Autor Wątek: uroczystość nadania imienia satelicie  (Przeczytany 17061 razy)

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Re: uroczystość nadania imienia satelicie
« Odpowiedź #15 dnia: Września 17, 2011, 03:46:03 pm »
Strój galowy nie będzie wymagany?

tam będzie dużo naukowców, więc chyba nie wszyscy ubiorą się we fraki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: uroczystość nadania imienia satelicie
« Odpowiedź #16 dnia: Września 18, 2011, 10:27:32 pm »
Hej,

ponieważ nasz senior Męberyta dysponuje rozpoznawalną fizjonomią (zdjęcia w necie etc.) to proponuję obrać go za ruchomy punkt spotkań. Jest plan, aby nie zmarnować reszty tak pięknie rozpoczętego dnia :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Maszt, urna, satelita...
« Odpowiedź #17 dnia: Września 19, 2011, 05:55:23 pm »
Gdy odwiedzam Pana Lema na Salwatorze, zawsze wtedy spoglądam z zadumą na pobliski wysoki kratownicowy maszt służący do wiecznej komunikacji Mistrza z Wszechświatem, a od dziś będę wtedy zawsze myślał też o nieodleglej urnie z Jego prochami, tak niewiele mniejszej od pierwszego polskiego naukowego satelity (20 x 20 x20 cm), przy którego atrapie sfotografowaliśmy się dziś z Maźkiem i Miesławem...
VOSM
P.S. Po nadaniu w CBK temu złotobrązowemu sześcianowi imienia Stanisława Lema, miałem przyjemność krótko gościć w swoim domu obecnych na tej uroczystości obu panów, i upoważniam ich do zamieszczenia zdjęć, które uznają za stosowną ilustrację tych niezwykłych chwil.
 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: uroczystość nadania imienia satelicie
« Odpowiedź #18 dnia: Września 19, 2011, 10:18:56 pm »
Skrzacie, dzięki za zaproszenie, to już druga okazja, kiedy dzięki "kerownictwu forum" odwiedzam miejsce, którego prawdopodobnie nigdy w życiu bym nie zobaczył na własne oczy, nie mówiąc o przebywaniu wewnątrz. Co prawda skala jest nieco skromniejsza niż hala VEB ale możliwość ubrania się w pyłoszczelne ubranko, przejścia po klejącej podłodze i przez komorę oczyszczania oraz wejścia do pomieszczenia, gdzie składane są części, które za chwilę znajdą się out there to było coś niesamowitego. Dzięki też Miesław i dzięki Męberze, któryś nas z Miesławem przygarnął, kawą, chałwą i lodami wspomógł, tym bardziej, że Twa szlachetność obejmowała także domowy rosół z domowym makaronem oraz domowe pierogi z kapuchą i grzybami (czego odmówiliśmy, nie chcą pozostawiać po sobie ziemi jeno spalonej i nieba).  Mimo najszczerszych chęci nie udało mi się wypatrzyć Terminusa ani Q, więc albo konterfekty, które dali swego czasu na forum słabe były, albo nie przybyli.

Dziś, nieco euforycznie, jedno tylko zdjęcie. W lewym dolnym rogu kolimator z lampką biurową na końcu, na drugim, niewidocznym, znajdowała się składana właśnie optyka LEMa. Powyżej, od lewej sympatyczny Pan Naukowiec, który nas oprowadzał, niestety fiszka była pod ubrankiem, więc nie wymienię imienia ani nazwiska. Następnie makieta LEMa, potem jam jest, Miesław i komora próżniowo-termiczna... Ech!

Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: uroczystość nadania imienia satelicie
« Odpowiedź #19 dnia: Września 20, 2011, 12:52:20 am »
Wizyta w Centrum Badań Kosmicznych to kapitalna sprawa, a co dopiero przy takiej okazji. Wizyta w cleen roomie na zdjęciu powyżej to przeżycie samo w sobie. Wśród rzeczy, których się dowiedzieliśmy, było to, że flat-sat to elektronika połączona, i rozłożona na stole, a pierwszym ważnym testem dla złożonego satelity jest wytrząsanie*.
Ja również bardzo dziękuję Skrzatowi za zaproszenie, oraz oczywiście Maźkowi i Panu Stanisławowi za niezwykle miło spędzony czas.

*) Brzmi zabawnie, ale przecież to urządzenie musi znieść podróż na orbitę rakietą. Z której - upraszczając - wyskakuje na sprężynie. Samo testowe trzęsienie odbędzie się w Niemczech.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Re: uroczystość nadania imienia satelicie
« Odpowiedź #20 dnia: Września 21, 2011, 12:51:34 am »
Dziś, nieco euforycznie, jedno tylko zdjęcie.
Euforia trwa?;) Panowie Profesjonaliści...a gdzie zapodział się Senior...ta komora mnie niepokoi;) Bardzo ładnie - zazdroszczę:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: uroczystość nadania imienia satelicie
« Odpowiedź #21 dnia: Września 21, 2011, 01:23:38 am »
Mimo najszczerszych chęci nie udało mi się wypatrzyć Terminusa ani Q, więc albo konterfekty, które dali swego czasu na forum słabe były, albo nie przybyli.

Jest jeszcze jedna możliwość - może oni nie istnieją...?

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: uroczystość nadania imienia satelicie
« Odpowiedź #22 dnia: Września 21, 2011, 02:11:06 am »
Maźku, proszę, pokaż P.T. Forumowiczom ową słodką ciężką dojrzałość, co to ją z uśmiechem oburącz dzierżysz na balkonie, a jam wcześniej po próżnicy zatargał na plecach dla tego TW (Typa Wirtualnego) do Centrum Badań Kosmicznych...
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: uroczystość nadania imienia satelicie
« Odpowiedź #23 dnia: Września 21, 2011, 11:50:04 am »
Sorry, miałem przerwę w życiorysie...

Laboratorium mechaniczne, na biurku w niepozornych srebrnych torebkach części LEM, przygotowane do integracji wskazywane są rękami członka zespołu.


To samo miejsce, LEM flatsat, zmontowane podzespoły elektroniczne w trakcie mąk katoprądowych


Zbliżenie na flatsata. W lewym górnym rogu cewki magnetyczne służące do orientacji poprzez "odpychanie się" od pola magnetycznego Ziemi, dwa zespoły elektroniczne na środku u góry to pewnie pakiety akumulatorów, 3 płytki drukowane na środku to trzy komputery pokładowe, w prawym górnym rogu magnetometr (jedyny, poza antenami element, który będzie wystawał z sześcianu obudowy). 6 drukowanych kwadratowych płytek w pudełku w prawym, dolnym rogu to (jak sądzę) elektronika kół zamachowych do orientacji w przestrzeni. Wentylatorek oczywiście w próżni będzie zbędny.


Panele słoneczne LEMa, w trakcie utwardzania po przylepieniu do ścian struktury.
Zwróćcie uwagę na hi-tech dodatki: foremki do ciasta i patyczki do szaszłyków ;)


Wypiek - foremka z płytą czołową - widać otwór na instrument foto (większy) i na szukacz gwiazd (mniejszy).


Przechodzimy w stronę cleanroomu. W ścianie korytarza jest wielkie okno, przez które można obserwować, co dzieje się w środku.
Na pierwszym planie makieta LEMa (z wystającym magnetometrem), w tle komora próżniowo-termiczna, przy niej sterowanie, na niej pompa próżni, po prawej u góry supercleanroom w cleanroomie, po prawej u dołu blat stołu, na którym integrowana była właśnie optyka LEMa.


Spojrzenie spoza drzwi cleanroomu... Jesteśmy w przedsionku do czyśćca :) . Chyba bardzo niewiele osób mogło tam się dostać tego dnia, przypuszczam, że szansę tę miało 9 osób, a myśmy się z Miesławem jakoś wcisnęli :) .


Po przebraniu w mundurki, sprawdzamy, czy mamy zielone światło - oznaczające, że w strefie czystej jest nadciśnienie w stosunku do przedsionka. W innym wypadku nie można wchodzić.


Optyka Lema. Na pierwszym planie podłączona do miernika elektronika, następnie właściwy instrument (niewielki przedmiot w kształcie hantli).
Mówią na to teleskop ale właściwsza nazwa to aparat fotograficzny :) . Wychodzi mi to na około 100 mm w przeliczeniu na format małoobrazkowy - czyli taki typowy teleobiektyw o 2x dłuższej ogniskowej od obiektywy normalnego. Pole widzenia 24 stopnie.


To samo stanowisko z drugiego końca. Długa czarna tuba to kolimator, "urównolegniający" promień światła wpadający przez małą dziurkę. Symuluje to światło gwiazdy (znajdującej się "w nieskończoności"). Znów zwraca uwagę hi-tech,, a mianowicie lampka biurowa używana jako źródło światła i kartka papieru w roli rozpraszacza :) . Byłem bardzo zdziwiony, że kamera nie ma żadnej możliwości justowania ostrości i tak jak zostanie ona na owej sztucznej gwieździe ustawiona na tym tu widocznym stole - tak będzie zafiksowana na amen w przestrzeni.


Wnętrze supercleanroomu w cleanroomie. Montowany jest o ile pamiętam "CHOMIK" - urządzenie przeznaczone dla innego satelity, rosyjskiej misji Phobos-Grunt, które ma pobrać próbkę gruntu Phobosa.


Ja z Miesławem.


Ja z Meberytą.


Męberyta w swej samotni.


Ja z Miesławem u Męberyty - w trakcie pobierania.


Miody Terminusa.


P.S. Na deser dwa filmiki z "komory suszarkowej", stanowiącej przejście pomiędzy przedsionkiem a cleanroomem. Najpierw ja się auto zdejmuję a później pani, która z nami weszła. Niestety nie wyszedł mi filmik z Miesławem :( . A, i oczywiście jak zawsze zapomniałem, że filmując w przeciwieństwie do fotografowania nie należy obracać aparatu :) .




« Ostatnia zmiana: Września 21, 2011, 03:08:48 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: uroczystość nadania imienia satelicie
« Odpowiedź #24 dnia: Września 23, 2011, 06:58:29 pm »
Imponująca relacja, gratulacje.

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: uroczystość nadania imienia satelicie
« Odpowiedź #25 dnia: Września 23, 2011, 07:11:46 pm »
Maźku, proszę, pokaż P.T. Forumowiczom ową słodką ciężką dojrzałość, co to ją z uśmiechem oburącz dzierżysz na balkonie, a jam wcześniej po próżnicy zatargał na plecach dla tego TW (Typa Wirtualnego) do Centrum Badań Kosmicznych...
VOSM
Niezmiernie zaszczycony jestem.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: uroczystość nadania imienia satelicie
« Odpowiedź #26 dnia: Września 23, 2011, 07:14:25 pm »
Imponująca relacja, gratulacje.

Ano imponująca, w sumie nawet jechać nie ma co, kiedy wszystko i tak można zobaczyć ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: uroczystość nadania imienia satelicie
« Odpowiedź #27 dnia: Września 23, 2011, 10:00:25 pm »
Otóż otóż.