Autor Wątek: [M] Motywy religijne w SF  (Przeczytany 37319 razy)

nty_qrld

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • . . . . ...
    • Zobacz profil
Re: [M] Motywy religijne w SF
« Odpowiedź #15 dnia: Grudnia 05, 2010, 02:59:25 pm »
Niech mnie kule biją! Enty! To może i ciemna energia istnieje ;) ?
Nie ma innego wyjścia ;]

A tam. Utwór zawiera dowód wpływu trudności obiektywnych na dzieło kreacji. Jak elektrownia wyłączy prąd, to i żadne miłosierdzie nie pomoże.
Hokopoko sprawdź zaktualizowaną wersję mojego posta.

W dniu N o godzinie entej, w entym sektorze entego rejonu zostaniecie wyentowani z pokładu jednostki N."
Pamiętnik znaleziony w wannie

SetaurSaves

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 19
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Re: [M] Motywy religijne w SF
« Odpowiedź #16 dnia: Grudnia 10, 2010, 11:07:50 pm »
Czy mi sie zdaje, czy film pt. "Kontakt" sie kwalifikuje? Nie czytalem ksiazki, moze to naprawie, ale z opisu wychodzi ze ksiazka jest nawet bardziej interesujaca pod tym wzgledem:

http://en.wikipedia.org/wiki/Contact_(novel)

jam jest elektryczna owca, i nie bede zarl jalowca!
tylko bity pyszne jem - informacja cieszy mnie!

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: [M] Motywy religijne w SF
« Odpowiedź #17 dnia: Marca 20, 2011, 07:46:25 pm »
Wybór literatury podmiotu do mojej prezentacji będzie mniej więcej taki jak pisałem na początku i o ile do końca marca nie ulegnie zmianom wygląda tak:

James Morrow: Wojna Światopoglądów, Pióro Archanioła
Lem: Podróże dwudziesta pierwsza i dwudziesta druga
Dukaj: Ziemia Chrystusa, Medjugorje, In Partibus Infidelium
George Alec Effinger: Jeden

Z tekstów Dukaja nie ma Katedry (która pasowałaby jak najbardziej), ale stwierdziłem, że te trzy wystarczą. Podobnie w przypadku Lema zrezygnuję z historii o tym, jak wielki konstruktor Trurl wywołał za pomocą starego garnka fluktuację lokalną i co z tego wynikło (tj historii o Majmaszu Samosynie z Cyberiady). Prezentacja będzie w miarę przekrojowa, ale jest mocno ograniczona czasem.

Tak przy okazji fragment opisu In partibus infidelium ze strony Dukaja:
Ostatnie (jak dotąd) z całej serii opowiadań Jacka Dukaja, które powstały, ponieważ „tutaj po prostu ziała luka, fantastyka bardzo długo była ślepa na religię, zarówno w sensie wpływu psychologicznego, jak i odbicia prawd transcendentalnych.”

Nie byłbym taki pewien czy fantastyka faktycznie była długo ślepa na religię, ale zdanie dla tematu mojej prezentacji bardzo cenne.

Poniewczasie odnosząc się do poprzedniego posta: zapewne Kontakt w pewien sposób też się kwalifikuje. Przyznam się jednak, że nie tylko nie oglądałem filmu, ale też dotąd nie wiedziałem, że jest oparty na powieści.

Za proponowane przez Was tytuły bardzo dziękuję, te których nie przeczytałem chętnie przeczytam (ale najwcześniej w wakacje). Miałbym jeszcze jedną prośbę: znacie jakieś artykuły albo opracowania odnoszące się do wybranych przeze mnie tekstów?

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Re: [M] Motywy religijne w SF
« Odpowiedź #18 dnia: Marca 20, 2011, 08:31:57 pm »
O tekstach Dukaja można pokrótce poczytać tutaj ( recenzje np. z Nowej fantastyki ):
http://www.dukaj.pl/opinie
Może coś wyklikasz dla siebie:)

Są też odpowiedzi Dukaja - np. wyjaśnienie Medjugorje ;) :
http://www.dukaj.pl/odpowiedzi/Medjugorje
 
O Lemie można poczytać p.Jarzębskiego - w sprawie pozostałych pozycji: nie mam pojęcia:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: [M] Motywy religijne w SF
« Odpowiedź #19 dnia: Marca 20, 2011, 08:41:45 pm »
Tak, witryna Dukaja zawiera sporo ciekawych rzeczy (na przykład w "Polska fantastyka po Lemie" jest jeden akapit o zjawisku "fantastyki religijnej" albo "klerykalnej"). O interpretacji Medjugorje wcześniej nie widziałem, a się przyda (choć bezpośredni cytat pewnie zabiłby komisję na miejscu: Firma Kilmoutha, KS, siedziała w technologiach AI. Posiadała m. in. patent na nanopasożyta osadzającego się bezpośrednio na mózgu, bocznikującego wszelkie wrażenia ...  ;D)

inhet

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Re: [M] Motywy religijne w SF
« Odpowiedź #20 dnia: Kwietnia 09, 2011, 10:08:27 am »
Można by tu jeszcze przywołać Żuławskiego z jego Srebrnym Globem.