Autor Wątek: [M] Kolejne zawracanie głowy z prezentacją maturalną  (Przeczytany 9069 razy)

Darmozjad

  • Gość
[M] Kolejne zawracanie głowy z prezentacją maturalną
« dnia: Marca 27, 2008, 11:28:50 pm »
Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Przeglądam to forum już drugi dzień i muszę przyznać, że znalazłem wiele ciekawych informacji. Przy okazji przekonałem się o kompetencji forumowiczów, dlatego odważyłem się poruszyć wątek szczególnie dla mnie istotny, czyli związany z prezentacją maturalną  :)
Widziałem już wiele wątków temu poświęconych, ale proszę, nie zlinczujcie mnie za odgrzewanie jeszcze raz tego samego.

Wybrałem taki oto temat matury ustnej - "Problematyka intelektualna i moralna w utworach Stanisława Lema. Omów na wybranych przykładach". Jest to tak rozległy i obszerny temat, że w zasadzie można powiedzieć wszystko, lecz ograniczony jestem czasem 15 minut i dość niskim progiem mojej percepcji  ;)

Tytułem wstępu dodam, że Lemem zaraziłem się w wieku jakiś 10 lat, czytywałem namiętnie wszystkie jego fabularne dzieła, ale no cóż, od tego czasu trochę się zgłupiało i pozapominało to i owo. Od pół roku czytuje jeszcze raz co mi Lemowego wpadnie w ręce, przebrnąłem jakoś przez Dialogi nawet, chociaż przyznam, że niewiele utworów czytałem tak powoli.

Po żmudnych rozmyślaniach wykrystalizował mi się pomysł, by w mojej prezentacji skupić się wokół kwestii religijno- egzystencjalnych podjętych przez Lema. Za punkt wyjścia chcę wykorzystać jego agnostycyzm, okraszyć to nieco pesymizmem wyzierającym z jego dzieł. Jeśli jednak chodzi o kwestie moralne, pragnę powiedzieć coś o fantomologii.

Moja bibliografia może wyglądać mniej więcej tak:

1. Fantomatyka
- Dzienniki Gwiazdowe [ch8211] skrzynie profesora Corcarana
- Summa Technologiae  - rozdział [ch8222]Fantomologia
 
2. Bóg ułomny
-  [ch8222]Pamiętnik[ch8221] [ch8211] opowiadanie z tomu [ch8222]Noc księżycowa[ch8221], księżyc z układu alfa  Eridan  
- Solaris [ch8211] ocean

3. Kontakt człowieka z innymi cywilizacjami
- Fiasko  
- Summa Technologiae  

Chcę was poprosić o ocenę takiego podejścia do tematu i bibliografii. Chciałem coś jeszcze powiedzieć o inżynierii genetycznej czy o nanotechnologii, ale nie wiem czy to jest dobry pomysł.

Wszelkie rady będą mi bardzo pomocne

Z góry dziękuję  :)



« Ostatnia zmiana: Lutego 06, 2015, 03:56:36 am wysłana przez Q »

dzi

  • Gość
Re: Kolejne zawracanie głowy z prezentacją matural
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 27, 2008, 11:50:28 pm »
Świetny temat!
W Summie będziesz miał kompendium ale pomyśl też o GOLEMie bo podejmuje tematy nie ruszone w Summie i w zupełnie inny sposób.

Poza tym trochę bardziej wyjaśnij jak widzisz treści którymi chcesz odpowiedzieć na temat pracy w podanych przez Ciebie pozycjach.

Q

  • Gość
Re: Kolejne zawracanie głowy z prezentacją matural
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 28, 2008, 12:17:42 am »
Zgodzę się z Przedmówcą, że temat znakomity, ale na jakże rozbudowanej liście zabrakło mi dwu dzieł, które (w mojej prywatnej opinii) są najlepszymi przykładami w/w tematyki w twórczości Mistrza, mianowicie "Opowieści o pilocie Pirxie" i "Cyberiady" (z "Bajkami robotów"). Może będę stronniczy, bo przypadkiem ;) są to moje dwie ulubione książki Lema, ale... ;)

Zabrakło mi też na niej "Głosu Pana", najdojrzalszego i najgłębszego chyba utworu Mistrza, który aż miło napakowany jest w/w tematyką.

(Przepraszam, że tak zdawkowo, ale trochę zmęczony jestem.)

ps. był taki artykuł w "Nowej Fantastyce" - rocznik '93 lub '94, w którym dokładnie analizowano "Solaris" i "Głos..." sądzę, że może Ci być b. pomocny.


Darmozjad

  • Gość
Re: Kolejne zawracanie głowy z prezentacją matural
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 28, 2008, 12:40:23 am »
Muszę się przyznać, że mi także najbardziej przypadają do gustu faularne i poniekąd "dziecinne" książki Lema, czyli "Dzienniki Gwiazdowe", "Cyberiada" i "Opowieści o pilocie Pirxie" i rad bym był je umieścić w bibliografii, ale szczerze mówiąc nie wiem jak by się do tego zabrać. W/w są na tyle rozbudowane i poruszają tyle wątków, że musiałbym zaplanować prezentację nie na 15 minut ale na 15 godzin  ;)
Zastanwiałem się właśnie, czy a propos prób porozumienia się z innymi cywilizacjami, wybrać "Fiasko" czy "Głos Pana". Jakoś bardziej przemówiło do mnie "Fiasko", jako bardziej dobitna dla mnie diagnoza tego problemu.
Jestem aczkolwiek otwarty na wszelkie propozycje i pod wpływem miażdżących argumentów mogę zmienić zdanie  ;)

Jeszcze gwoli uściślenia:
Fantomologią chcę się zająć pod kątem wątpliwości realności otaczającego nas świata. Pragnę zająć się także aspektem boskości, wynikającym opowiadaniu o profesorze Corcoranie.
Chcę też powiedzieć coś o koncepcji "boga ułomnego" z Solaris. Tutaj powiem o agnostycyzmie Lema oraz o jego pesymistycznym podejściu do świata.
Jak już będę mówił o pesymiźmie, to wspomne o silencium universum i o trudnościach w porozumieniu się między cywilizacjami, gdyby jakieś inne istniały. Wspomne więc o antropocentryzmie ludzkości , problemach natury technicznej.

Nie mam jeszcze dokładnej koncepcji pracy, to tylko takie moje luźne przemyślenia. Dlatego zwracam się do Was - może mi się coś wartościowego wykrystalizuje  :)

Q

  • Gość
Re: Kolejne zawracanie głowy z prezentacją matural
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 28, 2008, 01:02:41 am »
Cytuj
Muszę się przyznać, że mi także najbardziej przypadają do gustu faularne i poniekąd "dziecinne" książki Lema, czyli "Dzienniki Gwiazdowe", "Cyberiada" i "Opowieści o pilocie Pirxie" i rad bym był je umieścić w bibliografii

Hmmm, "Cyberiady" dziecinną zdecydowanie bym nie nazwał... Forma może być tu bardzo myląca... ;)

Cytuj
Zastanwiałem się właśnie, czy a propos prób porozumienia się z innymi cywilizacjami, wybrać "Fiasko" czy "Głos Pana". Jakoś bardziej przemówiło do mnie "Fiasko", jako bardziej dobitna dla mnie diagnoza tego problemu.

Jeśli chodzi o tematykę kontaktową sensu stricte, to faktycznie "Fiasko" jest lepsze, "Głos.." za to obfituje w wątki dotykające tematów etyki, odpowiedzialności uczonego, ułomności poznania...

NEXUS6

  • Gość
Re: Kolejne zawracanie głowy z prezentacją matural
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 28, 2008, 03:37:02 am »
Co do etyki i moralnosci nie mozesz ominac Biblioteki XXI w (zwlaszcza 1 min i Sexplosion) i Wizji Lokalnej. Radzilbym tez uwzglednic Szpital Przemienienia. Natomiast punktem wyjscia powinien zdecydowanie byc Golem, bo tam oba zagadnienia, ktore chcesz poruszyc sa najbardziej skondensowane i stanowia swietna podstawe, ktora mozesz rozwijac. W ogole przy takim temacie mozesz raczej pominac ksiazki tkwiace bardziej w SF, a skupic sie na filozoficznych. Problematyka intelektualna i moralna ma sie wlasciwie nijak/malo do fantomatyki, czy Corcorana (moze poza sama moralnoscia i moralnymi dylematami samego Corcorana co do swoich tworow). Po co rozmywac temat czyms tak odleglym, skoro w innych miejscach Lema masz taka mnogosc i brzemiennosc tematu przez Cie wybranego?
Jesli dasz rade to Summe uwzglednij, choc ziarno tematyczne ktore wybrales bedzie z niej nie latwo wyluskac. Cyberiada zdecydowanie tak, zwlaszcza O 3 Maszynach Opowiadajacych Krola...

Q

  • Gość
Re: Kolejne zawracanie głowy z prezentacją matural
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 28, 2008, 08:44:31 am »
Cytuj
Problematyka intelektualna i moralna ma sie wlasciwie nijak/malo do fantomatyki, czy Corcorana (moze poza sama moralnoscia i moralnymi dylematami samego Corcorana co do swoich tworow).

Ja rozumiem, że selekcjonować trzeba pozycje trzeba (i, że coś musi więc odpaść), ale na brak problematyki intelektualnej opowieści o profesorze Corcoranie to bym nie narzekał. Ta wizja wprost poraża przy pierwszym czytaniu, właśnie na płaszczyżnie intelektualnej...

Jest też pytaniem o moralność stwórcy wobec stworzonych...
« Ostatnia zmiana: Marca 28, 2008, 08:45:53 am wysłana przez Q »

NEXUS6

  • Gość
Re: Kolejne zawracanie głowy z prezentacją matural
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 28, 2008, 09:38:27 am »
Ale wlasciwie co to znaczy problematyka intelektualna? Moralna - to latwo zrozumiec (dylematy, wybory, opis obowiazujacej w danych warunkach moralnosci itp.), ale intelektualna? Pod co to podpiac? Co autor mial na mysli? Granice intelektu? Poznania?
Co do Corcorana mozna sie zgodzic: Wybory moralne stworcy do stworzonego. Tylko ze to czysta abstrakcja. Mozna sobie podywagowac, ale ta problematyka dotyczy Stworcy, a puki co to tylko boski problem. Co innego od strony stworzonego, w druga strone, ale o tym w rzeczonym opowiadaniu nie ma mowy. Tego wariata co mu sie widzi los jako gnusnienie skrzyni na strychu postrzelonego naukowca nie za bardzo mozna tu wstawic...

Q

  • Gość
Re: Kolejne zawracanie głowy z prezentacją matural
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 28, 2008, 10:58:41 am »
Cytuj
Co do Corcorana mozna sie zgodzic: Wybory moralne stworcy do stworzonego. Tylko ze to czysta abstrakcja. Mozna sobie podywagowac, ale ta problematyka dotyczy Stworcy, a puki co to tylko boski problem. Co innego od strony stworzonego, w druga strone, ale o tym w rzeczonym opowiadaniu nie ma mowy.

To faktycznie w takim wypadku chyba lepiej znacznie bardziej afabularne "Non serviam" w to miejsce wsadzić. Tam od strony stworzonych mamy nawet więcej, choć poruszanie (bądz nie) tej tematyki konformistycznie dostosowałbym do światopoglądu nauczycielki (ostatecznie pracę maturalna pisze się raz ;)).