Autor Wątek: Poradnia językowa  (Przeczytany 164838 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #120 dnia: Maja 11, 2018, 01:19:06 am »
Podobno jest to mieszanka ukraińskich i rosyjskich wydań. Groch z kapustą :)
Jakoś to przebiorę;)
Najwyżej poproszę Cię o pomoc:)
Cytuj
A jeszcze patrz na imię autora na okładce - Станiслав przez i "kropkowane" równiez jest oznaką języka ukraińskiego
Tak, już rozpoznaję to ukraińskie kropkowanie:)
Cytuj
Bajki po ukraińsku - ale nie rozumiem, co wspólnego z tym zbiorem utworów Lema ma Jacek Dukaj, podany jako jeden z autorów?
Na końcu (str. 504) została umieszczona "recenzja z nieistniejącej książki, napisana w tradycji „Próżni doskonałej” i „Wielkości urojonej” - a recenzowana książka to monografia pośmiertnej twórczości Stanisława Lema pt. „Apokryfy Lema”. czyli "Kto napisał Stanisława Lema?" autorstwa Jacka Dukaja.
https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3463/Kto-napisal-Stanislawa-Lema---Jacek-Dukaj

Myślę, że tak stał się współautorem:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #121 dnia: Maja 11, 2018, 11:13:29 am »
Jakoś to przebiorę;)
Najwyżej poproszę Cię o pomoc:)
Zawsze jestem gotowy pomóc :)

Na końcu (str. 504) została umieszczona "recenzja z nieistniejącej książki, napisana w tradycji „Próżni doskonałej” i „Wielkości urojonej” - a recenzowana książka to monografia pośmiertnej twórczości Stanisława Lema pt. „Apokryfy Lema”. czyli "Kto napisał Stanisława Lema?" autorstwa Jacka Dukaja.
https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3463/Kto-napisal-Stanislawa-Lema---Jacek-Dukaj

Myślę, że tak stał się współautorem:)
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, olka :)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #122 dnia: Maja 13, 2018, 01:58:33 pm »
Cytuj
Bajki po ukraińsku - ale nie rozumiem, co wspólnego z tym zbiorem utworów Lema ma Jacek Dukaj, podany jako jeden z autorów?
Na końcu (str. 504) została umieszczona "recenzja z nieistniejącej książki, napisana w tradycji „Próżni doskonałej” i „Wielkości urojonej” - a recenzowana książka to monografia pośmiertnej twórczości Stanisława Lema pt. „Apokryfy Lema”. czyli "Kto napisał Stanisława Lema?" autorstwa Jacka Dukaja.
/.../
Myślę, że tak stał się współautorem:)

Tu mała ciekawostka. Takie łączenie autorów starszych z nowszymi (trudno powiedzieć czy po to, by dostojny klasyk dodawał blasku młodszemu następcy, czy przeciwnie - by autor obecnie modny robił swoistą reklamę staremu mistrzowi, pewnie jedno i drugie) zdarza się na polskim rynku (jak to paskudnie brzmi) SF nie po raz pierwszy. Na identycznej zasadzie zmajstrowano wcześniej album "Star City. Opowieści z Marsa" (napomykałem o nim kiedyś; a potem - nie pamiętam już - wygrałem go w jakimś konkursie czy - przeciwnie - dostałem za w jakimś konkursie jurorowanie) zawierający pochodzące z lat '60 opowiadania Fiałkowskiego do spółki z przerobionym na samodzielny tekst pod potrzeby owego wydania fragmentem nowej (wtedy b. nowej) powieści Kosika (pod tym względem do Dukaja, który pisał specjalnie na taką okazję, niedaleko ;)) i równie świeżymi zdjęciami ze Звёздного городка.
« Ostatnia zmiana: Maja 13, 2018, 02:15:39 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #123 dnia: Maja 14, 2018, 12:18:49 pm »
Jakoś to przebiorę;)
Najwyżej poproszę Cię o pomoc:)
Zawsze jestem gotowy pomóc :)
Sprawdzam!;)
Czy serię pod ukraińskim tytułem:     П'ятикнижжя Лемове - można przetłumaczyć jako: Pięcioksiąg Lema? :-\
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #124 dnia: Maja 14, 2018, 08:01:30 pm »
Jakoś to przebiorę;)
Najwyżej poproszę Cię o pomoc:)
Zawsze jestem gotowy pomóc :)
Sprawdzam!;)
Czy serię pod ukraińskim tytułem:     П'ятикнижжя Лемове - można przetłumaczyć jako: Pięcioksiąg Lema? :-\
Oczywiście, że można, olka. Doskonale. Już nie wiem, dla kogo ta aluzja jest najwyższą pochwałą i zaszczytem - dla Lema czy też dla Mojżesza? ;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #125 dnia: Czerwca 04, 2018, 03:41:09 pm »
Kim dla pomnika jest osoba, którą przedstawia pomnik? Patronem? Jak ogólnie nazwać taką osobę?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #126 dnia: Czerwca 04, 2018, 04:00:56 pm »
Kim dla pomnika jest osoba, którą przedstawia pomnik? Patronem? Jak ogólnie nazwać taką osobę?

Pomnik jest instancją klasy osoba :)

(tak naprawdę to nie jest, ale upał mnie zmęczył i nie stać mnie chwilowo na więcej)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #127 dnia: Czerwca 04, 2018, 05:11:36 pm »
Pytam poważnie, żeby nie wyjść na większego przygłupa niż jestem.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #128 dnia: Czerwca 04, 2018, 05:16:35 pm »
Kim dla pomnika jest osoba, którą przedstawia pomnik? Patronem? Jak ogólnie nazwać taką osobę?
Aś zajechał  :D
Jeśli pomnik jest abstrakcyjny, to wyraża "coś".
Jeśli realistyczny,  z cyklu "ku chwale" - to przedstawia przedmiot lub osobę.
Plus wyraża coś - np. wdzięczność.
Albo też nic nie wyraża, tylko przedstawia.
Kim jest, załóżmy że osoba przedstawiona, dla pomnika ją przedstawiającego?
Tym samym czym drzewo dla zdjęcia drzewa.
A tak poza tym przypomniałeś mi to... stoit statuja, u niej jest .u.. ruka podniata, w rukie granata!

Teraz zauważyłem, że poważnie, ale raczej nie patronem...wzorcem? Odwzorowanym obiektem?
Desygnatem? (to jak pomnik psa lub osoby chudej)
Krócej pisząc - napisz co wykombinowałeś. Może coś z tego?
https://synonim.net/synonim/obraz#g14420
« Ostatnia zmiana: Czerwca 04, 2018, 05:24:43 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #129 dnia: Czerwca 04, 2018, 05:27:30 pm »
Inaczej. Płodzę przydługi opis jak ustawić pomnik prawdziwej osoby, już nieżyjącej. Bohatera ogólnie rzecz biorąc. W opisie powtarza się x razy nazwisko X tej osoby i na końcu mam takie zdanie "...zostanie wykonane utwardzenie terenu w celu umożliwienia organizacji uroczystości związanych z [i tu właśnie, i tu nie chcę po raz n-ty do alef-0 pisać X, tylko napisać ogólniej - np. związanych z osobą patrona]". Oczywiście problem z czapy i obejdę go na 10 sposobów - ale czyżby język polski miał tu lukę, czy też słowo patron (lub inne) jest OK? W tym przydługim zdaniu językiem biurowym chodzi o kawałek placyku z kostki, żeby poczet sztandarowy z wieńcami miał jak się uszykować i rozwinąć wdzięcznie pod okiem notabli, nie zmoczywszy a tym bardziej - uchowaj Boże! - nie ubłociwszy stópek.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #130 dnia: Czerwca 04, 2018, 05:49:24 pm »
"...zostanie wykonane utwardzenie terenu w celu umożliwienia organizacji uroczystości związanych ze zbiorem nigdziegęstym, który pokrywa całą przestrzeń zwizualizowaną na postumencie..."
Dopłacą Ci - ze strachu;))

Patron niby pasuje, ale dla mnie jakby nieco obok - patron własnego pomnika? Miejsca związanego z, innego miejsca, które chce nawiązywać doń...ale patron samego siebie - jeno wykutego? Hm :-\
Patronem raczej będzie instytucja opiekująca się tym pomnikiem.

Serio to faktycznie jakaś luka - jakby brak jednego słowa - tylko metoda opisowa.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #131 dnia: Czerwca 04, 2018, 05:50:17 pm »
Cytuj
"...zostanie wykonane utwardzenie terenu w celu umożliwienia organizacji uroczystości związanych z
...odsłonięciem pomnika.
Bohatera byłoby najprościej, ale uogólniając temat, przecież nie zawsze to bohater.
 Przyglądam się temu patronu w słowniku - i jakoś, czemuś mi nie leży (chyba, ze patron uroczystości) bo to jak by nie było oznacza opiekuna.
Wygląda, że faktycznie jest luka językowa gdyby chcieć pojęcia neutralnego.
He, Olka poniewczasie się zgodziła z luką.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #132 dnia: Czerwca 04, 2018, 05:53:55 pm »
Mogę napisać "uroczystości przy pomniku" - bo jak jest pomnik, to nie tylko odsłonięcie, ale i minimum raz do roku w Skiroławkach. Ale problem jest. Mnie też ten patron jakoś tak kanciasto się w gębie obraca w tym użyciu.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #133 dnia: Czerwca 04, 2018, 06:03:48 pm »
Nie, no. Patron ganc do tylniej głowy :-(

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #134 dnia: Czerwca 04, 2018, 07:11:34 pm »
Desygnat? Desygnant? Spomnikowany? Protopomnik? Pomnikodawca? Statuant? Ew. statuentka, jeżeli baba.

Ech...