Autor Wątek: Kwiz  (Przeczytany 552247 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #540 dnia: Czerwca 30, 2013, 02:17:02 pm »
Liv, a może pan Wiesioł robi nas w bambuko?
VOSBM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #541 dnia: Czerwca 30, 2013, 02:38:27 pm »
Liv, a może pan Wiesioł robi nas w bambuko?
VOSBM
Czasami prawda jest najlepszym kłamstwem!
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #542 dnia: Czerwca 30, 2013, 06:21:11 pm »
Dzisiaj używałam i pomyślałam - to tak poza konkursem - może...taki bez listków...jeszcze kwiatuszkowy:
Levisticum officinale:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2951
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #543 dnia: Lipca 01, 2013, 09:18:15 am »
Hy hy hy, cfaniaki... to teraz trudniejsza wersja zagadki. Proszę podać najmniejszą liczbę będącą rozwiązaniem  ;D
Dla ułatwienia dodam, że w tym przypadku żadne algorytmy nie pomogą, konieczny jest, jak by powiedział pewien znany fizyk, niedostępny komputerom wgląd w istotę rzeczy. Czyli rzecz dla ekonomistów  ::)

Member,
może Foeniculum vulgare?

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #544 dnia: Lipca 01, 2013, 09:44:36 am »
Nie załamywuj mnie, wczoraj wieczorem wreszcie miałem chwile i zaczął mi się algorytm rysować, ale niestety piwo pierwsze zaczęło działać... Chcesz powiedzieć, że elegancko, czyli analitycznie, sień nie da tego rozwiązać?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2951
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #545 dnia: Lipca 01, 2013, 10:01:44 am »
W zasadzie to nie wiem, może komputer kwantowy by na to wpadł. To znaczy na tę najmniejszą liczbę. A w przypadku nie-najmniejszej to tu może być chyba więcej rozwiązań, bo wśród b. dużych liczb takie ciągi będą się pewnie jeszcze trafiać. Nie byłoby problemu z liczeniem, gdyby było podane, ile owoców zostało na końcu - i w takiej wersji, choć chyba tylko dla trzech elementów, trafia się to w zadaniach szkolnych. Bez tego liczba klasycznych rozwiązań będzie być może większa niż jeden. Mozna by to próbować sprawdzać na piechotę, pisząc programik, który będzie leciał w górę i próbował kolejne "piątki".
Ale ja teraz pytam o rozwiązanie nieklasyczne  ::)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #546 dnia: Lipca 01, 2013, 10:11:47 am »
Uhm, muszę to przemyśleć. Ja wyszedłem od założenia, że jak Grek5 wziął sobie n, to kiedy się obudził było 5n+1 pomarancyj. To 5n+1 to to co zostawił Grek4 i tak dalej w górę. I że wyjdzie wzór x (szukana liczba) = kn, gdzie k to będzie jakiś horrorystyczny ułamek, ale jednak ułamek. Tylko mi się n zaczęło wikłać w k.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2951
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #547 dnia: Lipca 01, 2013, 10:38:42 am »
No właśnie nie wiem, czy to wyjdzie. Ja kiedyś próbowałem "od góry", tzn

x - szukana liczba; x1 - to co zabrał pierwszy; x2 - to co zabrał drugi itd

wtedy x = x1 + x2 +...+ x5 + 5, i będzie to liczba wszystkich owoców wziętych z kopy.
i
x1 = x/5 - 1/5
x2 = (x1)/5 - 1/5 = (x/5 - 1/5)/5 - 1/5 = x/25 - 1/25 - 1/5 = x/25 - 6/25 jeśli nic nie poknociłem
itd.

Ale do końca nie doszedłem, bo ułamki horrorystyczne, a coś mnie tknęło, że to wszystko mi się i tak wyzeruje przy dodawaniu. Ale nie wiem.

« Ostatnia zmiana: Lipca 01, 2013, 10:45:36 am wysłana przez Hokopoko »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #548 dnia: Lipca 01, 2013, 10:45:05 am »
Od góry tez jechałem ale chyba koło 4 kroku to już była kolubryna... Wyzerować się (w sensie tożsamość) nie powinno, niby dlaczego.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2951
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #549 dnia: Lipca 01, 2013, 10:50:47 am »
No bo nie ma tu liczby początkowej, więc skoro te obliczenia miałby być prawdziwe, to chyba dla dowolnej liczby początkowej - co jest nonsensem. Wyzerowac się może w ten sposób, że wszystkie zsumowane ułamki dadzą minus pięć, więc się to zniesie z tą piątką daną Niemcom, a z kolei suma ułamków x-ów po prawej stronie da x, i zniesie się z iksem po lewej. Ale nie wiem, trzeba by policzyć.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #550 dnia: Lipca 01, 2013, 11:29:27 am »
Nie ma liczby początkowej ale powinno wyjść coś ala x=kn gdzie x to szukana liczba, k jakaś stała a n to przykładowo to co wziął ostatni Grek, podzielność przez pięć też łatwo w takim wzorze wymusić. Tylko własnie w k mi się wikła n. Także wydaje mi się, że takich liczb spełniających będzie dużo, aczkolwiek to odejmowanie po jedynce może powodować, że wręcz przeciwnie.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #551 dnia: Lipca 01, 2013, 01:44:03 pm »
Hoko, a propos Twojego postu nr 547.
Trzymając się liczby znalezionej przez wiesioła: 6246.
Napisałeś, że ta liczba to x. Następnie, że x to suma tego co wzięli Grecy plus 5 (x= x1+...+x5 +5). Ale gdzie są te owoce, które zostały po ostatnim - piątym - Greku?
U wiesioła to : x1=1249, x2=999, x3= 799, x4= 639, x5=511. Czyli Grecy wzięli 4197 +5 = 4202. Ale zostało jeszcze 2044 owoców.
Czyli w równaniu trzeba uwzględnić jeszcze tę resztę. Bo sumowanie tego co zabrali, to chyba wtedy, kiedy pierwszy dzieli na 5, drugi na 4, trzeci na 3 itd, a ostatni bierze resztę. I nie zostaje nic.
A w przypadku reszty (tych 2044) jest kolejna niewiadoma. Bo co dałoby zsumowanie tych owoców wziętych przez 5 Greków (plus te rozdane 5)? To nie jest rozwiązanie. Hm?
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2951
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #552 dnia: Lipca 01, 2013, 02:08:46 pm »
Olka,
toć cały czas o tym mówię - tam potem jest dopisane: "wtedy x = x1 + x2 +...+ x5 + 5, i będzie to liczba wszystkich owoców wziętych z kopy"
W tym sęk. Takich "piątkowych" ciągów będzie pewnie więcej niż jeden, może nawet nieskończenie dużo.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #553 dnia: Lipca 01, 2013, 03:57:00 pm »
Aha - to "całego czasu" jakoś nie zrozumiałam;) Popatrzyłam na te działania i x mi się nie zgadzały:) I odnotowałam, że napisałeś o zerowaniu - po podstawieniu.
Przez te zagadki wyciągnęłam jedną książkę po dziadku - z takowymi. Na razie nie dokopałam się do takiego problemu, ale coś na podobieństwo to testament maharadży. Znalazłam go online - 3 punkt:
http://www.kurkiewicz-family.com/matzadania01.htm
Z tym, że we wszystkich przykładach dzielą to co trzeba do zera (nic nie zostaje - a u Greków musi) albo/i po równo każdemu. W każdem - nie zaszkodzi:)
EDIT:
Ja nie wiem czy to nie to samo, ale spróbowałam kolejne liczby do podziału czyli pierwszą 6246, 4996, 3996 itd - przedstawić za pomoca niewiadomej n - gdzie n to liczba owoców które zabiera pierwszy Grek  czyli 1249.
Dojechałam do 3 liczb:
x1 czyli 6246= 5n + 1
x2 czyli 4996 = x1 - n - 1 = 4n
x3 czyli 3996 = x1- n - 2 - (x2-1/5) = 16n -4/5
Nie doliczyłąm dwóch pozostałych kroków, bo nie mam już czasu i nie wiem czy potrafię;) I nie mam pomysłu jak przedstawić liczbę n czyli 1249 :-[ 
« Ostatnia zmiana: Lipca 01, 2013, 06:04:42 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #554 dnia: Lipca 01, 2013, 06:13:10 pm »
Ej, Mała, zaszalej,
Masz już trzydzieści lat
Coś zapal* i nalej**
Nagrody z czekolad!
VOSBM

----------------
*jakby to zioło wysuszyć...
**flaszeczki białoruskie...
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )