ale póki mam zasięg to po omacku piszę, na szczęście nigdy nie przesiadłem się na dotykowy ekran w komórce...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #876 dnia: Lipca 13, 2012, 01:46:00 pm »
Nie wiem, czy było, chyba nie: http://mars-one.com/en/
Brzmi zabawnie.  ;D
W niektórych krajach widocznie Prima Aprilis nie jest pierwszego kwietnia...

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #877 dnia: Lipca 13, 2012, 09:15:13 pm »
Swoją drogą to mi się zdaje, że w artykule o pirotechnice, który zalinkował Cetarian lekko nie doceniają mocy materiałów wybuchowych. Jeśli dobrze zrozumiałem, to w sumie ma być 76 ładunków pirotechnicznych, z czego jeden o mocy "laski TNT" wyrzucający spadochron główny. Reszta materiału wybuchowego to około 60 gram, co brzmi niewinnie, ale niewinne nie jest, 60 gram TNT to jest masa materiału wybuchowego w granacie obronnym F-1.

Jakem jest rozkochan w broni palnej, a szczególnie maszynowej ;) ... 60 gram na 75 porcji to średnio jeden ładunek wychodzi około 8 dziesiątych grama, co zdaje się ilością nikłą, jednak jest to ładunek typowy dla całkiem silnej amunicji pistoletowej. Tacy Niemcy całą wojnę przeszli z amunicją 9 para (Parabelki, MP-40...), która ma ładunek 0,3-0,4 grama prochu, Amerykanie z .45 ACP (Colty 1911, Thompsony), identycznie nabitym a Rosjanie z 7,62 TT (tetetki i pepesze) - nawet o 0,1 grama więcej.

Oczywiście są różne materiały miotające ale mimo wszystko każde z tych "pyknięć" wyzwala energię stosowaną w czasie II wojny światowej do skutecznego rażenia przeciwnika w hełmie z odległości do 200 m... O lasce TNT nie wspomnę 8) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #878 dnia: Lipca 15, 2012, 12:29:20 pm »
Panie, żeby tylko łod tych wybuchów jakiej wojny z Marsjany nie było  ;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #879 dnia: Lipca 15, 2012, 02:03:20 pm »
Cytuj
Panie, żeby tylko łod tych wybuchów jakiej wojny z Marsjany nie było  ;)
Pani Automatyczna, na półtora roku zamilkła, jak niektóre próbniki...
A jak się nawiązała, wojną straszy.
Ładne mi Kwiatki  ;)
hellu
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #880 dnia: Lipca 15, 2012, 06:13:42 pm »
Cytuj
Panie, żeby tylko łod tych wybuchów jakiej wojny z Marsjany nie było  ;)
Pani Automatyczna, na półtora roku zamilkła, jak niektóre próbniki...
A jak się nawiązała, wojną straszy.
Ładne mi Kwiatki  ;)
hellu

Hello :) Pani Automatycznej forum przestało pozwalać na pisanie postów. Oczywiście rozwiązanie problemu było banalne i dzięki maźkowi w końcu je odkryłam i włala :) Aczkolwiek pewnie niedługo znowu zamilknę, gdyż od września zgodnie z rozkładem przechodzę na stanowisko pełnoetatowego hodowcy przyszłości narodu, co podobno zabiera cały dostępny czas człowieka wraz z pożyczonym czasem okolicznych drzew  ;D

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #881 dnia: Lipca 15, 2012, 07:22:18 pm »
Cytuj
przechodzę na stanowisko pełnoetatowego hodowcy przyszłości narodu, co podobno zabiera cały dostępny czas człowieka wraz z pożyczonym czasem okolicznych drzew  ;D
Jeżu kolczasty !!!
Gaz łupkowy nauczyli się hodować?
I Ty będziesz hodować te g.łupki?
Mało-oktanowe, czy średnio...?
Bo jak średnio, to trenuj przyjmowanie kosza na śmieci. Główką.
 Zgodnie z BHP. ;)
Gratulacje
« Ostatnia zmiana: Lipca 15, 2012, 07:28:36 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #882 dnia: Lipca 15, 2012, 09:41:44 pm »
Ło, to Aniel-a teraz będzie wyciągać osiem i pół kafla na rękę ;) ...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #883 dnia: Lipca 16, 2012, 12:20:34 am »
Kurczępieczonę...wiadra, wynagrodzenia...dobrze, że się powstrzymałam z komentarzem...kiedy przeczytałam:
Aczkolwiek pewnie niedługo znowu zamilknę, gdyż od września zgodnie z rozkładem przechodzę na stanowisko pełnoetatowego hodowcy przyszłości narodu, co podobno zabiera cały dostępny czas człowieka wraz z pożyczonym czasem okolicznych drzew  ;D
zrozumiałam, że we wrześniu zejdzie z linii produkcyjnej nieliniowa Aniela 2 albo Aniel 2...chciałam wypożyczyć instrukcję obsługi... hm...tak czy siak: wychowanie będzie;) Gratulująco pozdrawiam:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #884 dnia: Lipca 16, 2012, 12:38:26 am »
Olu, chyba twoje czytanie z lepszym zrozumieniem.
Jak teraz patrzę.
Sugestywny ten wrzesień był. A na czas patrzeć trza było...te belfry, 3 godziny i do domu.
Ale gratulacje aktualne, nawet bardziej. Ino g.łupki trza odszczekać hau hau...
Jakem lord.
http://www.bbc.co.uk/polish/worldnews/story/2005/08/050809_hau_hau.shtml
« Ostatnia zmiana: Lipca 16, 2012, 12:43:08 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana