Autor Wątek: AI - przerażająca (?) wizja  (Przeczytany 261181 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #630 dnia: Kwietnia 02, 2023, 02:33:46 pm »
;D
https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-szef-episkopatu-zajal-stanowisko-w-sprawie-sztucznej-intelig,nId,6693458
Człowiek i ludzkość pozostają bezpieczne tylko pod panowaniem Chrystusa.

To wygląda na walkę dwóch sztucznych inteligencji :o
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #631 dnia: Kwietnia 02, 2023, 02:44:21 pm »
To wygląda na walkę dwóch sztucznych inteligencji :o

Scenariusz z hy... hy... "Hyperiona" 8).

"[Oczywiście nasz NI zaatakował waszego//
Od Wielkiego Wybuchu po Ostateczną Implozję
toczy się wojna//"
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 02, 2023, 03:27:07 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

A

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #632 dnia: Kwietnia 02, 2023, 03:12:33 pm »
;D
https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-szef-episkopatu-zajal-stanowisko-w-sprawie-sztucznej-intelig,nId,6693458

Abp Gądecki, jak i Musk, nie czytali Lema.
Może ktoś podrzuciłby abp. Gądeckiemu szykowane wznowienie Okamgnienia?

PS.
Encyklika Jana Pawła II Fides et ratio (Wiara i rozum) ogłoszona została we wrześniu 1998 roku:
https://www.vatican.va/content/john-paul-ii/pl/encyclicals/documents/hf_jp-ii_enc_14091998_fides-et-ratio.html
Co z nią zrobił Kościół w Polsce?
Przypomina się jeden z ostatnich wykładów prof. Bogusława Wolniewicza korespondujący z homilią abp. Gądeckiego:





PS. 2

Poniżej fragment homilii abp. Gądeckiego o AI i link do całego tekstu. (Na stronie archidiecezji pomylono datę):

Cytuj
Rozwój sztucznej inteligencji np. to ogromny potencjał dla ludzkości. Zostanie on jednak dobrze wykorzystany tylko wtedy, gdy ci, którzy rozwijają te techniki, zachowają konsekwentnie wolę działania w sposób etyczny i odpowiedzialny. Jeśli rozwój sztucznej inteligencji ma służyć dobru ludzkości, to jego podstawowym kryterium musi być godność osoby ludzkiej.

Jak do tej pory dane zdają się sugerować, że techniki cyfrowe posłużyły do zwiększenia nierówności w świecie i to nie tylko, gdy chodzi o różnice w bogactwie materialnym, ale również w dostępie do wpływów politycznych i społecznych. Trzeba być ostrożnym, w jaki sposób - w społecznych i gospodarczych procesach decyzyjnych - powierza się osąd algorytmom, które przetwarzają gromadzone, często niejawnie, dane dotyczące osób oraz ich wcześniejszych cech i zachowań.

Ostatnio setki biznesmenów, inwestorów i ekspertów od sztucznej inteligencji - w tym m.in. Elon Musk - wezwało we wspólnym liście do natychmiastowego wstrzymania szkolenia systemów sztucznej inteligencji potężniejszych niż GPT-4 na co najmniej pół roku. Przesłanie tego listu jest proste – obserwując obecny wyścig zbrojeń - nikt nie jest w stanie przewidzieć konsekwencji podobnych działań. Zaawansowana sztuczna inteligencja może bowiem stworzyć „głęboką zmianę w historii życia na Ziemi”, a do jej rozwoju powinno się podchodzić z wielką ostrożnością, czego dowodem pierwsze samobójstwa sprowokowane przez tę technikę. Niekontrolowane podejście do rozwoju sztucznej inteligencji grozi zalewem dezinformacji, masową automatyzacją pracy, a nawet zastąpieniem ludzi przez maszyny i „utratą kontroli nad cywilizacją”.

Człowiek i ludzkość pozostają bezpieczne tylko pod panowaniem Chrystusa, które to panowanie rodzi się z miłości, ukazuje miłość i rządzi się miłością.

http://archpoznan.pl/pl/web/homilia/view/id/ndz_palmowa


Centrala 27 marca 2023 też dała głos o AI:
https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2023-03/papiez-sztuczna-inteligencja-to-wielki-potencjal-ale-musi-sluz.html
 

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 02, 2023, 03:48:04 pm wysłana przez A »

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #633 dnia: Kwietnia 02, 2023, 03:42:00 pm »
"[Oczywiście nasz NI zaatakował waszego//
Od Wielkiego Wybuchu po Ostateczną Implozję
toczy się wojna//"

Smutna prawda.
Wielopłaszczyznowa.
Przypomina się jeden z ostatnich wykładów prof. Bogusława Wolniewicza korespondujący z homilią abp. Gądeckiego:
Zobaczyłam 40 sekund - na pewno zobaczę i wysłucham poza ten skrawek - ale wstępnie mam  ten...dysonans poznawczy? Audio-video pierwszego rzędu;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2963
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #634 dnia: Kwietnia 02, 2023, 04:02:44 pm »
Cóż, ksiądz pewnie nie wie, że i Musk, i większość z tych podpisanych pod wzmiankowanym apelem labidzi dlatego, że sami w pracach nad AI zostali w tyle i potrzebują tych kilku miesięcy, żeby nadrobić zaległości. Przypuszczam, że o nic więcej im nie idzie  :)

A

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #635 dnia: Kwietnia 02, 2023, 04:53:30 pm »
Cóż, ksiądz pewnie nie wie, że i Musk, i większość z tych podpisanych pod wzmiankowanym apelem labidzi dlatego, że sami w pracach nad AI zostali w tyle i potrzebują tych kilku miesięcy, żeby nadrobić zaległości. Przypuszczam, że o nic więcej im nie idzie  :)

To jest bardzo prawdopodobne, tak jak także to, że Chińczycy prześcignęli ekipę Muska.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #636 dnia: Kwietnia 02, 2023, 05:40:57 pm »
Cóż, ksiądz pewnie nie wie, że i Musk, i większość z tych podpisanych pod wzmiankowanym apelem labidzi dlatego, że sami w pracach nad AI zostali w tyle i potrzebują tych kilku miesięcy, żeby nadrobić zaległości. Przypuszczam, że o nic więcej im nie idzie  :)
Gdyby wiedział (zakładając, że tak jest) -  jakoś zmienia to sens jego wypowiedzi?
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13409
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #637 dnia: Kwietnia 02, 2023, 05:41:02 pm »
Oni się przejęli, że deux ex machina... Tylko nie w znaczeniu tego powiedzenia, a dosłownie. Na ich miejscu zastrzegłbym od razu, że ten deux, to dzieło boże jednak.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #638 dnia: Kwietnia 02, 2023, 05:43:53 pm »
Oni się przejęli, że deux ex machina... Tylko nie w znaczeniu tego powiedzenia, a dosłownie. Na ich miejscu zastrzegłbym od razu, że ten deux, to dzieło boże jednak.
To dlaczego czyni szkodę? ???
Ten potencjalny duch...
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13409
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #639 dnia: Kwietnia 02, 2023, 06:22:59 pm »
Pani, ja nie wiem. Mnie szczerze mówiąc to nawet nie chce się czytać, co une napisały. Delikatnie mówiąc sądzę, że une są oderwane od rzeczywistości. Dla epidiaskopu jest to, przypuszczam, kolejna plaga wymyślona przez boską inteligencję (diabła), chtóren jest, wedle wielu jego członków, bytem rzeczywistym, aczkolwiek niewidzialnym, a nawet z przeproszeniem, nienamacalnym. Tym niemniej, są na to naukowe dowody - jak coś idzie nie po myśli epidiaskopu - to znak, że diabeł. Pan Bóg wszelako ma władzę na diabłem, więc w rzeczy samej, każdy pomysł diabła jest pomysłem boskim.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #640 dnia: Kwietnia 02, 2023, 10:15:41 pm »
To podpowiem Ci, że tam bardziej chodziło o egzorcyzmy...wypędzanie tego ducha niż przywłaszczanie go;)
Ale generalnie to rzecz idzie o walkę o rząd dusz...tych ziemskich...kto ma nimi sterować;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #641 dnia: Kwietnia 03, 2023, 12:24:35 am »
Cytuj
Przypomina się jeden z ostatnich wykładów prof. Bogusława Wolniewicza korespondujący z homilią abp. Gądeckiego:
Bardzo ciekawy.
I trzy razy wspomina Lema, w tym jako najwybitniejszego filozofa (nauki). Nie zauwazyłem by dotyczyło to tylko kręgu polskiego. :)
Pomijając treść, niesamowita sprawność intelektualna i nie tylko, jak na niemal 90-latka.
Pozazdrościć tylko.
Także, dzięki za wrzutke.
Dorzucam szejka i rabina, choć nie wiem o co im chodzi. Pewnie o pieniądze... ;)
https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2023-01/religie-abrahamowe-zobowiazuja-sie-do-troski-o-etyke-a-i.html
Co na to konfucjaniści, braminiści, taoiści, maoisci  a zwłaszcza sikhowie?  8)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 03, 2023, 12:32:23 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #642 dnia: Kwietnia 03, 2023, 12:54:50 am »
Cytuj
Przypomina się jeden z ostatnich wykładów prof. Bogusława Wolniewicza korespondujący z homilią abp. Gądeckiego:
Bardzo ciekawy.
I trzy razy wspomina Lema, w tym jako najwybitniejszego filozofa (nauki). Nie zauwazyłem by dotyczyło to tylko kręgu polskiego. :)
Pomijając treść, niesamowita sprawność intelektualna i nie tylko, jak na niemal 90-latka.
Pozazdrościć tylko.
Wszystko prawda - się podpisuję.
Niemniej odpowiedzi na pytanie jak naprawić jedną zepsutą ławę - nie dał. A przynajmniej nie był to inżynierski projekt.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13409
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #643 dnia: Kwietnia 03, 2023, 09:38:27 am »
Wywiadu Wolniewicza wysłuchałem z ciekawością, ale pomijając niewątpliwa erudycję (i świeżość umysłu) oraz fakt, że zgadzam się co do zasadniczej tezy (że kościół nie potrafi nawiązać do "tej drugiej ławy" - zwłaszcza nawiązać twórczo i koprodukcyjnie a nie poprzez stawianie zasieków), to generalnie trudno w tym wszystkim znaleźć jakieś punkty stałe a tym bardziej jakąś receptę (jak mniemam, jestem drugi za olką ;) ). Od filozofa spodziewałbym się w takim wykładzie wyjaśnienia, dlaczego jego zdaniem nauczanie kościoła niesie w ogóle jakiś ładunek filozoficzny, który nie tylko jest fundamentem zachodniej cywilizacji w sensie historycznym, takim, że był u podstaw jej powstania, tylko co zeń wynika na teraz i co jest w nim takiego dobrego, czego nie dają dziś inne filozofie. W ogóle wydaje mi się, że w tym wykładzie nie chodziło o filozofię, tylko o jej społeczne i socjologiczne aspekty, "zastosowanie" do takiego czy innego "rządu dusz" nie w sensie metafizycznym a praktycznym jako próba dania ludziom jakiegoś praktycznego drogowskazu albo ujmując inaczej - próba ich skanalizowania w pożądanym kierunku. 99% ludzi wierzących a może i 99,9% nie ma zielonego pojęcia o niuansach kryjących się w filozofii kościoła (a muszą być one bardzo wysublimowane, skoro nieco mrużąc oczko Bóg może stworzyć kamień tak ciężki, żeby nie dało się go podnieść a także będąc wszechmocnym stworzył diabła i cała religia jest w zasadzie o tym, że Bóg zamiast przewidzieć skutki a przynajmniej ukręcić poczwarze łeb na drugi dzień organizuje pośmiertne obozy koncentracyjne dla tych, których ten jego wytwór sprowadził na złą drogę). Przeciętny człowiek potrzebuje prostych drogowskazów umożliwiających mu połączenie tego co widzi z tym, w co wierzy, o ile odczuwa jakiś dysonans*. A ponieważ podstawa wiary się w ogóle nie zmienia, trudno też zresztą ją poszerzyć w monoteistycznej religii (tacy Grecy zaraz wynaleźliby jakiegoś Kwantosa albo Mobajla), a szerokość frontu nauki, który uderza w życie codzienne powiększa się eksponencjalnie, to owszem dochodzi do zachwiania (ale wcale nie jest to oczywiste, bo ludzie nawet o bardzo wysokim poziomie wglądu w tę drugą ławę, mam na myśli naukowców z dziedzin ścisłych, nie zawsze doznają takowego zachwiania). Natomiast troszkę mnie rozwalił twierdzeniem, że nauka i kościół mówią jednym głosem w kwestii ukonstytuowania się psychiki ludzkiej (duszy) w chwili powstania zygoty. To już niestety nie da się obronić w jakimkolwiek ścisłym podejściu i szczerze powiedziawszy zdziwiony jestem, że walnął taki fałsz, bo to jakby Zimerman pomylił nuty w Etiudzie Rewolucyjnej.


*Ludzie wierzący na ogół odczuwają dysonans nie ze względów filozoficznych, tylko praktycznych, obserwując "ziemską twarz kościoła" - to jest jak urzędnicy Pana B. radzą sobie w życiu, ale to poza zakresem tego wykładu.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 03, 2023, 11:24:11 am wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2963
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #644 dnia: Kwietnia 03, 2023, 02:51:00 pm »
Cóż, ksiądz pewnie nie wie, że i Musk, i większość z tych podpisanych pod wzmiankowanym apelem labidzi dlatego, że sami w pracach nad AI zostali w tyle i potrzebują tych kilku miesięcy, żeby nadrobić zaległości. Przypuszczam, że o nic więcej im nie idzie  :)
Gdyby wiedział (zakładając, że tak jest) -  jakoś zmienia to sens jego wypowiedzi?

Być może zmieniałby, gdyby był (sens). Nie no, skoro Watykan zajmuje się już poszukiwaniem cywilizacji pozaziemskich, to bez problemu może się też zająć sztuczną inteligencją  ;D