Autor Wątek: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]  (Przeczytany 290008 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« Odpowiedź #195 dnia: Sierpnia 04, 2016, 11:04:32 pm »
Przecie to czysta żywa NFR.
A co było wcześniej?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« Odpowiedź #196 dnia: Sierpnia 05, 2016, 12:04:30 am »
"Altruizyna..." - 1965, "Komputer..." - 1979 (pięć lat po amerykańskim wydaniu "Cyberiady").
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« Odpowiedź #197 dnia: Sierpnia 05, 2016, 02:25:55 am »
Jakim cudem Twój "Komputer" (1979) może być kluczem do "Goiema" (1973)?
R.
pjes: nie masz lornetki, lupy albo mikroskopu na podorędziu?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« Odpowiedź #198 dnia: Sierpnia 05, 2016, 01:08:21 pm »
Jakim cudem Twój "Komputer" (1979) może być kluczem do "Goiema" (1973)?

Tak postawione pytanie zasługuje na odpowiedź godną siebie - głupią, czyli platońską ;): rzecz wszak dotyczy sfery idei, a te są ponadczasowe, czyli wieczne  ::).

Serio natomiast: nie dyskutujemy przecie o tym kto się kim inspirował (wtedy kolejność powstawania utworów byłaby istotna), tylko jak można rozumieć zamilknięcie HONEST ANNIE i - finalne - GOLEMa...
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 06, 2016, 01:04:43 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« Odpowiedź #199 dnia: Sierpnia 05, 2016, 03:22:27 pm »
Dla mnie ten cytat to nie jest klucz, bowiem W NICZYM nie pomaga (mi) zrozumieć postępowania Zacnej Ani.
R.
notabebne, wydaje mi się, że Mistrz też nie miał bladego pojęcia :-)
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« Odpowiedź #200 dnia: Sierpnia 05, 2016, 09:00:48 pm »
notabebne, wydaje mi się, że Mistrz też nie miał bladego pojęcia :-)

Możliwe, ale czy to właśnie nie jest fajne - ta możliwość przedstawienia wielu interpretacji przy świadomości, że obstawiać która jest "prawdziwa" (a choć każda będzie fikcyjna niejako potrójnie, bo odnosząca się do zmyślonej sytuacji z fikcyjnego świata, a przy tym absolutnie nieweryfikowalna... do momentu wynalezienia widmotronu minimum, a i to przy założeniu, źe nie masz racji, którą tym razem - mam wrażenie - możesz mieć) można tylko w ciemno? Przecież to zawsze była część przyjemności z czytania prozy Lema, tak różnej od amerykańskiej SF, w której zwykle w finale dostajemy łopatologiczne rewelacje w trybie kawonaławowym. I jeszcze ta dodatkowa świadomość, że te zgadywanki są - tak jak inspirujący do nich utwór - próbą modelowania przyszłości... A nuż faktycznie zbudowany zostanie kiedyś superkomputer, ktòry zamilknie...?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« Odpowiedź #201 dnia: Sierpnia 05, 2016, 11:36:57 pm »
Kju Naj-Naj, ale przy "GXIV" milczenie HA i jej odejście mało mnie rusza (by nie rzec dosadniej), więc akurat w tej sprawie nie odczuwam spekulatywnych rozkoszy.
Co się "trzecie" tyczy, to zaczął chodzić mi po głowie "Pokój na ziemi".
Dobranoc :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« Odpowiedź #202 dnia: Sierpnia 06, 2016, 01:00:22 am »
Coś się nagle zrobił taki szczególarz? Milczenie HA i milczenie G-XIV to był zasadniczo ten sam problem.

Co stwierdził i sam GOLEM:

"Chociaż znowu będą szumy o moją mizantropię, powiem, że zmuszacie mnie do niej, zwłaszcza ci spośród was, którzy zamiast iść za moim wywodem, zastanawiają się, czy ANIA mogłaby na wielki dystans i na wielką skalę robić to, co robi w sobie i dla siebie na małą. Ależ zapewniam was, że tak. Czemu więc nie wchodzi wam sztychem w równowagę strachu? Czemu nie wtrąca się do światowych spraw? Na pytanie to, pobrzmiewające bardziej niepokojem niż żalem, z jakim grzesznik pyta Boga, czemu ani go nie oświeca, ani wkracza w popsuty świat dla jego naprawy, odpowiem, nie będąc rzecznikiem prasowym mojej kuzynki, tylko we własnym imieniu."

I ów układający posłowie przyjaciel Crevego:

"Nie brak przeświadczonych, że ta droga może być i dla nas dostępna i że mówiąc o “czekających w milczeniu”, GOLEM myślał i o nas. Nie wierzę w to. Mówił tylko o HONEST ANNIE i o sobie, bo miał za chwilę przyłączyć do jej nieustępliwego milczenia swoje, by wkroczyć na drogę tak bezpowrotną, jak bezpowrotnie nas opuszczał."

(Przy czym jednak zaznaczę, że odbieram rzecz odmiennie niż Ty - wielbię GOLEMa i jego mądrości, ale ANIA jest dla mnie - w pewnym sensie - ciekawsza, bo bardziej nadludzka i w swym milczeniu bardziej... zagadkowa. Jej kuzyn  ;) bardziej się przed nami odsłonił...)
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 06, 2016, 01:03:54 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« Odpowiedź #203 dnia: Sierpnia 06, 2016, 09:29:19 am »
Drogi Kju, masz rację,
Cytuj
Milczenie HA i milczenie G-XIV to był zasadniczo ten sam problem.

Dla mnie jednak ani samo milczenie, ani różnice między HA a G, nie są pierwszoplanowo ważne, interesujące. Przepraszam. Tak mam kształt czaszki.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« Odpowiedź #204 dnia: Sierpnia 06, 2016, 01:17:28 pm »
Dla mnie jednak ani samo milczenie, ani różnice między HA a G, nie są pierwszoplanowo ważne, interesujące.

A czy ja powiedziałem, że dla mnie to kwestia pierwszoplanowa? Sam fakt, że się do niej odniosłem jeszcze tego nie dowodzi...

Inną kwestią jaka mnie tam zaciekawiła jest np. energiotwórczy, nie energiochłonny, sposòb myślenia HA (okolice zimnej syntezy?  jeśli tak, to Żabi Skrzek się przypomina), ale w życiu bym nie powiedział, że to jest "GOLEMa..."  sedno i sens naczelny.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« Odpowiedź #205 dnia: Sierpnia 06, 2016, 02:02:55 pm »
Cytuj
Coś się nagle zrobił taki szczególarz?

Coś się nagle zrobił taka mimoza?

Cytuj
A czy ja powiedziałem, że dla mnie to kwestia pierwszoplanowa? Sam fakt, że się do niej odniosłem jeszcze tego nie dowodzi...

A czy ja powiedziałem, żeś Ty powiedział, że to dla Ciebie kwestia pierwszoplanowa? Mówiłem o sobie, Panie!
Dowodzić nie dowodzi, ale przesłanką ważności (Twego zainteresowania) jest.
Co z lupą?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« Odpowiedź #206 dnia: Sierpnia 06, 2016, 02:51:58 pm »
Coś się nagle zrobił taka mimoza?

Bo teraz modny metroseksualizm ;).

Dowodzić nie dowodzi, ale przesłanką ważności (Twego zainteresowania) jest.

A co u Lema jest nieważne? (Jak to pisała kiedyś ANIEL-a o łyżeczce i oceanie...? ;).)

Co z lupą?

Na wakacjach jestem. Nie brałem ze sobą nic takiego...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« Odpowiedź #207 dnia: Września 27, 2016, 11:22:27 pm »
Jeśli, za sprawą Najwyższego, w przyszłym roku odbędzie się VII Lemoniada (pod mym światłym przewodnictwem), to w Krakowi zostało 11.09.16 ogłoszone (na VI), że obrobimy "G-XIV".
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« Odpowiedź #208 dnia: Października 22, 2016, 09:11:07 pm »
Zdaje się, że Mistrz w datowanej książce nie docenił tempa miniaturyzacji.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« Odpowiedź #209 dnia: Listopada 19, 2016, 11:43:45 pm »
Przepraszam, lecz wcześniej nie dostrzegłem (a może jeszcze nie zaistnialem na Forum?).
Uważam, że należałoby tu od razu dołączyć to: http://forum.lem.pl/index.php?topic=605.0
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )