Autor Wątek: Co tępora, to mores...!  (Przeczytany 491262 razy)

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #615 dnia: Czerwca 18, 2018, 09:00:26 pm »
Dlaczego "nastąpiła symetria dwuboczna", a nie inna lub asymetria?

bo niesymetryczna ryba pływałaby w kółko.

Dzięki temu kółko zostałoby wynalezione o wiele wcześniej.

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #616 dnia: Lipca 03, 2018, 11:01:07 am »
Cytuj
Dzięki temu kółko zostałoby wynalezione o wiele wcześniej.
I dzięki temu bylibyśmy stosownie dalej - ale, czy to jest powód do zmartwień?
Tym tropem ciągnąc, wpadły w oko i zestawiły się automatem takie oto wiadomości
http://www.polishexpress.co.uk/brytyjskie-uczennice-nie-beda-mogly-chodzic-w-mundurkach-ze-spodniczkami
i
https://www.wprost.pl/swiat/10135867/kim-dzong-un-wprowadza-nowe-prawo-zakaz-krotkich-spodniczek-i-prowokacyjnych-tancow.html
Liderzy postępu?  8)

Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #617 dnia: Lipca 03, 2018, 11:18:29 am »
Jak to, nie będzie już spódniczek?! :(
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #618 dnia: Lipca 03, 2018, 11:36:51 am »
Ba, to kolejne zwycięstwo facetów.
Wolałbyś, żeby wszyscy nosili spódniczki?
Ale nie martw się, z taka logiką wkrótce może zakażą noszenia biustonoszy.  ;)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #619 dnia: Lipca 03, 2018, 12:02:05 pm »
Nie ten kierunek. Raczej każą nosić pancerne... A może i z ERA. Ja bym tam mógł w spódniczce, podobnież dużo przyjemniej niż w majtach - opieram się tu na szkockiej tradycji - prawdziwy Szkot nie założy majt żeby nie wiem co. Stąd zabawne zdjęcia z królową i ptaszkiem ćwir-ćwir.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #620 dnia: Lipca 03, 2018, 12:49:32 pm »
Tym tropem ciągnąc, wpadły w oko i zestawiły się automatem takie oto wiadomości
http://www.polishexpress.co.uk/brytyjskie-uczennice-nie-beda-mogly-chodzic-w-mundurkach-ze-spodniczkami
Liderzy postępu?  8)
"W szkole w Bradford, do której chodzi wiele muzułmańskich dzieci wprowadzono zakaz noszenia spódniczek ze względu na muzułmanów, dla których widok kobiety w spódnicy jest gorszący."

Co się dzieje z naszym światem?
Jeśli postęp nie zwolni tempa, niedługo Angliki będą rozmawiać między sobą w taki sposób:
كم يمكن التغاضي عن وجود هؤلاء السكان الأصليين يتحدثون بالإنجليزية

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #621 dnia: Lipca 03, 2018, 01:56:44 pm »
Dzieje się to samo co przez wieki...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #622 dnia: Lipca 03, 2018, 02:55:22 pm »
Dzieje się to samo co przez wieki...
Tylko szybciej, dlatego bardziej widać?
Czyli trzymając się przyspieszonego kursu historii filmu polskiego (na B)  :)
https://www.youtube.com/watch?v=jCrwokezZ_Y
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #623 dnia: Lipca 03, 2018, 03:09:51 pm »
Myślę, że nie szybciej, tylko to nie idzie równomiernie i można się nadmiernie przyzwyczaić. Są długie stazy a potem rozwój wydarzeń nabiera tempa. Myślę, że w czasach wielkich podbojów to dopiero było szybko. Jednego dnia się żegnałeś a następnego nie biłeś czołem to łeb ucięli. Względnie odwrotnie. Żadne pocieszenie, że łeb utną nie ekstraordynaryjnie lecz tradycyjnie, ale jednak nihil novi.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #624 dnia: Lipca 03, 2018, 03:34:03 pm »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #625 dnia: Lipca 03, 2018, 03:47:52 pm »
Cytuj
Myślę, że w czasach wielkich podbojów to dopiero było szybko. Jednego dnia się żegnałeś a następnego nie biłeś czołem to łeb ucięli.
To chyba jednak coś innego. Tamto, jasne, biło się pokazowy pokłon ale po cichu robiło swoje mając świadomość bycia stroną słabszą i czekało na okazję. Krotko pisząc - ze strachu, ale płytko.
Te kulturowe zmiany tuiteraz, to jakby inny wymiar w sumie wyrywa się drobnice ale głęboko zakorzenione w tradycji (dziwię się, że akurat Anglicy), i w sytuacji bycia potencjalnie silniejszym.
Tu nie ma argumentu siły, przymusu.
Nb. nie sądzę by ten trend się utrzymał - on tylko wzmocni "tradycjonalizm", że tak to ujmę i ten tradycjonalizm kiedyś się odwinie.
Wydaje mi się, że zaburzona została relacja która w większości kultur występuje; gospodarz-gość.
Na rzecz kiepsko pojmowanej demokracji.
« Ostatnia zmiana: Lipca 03, 2018, 03:54:01 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #626 dnia: Lipca 03, 2018, 05:34:01 pm »
Nie jestem mocny w historii, zwłaszcza w tych rzeczach drugoplanowych a najistotniejszych dla mniej lub bardziej szarego obywatela (typu "życie codzienne w wiktoriańskiej Anglii") - ale o ile nie widzę różnicy w przebiegu zwrotów i zmian - o tyle zgodzę się, że dziwna to sytuacja, kiedy najeźdźcy niet, a zmiany są. Zwłaszcza, że Anglicy jawili mi się zawsze wielkimi oryginałami zakochanymi w swej odrębności i "wyspiarskości". No i ta komponenta kolonialna - ileż to razy czytałem, że na naszych w czasie DWŚ ich stosunek do własnych żołnierzy z kolonii był nacechowany oczywistą wyższością, zwłaszcza do tych kolorowych...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #627 dnia: Lipca 03, 2018, 05:59:23 pm »
...w sytuacji bycia potencjalnie silniejszym.
Tu nie ma argumentu siły, przymusu.
Wydaje mi się, że zaburzona została relacja która w większości kultur występuje; gospodarz-gość.
Na rzecz kiepsko pojmowanej demokracji.
Nazwałbym tę relację: organizm-drobnoustrój. Lub wirus.
Wirus wprowadzący do komórki swój materiał genetyczny, też nie ucieka się do użycia siły, przymusu, a jednak jest nadzwyczaj niebezpieczny dla organizmu.

Cytuj
...dziwię się, że akurat Anglicy...
Też dziwię się, dlaczego akurat Anglicy? Wielki naród, imperium, które jeszcze niedawno panowało nad połową świata – teraz bez oporu ustępuje przed tupetem i bezczelnością najeźdźców. Gdzie „układ immunologiczny” narodu? Dlaczego nie działa?

@maziek

Jeśli uważasz mój wpis za politycznie niepoprawny - proszę anihilować ;)
« Ostatnia zmiana: Lipca 03, 2018, 06:24:58 pm wysłana przez Lieber Augustin »

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #628 dnia: Lipca 03, 2018, 07:13:16 pm »
Cytuj
które jeszcze niedawno panowało nad połową świata – teraz bez oporu ustępuje przed tupetem i bezczelnością najeźdźców.
Jest taki punkt widzenia (historyczny) w którym Anglicy byli najeźdźcami, a obecni goście to poniekąd ich byli "podopieczni".
Czyli konkludując ze wschodnia - dopadła ich karma.
Tym niemniej, nie jest to powód, by rezygnować ze spódniczek - ten ruch, jednak chyba incydentalny, ma raczej inne podglebie.
Cytuj
Nazwałbym tę relację: organizm-drobnoustrój. Lub wirus.
A słyszałeś, żeby organizm zapraszał wirusy?  ;)
Poza tym drobnoustroje, w tym wirusy w organizmie to nic nadzwyczajnego. Niektóre są nawet wielce pożyteczne.
http://www.newsweek.pl/wiedza/nauka/wirusy-ewolucji,81926,1,1.html
« Ostatnia zmiana: Lipca 03, 2018, 08:19:07 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #629 dnia: Lipca 03, 2018, 08:53:26 pm »
A słyszałeś, żeby organizm zapraszał wirusy?  ;)
Szczerze mówjąc, nie słyszałem :)
Chyba że to taki egzotyczny sposób na popełnienie "samobójstwa kolektywnego", na skali narodu?

Historia świadczy, że to się zdarzało wielokrotnie - rdzenna ludność kraju zostaje wyparta lub wytępiona przez przybyszy - weźmij choć tubylców Nowego Świata. Albo wyparcie Koptów, rdzennych mieszkańców Egiptu. Albo wyparcie Maurów z Półwyspu Iberyjskiego...
Nie zaręczyłbym głową, że ten sam los nie czeka na lekkomyślnych Anglików...

Cytuj
Poza tym drobnoustroje, w tym wirusy w organizmie to nic nadzwyczajnego. Niektóre są nawet wielce pożyteczne.
Cóż, pożyjemy, zobaczymy, jaki będzie pożytek z uchodźców w Wielkiej Brytanii ::)

Cytuj
Jest taki punkt widzenia (historyczny) w którym Anglicy byli najeźdźcami, a obecni goście to poniekąd ich byli "podopieczni".
Czyli konkludując ze wschodnia - dopadła ich karma.
Powiedziałbym - byli najeźdźcami w takim samym stopniu, jak cywilizatorami. O wiele lepiej żyje się teraz np. w czarnej Afryce, po zniszczeniu "jarzma kolonializmu", co?
Kojarzy się z Wizją:
A teraz już nie ma tych białych eksploatatorów, tylko czarni byli kaprale Legii Cudzoziemskiej, którzy albo sami rżną swych hebanowych współplemieńców, doktoryzowanych w Cambridge, albo każą to robić gwardii przybocznej, a narzędzia kaźni sprowadzają z Anglii i innych wysoko uprzemysłowionych państw. Teraz czarni każą się koronować czarnym i tylko flaki, które z nich wypuszczają, są tak samo czerwone jak przedtem. Obecnie to już nie są żadne ekspedycje karne, lecz racja stanu, ale nie wierzę, ażeby to tym mordowanym robiło specjalną różnicę. Już nie ma Deutsch Ostafrika ani żadnych innych kolonii, tylko sama niepodległość i nikomu z zewnątrz nie wolno się wtrącać, żeby nikt nie przeszkadzał w tych suwerennych rzeziach.
« Ostatnia zmiana: Lipca 03, 2018, 09:14:40 pm wysłana przez Lieber Augustin »