Autor Wątek: Zajdel  (Przeczytany 24511 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Zajdel
« Odpowiedź #15 dnia: Marca 24, 2018, 04:23:06 pm »
Naszło mnie na sprawdzenie czy dziedzictwo Zajdla jest równie żywe, co dziedzictwo Lema i - w efekcie kwerendy - odpowiedź muszę dać negatywną.

Co nie znaczy, że nie da się wygrzebać prac naukowych poświęconych patronowi Nagrody Fandomu Polskiego. Bez większego wysiłku znalazłem trzy:
- "Nadzieja z gwiazd. O wątku gnostyckim w "Limes inferior" Janusza A. Zajdla" Krzysztof Uniłowski
https://www.researchgate.net/publication/319968514_Nadzieja_z_gwiazd_O_watku_gnostyckim_w_Limes_inferior_Janusza_A_Zajdla
- "Janusz Andrzej Zajdel - naukowiec na wakacjach, czyli koncepcja science i arts w ewolucji" Edyta Rudolf
https://www.researchgate.net/publication/321773142_Janusz_Andrzej_Zajdel_-_naukowiec_na_wakacjach_czyli_koncepcja_science_i_arts_w_ewolucji
- "Duchowość fizyka - rzecz o wierszach [J.A. Zajdla - przyp. Q]"  Edyta Rudolf
https://www.researchgate.net/publication/321773185_Duchowosc_fizyka_-_rzecz_o_wierszach

Czy innych dowodów, że ktoś Zajdla czyta:
http://charliethelibrarian.com/janusz-zajdel-paradyzja/
http://charliethelibrarian.com/janusz-zajdel-cylinder-van-troffa/
http://charliethelibrarian.com/janusz-zajdel-wyjscie-z-cienia/

Lub w inny sposób hołdy mu składa:
http://v2.kasprowicz.edu.pl/wp-content/images/news/2013_2014/20131005/maciej/Swiaty_Zajdla_antologia_Polconowa.pdf

Niemniej... patrząc na to jak słabo pamiętany jest tytułowy klasyk rodzimej fantastyki musimy przyznać, że z pamięcią o Lemie nie jest - na tym tle - najgorzej.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Zajdel
« Odpowiedź #16 dnia: Września 30, 2020, 04:47:39 pm »
Wywiad przedśmiertny, jednocześnie odpowiedź konkursowa.

« Ostatnia zmiana: Września 30, 2020, 07:19:57 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Zajdel
« Odpowiedź #17 dnia: Września 30, 2020, 08:38:26 pm »
@ liv

Z zaskoczeniem skonstatowałem po stu latach (SKS), że jestem założycielem niniejszego wątku.

Czy wiesz może - jako, nomen omen Znawca - kto jest autorem linkowanego tekstu w "Rzepie", który ten wątek inicjuje?

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Zajdel
« Odpowiedź #18 dnia: Września 30, 2020, 09:07:28 pm »
kto jest autorem linkowanego tekstu w "Rzepie", który ten wątek inicjuje?

Z - kiepsko odgraniczonej od właściwego tekstu - notki o autorze wynika b. jasno, że Oramus, więc pytasz chyba tylko po to, by znów zaspamować Forum swoją obecnością.

ps. To chyba nie było (jeszcze) linkowane?
https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/1475260,Janusz-Zajdel-ojciec-polskiej-fantastyki-socjologicznej
« Ostatnia zmiana: Września 30, 2020, 09:12:48 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Zajdel
« Odpowiedź #19 dnia: Września 30, 2020, 09:09:18 pm »
Cytuj
Czy wiesz może - jako, nomen omen Znawca - kto jest autorem linkowanego tekstu w "Rzepie", który ten wątek inicjuje?
Znawcą się nie poczuwam, raczej wybiórczym amatorem - ale tekst z Rzepy napisał Oramus, co akurat poznałem po tym;
Autor jest pisarzem fantastyki, publicystą, opublikował m.in. powieści „Senni zwycięzcy” i „Dzień drogi do Meori
akurat "Sennych zwycięzców" czytałem.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Zajdel
« Odpowiedź #20 dnia: Września 30, 2020, 09:15:00 pm »
@ liv

Dzięki. To się nazywa niedoczytanie (ostatniego wersu) albo nieuwaga :-)

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Zajdel
« Odpowiedź #21 dnia: Września 30, 2020, 09:27:21 pm »
akurat "Sennych zwycięzców" czytałem.

Z offtopicznej ciekawości: jak ich odbierasz? (Bo ja, czytając lat parę po premierze, znaczy, już przez pryzmat znajomości m.in. niezłego "Arsenału", byłem cokolwiek rozczarowany. Sam pomysł boixów-socjokaskaderów dość interesujący, choć możliwy chyba tylko w społeczeństwie b. zbrodniczym, albo b. transhum- które wzgardziło zwykłymi hum- do rzędu zwierzęcego ich degradując, ale styl b. suchy, nawet jak na epokę, znać, że debiutancki, no i ani naukowości, ani socjologii szczególnie nie widać, raczej złośliwostki - bywa, że celne - antyustrojowe i - przeważnie gorzkie - żarciki.
Owszem, w ostatecznym rachunku ci, którzy - po ukazaniu się "Sennych..." - witali Oramusa jako młodego obiecującego autora mieli rację, w/w "Dzień drogi..." kolejnym dowodem, ale zastanawiam się po czym to poznali - bo chyba po wcześniejszych opowiadaniach i drapieżnej publicystyce...  ??? )
« Ostatnia zmiana: Października 01, 2020, 02:42:22 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Zajdel
« Odpowiedź #22 dnia: Października 01, 2020, 08:03:32 pm »
Cytuj
jak ich odbierasz?
"Sennych zwycięzców" czytałem bardzo dawno, bodaj zaraz po wydaniu. I niewiele pamietam, poza tytułem i wrażeniem. To było dobre wrażenie (na tle, rzecz jasna). I takie zostało :)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Zajdel
« Odpowiedź #23 dnia: Października 01, 2020, 10:16:43 pm »
Tak sobie myślę, w nawiązaniu do tych dobrych wrażeń, które utwory Oramusa w nas zostawiły, że może by i o M.O. wątek założyć? (I tu nawet S.R. mógłby się na coś przydać, w końcu, zdaje się, znają się osobiście. Oczywiście gdyby zachciał zdobyć się na coś poza chrzanieniem głupot ;).)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Zajdel
« Odpowiedź #24 dnia: Października 02, 2020, 10:47:33 pm »
Wywiad przedśmiertny, jednocześnie odpowiedź konkursowa.
I całość zmienia wymowę...wcześniej pisałam o nieeleganckim zrzucaniu z tronu, a teraz myślę, że schorowany Z. po prostu wił się w odpowiedziach udzielanych dziennikarzowi, który miał tezę, iż książki Lema może i niosą ważne treści intelektualne, ale trudno je czytać...Lem nie stara się zainteresować czytelnika...słowami paroma: dla wywiadującego Romana Lipčíka Lem jest za twardym orzeszkiem.
Niemniej należy dodać, że mniemana łatwość czytania Zajdla nie umniejsza znaczenia jego twórczości.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Zajdel
« Odpowiedź #25 dnia: Października 02, 2020, 11:28:34 pm »
Masz rację, zmienia, choć dla mnie nie w kwestii Zajdla (kontrowersyjnej tezy o wypaleniu od początku nie wiązałem z nim, a tylko - z wtedy jeszcze nieznanym nam - rozmówcą J.A.Z.; w końcu autor "Paradyzji" zastrzegał, że na nijaki tron się nie pcha), a w dziale ;) zaskoczeń. Bo wygląda na to, że krzyczenie, iż Lem się skończył nie było zjawiskiem czysto polskim, a transgranicznym (nawet jeśli, co obstawiam, p. Lipčik* podłapał bezrefleksyjnie taką optykę od jakichś tutejszych**).

* Zlustrujmy go sobie trochę ;):
http://worldcat.org.ezproxy.uindy.edu/identities/lccn-no2012040304/

** Przy czym trop, że - skądkolwiek to się wzięło - wynikało z wyjścia Mistrza poza okno Kontaktu przeciętnych SF-czytaczy wychwyciłaś (IMHO) b. słusznie.
« Ostatnia zmiana: Października 03, 2020, 12:50:32 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Zajdel
« Odpowiedź #26 dnia: Lutego 20, 2021, 04:51:23 pm »
Ziemkiewicz, z okazji Roku Lema, o... Zajdlu:

(Bywają smakowite anegdotki, jest ładne wychwycenie ponadczasowości tego czy owego - choć dałoby się głębiej, ale zastanawiam się czy więcej ten filmik mówi o jego bohaterze, czy o autorze...?)
« Ostatnia zmiana: Lutego 20, 2021, 05:39:08 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Zajdel
« Odpowiedź #27 dnia: Października 07, 2022, 10:34:50 pm »

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Zajdel
« Odpowiedź #28 dnia: Marca 15, 2023, 12:25:37 pm »
Futuryzm o równych i równiejszych zawsze na propsie.
https://www.tysol.pl/a100829-marcin-bak-limes-inferior-paradyzja-dystopia-janusza-zajdla-stanie-sie-nasza-codziennoscia
W notce mało sprytne przypuszczenia.

W fabułach to akurat czynnik z otoczenia (przybysz) przyczynił się do przepowiedni (sam sobie przepowiada) i nadziei na zmianę opresyjnego systemu kłamstwa, a sama Paradyzja była pisana w stanie wojennym.
Taka fabuła gdzie dyscypliny pełno.
Stagnacja potem postępowała dalej, tzn. po stanie wojennym.

Janusz Zajdel nie był nihilistą a systemy z powieści to nie jakiś docelowy stan. Konstrukcja z fabuły była izolowana co odróżnia ją od jakichkolwiek realiów.
« Ostatnia zmiana: Marca 15, 2023, 01:31:07 pm wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Zajdel
« Odpowiedź #29 dnia: Marca 15, 2023, 02:02:03 pm »
Futuryzm o równych i równiejszych zawsze na propsie.

Jak o tym mowa: ma kto (liv?) łatwy dostęp do starych "Nowych Fantastyk" i może zeskanować tekst "Argoland über alles?" ("NF" nr 148 1/1995, s. 70-71), który pośrednio wspominałem w drugim poście, pisząc o Niemcach?

Za wskazanie gdzie - i jakimi dokładnie słowy - Mistrz Zajdla chwalil też byłbym wdzięczny, ale to chyba robota dla lemologa ("This looks like a job for Superman!").
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki