Autor Wątek: Akademia Lemologiczna: [Pokój na Ziemi] - czyli reset przypadkiem wspomagany  (Przeczytany 69746 razy)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna: [Pokój na Ziemi] - czyli reset przypadkiem wspomagany
« Odpowiedź #165 dnia: Lutego 24, 2023, 10:52:13 am »
Cytuj
Nie, nie włączył się ten trop, bo elokwentny robot, z zacinającą się płytą nie był ofiarą. Jak np. te z gwiazd...co złomowano.
Zgoda, to było ulotne wrażenie i nie tyle wynikające z sensu fabuły, co z samego prowadzenia narracji. Zresztą, zachowanie Tichego względem "zabitego" robota też było irracjonalne, co zresztą sam zauważa.
Chodzi mi o ten (brygidkowy?) fragment;
Wnętrze przypominało jaskinię bez sklepienia... Słońce zostało na zewnątrz i oświetlało tylko biało pałającą plamą ścianę naprzeciw kąta, w którym stałem.
W jej odblasku spoczywały u moich stóp trzy trupy. Tak pomyślałem w pierwszym momencie, bo choć sczerniałe i zniekształcone, miały przecież nogi, ręce, korpusy, a jeden miał nawet głowę...


i dalej
Wywlokłem idąc tyłem przez wyrwę w murze największe zwłoki, te z całą głową. Nazywam je zwłokami, choć nimi nie były, ale to wrażenie samo mi się narzucało.
Nie całkiem wiedząc po co, podniosłem żałosnego nieboszczyka, bez trudu zarzuciłem go sobie na plecy, bo nie ważył tu więcej niż osiem czy dziesięć kilogramów, i rozpocząłem dość kłopotliwy taktyczny odwrót.  Długie nogi niesionego wlokły się po gruncie, zaczepiały o kamienie, więc musiałem iść bardzo powoli, żeby nie runąć razem z nim.  Złożyłem niesionego na płaskim gruncie i sam usiadłem, żeby odsapnąć, nim wezmę się do wzywania Wivitcha... a zresztą mówiąc prawdę sam dobrze nie wiem, czy tylko dlatego, zacząłem zbierać z otoczenia co większe kawały gruzu i obrzuciłem nimi najpierw jego czaszkę, a potem i korpus, zupełnie jakbym go chciał pogrzebać.


Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna: [Pokój na Ziemi] - czyli reset przypadkiem wspomagany
« Odpowiedź #166 dnia: Lutego 24, 2023, 07:57:15 pm »
Rozdział VIII. I prosto z mostu:

Tarantoga, któremu dałem przeczytać te zapiski, powiedział, że ze wszystkich, którzy przygotowali moją misję i czuwali nade mną, robię durniów albo niedołęgów. Tymczasem Ogólna Teoria Systemów dowodzi matematycznie, że nie ma elementu albo części, która byłaby całkiem niezawodna i nawet jeśli każdą obdarzyć awaryjnością o milionowym ułamku, czyli taką, że dany element może się popsuć raz na milion razy, system złożony z miliona m u s i w jakimś miejscu nawalić.

Wcale nie musi, proszę Państwa. Prawdopodobieństwo, że w takim układzie coś nawali, wynosi
1 – (1 – 0,000001)1000000 ≈ 0,63
A mnie wyszło 0,53  :-\
Czyli na dwoje babka wróżyła?;)
Albo się coś zepsuje albo nie:))
Cytuj
Chodzi mi o ten (brygidkowy?) fragment;
A to tak - bardziej.
Jednak ja miałam (i to dwukrotnie - sądząc po zapiskach na marginesie) to samo wrażenie: próby nuklearne na pustyni czyli Nevada.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Poligon_Nevada

Co zaraz Lem na kolejnej stronie potwierdza:
Porządna tu musiała panować temperatura, pomyślałem, i wtedy dopiero błysnęło mi, że mogło to być osiedle z rodzaju tych, jakie budowało się ongiś na Ziemi, żeby badać skutki wybuchów jądrowych, w Nevadzie i gdzie indziej, z domami, ogródkami, sklepami, ulicami, i tylko ludzi zastępowały tam różne zwierzęta, bodajże owce i kozy, a też świnie, bo mają skórę nie owłosioną jak my a przez to podobnie reagują oparzeniami na udar termiczny.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2438
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna: [Pokój na Ziemi] - czyli reset przypadkiem wspomagany
« Odpowiedź #167 dnia: Lutego 24, 2023, 08:53:23 pm »
A mnie wyszło 0,53  :-\
Czyli na dwoje babka wróżyła?;)
Albo się coś zepsuje albo nie:))
:)))

Ciekawym, w jaki sposób wyszło Ci 0,53 ???
Bądź co bądź, 1–0,000001=0,999999
0,999999 do potęgi milion to mniej więcej 0,37...
Może ja się gdzieś machnąłem?
Przybliż, jeśli nie kłopot.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna: [Pokój na Ziemi] - czyli reset przypadkiem wspomagany
« Odpowiedź #168 dnia: Lutego 24, 2023, 09:11:41 pm »
A mnie wyszło 0,53  :-\
Czyli na dwoje babka wróżyła?;)
Albo się coś zepsuje albo nie:))
:)))

Ciekawym, w jaki sposób wyszło Ci 0,53 ???
Bądź co bądź, 1–0,000001=0,999999
0,999999 do potęgi milion to mniej więcej 0,37...
Może ja się gdzieś machnąłem?
Przybliż, jeśli nie kłopot.
Właśnie - albo ja się machnęłam:)
Mnie wyszło mniej więcej 0,47.

Liczyłam na piechotę - redukując potęgi.
Ostania liczba jaka mi wyszła z redukcji to 0,13532861 do potęgi 5.
Co mi daje 4.5 do potęgi -1/2. Czyli coś około 0.47?
W razie czego udaję się do sekcji gimnastycznej;))

Z tego wzoru na potęgę - znaczy ostatni w lewej kolumnie:
https://matfiz24.pl/potegi/wzory

Psss...to są moje bazgroły - sorrr :-[


Pewnie gdzieś BYK ??? ;D
« Ostatnia zmiana: Lutego 24, 2023, 09:21:16 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2438
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna: [Pokój na Ziemi] - czyli reset przypadkiem wspomagany
« Odpowiedź #169 dnia: Lutego 24, 2023, 10:11:33 pm »
Pewnie gdzieś BYK ??? ;D
Ależ odwaliłaś kawał pracy ;D

Myślę, że byka jako takiego nie ma. Prawdopodobnie przyczyna rozbieżności wyników tkwi w zaokrągleniu obliczonych wartości. Dajmy na to, 0,999964=0,9998400096, a nie 0,999840009.
Z kolei, 0,99984000964=0,99936019196, a nie 0,999360189, itd.
I w taki sposób błąd obliczeń krok po kroku gromadzi się i rośnie :)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna: [Pokój na Ziemi] - czyli reset przypadkiem wspomagany
« Odpowiedź #170 dnia: Lutego 24, 2023, 10:59:07 pm »
Owszem - o takie gromadzenie błędu mi chodziło, ale równie dobrze Ty mogłeś go zgromadzić:))

Kalkulator na którym liczyłam pierwotnie ciągle podaje ten wynik  0.999840009.
Natomiast mój kalkulator kompowy podaje wynik 0,999840009599744.
Ty zaś masz zaokrąglenie po 9 do 6...so...? ;D
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna: [Pokój na Ziemi] - czyli reset przypadkiem wspomagany
« Odpowiedź #171 dnia: Lutego 25, 2023, 06:55:41 am »
I w taki sposób błąd obliczeń krok po kroku gromadzi się i rośnie :)
Te funty kłaków meandrów ewolucji są nie do ogarnięcia.
Zaokrąglanie przyczynkiem do poszerzania uśmiechów.

Czy liczyć analogowo czy cyfrowo?

A może teza autora była taka, że to co powtarzalne się degeneruje a to niepowtarzalne rośnie? Ale że u maszyn?

« Ostatnia zmiana: Lutego 25, 2023, 09:29:24 am wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2438
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna: [Pokój na Ziemi] - czyli reset przypadkiem wspomagany
« Odpowiedź #172 dnia: Lutego 25, 2023, 08:55:31 am »
Owszem - o takie gromadzenie błędu mi chodziło, ale równie dobrze Ty mogłeś go zgromadzić:))

Kalkulator na którym liczyłam pierwotnie ciągle podaje ten wynik  0.999840009.
Natomiast mój kalkulator kompowy podaje wynik 0,999840009599744.
Ty zaś masz zaokrąglenie po 9 do 6...so...? ;D
Nie tylko mogłem, ale z pewnością zgromadziłem. Choćby dlatego, że dokładny wynik podniesienia ułamka 0,9...9 do potęgi n zawsze kończy się jedynką (gdy n jest liczbą parzystą) lub dziewiątką (jeśli n nieparzysta). To łatwo sprawdzić, mnożąc przez siebie niezbyt duże ułamki 0,9, 0,09, 0,009 dowolną ilość razy.
Myślę, że ta reguła działa także w przypadku ułamka o dowolnej liczbie dziewiątek po przecinku. W końcu zawsze i wszędzie 9x9=81, 1x9=9 :)

Wobec powyższego, proponuję remis: niech będzie (0,63+0,53)/2=0,58 ;)

Czy liczyć analogowo czy cyfrowo?
A może "fraktalnie"?
Fraktalnie? Nie-e-ee, Panie. To już rachunek poniekąd niebinarny ;D

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna: [Pokój na Ziemi] - czyli reset przypadkiem wspomagany
« Odpowiedź #173 dnia: Lutego 25, 2023, 09:30:35 am »
Pozostaje liczyć na swą niepowtarzalność.

Między końcem rozdziału VIII a powrotem i rozdziałem IX zionie wielka wyrwa czasowa.

"Ptaszęcie" zrywa się i Tichy zrywa się, by je ocalić¿

Można jeszcze dokopać się do słoja pod kaktusem z dojrzałym ślimakiem z zapiskami publicznymi z części pamięci.
Przy okazji - w trakcie dialogów Tichemu pamięć rośnie.

(Nawet nie wiedziałem, że mam jakiś wywrócony pytajnik na klawiaturze)
A nawet i taki: ‽
« Ostatnia zmiana: Lutego 25, 2023, 10:19:53 am wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna: [Pokój na Ziemi] - czyli reset przypadkiem wspomagany
« Odpowiedź #174 dnia: Lutego 26, 2023, 10:24:54 am »
Z gęby, zachowania, wymowy to swój chłop.
Tichy to taki chłopek :)
Wśród różnych oficjeli lub gigantów nauki niczym nie imponuje.
Uzupełnię, jak sobie potencjalnego odtwórcę obrazowałem.
Pasowałby mi Paweł Wawrzecki, któryś z braci Damięckich, Roman Kłosowski (Maliniak), a z najwyższej półki to "Bobek" Kobiela, ale to akurat geniusz sceniczny, on jest sugestywny jak kameleon.

Wojciech Solarz pasuje.
(Niedojdowatego policjanta grał w serialu "U Pana Boga...")
A reżyser Krzysztof Jankowski snuje marzenia:
Cytuj
"W orbicie moich zainteresowań są utwory „Powrót z gwiazd” i „Wizja lokalna”. Wszystko zależy od tego, czy znajdę odpowiedniego producenta"
https://pelnakulturka.blog/2021/02/13/smutna-komedia-i-prawdziwa-fikcja-recenzja-filmu-pokoj-na-podstawie-tworczosci-lema/
« Ostatnia zmiana: Lutego 26, 2023, 02:34:22 pm wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna: [Pokój na Ziemi] - czyli reset przypadkiem wspomagany
« Odpowiedź #175 dnia: Lutego 26, 2023, 04:05:26 pm »
Rój
Szarańcza
Chmura

Dygresja globalno dziejowa:
Póki jeszcze na świeżo była mowa o rozdziale VIII to jeszcze nawiązanie do sterowania takim rojem. Przewodas po swojemu na nowo taki wynalazek organizacyjny zastosował w fikcji literackiej, a chyba nie tylko w 2014 roku wojna hybrydowa skutecznie zniszczyła Krym i okolice Doniecka oraz Ługańska.

Przypomnę:
Noteka 2015 została zacytowana w pracy dr. hab. Jarosława Tomasiewicza Mgławica rebelii. Terroryzm w społeczeństwie informacyjnym na przykładzie insurekcjonizmu jako spełniona literacka wizja wojny hybrydowej i tzw. „taktyki rójki”.

Czyli - na poważnie stratedzy rozpracowują chmurę, rój, 'swarm'.
Wiem że to inny zbiór mimo tej samej nazwy.
[Dopiszę - wojna w Rwandzie i Burundi to też przejaw podobnej zbrodniczości -
Tam radio podgrzewało nienawiść rasową  i dostarczono "narzędzia rolnicze" z Chin.
Jako zapalnik do walki posłużyło zestrzelenie rakietą samolotu z przywódcami].

Koniec dygresji o morderczym roju. Z racji naiwnej życzliwości wolę zająć się finalnymi 3 rozdziałami w wariatkowie.
To prostszy teatr wyobraźni.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna: [Pokój na Ziemi] - czyli reset przypadkiem wspomagany
« Odpowiedź #176 dnia: Lutego 26, 2023, 04:49:02 pm »
Wobec powyższego, proponuję remis: niech będzie (0,63+0,53)/2=0,58 ;)
;D
Bardzo ścisłe rozwiązanie;))
W każdem: ciągle prowadzi psucie!;)

A propos nowych a dziwnych słówek: pomykieciwszy się tam na wsze strony... - pomykiecić? :-\

W znaczeniu pokręcić się/rozejrzeć w jakimś miejscu.
Nie znałam.
A szukając - znalazłam takie słowo w gwarze lwowskiej, ale znaczy podobno: mylić.
Takie znaczenie nie pasuje do kontekstu...pomyliłem się tam na wsze strony...
Przynajmniej wiadoma gwara pasuje...
Hm?

https://pl.wiktionary.org/wiki/Indeks:Polski_-_Gwara_lwowska

Poza tym ta widmowa armia - czołgi przepływające przez Tichego...to już gdzieś było? Mam niejasny obraz...czytanego? widzianego?
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2438
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna: [Pokój na Ziemi] - czyli reset przypadkiem wspomagany
« Odpowiedź #177 dnia: Lutego 26, 2023, 06:46:32 pm »
A propos nowych a dziwnych słówek: pomykieciwszy się tam na wsze strony... - pomykiecić? :-\

W znaczeniu pokręcić się/rozejrzeć w jakimś miejscu.
Nie znałam.
A szukając - znalazłam takie słowo w gwarze lwowskiej, ale znaczy podobno: mylić.
Takie znaczenie nie pasuje do kontekstu...pomyliłem się tam na wsze strony...
Przynajmniej wiadoma gwara pasuje...
Hm?
Hm. W języku rosyjskim istnieje słowo мыкаться - poruszać się bezładnie we wszystkie strony, tam i z powrotem.
https://kartaslov.ru/значение-слова/мыкаться

Brzmi trochę podobnie i jak najbardziej pasuje do kontekstu.
Może lemowskie słówko ma coś wspólnego z polskim odpowiednikiem rosyjskiego wyrazu: mykać się?
https://spxvi.edu.pl/indeks/haslo/67951
 :-\

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna: [Pokój na Ziemi] - czyli reset przypadkiem wspomagany
« Odpowiedź #178 dnia: Lutego 26, 2023, 07:10:17 pm »
Cytuj
ta widmowa armia - czołgi przepływające przez Tichego

Dla mnie to wspomnienie z pamięci czołgów przepływających przez zjawiskową chmurę a nie przez samego Tichego.
Aha - chmura zwykle służy w wojsku do zasłony dymnej.
Ten zdalnik jakby coraz mniej zdalny staje się - to tak przy okazji. Wymyka się operatorowi.
Kto przez kogo jest ogarnięty?
(Wyjaśnia to później Lax jako fachura od środków łączności).
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna: [Pokój na Ziemi] - czyli reset przypadkiem wspomagany
« Odpowiedź #179 dnia: Lutego 26, 2023, 07:24:58 pm »
Wojciech Solarz pasuje.

Bo ciut podobny do Wolniewicza (którego oczyma duszy uźrzałem, gdyś o chłopku napisał)?
https://goniec.pl/jak-dzis-wyglada-legendarny-wladek-ze-spotkan-z-ballada-to-znany-aktor-kajetan-wolniewicz-ad-wmh-250322
(Swoją drogą: to może chłopek-roztropek Tichy był gościem na atomickim weselu, jak przy temacie zbrojeń zasadniczo jesteśmy? Nieznana przygoda taka... ;) )
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki