Autor Wątek: O Lemie napisano  (Przeczytany 507337 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #840 dnia: Grudnia 25, 2020, 06:01:11 pm »
Ja mam początek i tekst: chcesz czytać więcej? wykup dostęp.

Fakt, że obiecane 6 artów za darmo na miesiąc - po zarejestrowaniu...
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

.chmura

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #841 dnia: Grudnia 25, 2020, 06:30:31 pm »
Q:
Byłażby to książkowa wersja (jeśli nie przedruk) poniższego tekstu?
https://www.tygodnikpowszechny.pl/geniusz-w-piaskownicy-163584


Tak, na .chmurze oko to jest dokładnie to! :)

.chmura

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #842 dnia: Grudnia 25, 2020, 06:34:29 pm »
olkapolka:
Ja mam początek i tekst: chcesz czytać więcej? wykup dostęp.
Fakt, że obiecane 6 artów za darmo na miesiąc - po zarejestrowaniu...


Ja się zarejestrowałem, szybko i sprawnie. I wszystko tego Mentzela przeczytałam!
PS. Dobry wieczór, Olu, :)!

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #843 dnia: Grudnia 25, 2020, 11:11:50 pm »
Też tak zrobiłam i przeczytałam (również o zegarku...bardzo dobra historia)...w sumie - z perspektywy - trochę zabawne te potyczki słowne - także te o podłączonym do kabelków pisarzu, który odbiera Nobla:)
Co do usuniętego rozdziału z "Summy..." na naszej stronie jest fragment o tym:
https://solaris.lem.pl/ksiazki/eseje/summa-technologiae/183-komentarz-summa-technologiae
Trudno powiedzieć czy proliferacja sztuki jako takiej jest czynnikiem niszczącym - to raczej problem z wyłuskaniem z wielogłosu tych "Szekspirów". Mogą się zagubić, mogą na piedestały trafić miernoty, ale to chyba stałe ryzyko. W sytuacji ograniczonego dostępu do twórczości ów "Szekspir" też może się nie przebić, bo nikt się na nim nie pozna, bo układy/układziki...zresztą w literaturze sytuację zmienił internet/cyfrowe nośniki: na szczęście nie trzeba wszystkiego wyprodukowanego ogłaszać drukiem:)

Ja tylko do tego jeszcze:
 Kołakowskiemu chodziło przede wszystkim o to, czy owa fantomatyka w jakikolwiek sposób zmieni status człowieka chcącego zrozumieć świat i odnaleźć sens swojego życia, chodziło mu o stosunek społeczny do technologii i o sposób korzystania z jej wyników, ostatecznie więc chodziło mu o problemy metafizyczne, nie zaś naukowe. O takich problemach Lem dyskutować zasadniczo nie zamierzał.

Przecież Lem nie unikał wypowiedzi o konsekwencjach etycznych/społecznych, które niosą kolejne tech nowinki - chyba nie rozumiem tego fragmentu...
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

.chmura

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #844 dnia: Grudnia 25, 2020, 11:55:52 pm »
Ciekawe.

Mistrz pisze, że po 14 latach od ukazania się Summy "polemizował z nim (z Kołakowskim - .ch.) po niemiecku". I że Kołakowski "swą kategoryczną negacją" (tez z ostatniego rozdziału Summy?) zniechęcił Go (przekonał?) do rezygnacji z ostatniego rozdziału. Zdaje mi się, że Zbigniew Mentzel w ogóle nie wspomina o tej niemieckojęzycznej polemice obu Panów! Warto byłoby poszperać...   

.chmura

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #845 dnia: Grudnia 26, 2020, 12:12:38 am »
Olkapolka:
Przecież Lem nie unikał wypowiedzi o konsekwencjach etycznych/społecznych, które niosą kolejne tech nowinki - chyba nie rozumiem tego fragmentu...

No właśnie, właśnie!

Mentzel cytuje Kołakowskiego, który nazwał Mistrza: "wybitnym ideologiem scejntystycznej technokracji, to znaczy człowiekiem przeświadczonym, że nie istniej taki realny problem ludzki, który zasadniczo nie dałby się rozwiązać za pomocą środków technologicznych" i pisał, że Mistrz " "zgodnie z tradycją scjentystyczną ruguje pytania metafizyczne z nauki i ruguje je z życia". "Ruguje?" Czyżby? Chyba da się łatwo sprawdzić, czy istnieją cytaty z Mistrza, które mogą skutecznie uzasadnić lub unieważnić TAKI zarzut???
« Ostatnia zmiana: Grudnia 26, 2020, 12:19:51 am wysłana przez .chmura »

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #846 dnia: Grudnia 26, 2020, 10:35:00 am »
nie trzeba ogłaszać drukiem :)
O proszę:
Bez nośnikowy "Pokój na ziemi".
Wynalezione:
https://www.nemaloknig.net/read-226422/
Надо искать по русский :)

~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #847 dnia: Grudnia 26, 2020, 11:25:20 am »
Mistrz pisze, że po 14 latach od ukazania się Summy "polemizował z nim (z Kołakowskim - .ch.) po niemiecku". ...... Zdaje mi się, że Zbigniew Mentzel w ogóle nie wspomina o tej niemieckojęzycznej polemice obu Panów! Warto byłoby poszperać...

Polemika Lema z Kołakowskim po niemiecku w 1978 r. juz opublikowana i po polsku:
Lem S., Historia jednego pomysłu / W książce: Lem S., Diabeł i arcydzieło. - K.: WL, 2018, s.326-347. Artykul z 1978, maj, maszynopis odnaleziono w domowym archiwum S.Lema.
Publikacja po niemiecku: Lem S., Die Geschichte eines Einfalls / In: Lem S., Golem XIV und andere Prosa. - F./M.:Suhrkamp, 1978, s.7-38.

Upd. O polemice Lema i Kołakowskiego (w tym szczegółowo o tej po niemiecku (jako rozdział Odnaleziona polemika)):
Okołowski P., Kołakowski a Lem / W książce: Leszek Kołakowski a filozofia / Pod red. S.Gromadzkiego i M.Miłkowskiego. - W.: IFIS PAN, 2018, s.97-116.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 26, 2020, 12:59:32 pm wysłana przez lemolog »

.chmura

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #848 dnia: Grudnia 26, 2020, 03:08:14 pm »
Dziękuję Lemologu, pewnie zajrzę tam wcześniej lub później, :)!

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #849 dnia: Grudnia 29, 2020, 03:07:16 pm »
Ja zajrzałam wcześniej i zapomniałam, więc zajrzę jeszcze później;)

Tymczasem przeczytałam inne napisane...w Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej Michał Rusinek:

1) Przychodzi list od Wojciecha Żukrowskiego. Z gratulacjami, życzeniami jeszcze „jednego tomiku wierszy najbardziej własnych” (po Noblu ukazały się jeszcze cztery), pretensjami, że kiedyś musiał się dopominać o zwrot jakiejś książki, oraz ciekawą informacją: „Przy okazji chciałbym, żeby Pani wiedziała, [że] nawet w tak zwanym ≫stanie wojennym≪ na ankietę Szwedzkiej Akademii do Nagrody Nobla wysunęliśmy Panią, Lema i Parnickiego. (...) Tyle tak do przemyślenia”.
str.28

2) 11 września 2001, ataki terrorystyczne na World Trade Center. W Krakowie tego dnia zostaje zorganizowana impreza urodzinowa Stanisława Lema, który akurat kończy osiemdziesiąt lat. Doniesienia medialne brzmią jak literatura science fiction. Szymborska jest wtedy w Zakopanem. Przed wyjazdem prosi mnie, bym na uroczystościach odczytał krótki list i wręczył jubilatowi czekoladową kopię medalu noblowskiego z życzeniami, by się zmienił w prawdziwy, złoty. Urodzinową imprezę zorganizowano w jednym
z pierwszych tak zwanych inteligentnych budynków i jednym z nielicznych typowych biurowców. Może nie przypomina on WTC, ale w tych pierwszych godzinach po zamachu naprawdę nic nie wiadomo. Na wszelki wypadek impreza zostaje odwołana. Czekoladka nie trafia do jubilata. Jej złoty oryginał niestety też nie.

str. 158
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

.chmura

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #850 dnia: Grudnia 29, 2020, 05:38:09 pm »
Mentzel cytuje Kołakowskiego, który nazwał Mistrza: "wybitnym ideologiem scejntystycznej technokracji, to znaczy człowiekiem przeświadczonym, że nie istniej taki realny problem ludzki, który zasadniczo nie dałby się rozwiązać za pomocą środków technologicznych" i pisał, że Mistrz " "zgodnie z tradycją scjentystyczną ruguje pytania metafizyczne z nauki i ruguje je z życia".

Problem z Kołakowskim (i z Mentzelem) jest taki, że oni - wbrew regułom sztuki - w żaden sposób nie uzasadniają swoich oskarżeń, nie przytaczają stosownych cytatów z Mistrza. Przynajmniej .chmura nie znalazła takich uzasadnień. Także inni, bezrefleksyjnie powielający zarzuty Kołakowskiego, tego nie czynią. Tak nie można, to jest umysłowa tandeta. Jeśii jest inaczej, .chmura, która skądinąd ceni Kołakowskiego jako nauczyciela filozofii, chętnie wysłucha kontrargumentów.   

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #851 dnia: Grudnia 30, 2020, 03:00:40 pm »
A propos Kołakowskiego - powtórzyłam sobie ten tekst:
Lem S., Historia jednego pomysłu / W książce: Lem S., Diabeł i arcydzieło. - K.: WL, 2018, s.326-347

To nie jest polemika z Kołakowskim (sam Lem to podkreśla) - owszem - Lem odnosi się do jego recenzji "Summy...", ale właściwie jest to mowa obronna w sprawie mieszania "informacji i utopii", "bajki z realnością"  w jednym tomie. Tego jak najbardziej fantastyczne pomysły trafiają pod lupę nauki, a z czasem stają się realnymi (Lem podaje tutaj przykład z klonowaniem). Jak jego zupełnie fantastyczna " Nowa Kosmogonia" trafia do niego zwrotnie w artykule z New Scientist.
Natomiast co do rugowania metafizyki - czyni on zastrzeżenie co do "Summy..." - nie co do dyskusji o konsekwencjach w ogóle:
Zajmowałem się tym, co jest w konstrukcyjnym sensie wykonalne, a nie tym najpierw, co jest jako zadanie tego typu "właściwe" (dobre) bądź "niewłaściwe" (złe), uznawszy te kwestie za wtórne względem samej sprawności działania.

Poza tym napisano, ale trudno rzec co:
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/2073209,1,stanislaw-lem-tworca-z-przyszloscia.read
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #852 dnia: Stycznia 01, 2021, 06:40:03 pm »
Właściwie: powiedziano...w związku z Rokiem...ale bardziej wspominkowo i innotematycznie czyli "Bereś o Lemie i Beresiu...":
http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/103528/Beres-o-Lemie-i-Beresiu-Rozewicz-o-Rozewiczu-Podsumowanie-roku-2020-i-zapowiedz-2021-PODCAST#
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

.chmura

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #853 dnia: Stycznia 03, 2021, 01:01:04 pm »
Tyrmand o Mistrzu: "zachwyt i obrzydzenie".
« Ostatnia zmiana: Stycznia 03, 2021, 11:54:01 pm wysłana przez .chmura »

.chmura

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #854 dnia: Stycznia 03, 2021, 01:07:59 pm »