Ostatnie wiadomości

Strony: 1 [2] 3 4 ... 10
11
DyLEMaty / Odp: Najgorsze w SF
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xetras dnia Dzisiaj o 02:46:31 pm »
Kino z rozmaitych nisz estetycznych*.
https://it.m.wikipedia.org/wiki/Festival_internazionale_del_film_di_fantascienza_di_Trieste
Przykładowy rok 1982, kiedy XX edycja odbyła się i lista filmów z archiwum.
https://www.sciencefictionfestival.org/archivio/fiff/fiff-1982/
Takich festiwali tematycznych jest nawet sporo, a wszystkie w ukryciu :)
Np. Madryt (Nocturna), Porto (Fantasporto), Avoriaz, Sitges, Edynburg, Miami.
Groza w tym jest, horror chyba też, których u nas do SF nie zalicza się.
Wyświetlano np. "Sanatorium pod klepsydrą", "Opętanie" (w Trieście).
*
z krótkiej notki przy okazji reaktywacji festiwalu zaczętej w latach 2000-2004 organizatorom imponują:
... Independent film productions, premières and rarities....
Czyli - stylowy miszmasz, chyba ? Byle -stylowy.

12
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Pamiętnik znaleziony w wannie, albo Zaczontek]
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xetras dnia Dzisiaj o 02:36:01 pm »
W inicjacyjnym wstępie w temat jest przywołana "totalizacja pojęcia intencjonalności".
Przypuśćmy że to rozumiem, skoro Autor rozwija co ma na myśli.

Coś innego :
Czy szpiegowska makabreska może być też kpiną z tzw. "semantyki ogólnej" Alfreda Korzybskiego ? W temacie o najgorszym SF wspominał Q o tej ówczesnej amerykańskiej modzie psychiatrycznej i dlatego tak sobie zapytam.
13
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 10:01:07 am »
14
DyLEMaty / Odp: Jak żyć - Panie Premierze?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Dzisiaj o 09:24:00 am »
Chyba zaszło nieporozumienie - przecież skoro mimo wojny jest darmowa komunikacja i dopłaty do wszystkiego większe niż gdzie indziej - to świadczy o maestrii rządzących, bo przecież w czasie II wojny ś. nawet król Anglii napełniał wannę tylko na 2 cale.
15
Hyde Park / Odp: Wojna
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Dzisiaj o 09:18:27 am »
Przeczytałem wczoraj, że Ukraina zatrzymała szpiona ruskiego (swego byłego ministra zresztą), który wywoził tajne informacje na Węgry na pendrajwie wsadzonym, z przeproszeniem, w d.pę. Ciekawe, czy w celu zgrania informacji, czy się zaciął i nie dał wyjąć przed podróżą?
16
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Dzisiaj o 09:14:32 am »
Ja myślę, że akcent na "bez dodatków" miał doprowadzić parafian do głębokiego zastanowienia się nad tym punktem i poprzez analizę społeczno-porównawczą oraz wywiad środowiskowy przywieść ich do pewności, iż była to freudowska pomyłka albo rzut choroby Touretta a kapłan chciał zakomunikować zgoła odwrotnie ;) .
17
DyLEMaty / Odp: Jak żyć - Panie Premierze?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Smok Eustachy dnia Dzisiaj o 12:35:10 am »
Ale kumacie że jest wojna?
18
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xetras dnia Dzisiaj o 12:12:40 am »
Osobiście to szukałem o tym Trieście, bo to mało spopularyzowany festiwal.

Najpierw był w latach 1963-1982, teraz wrócił w 21 wieku pod nieco inną nazwą.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Trieste_Science%2BFiction_Festival
Lubią tam horrory.
W 2021 - Gaia (RPA) została nagrodzona.
Horror z nauką w tle ?
Rok wcześniej był nagrodzony niezbyt lubiany "Sputnik" (Rosja). Chyba tu ktoś o nim pisał.

Formuła "międzynarodowa" gatunkowego festiwalu jest dość ciekawa.

19
Lemosfera / Odp: O Lemie napisano
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Listopad 30, 2022, 11:33:29 pm »
Cytat: Smok Eustachy
Lem z tego co widzę wzdraga się przed wprowadzeniem podróży z prędkością nadświetlną: jakiegoś WARPa, hiperspida, nadprzestrzeni nie ma. Co oznacza, że te gwiezdne peregrynacje trwają nieprzyzwoicie długo ergo są bez sensu.

Pamiętaj, że 1. "N." wyszedł w roku, w którym Alcubierre dopiero się rodził (to samo "Star Trek" zresztą), natomiast rzucona przez Eugena Sängera (kolejny ex-naziol) idea rakiet fotonowych była na topie (pamiętam książki jeszcze z lat '70, które się nią b. serio zajmowały), 2. tytułowy korab wysłany jest (przytomnie!) przez bazę, nie - Ziemię, w dodatku nie wiemy dokładnie skąd, więc nie da się powiedzieć ile peregrynacja trwała (ani jak bardzo czas kosmonautów rozszedł się z tym poza statkiem).

Nie róbcie ekranizacji „Niezwyciężonego”, ani adaptacji ani w ogóle nic.

Teraz może i lepiej nie, biorąc pod uwagę nie tylko Burnham, ale i to, że Gavin Hood (wspomagany przez Kurtzmana z Orcim) potrafił zrobić nawet z "Gry Endera", której infantylizm leżał zupełnie gdzie indziej, prymitywną strzelankę. Kiedyś Kubrick czy nawet Cameron-w-fazie-szczytowej daliby radę. Dziś by w najlepszym wypadku wyszedł silący się na ambicje gniot w stylu "Interstellaru", no, góra coš równie poprawno-bezpłciowego, co nowa "Diuna"...

Astrogator Horpach nie przeszedłby jednak współczesnych testów psychologicznych na astronautę bo zachowuje się cokolwiek dziwnie. Picard ze Star Treka by się bardziej nadawał.

Heh, popatrz na Picarda w pilocie (i ogólnie pierwszych odcinkach), toczy z Rikerem podobną psychomachię (a to każe mu ręcznie pilotować, to znów Klingonom w paszczę go pcha...).
20
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Listopad 30, 2022, 10:16:23 pm »
No tja...szczerość w cenie - ja tylko oczyma duszy - zoczyłam te hektolitry zaparzonej czarnej herbaty... ::)

Strony: 1 [2] 3 4 ... 10