Autor Wątek: Felietony Lema  (Przeczytany 68086 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #30 dnia: Lutego 14, 2017, 01:38:21 am »
Śpij smacznie :- )
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #31 dnia: Lutego 14, 2017, 07:27:19 am »
Wiktorze Kochany, a masz takie dossier dotyczące "GW" (i "TP")?
staszek

Mam wszystko...

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #32 dnia: Lutego 14, 2017, 09:08:17 am »
:) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #33 dnia: Lutego 14, 2017, 11:47:08 am »
Wiktorze Naj-Naj, skoro masz wszystko, to może opublikowałbyś bibliografię-linkografię prasowych tekstów Mistrza, na cześć i chwałę Jego imienia, a także na pożytek nasz i całego Lemiłośnictwa Śniętego? 
R.

pjes: czy dobrze rozumiem, w tym stanie rzeczy, że jednak Ol odkryła Amerykę po raz wtóry, ja zaś pospieszyłem się z sugestią dopłat dla forumowych rolników (przeorywanie archiwów)?   
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #34 dnia: Lutego 14, 2017, 02:00:10 pm »
Wiktorze (...) może opublikowałbyś bibliografię-linkografię prasowych tekstów Mistrza (...) ? 

Co dotyczy BIBLIOGRAFII - pracuje nad tym, nad taka swiatowa bibliografia "Stanislaw Lem non fiction" (tylko w jezyku polskim ponad 1500 artykulow i ponad 200 wywiadow). Jak tylko - tak odrazu...

Co dotyczy LINKOGRAFII - to akurat ten temat temu nech sluzy - kto co znajdzie nech tu poda... Linkografia zyje swoim niezaleznym zyciem: co wczoraj bylo dzisiaj juz nie ma. I naodwrot...

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #35 dnia: Lutego 14, 2017, 03:11:59 pm »
lemologu, a dysponujesz w swoich otchłannych archiwach (je, chyba, przewidział Borges pisząc "Bibliotekę Babel" ::)) tekstami składającymi się na - głośną swego czasu - polemikę Lem-Benford o kosmologii w SF?

Były to, o ile do wszystkich się dogrzebałem:
- Lem "Cosmology and Science Fiction," Science Fiction Studies #12, lipiec 1977,
- Benford "On Lem on Cosmology and SF", Science Fiction Studies #13
- Lem "Über AIDS, Literatur, Kritiker und anderes" Quarber Merkur No. 68, grudzień 1987
- podobno zaistniała/mogła zaistnieć jeszcze jakaś odpowiedź Benforda (vide Rottensteiner, "Acta Lemiana...").
Czy S.L. i G.B. polemizowali ponadto jakimiś innymi wypowiedziami (przez dekadę - teoretycznie - mogło się ich jeszcze sporo nazbierać)? Nie wiem... Ale pewnie Ty wiesz... :)

Spór ten interesuje mnie o tyle, że dotyczył spraw kluczowych dla intelektualnego uzdrowienia SF (choć mam wrażenie, że - co spodziewane - nikogo poza samymi spierającymi się, i paroma krytykami z Rottensteinerem na czele, nie obszedł, i na nic - poza ew. twórczością obu panów - ostatecznie nie wpłynął).
« Ostatnia zmiana: Lutego 14, 2017, 03:24:10 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #36 dnia: Lutego 14, 2017, 04:19:56 pm »
@Lemolog
Cytuj
czy dobrze rozumiem, w tym stanie rzeczy, że jednak Ol odkryła Amerykę po raz wtóry, ja zaś pospieszyłem się z sugestią dopłat dla forumowych rolników (przeorywanie archiwów)?
Ustosunkuj się do tego, proszę, Wiktorze Kochany, bo naszły mnie wątpliwości. Pytając konkretnie: czy masz zarchiwizowane WSZYSTKIE publikacje Lema, czy tylko te większe? I w jakiej postaci? Word czy skan? Dla mnie to ważne, gdyż w przeciwnym razie byłby sens poprzekopywać archiwalne grządki, łączki i pólka różnych czasopism (co wiąże się z opłatami dostępowymi), ale nie byłoby sensu, gdyby było już wykopane i zamarynowane/ususzone.
Dzięki za proste i trafne wyjaśnienie odnośnie do linków (bibliografia - tak, linkografia - nie).
Seredeczności :-)
s.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #37 dnia: Lutego 14, 2017, 06:33:40 pm »
a dysponujesz (...) tekstami składającymi się na - głośną swego czasu - polemikę Lem-Benford o kosmologii w SF?

Były to, o ile do wszystkich się dogrzebałem:
- Lem "Cosmology and Science Fiction," Science Fiction Studies #12, lipiec 1977,
- Benford "On Lem on Cosmology and SF", Science Fiction Studies #13
- Lem "Über AIDS, Literatur, Kritiker und anderes" Quarber Merkur No. 68, grudzień 1987

Mam wszystko...
Jeszcze Lema mam: In Response to Professor Benford. - S-F Studies vol. 5 Nr. 14 of Mar. 1978 pp. 92-93.
Wiecej o G.Benfordie Lem nie pisal i nie mowil...

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #38 dnia: Lutego 14, 2017, 06:40:52 pm »
Mam wszystko...

A odpowiedzi Benforda również trafiły do Twojego archiwum?

ps. Czy mógłbyś zamieścić fotokopie tych wypowiedzi? Ew. linki do nich (jeśli gdzieś zakamuflowane w Sieci są)? ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #39 dnia: Lutego 14, 2017, 08:41:50 pm »
Mam wszystko...

A odpowiedzi Benforda również trafiły do Twojego archiwum?

ps. Czy mógłbyś zamieścić fotokopie tych wypowiedzi? Ew. linki do nich (jeśli gdzieś zakamuflowane w Sieci są)? ;)

Lem 1:     http://www.depauw.edu/sfs/backissues/12/lem12.htm
Benford:     http://www.depauw.edu/sfs/notes/notes13/notes13.html    (w srodku)
Lem 2:     http://www.depauw.edu/sfs/backissues/14/notes.html          (na koniec)

Artykul w QM trzeba skanowac.....

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #40 dnia: Lutego 14, 2017, 09:09:48 pm »
czy masz zarchiwizowane WSZYSTKIE publikacje Lema, czy tylko te większe? I w jakiej postaci?

Mam kolo 95% artykulow Lema z okolo 1500 (w jezyku polskim). I kolo 75% wywiadow.... Postac - rozna: i wyciagniete z internetu, i word, i skany, i kserokopie, i bardzo zle kopie z mikrofiszu, i fotozdjecia, i nawet wypisane recznie.... Trzeba jakos to wszystko upozadkowac... pewnie juz na emeryturze...
Moze podac bibliografie tych artykulow i wywiadow, tekstow ktorych nie mam? Moze ktos przy jakiejs okazji dopomoze ich otrzymac?.....

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #41 dnia: Lutego 14, 2017, 09:42:37 pm »
Widzę, że chyba się nie pospieszyłem pochopnie...
Pomożecie, toarzysze? Pomożemy!
R.
pjes z ciekawości: skąd wiesz, że masz 95%, czy 75%???
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #42 dnia: Lutego 14, 2017, 10:34:44 pm »
@lemolog

Tyle razy wchodziłem na stronę "Science Fiction Studies", tyle tekstów stamtąd czytałem, a do polemiki Benforda z "Cosmology and Science Fiction" i kontr-polemiki Mistrza nie potrafiłem się dokopać. Wielkie, wielkie dzięki :).

Artykul w QM trzeba skanowac.....

A były jakieś jego anglojęzyczne przekłady? (Z niemieckim tekstem - wstyd przyznać - raczej sobie nie poradzę.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #43 dnia: Lutego 15, 2017, 12:06:04 am »
Moze podac bibliografie tych artykulow i wywiadow, tekstow ktorych nie mam? Moze ktos przy jakiejs okazji dopomoze ich otrzymac?.....
Jasne, podaj.
Do siedmiu Ci wysłałam - niestety są w płatnym archiwum Gazety.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #44 dnia: Lutego 15, 2017, 10:12:45 am »
A były jakieś jego anglojęzyczne przekłady? (Z niemieckim tekstem - wstyd przyznać - raczej sobie nie poradzę.)

Nie bylo. A na polski trzeba bylo by przetlumaczyc. Ten tekst -  "Über AIDS, Literatur, Kritiker und anderes" - to taki monolog Lema od 1987 r. w Austrii przed Francem Rottensteinerem - duzo tekstu (20 stron) duzo o czym... Jako dodatek do wydanych w ten czas w Niemcach rozmow Beresia z Lemem....

A o G. Benfordie w tekscie tylko kilka slow - zadnej dyskusji.... Google dopomoze zrozumiec:
"Aber wiederum, ich habe mich immer gewundert, warum ein Gregory Benford - wie kann sich ein Gregory Benford wirklich mit Kosmologie befassen? Jetzt verstehe ich schon, nachdem ich das Buch Contact von Sagän gelesen habe, daß ein intelligenter Mann, mit erheblichem Wissen, ein guter, bekannter Astrophysiker und Astronom wie Sagan, imstande war, sich nicht Augenbinden, sondern Kopfschrauben anzulegen und sich selbst derart zu verdummen, um das zu schreiben. Natürlich könnte er ein besseres Buch schreiben...".