Autor Wątek: Kwiz  (Przeczytany 552006 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1020 dnia: Kwietnia 11, 2014, 11:18:10 am »
1. To nie jest zabobon. To jest JEDYNE znane racjonalne tłumaczenie naszej statystycznej praworęczności (znane, oczywiście, ludziom rozumnym i ciekawym  świata, innym raczej nie). Mogę podać źródło.
2. Wydaje m i się, że tego nie wie nikt. Stronność naszych niektórych organów nie została w żaden sposób racjonalnie objaśniona, nawet hipotetycznie (ale choć w miarę rozsądnie). Zero czyli nul. Podobnie ze Słońcem na wschodzie.
3. Wykpić łatwo, wytłumaczyć trudno.
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1021 dnia: Kwietnia 11, 2014, 02:34:57 pm »
Nie pusz się, dawaj to źródło.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1022 dnia: Kwietnia 11, 2014, 02:57:50 pm »
To chyba najlepsza książka pana profesora Marcina Ryszkiewicza: "Okruchy ewolucji", strona 90, rozdział "Dlaczego ludzie są praworęczni".  Wydawnictwo DEMART, masa 1078 g (ale byliśmy pod wpływem czystego C2H50H zmieszanego z wodą i sokiem z czarnej porzeczki), drugi pomiar dał wynik 1071 g; czy można takim pomiarom wierzyć? Na okładce podobizna autora w roli Hamleta. W środku dużo poglądowych zdjęć. Duży druk, 300 stron, papier kartonowo-kredowy, twarda lakierowana okładka (edycja pomnikowa?), ceny nie ma nadrukowanej, ale przypuszczam, że musi co dobrze ponad pięć dych...
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1023 dnia: Kwietnia 11, 2014, 03:50:17 pm »
No ale zapodaj fragment. Mi się to statystycznie kompletnie nie zgadza, choć przy wiedzy profesora (którą niemożebnie admiruję) jestem pyłem. Leworęczność występuje w populacji dużo częściej niż prawosercość.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1024 dnia: Kwietnia 11, 2014, 04:09:36 pm »
A słyszałeś o tym, że lewa półkula mózgu zawiaduje prawą połową ciała?
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1025 dnia: Kwietnia 11, 2014, 04:15:28 pm »
Przejdź do konkretów.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1026 dnia: Kwietnia 11, 2014, 04:25:25 pm »
Proszę, odpowiedz naprzód na moje pytanie, albo chociaż wyjaw, czy zgadzasz się z tym poglądem (że lewa półkula prawą połową).
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1027 dnia: Kwietnia 11, 2014, 06:17:47 pm »
Tak, słyszałem o lateralizacji.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1028 dnia: Kwietnia 11, 2014, 07:37:28 pm »
Pan Profesor MR (to chyba od Magnetic Resonance, czy tak jakoś) przypuszcza wtórnie, bo za "antropologiem Williamem Calvinem" (str. 104), że praworęczność wzięła się nie z (nieistniejącej praktycznie) domniemywanej przez Cię prawosercowości, lecz z lewej pompującej komory serca, której bicia głos (dominujący nad głosem komory prawej) uspokaja przytulonego nowego rodka vel niemowlę, które w tej sytuacji musi być przytulane/noszone przez matkę jej ręką lewą, przez co do celnego rzucania kamieniami w małe ptaszki albo inne zwierzątka pozostaje ręka druga, czyli prawa, i tak to się zaczęło lateralizować...
Małą wedlowską mógłbyś przysłać - chyba że równie cfanie wyjaśnisz Słońcce na fschodzie :-)
vosbm
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2014, 07:43:04 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1029 dnia: Kwietnia 11, 2014, 08:10:59 pm »
Zupełnie szczerze, jakkolwiek buńczucznie by to nie zabrzmiało, kompletnie mnie to nie przekonuje. Z różnych względów, z których podam dwa: po pierwsze matka zaczyna nosić dziecko, kiedy jest już zlateralizowana (czyli równie dobrze można powiedzieć, że nosi dziecko po prostu ręką mniej potrzebną), po wtóre o ile mogę przywołać resztki zapamiętane z jakichś artykułów lataralizacja jest zależna od bardzo wielu czynników (genetycznych, środowiskowych itd.) i nie poddaje się przewidywaniom innym niż statystyczne. A, i jest kilka jej typów (np oburęczność, leworęczność z prawonożnością itd.). A, i inne zwierzęta też bywają "jednostronne" - choć dzieci na rekach nie noszą.

Wracając jednakże do Twego pytania inicjującego - to zagadnięcie o wschód na wschodzie było moja odpowiedzią - czysty przypadek, który się utrwalił, tak jak utrwaliły się rozmaite inne cechy, które mogłyby być takie lub inne, ale w pewnym momencie rozwój wybrał jedną ze ścieżek nie z powodu presji środowiska, tylko bo tak wyszło. Sztandarowym przykładem jest kod genetyczny, a konkretnie "wybór liter". Albo to, że w organizmach żywych aminokwasy są tylko lewe, choć w każdej reakcji chemicznej tworzą się lewe i prawe i tak dalej. Nie ma to żadnego powodu że mamy serducho z lewej a wątrobę z prawej, tak jak nie ma szczególnego powodu aktualny wzór w kalejdoskopie - takie jest moje zdanie.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1030 dnia: Kwietnia 11, 2014, 08:49:09 pm »
Gdybym był wiadomym ojcem, to bym Cię egzorcyzmował za takie wierzganie przeciw ościeniowi!
Cytuj
matka zaczyna nosić dziecko, kiedy jest już zlateralizowana
Dojrzała ewolucyjnie matka pewnie tak, lecz niedojrzała?
Co do wschodu, to całkowicie się zgadzam: pierwsze skrzypce grało słowo, które ani razu nie występuje w żadnej ze świętych ksiąg żadnej z wielkich wiar (Lem).
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1031 dnia: Kwietnia 11, 2014, 08:55:09 pm »
Gdybym był wiadomym ojcem, to bym Cię egzorcyzmował za takie wierzganie przeciw ościeniowi!
O, byłeś na Krakowskim Przedmieściu?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1032 dnia: Kwietnia 11, 2014, 09:00:20 pm »
Małkowski, tak!
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1033 dnia: Kwietnia 11, 2014, 09:06:04 pm »
I co, pomogło?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1034 dnia: Kwietnia 11, 2014, 09:10:44 pm »
Zobaczymy, czy uda Ci się zasnąć tej nocy...
W razie czego dzwoń, nawet nad ranem, mam tam (hell) niejakie znajomości...
vosbm
pjes: gdyby Cię cóś sfędziało po północy, to się nie drap, tylko weź prysznic :-)
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )