Autor Wątek: Statystyki  (Przeczytany 12171 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Statystyki
« dnia: Marca 30, 2017, 01:41:08 pm »
Internauta-lemofil Ariel, który zamierza z Mistrza pisać pracę magisterską, wyjawił
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1556.msg68125#msg68125,
że nie przychodzi mu do głowy, co do dorobku lemologii można jeszcze dodać, i od światłych Forumowiczów otrzymał kilka cennych porad.
W tej życzliwej tonacji uprzejmie informuję zainteresowanych, że zamierzam szerzej zachęcić Forumowiczów do zakupu za pięć złotych i jedenaście groszy (razem z dostawą do domu!) fenomenalnej księgi pani Izabeli Domaciuk „Nazwy własne w prozie Stanisława Lema”, którą właśnie mi przysłano. W następnej kolejności – jeśli czasu starczy – zamierzam zadać istotne pytania w wątku „Śmierć” oraz zarysować swoją wizję akceptowalnej wiary w Pana Boga w wątku „Religijna Rzeźba”.
Teraz natomiast – jako emeryt, który już kompletnie nie ma nic do roboty – chciałbym zająć się Forumową statystyką. Przypomnę: https://forum.lem.pl/index.php?topic=148.msg67959#msg67959 Zdaje mi się, że nikt jeszcze tego nie omawiał, i dlatego (miedzy innymi) zakładam nowy wątek
Najpierw dane, potem wnioski.
Wyjąwszy specyficzną AL, Forum składa się z dwóch części. Oto twarde liczby (pierwsza dziesiątka wyświetleń i pierwsza dziesiątka odpowiedzi; w zaokrągleniu do pełnych dziesiątków tysięcy wyświetleń; stan na 30 marca 2017):

Forum po polsku – wyświetlenia

01. WSDowiedziałem – 75
02. Filmy SF – 52
03. WZobaczyłem – 45
04. WPrzeczytałem – 39
05. Rzeźba Religijna – 37
06. Różne sprawy – 27
07. Eksploracja – 24
08. Lit&Film – 16
09. Ludzkość – 15
10. Świat 127 – 11   

Forum po polsku – odpowiedzi (w zaokrągleniu do pełnych setek)

01. WSDowiedziałem – 45
02. Rzeźba Religijna – 29
03. WZobaczyłem – 26
04. Filmy SF – 23
05. WPrzeczytałem – 21
06. Eksploracja – 12
07. Sprawy różnorakie – 12
08. Lit&Film –   6
09. Ludzkość –   5
10. Świat 127 –   5

Iloraz (liczba wyświetleń dzielona przez liczbę odpowiedzi w zaokrągleniu do dwóch cyfr): 

01. Ludzkość – 27
02. Lit&Film – 25
03. Różne sprawy – 23
04. Świat 127 – 22
05. Filmy SF – 22
06. Eksploracja – 19
07. WZobaczyłem – 19
08. WPrzeczytałem – 18
09. WSDowiedziałem – 17
10. Rzeźba Religijna – 13

C.d.n., ale teraz muszę pospiesznie jechać do Prószyńskiego, gdzie w wczoraj nieopatrznie zostawiłem swój życiowy niezbędnik (kalendarzyk). Po powrocie podam dane dotyczące Hyde Parku.
R.

Nie mam już klawisza "modyfikuj", więc uprzejmie proszę pierwszego z brzegu moderatora, aby zechciał scalić wpis poprzedni i obecny. A obecny brzmi:

Hydepark – wyświetlenia

01. O muzyce – 35
02. Fotokawiarnia – 18
03. No nie mogę – 18
04. Snerg – 16
05. Kwiz – 14
06. Fakty medialne – 14
07. Tabula – 14
08. Przyczyny katastrofy – 14
09. Deniken – 13
10. WStworzyłem – 8

Hydepark – odpowiedzi

01. O muzyce – 27
02. Kwiz – 15
03. Przyczyny katastrofy – 11
04. Fakty medialne – 11
05. Fotokawiarnia – 11
06. Pytam – 10
07. No nie mogę – 10
08. Patriotyzm polski – 8
09. Polityka smoleńska – 6
10. Polityczna Rzeźba – 5

Iloraz

01. Pytam – 8
02. Patriotyzm polski – 9
03. Kwiz – 9
04. Fakty medialne – 10
05. Polityka smoleńska – 11
06. Przyczyny katastrofy – 13
07. O muzyce – 13
08. Polityczna Rzeźba – 14
09. Fotokawiarnia – 17
10. No nie mogę – 19

O czym świadczą przytoczone liczby? Na mój rozum liczba wyświetleń świadczy porównawczo o natężeniu (intensywności) zaciekawienia tematem wątku, liczba odpowiedzi zaś uściśla i wzmacnia ten pierwszy wskaźnik (dowodzi aż takiego mentalnego zaangażowania internauty,  że chce mu się postukać w klawiaturę). Iloraz natomiast mierzy, ile średnio wyświetleń sprawia, że pojawia się jeden wpis, a tym samym pokazuje, które tematy Forumowiczów interesują i angażują bardziej, a które mniej.

Uprasza się o wytknięcie ewentualnych błędów oraz o wnioski i komentarze :-)
R.

wobec tak uprzejmej prośby pierwszy z brzegu moderator z przyjemnością scala - Q
« Ostatnia zmiana: Marca 30, 2017, 07:40:02 pm wysłana przez Q »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 433
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Odp: Statystyki
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 30, 2017, 07:14:50 pm »
Cytuj
[...] Iloraz natomiast mierzy, ile średnio wyświetleń sprawia, że pojawia się jeden wpis [...]

Genialne odkrycie, nie wiedziałem, że to wyświetlenia sprawiają, że pojawiają się wpisy, do tej pory uważałem, że robią to użytkownicy. A teraz może odświeżę kilka interesujących mnie wątków i przeczytam, co w ten sposób "się napisało".

Generalnie zaś - i już bardziej na poważnie - to zestawienie jest na dość prymitywnympodstawowym poziomie. Kilka uwag z brzegu, kolejność bez znaczenia:
  • Dziesięcioelementowa próba jest zdecydowanie za mała.
  • Próba nie jest losowa i nie jest reprezentatywna - wybrane zostały po prostu tematy najpopularniejsze.
  • Prezentacja danych liczbowych jako dziesiątek tysięcy obok setek wprowadza dodatkowe, niepotrzebne zamieszanie. Podobnie jak agresywne zaokrąglenie przytoczonych ilorazów do liczb całkowitych (wypadałoby zostawić ze dwa miejsca po przecinku).
  • Prezentacja danych w postaci listy zamiast tabeli (lub wykresu) utrudnia ich odbiór.
  • Zaproponowana miara natężenia zdefiniowana jako liczba wyświetleń ma przynajmniej kilka wad - może świadczyć po prostu o kłopotach z internetem, przyjmuje milcząco założenie o tym, że wyświetlenie = przeczytanie, a przede wszystkim nie uwzględnia faktu różnego wieku wątków. Jeżeli już myśleć o natężeniu, to należałoby uwzględnić także datę założenia wątku oraz ostatniej odpowiedzi, na ich podstawie obliczyć liczbę dni i dopiero średnia liczba wyświetleń lub liczba odpowiedzi per dzień powie nam coś bardziej sensownego; w szczególności zaś obejrzenie rozkładu w czasie liczby odpowiedzi również może dostarczyć ciekawej obserwacji, a zwłaszcza unaoczni wątki, które są stare i dawno wygasłe a jedynie względnie ostatnio ktoś jedną odpowiedzią je nekropostował.
  • Inną ciekawą miarą, którą można wymyślić, jest np. badanie hermetyczności danego wątku polegające na policzeniu unikalnych użytkowników, którzy się w nim udzielali (to tylko przykład, wiele różnych innych miar można by zdefiniować w zależności od potrzeb).
  • W ogóle nie został zaadresowany obszar analityczny, który jako pierwszy nasuwa się w przypadku tego rodzaju danych, czyli tzw. text mining, w którym nie tyle istotne jest ILE się dyskutuje, ale O CZYM i JAK.
  • Interpretacja wyników od strony czysto ilościowej prowadzi wręcz do błędnych wniosków, patrz sformułowanie:

    Cytuj
    Iloraz natomiast mierzy, ile średnio wyświetleń sprawia, że pojawia się jeden wpis, a tym samym pokazuje, które tematy Forumowiczów interesują i angażują bardziej, a które mniej.

    Równie dobrze można bowiem powiedzieć, że liczba wyświetleń mówi jedynie, które wątki są błahe i w których napisanie odpowiedzi jest względnie niskim kosztem (choćby od strony poświęconego czasu) - co powinno być oczywiste, gdy widzi się na liście TOP 10 wątki "O muzyce", "Fotokawiarnia", "No nie mogę" czy "Fakty medialne" i kojarzy, jakiego rodzaju niezobowiązująca sieczka przeważnie tam dominuje.
  • Od strony czysto technicznej - ręczne przepisywanie takich danych i liczenie na piechotę podczas gdy wiemy, że leżą on w bazie danych (i być może administrator dałby dostęp "tylko do odczytu" lub wystawił ich kopię by się nimi w ten sposób bawić), jest metodą może gdzieś z XIX wieku, ale niegodną współczesnego człowieka.
  • I tak dalej...

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Statystyki
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 01, 2017, 11:33:50 am »
Za kwadrans muszę wyjść z domu, by nie spóźnić się na pociąg do Nidzicy, ale zdążę jeszcze zapisać to, co mi właśnie przyszło do głowy (przydałby się wątek "Właśnie przyszło mi do głowy"...). Otóż uważam, że główna uroda Forum polega na braku merytorycznych ograniczeń co do zamieszczanych tu treści. Od pana Terminusa poczynając, każdy ma pod tym względem równe prawa i może pisać to, na co ma ochotę.
Wracam w poniedziałek.
R.    
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Statystyki
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 01, 2017, 01:46:01 pm »
Tu trzeba chyba zauważyć, że "równość" tego typu automatycznie uruchamia tzw. Prawo Sturgeona (gdzie ilości owego crapu gotowe są rosnąć do kosmicznych skali), a w efekcie i Prawa Kopernika-Greshama.
Nie można też w tym kontekście nie przytoczyć słów Lema - czyt. z pamięci, był to fragment jakiejś krytyki filozofii postmodernistycznej - "Nie da się zrównać bełkotu szaleńca z równaniami Einsteina"., a "równość" tak pojęta zdaje się stawiać je właśnie w jednym rzędzie.
Wreszcie, że - czego nie pamiętają ani S.R., ani liv, zaś olka załapała się na ostatnie miesiące tego stanu, dlatego teraz się irytują na pogwałcenie złotych wolności - moderacja była tu kiedyś znacznie ostrzejsza niż te moje niedawne nieśmiałe podrygi w tym zakresie, i abstrahując od tego, że może nie zawsze bywała sprawiedliwa i wyważona, skutecznie blokowała Użytkownikom możliwość zabawy w Demona Drugiego Rodzaju (i jego jeszcze gorszego brata - Demona Trzeciego Rodzaju, który generuje tylko bełkot).

ps. Pomijam już fakt, ze wrzucanie luźnych refleksji gdzie popadnie - czego znów byliśmy świadkami - nie mieści się w żadnych definicjach forumowego savoir vivre'u.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 01, 2017, 01:49:33 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Statystyki
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 01, 2017, 08:31:33 pm »
W kwestii statystyki...zajrzałam tutaj:
https://forum.lem.pl/index.php?action=stats
I czytam w rubryce: generalne statystyki, że użytkowników w sumie mamy 1064.
Następnie oglądam "roczniki". Zwłaszcza ten za rok 2010. W rubryce "nowi użytkownicy" widnieje cyfra 3134.
Kalkulator zwartusiał?
Ciekawe jak miarodajne są inne dane.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Statystyki
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 01, 2017, 09:30:13 pm »
Przypuszczalnie "nowi użytkownicy" to jest liczba podań o członkostwo. Większość jest odrzucana (boty, albo wysłane z adresów w typie space_sex@lkdfnv.com). Ogólnie przypuszczam, że dane są miarodajne jak jasna cholera, aczkolwiek "starzy" użyszkodnicy (sprzed przenosin) są gośćmi a nie użyszkodnikami.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 01, 2017, 09:31:59 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Statystyki
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 01, 2017, 09:36:01 pm »
To pasuje. Czyli nie "nowi użytkownicy", jeno "potencjalni nowi użytkownicy".
Myślałam, że właśnie w związku z przenosinami coś się pokalkulatorowało.
I jak patrzę  -w końcu czas nas dogonił:)

EDIT: A nawet przegonił - kalkulator też człowiek.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 01, 2017, 09:39:27 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Statystyki
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 01, 2017, 09:45:01 pm »
aczkolwiek "starzy" użyszkodnicy (sprzed przenosin) są gośćmi a nie użyszkodnikami.

Doprecyzowując: nie do końca. Część wypowiedzi starych użytkowników (w tym i naszych wypowiedzi sprzed przenosin) oznaczana jest jako wypowiedzi gości (acz z zachowaniem stosownych nicków). Sami użytkownicy na liście znajdują się jak najbardziej. Wiem, bo sprawdzałem swego czasu.

Lista owa wygląda tak:
http://forum.lem.pl/index.php?action=mlist
Przy każdym userze znajduje się liczba wiadomości, które wysłał* (i parę innych danych).

* Co ciekawe uwzględnia ona również wypowiedzi, które przy przenosinach wyguestowało (i te, które przepadły wraz z forum rosyjskojęzycznym) - co bardzo prosto stwierdzić empirycznie na przykładzie, przypisanej do profilu, listy wypowiedzi Prohora (zawierającej tylko cztery rekordy, podczas gdy łącznie - wedle statystyk - Prohor zamieścił na Forum 21 postów):
http://forum.lem.pl/index.php?action=profile;area=showposts;u=758

A nawet przegonił - kalkulator też człowiek.

Też zauważyłaś, że niektórzy z nas są tu użytkownikami od przedurodzenia (Dick by się ucieszył ;))? ;)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 01, 2017, 10:45:57 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Statystyki
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 04, 2017, 01:16:17 pm »
Kontynuując lutowe pochylenie się nad statystkami
[ https://forum.lem.pl/index.php?topic=1558.0 ]
odnotowuję, że pierwszą dziesiątkę najaktywniejszych Forumowiczów (liczba wpisów) tworzą po kolei: Maziek, Q, niżej podpisany, Ol, Liv, Dzi, Hoko, Nex, Deckard i Smok. Wygenerowali oni bodaj 64% wszystkich forumowych „wiadomości”.
Jeśli zaś przyjąć sumę wpisów tej dziesiątki za 100%, dostajemy mniej więcej taki rozkład: Maziek – 23%, Q – 19%, Remuszko – 16%, Ol i Liv – po 8%, Dzi – 7%, Hoko i Nex – po 5%, Deckard i Smok – po 4%.
Dla mnie widać arytmetycznie dwie rzeczy:
1. Wiodącą historyczną rolę (pracę, zasługi) Maźka.
2. Trzyosobową czołówkę.
Nie analizowałem ścisłych szczegółowych danych, ale na oko wydaje mi się, że znacząco obecni ilościowo są jeszcze tylko Ol i Liv (Dzi i Deckarda widuję jakby rzadziej). Rzecz jasna, przelatują czasami meteory-rodzynki takie jak Hoko, Nex czy Smok, ale w zasadzie „piśmienne” Forum Pana Lema w ostatnich 2-3 latach jawi mi się jako praktycznie niemal pięcioosobowe.
Rzecz jasna, każda pliszka swój ogonek chwali, i w tym duchu z dumą podkreślam zainteresowanie Forum moimi produkcjami. W kategorii „Hajdparkowy Iloraz” pierwsze cztery miejsca bezapelacyjnie zajmują moje wątki: „Pytam” (8 ), „Patriotyzm polski” (9), „Kwiz” (9) oraz „Fakty medialne” (10). I to przy konkurencji trzech starożytnych i solennych wątków, które w kategorii „Hajdparkowe Wyświetlenia” biją wszelkie rekordy popularności („O muzyce”, „Fotokawiarnia” i „No nie mogę”)!
Co się tyczy merytorycznego porównywania działu „Forum po polsku” (z definicji nasączonego i przesiąkniętego Panem Lemem) z działem „Hydepark” (z trafnie przypomnianej przez Liva definicji wikipedycznej), to świetnie pamiętam, że na kilkadziesiąt godzin, które miałem zaszczyt z Mistrzem przegadać, może przez kilka minut rozmawialiśmy o literaturze, całą resztę czasu omawiając z pasją rozmaite wydarzenia bieżące, zwłaszcza magiel polityczny i społeczny w aspekcie krajowym i zagranicznym.
A skoro już o tym, to jeszcze powiem, że coraz trudniej jest dać dobrą odpowiedź internaucie Arielowi, gdyż główne pokłady węgla w wielu kopalniach na Śląsku (sorry, Olatou...) zostały już wyeksploatowane. Pewnie, warto pracować nad nowymi technologiami wydobycia/przerobu (płukanie, gazyfikacja), lecz równolegle patrzyłbym z życzliwością na inne źródła energii. Tym bardziej, że na co dzień bardzo interesowały one Mistrza.
R.

pjes: powtórzę z jeszcze większym przekonaniem, że „główna uroda Forum polega na braku merytorycznych ograniczeń co do zamieszczanych tu treści. Od pana Terminusa poczynając, każdy ma pod tym względem równe prawa i może pisać to, na co ma ochotę”. Skutki tej wieloletniej naturalnej ewolucji każdy może ocenić sam (koń jaki jest – każdy widzi :-)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 04, 2017, 01:19:39 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Statystyki
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 04, 2017, 11:16:21 pm »
Cytuj
eśli zaś przyjąć sumę wpisów tej dziesiątki za 100%, dostajemy mniej więcej taki rozkład: Maziek – 23%, Q – 19%, Remuszko – 16%, Ol i Liv – po 8%, Dzi – 7%, Hoko i Nex – po 5%, Deckard i Smok – po 4%.
Dla mnie widać arytmetycznie dwie rzeczy:
1. Wiodącą historyczną rolę (pracę, zasługi) Maźka.
2. Trzyosobową czołówkę.
Nie analizowałem ścisłych szczegółowych danych, ale na oko wydaje mi się, że znacząco obecni ilościowo są jeszcze tylko Ol i Liv (Dzi i Deckarda widuję jakby rzadziej). Rzecz jasna, przelatują czasami meteory-rodzynki takie jak Hoko, Nex czy Smok, ale w zasadzie „piśmienne” Forum Pana Lema w ostatnich 2-3 latach jawi mi się jako praktycznie niemal pięcioosobowe.
Czyli w twojej analizie zniknął np. lemolog. ??? Rzeczywiście aż tak nieważny, że pomijalny?
Ilościówka, by nie rzec masówka, nie ma sensu. Jednak z roboty miazo, przy drobnych zastrzeżeniach, wynika...coś wynika.  :)
Musi być parametr jakościowy i karmo-punkty są tu chyba jedyne.
Pomyślałem sobie, że z twojej wyliczanki może wynikać tylko, przykładowo - kto ma najwięcej czasu wolnego i spędza go przed kompem. Bardziej się to nadaje do wyliczenia...np. BMI "czołówki".  ;)
Ale też nie pasi, bo wiem skądinąd, że maziek jest zarobiony i czasu wolnego ma tyle co kot napłakał.
Cytuj
że znacząco obecni ilościowo są jeszcze tylko Ol i Liv (Dzi i Deckarda widuję jakby rzadziej).
Obudź się!  8)
Dzi wyfrunął stąd siedem, a Deckard dziesięć lat temu. Jak jeszcze raz ich zobaczysz, to się chopie szczyp!  :)
Cytuj
Rzecz jasna, każda pliszka swój ogonek chwali, i w tym duchu z dumą podkreślam zainteresowanie Forum moimi produkcjami.
Pliszka, pliszka...tu i tu "sz" w środku. Ogonek też by się zgadzał...ale - do licha, chyba nie odpowiadam ptakowi, hę?
Cytuj
powtórzę z jeszcze większym przekonaniem, że „główna uroda Forum polega na braku merytorycznych ograniczeń co do zamieszczanych tu treści. Od pana Terminusa poczynając, każdy ma pod tym względem równe prawa i może pisać to, na co ma ochotę”.
Aż taki liberalny to ja nie jestem.
Ty też, tylko zapomniałeś...to jak z przeklinaniem?
Bzdet to bzdet, a każda uroda ma jakieś parametry.
I są to raczej zalety niż braki.
A, jeszcze to...mam nadzieję, że już wyrzuciłeś z swojego bloga ten personalny fragment do którego były zastrzeżenia. Słuszne, więc choćby z grzeczności, wypadałoby...
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 04, 2017, 11:22:54 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Statystyki
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 05, 2017, 11:29:13 am »
Szacowny Livie, odpowiadam po śniadaniu:
1. Po pierwsze, dzięki za uwagi.
2. Po drugie, moja „analiza” była i jest wyłącznie pobieżną prostą „ilościówką”, jak Ty to nazywasz. Na dodatek opartą tylko na podawanych przez automat (Stanisław Lem – Forum – Centrum Informacji – Statystyki forum)  danych ogólnych. Jakie one są – każdy widzi. Ani chwili (...Anichwili Tegonieradze...) i w żaden sposób nie sugerowałem czegoś innego. 
3. Prawda wskazywana przez cztery działania arytmetyczne nie podważa prawdy wskazywanej przez transformację fourierowską. Dlatego uważam, wbrew Tobie, że „ilościówka” ma sens. Taki sam mniej więcej, jak rower w porównaniu z autem.
4.. Cieszyłbym się, gdyby ktoś, kto umie to zrobić, porządnie przeanalizował historię Forum i przedstawił wyniki. Powtórzę: to terra incognita. Przypuszczam, że z rozmowy na ten temat mogłyby wyniknąć interesujące wnioski.
5. Doniosła rola Lemologa jest więcej niż oczywista, lecz forumowe statystyki o nim milczą (patrz 2).
6. Co się karmy tyczy, to kilka lat temu opowiedziałem się za jej utrzymaniem, lecz do głowy mi nie przyszło, żeby na uczciwym forum ktokolwiek mógłby mieć karmicielskie prawa inne niż inni. Po raz trzeci zatem powtórzę publicznie dezyderat: żeby moderatorzy i administratorzy mogli dodawać/odejmować tylko jedną karmę tylko jeden raz na 96 godzin.
7. Co się dat wyfrunięć Dzi oraz Deckarda tyczy – masz absolutną rację (sprawdziłem), ale ja tego nie brałem pod uwagę, tylko automatyczne statystyki. Deckard w nich jest, a Lemologa nie ma. Też uważam, że to maszynowa podłość.
8. Nadal sądzę, że „główna uroda Forum polega na braku merytorycznych ograniczeń co do zamieszczanych tu treści. Od pana Terminusa poczynając, każdy ma pod tym względem równe prawa i może pisać to, na co ma ochotę”. Wyjaśniam, że – moim zdaniem – wolni ludzie w wolnym kraju nie przestają być wolni wskutek obowiązywania kodeksu karnego czy drogowego. Na Forum od dwunastu lat reguluje to Regulamin. Uważam, że on zabrania używania wulgaryzmów, a przynajmniej tak uważają moderatorzy.
9. Odnośnie do mojego bloga, to Twego życzenia pod jego adresem nie rozumiem.
R
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 433
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Odp: Statystyki
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 05, 2017, 09:04:39 pm »
Cytuj
[...] odnotowuję, że pierwszą dziesiątkę najaktywniejszych Forumowiczów (liczba wpisów) tworzą po kolei: Maziek, Q, niżej podpisany, Ol, Liv, Dzi, Hoko, Nex, Deckard i Smok. Wygenerowali oni bodaj 64% wszystkich forumowych „wiadomości”.
Jeśli zaś przyjąć sumę wpisów tej dziesiątki za 100%, dostajemy mniej więcej taki rozkład: Maziek – 23%, Q – 19%, Remuszko – 16%, Ol i Liv – po 8%, Dzi – 7%, Hoko i Nex – po 5%, Deckard i Smok – po 4%.
Dla mnie widać arytmetycznie dwie rzeczy:
1. Wiodącą historyczną rolę (pracę, zasługi) Maźka.
2. Trzyosobową czołówkę. [...]

Zasadniczo wystrzegałbym się operacji pozostawienia górnego N osób i "odcięcia" małopiszących. W tego typu analizach procentowego wkładu do całości np. które to najważniejsze produkty generują 80% przychodów specjalnie zostawia się ten dłuuugi ogon o niewielkim udziale, aby unaocznić nierównomierność danego rozkładu. Innymi słowy, aby pokazać możliwie kompletny obraz sytuacji, użytkownicy z 1 postem też są istotni. Wykres pokazujący tę zależność to tzw. diagram Pareto, będący kombinacją wykresu słupkowego i liniowego - w naszym przypadku słupki pokazywać będą liczbę wiadomości wysłaną przez danego użytkownika (lista użytkowników posortowana jest malejąco), zaś linia przedstawiać będzie skumulowany % liczby wiadomości użytkowników. Poniżej wynik zabawy z danymi z forum z zaznaczonymi kilkoma punktami:


liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Statystyki
« Odpowiedź #12 dnia: Kwietnia 05, 2017, 10:25:28 pm »
Remuszko
Cytuj
9. Odnośnie do mojego bloga, to Twego życzenia pod jego adresem nie rozumiem.
Nie czytuję wszystkich podlinkowanych treści.
Odnoszę się do zastrzeżeń miazo`a sformułowanych w wątku organizacyjnym, zakładając, że oddany jest w nich stan faktyczny.
miazo
Cytuj
W szczególności zaś słabe było wyniesienie tego sporu poza forum na własnego bloga, na którym Stanisław Remuszko przy pomocy wyciętych z kluczowego dla właściwej oceny kontekstu wypowiedzi (dokładnie tak - na bloga nie trafiła sama dyskusja merytoryczna i nieeleganckie zachowanie SR, ale tylko nasze do niego komentarze) zrobił nam klasyczny czarny PR, który kończy się tamże następującymi słowami:

Pragnę jednak zaznaczyć, że Q, Miazo i Luca nie sprawili na mnie wrażenia osób – cytuję Pana – ogólnie życzliwych światu i bliźnim, skoro bez żadnych konkretnych powodów, w miejscu publicznym, zmieszali z błotem Bogu ducha winnego człowieka za pomocą oszczerstw i epitetów.

Czego oczywiście technicznie nie można tam sprostować, gdyż nie ma opcji komentowania
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Statystyki
« Odpowiedź #13 dnia: Kwietnia 05, 2017, 10:45:59 pm »
@ Liv
Skoro zakładasz, że przywoływane przez Ciebie uwagi są zgodne ze stanem faktycznym, a wcześniej piszesz, że te uwagi są słuszne:
Cytuj
...mam nadzieję, że już wyrzuciłeś z swojego bloga ten personalny fragment do którego były zastrzeżenia. Słuszne, więc choćby z grzeczności, wypadałoby...
to teraz rozumiem Twoje słowa, ale nie podzielam Twojego poglądu/stanowiska.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Statystyki
« Odpowiedź #14 dnia: Maja 19, 2017, 09:36:02 pm »
Jako emeryt, który zupełnie nie ma już co robić, 5 maja 2017 w samo południe zanotowałem liczbę wyświetleń w około 20 pierwszych kolejnych wątkach w tym dniu w dziale „Forum po polsku” oraz tak samo w dziale „Hyde Park”. Po 10 dobach zanotowałem te liczniki drugi raz. Oto wyniki (w zaokrągleniu do pełnych setek) w Hajtparku:

01. O muzyce - 2300
02-04. Kwiz, Patryjotyzm polski, No nie mogę – 1400
05. Pytam – 1200
06-07. Fotokawiarnia, Politrzeźba – 1100
08-09. Fakty medialne, Przyczyny katastrofy – 1000
10. Polityka smoleńska – 800
Ostatnie liczby wyświetleń, to
Strugaccy – 25, Statystyki – 24 i Maziek – 9.

Natomiast w Polskim Forum wyszło tak:

01. Właśnie się dowiedziałem – 2500
02. Filmy SF – 2400
03. Właśnie przeczytałem – 1700
04. Właśnie zobaczyłem – 1300
05-06. AI, Świat 127 – 700
07-08. Co wymyślił, O Lemie – 600
09. Jak miał wyglądać – 500
10. Planeta cz.2 – 300
Ostatnie liczby wyświetleń, to
Pani Gajewska –50 oraz Cytaty, Rocznica i Lemoniada – po 100.

Czy o czymś to (wyraziście) świadczy, a jeśli tak, to co i o czym?

R.

pjes: tak samo zarejestrowałem liczbę występków (postów) konkretnych Forumowiczów, ale te dane przedstawię później.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )