Autor Wątek: Gdzie mieszkał Lem  (Przeczytany 85046 razy)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #60 dnia: Lipca 02, 2019, 03:19:25 pm »
Cytuj
Myślę jednak, że z naszego wspólnego fotograficznego dorobku powstanie wypasiony przewodnik i trochę wymieciemy Lema spod ukraińskiego kilimu  8)
Trochę to już się wymiata.
 I wzlata  :)
Otóż Patrona wyniosło pod strzechy (tym razem nie wydawnicze) - dosłownie.
Choć może lepiej byłoby pod "kryszę" ?  8)

Mnie rozbroiło i zarazpotem stosownie nastroiło okołotowarzystwo; producent wódek, dwoje muzyków i dwie pisarki, autorki książek...eghm... kucharskich.  ;D

Jeszcze portrecik w marmurkowej ramce

« Ostatnia zmiana: Lipca 02, 2019, 03:45:49 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #61 dnia: Lipca 02, 2019, 03:35:07 pm »
Kryszy? "Sidieli my na krysze..."
&feature=youtu.be
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #62 dnia: Lipca 02, 2019, 03:46:52 pm »
Wersja żeńska zbiorowa brzmiała lepiej  :D
https://www.youtube.com/watch?v=gravs4PuMUs
« Ostatnia zmiana: Lipca 02, 2019, 03:54:26 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #63 dnia: Lipca 02, 2019, 04:24:47 pm »
Haha, to właśnie chciałem zalinkować, tylko na szybko nie znalazłem ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #64 dnia: Lipca 03, 2019, 11:52:51 am »
Czas na reklamę!  8)
Oraz pora na przedobiednią kawę.
Ale mieliśmy wszak wracać do domu. Z placu Smółki szło się przez Podlewskiego, ulicą
nieciekawą, a potem przez małe uliczki, Szopena i Moniuszki, gdzie silny zapach kawy z
palarni zwiastował już, że zaraz ukaże się nasza kamienica.

To może pozwolicie się zaprosić tu?


Jeśli jeszcze się dziwicie, wszak to forum bez reklam - zerknijcie na adres tej kawiarni.  :)
Byłem, piłem, kawa znakomita - pusto. Tylko w kącie siedział  jakiś Pan ewidentnie czekający na kogoś, z mimiki i aury wynikało że raczej kogoś płci żeńskiej i nerwowo wciąż zerkał w smartfon.
Zagadnięty przez dziwnie wygladającego turystę z Polski.. hmmm ... kelner (właściciel?)
- czy wie, że... - wie.
- czy dużo ludzi... -  nie.
Zatem reklamuję.
Warto zajść, siąść na Lepkiego 6 z widokiem na ul. Moniuszki (o ile to ta poprzeczna do Szopena, bo w guglomapie - bez nazwy) .  Ładnym dniem są wystawiane stoliki na zewnątrz, więc widać też okoliczne numery.  ;)
Smacznego...smacznej. I zapachów też.
Już wyszedłem (uwaga praktyczna; we Lwowie wszystkie kibelki w lokalach są darmowe i nie tylko dla zamawiających a dla wsiech - taka decyzja mera miasta), to co - obrócić się w lewo?
;D
« Ostatnia zmiana: Lipca 03, 2019, 02:08:48 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

harpia666

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #65 dnia: Lipca 04, 2019, 01:39:29 pm »
Byłem ostatnio pod Moniuszki, szkoda, że nie mogłem za bardzo zwiedzać. Ciekawa okolica generalnie

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #66 dnia: Lipca 04, 2019, 06:05:46 pm »
Ciekawa, ciekawa...ja żałuję, że mało czasu miałem.
Męczyło, czy Moniuszki to Moniuszki. Mapy maźka z pierwszej strony wessał niebyt o nazwie notfąt, ale wyszukałem sobie inną.. starą - i jest.
Jest tak jak mi się wydawało, że miało być. Acz mało wyraźnie. 8)

Dobra, to skok w bok.
Jako, że fotki Oli notfąctwo wcięło i nie wiadomo kiedy zwróci -  kilka ujęć lemowego gimnazjum (niegdyś im. Szajnochy)
Zapożyczam cytaty
L: przez ciasną ulicę Ruską na Podwale, gdzie stał dwupiętrowy, otoczony drzewami budynek gimnazjalny.
A: A także wąski robaczek ulicy Ruskiej między Rynkiem a Podwalem, a także samo Podwale z budynkiem Drugiego Gimnazjum Państwowego imienia Karola Szajnochy. I to jest właśnie ono, gimnazjum Lema, ośmioletni koncentrat jego dzieciństwa, obecnie ogólnokształcąca szkoła średnia numer 8, ale nie taka zwyczajna, tylko z rozszerzonym nauczaniem języka niemieckiego.

Ale imprę na Ruskiej mieliśmyyy... w takiej knajpce o dwa rzuty beretem i zabawnej nazwie Premiera eL ... no, czułem się jak jaki minister (w porywach, ministra)  :) ale wracając do...na te Podwale gdzie stary tramwaj stoi;

Rzucik z ukosa (niestety foty na gonzalesa robione)

i wejście

Faktycznie, z rozszerzonym niemieckim

I to by było na tyle.
Czytając liczne książki zauważam, że im lepiej się czyta w środku, zwłaszcza te sensacyjne, tym bardziej rozczarowuje zakończenie. To wada niemal wszystkich tzw. dobrych. Ale to tak, na marginesie... ::)

Bonusik;
Gimnazjum o zachodzie od strony Ruskiej, gdzie ta Premiera.. jeszcze w słońcu cerkiew św. Michała Archanioła (dawniej klasztor karmelitów)


« Ostatnia zmiana: Lipca 22, 2022, 12:07:59 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #67 dnia: Lipca 06, 2019, 01:49:03 pm »
Była sugestia, bym w imieniu forumowiczów ucałował wiadomą klamkę. I nawet pomyślałem - czemu nie?
Ale miast ucałować - klamkę pocałowałem. Niby to samo ale, z myślą o LA językowy przytyk. Zatem odszedłem z niczem ( jakby pogrzebowo to nie brzmiało...nie mylić z popularnym filozofem  ;) )
Przyczyna banalna.
Widzicie tu jakąś klamkę?

Przez chwilę pomyślałem czy może choć w domofon?..ale nie!

Ogólnie na tle drzwi obok, do notariusza te właściwe prezentują się niechlujnie

Nawet złotko z cyferki odpadło lub ktoś zajumał. I takież całe wrażenie. Na tle okolicznych kamienic, ta Lemowa wygląda na najbardziej zaniedbaną - komunałka by?

Dla formalności - notariusz jest jak był, w miejscu bieliźniarskiej Afrodyty - sklep z butami.
Drzewa nie ułatwiały dokumentacji... hmm.  :)
« Ostatnia zmiana: Lipca 06, 2019, 02:05:30 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #68 dnia: Lipca 06, 2019, 08:35:27 pm »
Cytuj
Ale miast ucałować - klamkę pocałowałem. Niby to samo ale, z myślą o LA językowy przytyk.
:))
Offtopicznie - w języku rosyjskim istnieje podobne powiedzenie „поцеловать дверь”, „поцеловать замóк”. O tym samym znaczeniu.
Dziękuję, że przypomniałeś sobie o LA, livie. Bardzo mi miło :)
Przyjemnego pobytu w grodzie Lwa, czekamy z niecierpliwością na kolejne fotki :)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #69 dnia: Lipca 07, 2019, 01:04:30 am »
Cytuj
Dziękuję, że przypomniałeś sobie o LA, livie. Bardzo mi miło :)
Nie przypomniałem sobie LA, nie musiałem przypominać, ponieważ nie zapomniałem.  :D
I też mi milo.
Co do lemfotek to już właściwie koniec. Jest jeszcze jedno miejsce, które przegapiłem i tym razem już tego nie nadrobię. Kamienica w której Samuel Lem zaczynał karierę lekarza, z której wywodzi się jego rodzina. Szkoda, bo to tylko jedna przecznica za Brajerowską.
Rzeźnicka 14 (obecnie Nalewajki).
 Zatem posłużę się wspomaganiem od doktora viewGógla.

Patrzę, że i tu zacumował notariusz oraz rolety antywłamaniowe  ;D
Rzucik z czasów dawniejszych
http://www.lvivcenter.org/pl/uid/picture/?pictureid=3535
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #70 dnia: Lipca 07, 2019, 09:36:10 am »
Fajno. Klamki chyba i za mnie już nie było. Poszłem sobie poobglądać na street view tę Nalewajki - i vis a vis "starej" kamienicy Lema albo odpadł tynk, albo celowo go usunięto i stoi tam:

SKŁAD TOWARÓW BŁAWATNYCH SUKIENNYCH I CHUST(EK?) I. HALPERN I. LECZNIWES(?)

Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #71 dnia: Lipca 07, 2019, 11:04:08 am »
Cytuj
SKŁAD TOWARÓW BŁAWATNYCH SUKIENNYCH I CHUST(EK?) I. HALPERN I. LECZNIWES(?)
Takie zaskakujące okienko w przeszłość, dość przypadkowe.
Uboczna zaleta braku renowacji i za lat kilka, kilkanaście, zapewne zniknie przykryte różem nowiutkiego tynku.
U nas, w dawnych  Prusach, zwłaszcza w małych miasteczkach, pełno było takich oderwanych płatów tynku odkrywających niemieckie napisy zwłaszcza te sklepowe na budynkach, co budziło niejakie zdumienie w oczach dzieci dorastających w czasach "przełomu".  Powojenne maskowanie nie okazało się zbyt trwale. Jeszcze w latach 90-tych, niektórzy właściciele domów celowo odkuwali... a teraz już wszystko jak spod igły, nowiutkie. Ogólnoeuropejskie.
..........
appendix
Zabawne, że otworzyła ci się akurat rzeźnicka 13. Ten adres pojawił się na stronie anegdot lemologa
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1075.120

Cytat: liv w Kwiecień 10, 2018, 11:56:06 pm

    kto wtedy mieszkał na Rzeźnickiej 13?

Lwów,1908 r.
Landes Herman, urzędnik pryw., Rzeźnicka 13.
Litwak Juda, administrator realności, Rzeżnicka 13.
Mahru Artur, urzędnik prywatny, Rzeźnicka 13.
Zimmermann Schaje, krawiec, Rzeźnicka 13.
Zitter Neumann, majst. instal., Rzeźnicka 13.

A to z tego powodu, że w czasie Wielkiej Wojny (1916) pod tym adresem mieszkał jeden z tych nieznanych Lehmów

Wygląda więc, że I. Halpern (liczna w Lwowie rodzina, podobnie jak Lehmy) zainstalował się tam w okresie międzywojennym, co jest zauważone też tu;
https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/l/703-lwow/103-handel-przemysl-uslugi/90718-sklad-towarow-blawatnych-i-halperna-ul-naliwajka-13

Marginesem - w książce adresowej Lwowa z 1900 nazwisko Lehm (jest Lem Gedale i Simon ale to raczej inna bajka) nie występuje...lub przegapiłem.
Skąd przybyli do dużego miasta?
« Ostatnia zmiana: Lipca 07, 2019, 12:50:28 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #72 dnia: Lipca 07, 2019, 12:47:22 pm »
Ano obrócłem się z nawyku. Niezła uliczka, troszki klasycyzmu, troszki secesji i troszki moderny :) .
PS teraz mi się zdaje na tym lepszym zdjęciu, że drugie nazwisko to "Leszniwek".
« Ostatnia zmiana: Lipca 07, 2019, 12:50:39 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #73 dnia: Lipca 08, 2019, 12:37:57 pm »
Tymczasem dokończę świeżą historię. Właściwie zostały już tylko oznaki zniszczenia, choć jak pisałem są też dobre strony braku odnowy.
"Ten" balkon

i z boku

detal ozdobny

Attyka

Ano obrócłem się z nawyku. Niezła uliczka, troszki klasycyzmu, troszki secesji i troszki moderny :) .
PS teraz mi się zdaje na tym lepszym zdjęciu, że drugie nazwisko to "Leszniwek".
Na Rzeźnickiej 13 sporo się działo. Halpernów we Lwowie naliczyłem coś kolo 40-stki, w tym kilku Izaaków, ale żaden pod tym adresem, tym bardziej tego Leczni...coś - brak wybników.
Za to karawana szła mimo zmieniających się prowadzących - ot w 1936 roku;

Obstawiam, że "twój" napis moze być jeszcze późniejszy - tzn. tuż przedwojenny.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #74 dnia: Lipca 14, 2019, 07:13:51 pm »
Wynik fotoriserczu. Kamienica na Brajerowskiej z 2010. Duża rozdzielczość, a i drzewa nie przeszkadzają więc można porównać.

Nie  byliśmy jedyni  :)
https://blog.gazeta-olawa.pl/2019/07/09/lwow-4/
Ktoś się jednak włamał - kawałek dalej niż ja  :)
https://www.twgram.me/media/2016814586045896962
https://www.twgram.me/media/2018430219179186553
Ta strona to w ogóle shock  :o
https://www.twgram.me/tag/stanis%C5%82awlem/
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana