Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - Miesław

Strony: [1]
1
Hyde Park / Polcon
« dnia: Lipca 22, 2011, 11:02:48 pm »
Wybiera się poza mną ktoś do Poznania? (strona internetowa: http://www.polcon2011.pl/)

2
Organizacja forum / Spam wysyłany przez forum?
« dnia: Lutego 22, 2011, 10:52:06 pm »
Od grudnia co miesiąc (27 XII, 27 I, 22 II) na mojego maila przychodzi 4 do 8 wiadomości takiej postaci:



to jest mających losowy ciąg znaków w temacie, losowy ciąg znaków udających linki w treści i losowy ciąg znaków wpisanych w polu nadawca. Problem w tym, że faktycznym nadawcą jest solaris@lem.pl . Omawiałem ten problem z Maźkiem, ale nie udało się dojść do żadnych wniosków, a maile znów zaśmieciły mi skrzynkę (trochę, ale zawsze). Podejrzewam, że to wina jakiegoś dziwnego bota.

W związku z tym mam pytanie: czy ktoś poza mną doświadczył tego problemu? Może być tak, że bot wybiera tylko adresy z gmaila albo też tak, że problem w ogóle nie leży po stronie lem.pl (wątpliwe, ale ja się nie znam).

3
Prezentacje maturalne / [M] Motywy religijne w SF
« dnia: Sierpnia 30, 2010, 01:30:46 am »
Na wstępie zaznaczę, że zaczynam ten temat tak wcześnie nie dlatego, że jestem tak pilnym uczniem (zwłaszcza, jeśli chodzi o lekcje polskiego). W ciągu roku szkolnego będę miał na głowie inne rzeczy, więc lepiej zacząć wcześniej - tym bardziej, że pewnie będę musiał całkiem sporo przeczytać, a ostatnio z tym u mnie ciężko. Poza tym samo zagadnienie wydaje mi się na tyle ciekawe, że zasługuje na własny temat, niezależnie od matury. A po długiej przerwie znów nabrałem ochoty do pisania na forum. Dyskusję na ten temat zaczęliśmy dawno temu, ale warto by ją poszerzyć (jeśli to się stało podczas mojej nieobecności, to proszę o wybaczenie).

Temat mojej prezentacji to najprawdopodobniej (bo nie został jeszcze oficjalnie podany) Funkcjonowanie motywów religijnych w literaturze science-fiction. Przedstaw na wybranych przykładach.

Pytanie numer 1: czy nie skopałem sprawy już przy sformułowaniu tematu? Pewien mądry człowiek z którym rozmawiałem stwierdził, że jest dość niejasny. Co to znaczy funkcjonowanie motywów - pytał między innymi, a takie akurat sformułowanie zaproponowała moja polonistka...

Pytania numer 2 i 3 wiążą się ze sobą. Dotyczą wyboru literatury i tego, jak poukładać tą prezentację (czyli co i w jaki sposób chcę powiedzieć). Wczesną koncepcję postaram się przedstawić poniżej. Będę bardzo wdzięczny przede wszystkim za podsunięcie mi innych tytułów.

Religia jest bardzo ważnym tematem dla literatury przez całą historię. W szkole pojawia się właściwie tylko przy najbardziej oczywistych okresach, czyli starożytności i średniowieczu. Tu anegdota: pewna polonistka po podyktowaniu lektur z I klasy (głównie Biblia i średniowiecze z Bogurodzicą itp) usłyszała od ucznia "Pani musi być bardzo religijna". W SF religia jest jak najbardziej obecna i to w wielu bardzo ciekawych kontekstach. Na tym chciałbym się skupić. A to tytuły książek, które teraz przychodzą mi do głowy i zawarte w nich motywy do wykorzystania w prezentacji (nie wykluczam, że kilka książek ulegnie wymianie na inne):

Pióro Archanioła (James Morrow) - moralność w świecie bez Boga; czy Kant miał rację? Dzieło genialne. Zaczyna się od tego, że Bóg umiera (dosłownie). Dalej autor rozważa wszystkie implikacje tej sytuacji. Ateiści są niezadowoleni dowiadując się, że nie mieli racji. Wierzący czują się zagubieni. Feministkom nie podoba się to, że Bóg był mężczyzną. A wszystko to świetnie napisane, jeśli ktoś nie czytał, to gorąco polecam. Problemem może być zakwalifikowanie powieści do SF.

W kraju niewiernych (Jacek Dukaj) - zmiany, jakim poddawana jest religia wraz z rozwojem techniki, religia a istnienie obcych cywilizacji (In Partibus Infidelium). Poza tym bardzo smakowite przetworzenie tematu objawienia (Medjugorje). Być może również alternatywna historia, w której Chrystus nie umarł (Ziemia Chrystusa)

Dzienniki Gwiazdowe, podróż 21. (oo. Destrukcjanie) - jedyny jaki znam przykład stworzenia opisu nieistniejącej religii od podstaw. Pozostałe opisywane przeze mnie utwory opierają się w jakiś sposób na chrześcijaństwie. Być może również podróż 22. - problemy z ewangelizacją Kosmosu, jako uzupełnienie (w duchu zdecydowanie bardziej komicznym) In Patribus...

Wojna Światopoglądowa (ponownie James Morrow) - spór dotyczący istnienia Boga. Opowiadanie zaczyna się od tego, że miniaturowi marsjanie postanawiają rozstrzygnąć tą palącą wersję tocząc między sobą krwawą wojnę na Manhattanie. Żeby wyjaśnić co (oprócz pomysłu, sposobu pisania i humoru) bardzo mi się w nim spodobało, musiałbym potężnie zaspojlerować.

Obcy w Obcym Kraju (Robert Heinlein) - współczesne przetworzenie biblijnej historii o Mesjaszu. Kapitalny tekst napisał na ten temat Konrad Walewski, in english: To justify and to overthrow: american messiah. Być może do bibliografii trafi tylko sam artykuł, bo nie wiem, czy nie byłoby za dużo literatury podmiotu. Podobnie, inne podejścia do religii, jak np. fantastyka klerykalna, wspomniane byłyby w prezentacji tylko na podstawie artykułów.

Będę bardzo wdzięczny za Wasze sugestie dotyczące wyboru tekstów. Te wymienione przez was jeszcze w starej dyskusji? Coś nowego? Przydałby się jeszcze jakiś artykuł itp. jako literatura przedmiotu. Ale, tak jak pisałem na początku, dyskusja nie musi być poświęcona tylko maturze. Ja chętnie napiszę coś więcej, ale już nie teraz.

Strony: [1]