Autor Wątek: Polityczna Rzeźba  (Przeczytany 423602 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1170 dnia: Września 19, 2023, 11:50:36 am »
No i cóż, nikt nie komentuje zakazu wwozu zboża z Ukrainy do Polski?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1171 dnia: Września 19, 2023, 04:27:58 pm »
No i cóż, nikt nie komentuje zakazu wwozu zboża z Ukrainy do Polski?
A może mi ktoś powiedzieć czy ukraińskie zboże jest:
- tańsze od polskiego, ale podobnej jakości,
- tańsze od polskiego, bo np. jest zanieczyszczone tańszymi opryskami których nie mogą stosować rolnicy z UE - słowem nie spełnia norm
- w podobnej cenie i jakości,
- w podobnej cenie, ale bez zachowania tych norm?
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1172 dnia: Września 19, 2023, 04:46:56 pm »
Ja nie wiem, aczkolwiek mniemam, że skoro większość zboża Ukraina zawsze eksportowała, w tym do UE, a i obecnie UE na ten import się godzi, to znając UE potrzebne "kwity" muszą być w porządku. Kiedy wybuchła afera zbożowa, tzn. kiedy okazało się, że teoretycznie tranzytowo eksportowane przez Polskę zboże de facto gubi się po drodze i zapełnia miejscowe spichrze to podnoszono taki argument, że to zboże odpowiednich kwitów, w tym świadectw fitosanitarnych etc., potrzebnych do legalnego wwiezienia do Polski, nie miało. No ale to była lewizna nielegalnie podbierana ze zboża legalnie eksportowanego poza UE, więc nie dziwota, że kwitów na UE do tego nie było.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1173 dnia: Września 19, 2023, 05:01:11 pm »
Dopuszczałabym embargo gdyby unijny rolnik był dociskany przepisami/wymaganiami upraw, które wpływają na wyższą cenę, a teraz ta sama unia przyjmowałaby zboże nie obłożone takimi rygorami - za to tańsze.

Natomiast jeśli uprawa jest podobna i ukraińscy rolnicy nie stosują tańszych, a zabronionych na terenie unii produktów do uprawy i ktoś chce ukraińskie zboże w Polsce kupić...cóż...dlaczego konsumenci mają płacić więcej?
W tym tropie należałoby wstrzymać import nie tylko produktów rolnych, ale wszystkich produktów tańszych od tych wytwarzanych w Polsce - w trosce o interesy polskich producentów - co jest oczywiście absurdalne.

Zresztą - gra idzie o rolniczy elektorat...so...

Psss...Ukraina nie pozostaje w tyle;)
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/ukraina-wprowadzi-zakaz-importu-polskich-owocow-i-warzyw/jfpqqjq
« Ostatnia zmiana: Września 19, 2023, 05:22:12 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1174 dnia: Września 19, 2023, 05:22:35 pm »
Gra oczywiście idzie, z tym że problem powstał przez nieudolny nadzór wcześniej, są zapchane silosy, ceny spadły, a teraz próbuje się to "przykryć" bohaterską obroną Częstochowy. Cóż, jak w socjalizmie, który najpierw stwarzał problemy, a następnie heroicznie z nimi walczył, zwykle zresztą nieskutecznie. Natomiast co do tego co piszesz, tak dla przykładu, rzepak przed wojną w Ukrainie wjeżdżał do Polski w ogóle bez cła, podobnie kukurydza, nie wiem jak z pszenicą, ale to raczej wskazuje na to, że nie cła były problemem. Po prostu przegapiono drobny fakt, że na Ukrainę napadła Rosja i jest tam wojna. Wojna totalna, jeśli chodzi o cele ataku. Między innymi Rosjanie próbowali uniemożliwić i częściowo im się udało, eksport ukraińskiego zboża poprzez Morze Czarne. A ponoć niemal całe eksportowane zboże szło ta drogą przed wojną. Teraz co najmniej połowa jedzie asfaltem, siłą rzeczy w dużej mierze przez Polskę. Tak więc ratujemy się. Mam wrażenie, że poprzez chwytanie się brzytwy i generowanie większego problemu wskutek nieudolnego łatania mniejszego. No przesadzam, nie ma ważniejszego problemu, niż utrzymanie się u władzy. Ukraina sobie zapewne poradzi, natomiast niesmak pozostanie. Z całym bagażem historycznym będzie się świetnie komponował. Ruscy są przypuszczam wniebowzięci.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1175 dnia: Września 19, 2023, 05:36:09 pm »
Z całym bagażem historycznym będzie się świetnie komponował. Ruscy są przypuszczam wniebowzięci.
To była moja pierwsza myśl...
Korki muszą strzelać u ruskich też po marszu w Czechach.

Natomiast co do sterowania i i najważniejszego problemu...cuda to się Panie dzieją z cenami paliw. I to już po raz drugi.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1176 dnia: Września 19, 2023, 06:49:55 pm »
Gdzie jest Nikodem Dyzma zbożownictwa?
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2440
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1177 dnia: Września 19, 2023, 11:00:57 pm »

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1178 dnia: Września 20, 2023, 03:58:20 am »
« Ostatnia zmiana: Września 20, 2023, 04:03:39 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1179 dnia: Września 20, 2023, 09:07:05 am »
Cóż, kwestia koszuli bliższej ciału dawno została opisana. Nawet jeśli na dworze mróz i raczej o kożuszek należałoby zadbać, nawet jeśli na gołe ciało. Najpierw się nabałaganiło, a teraz zabierzemy zabawki. Furda wojna, furda ruskie, furda Ukraina "za waszą i naszą", ważne, żeby wybory wygrać okazując niewzruszalnie, że się stoi (znienacka teraz właśnie akurat) po stronie naszych rolników (którychśmy najpierw bezmyślnością pognębili). Najprostszymi środkami, bo przecież można to było dawno rozwiązać, wszyscy dawno ostrzegali, że w żniwa będzie krach.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1180 dnia: Września 20, 2023, 10:40:57 am »
Działanie potocznie nazywane "piątka dla zwierząt" zbiegło się w czasie z podobnym w RFN.
Przypadek? Nie sądzę...
Tak mawia Artur Lalak.

To było jedno z działań popandemicznych. Tam Julia Klockner, tu Mateusz Morawiecki (a może J.K.Ardanowski, a może G.Puda?) proponował, że ma w nosie tych, co żywią i bronią*

Jakiś taki link mi wyskoczył:
https://www.tappcoalition.eu/nieuws/14301/german-cdu-agriculture-minister-julia-glockner-proposes-a-tax-on-meat

*Tzn. kłamią jak najęci.
Poza tym w rolnictwie cykl zwrotu nakładów inwestycyjnych jest dłuższy niż czyjaś kadencja polityczna. Ot tak nie da się zmienić profilu produkcji.


« Ostatnia zmiana: Września 20, 2023, 11:06:17 am wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2440
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1181 dnia: Września 20, 2023, 03:48:56 pm »
https://www.pap.pl/aktualnosci/ukraina-zachowuje-sie-jak-tonacy-ktory-chwyta-sie-wszystkiego-my-mamy-prawo-bronic-sie

Tonący?
Cóż, może i tonący.
Tak czy inaczej, niezależnie od tego, jak się ułożą nasze dalsze losy, jesteśmy dozgonnie wdzięczni Wam, Polacy. Nigdy nie zapomnimy, ileście dla nas zrobili od początku wojny...

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1182 dnia: Września 20, 2023, 06:58:16 pm »
Nie da się ukryć, że obecna retoryka i ruchy rządzących w kwestiach ukraińskich budzą obrzydzenie. Pytanie jednak ile w tym tzw. kiełbasy wyborczej, tj. jak zaczną zachowywać się dziś niezbyt łaskawie nam panujący, jeśli zdołają sobie jednak zapewnić kolejną kadencję (a także czy dojdzie w takim wypadku do koalicji z Konfederacją, i jaki to będzie miało na sprawy wpływ). Chętnie też bym usłyszał konkretny plan naprawczy sytuacji na rynku zbożowym ze strony opozycji (która ostatnio też, niestety, przystąpiła do licytacji na populizm - strasząc imigrantami, biorąc na listy Kołodziejczaka, itd.).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2205
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1183 dnia: Września 21, 2023, 03:03:42 am »
Nie da się ukryć, że obecna retoryka i ruchy rządzących w kwestiach ukraińskich budzą obrzydzenie. /.../
Tzn niby co?

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1184 dnia: Września 21, 2023, 04:59:41 am »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.