Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Dzisiaj o 09:49:13 pm »
Chylę czoła, maźku.
2
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Dzisiaj o 09:05:04 pm »
Przez układ równań:

4x+6y=36 z tego y=2(3-1/3x)

Pole P=3xy
=3x2(3-1/3x)
=6x(3-1/3x)
=18x-2x^2

Parabola jest odwrócona przez minus przy kwadracie, maksimum jest w połowie między miejscami zerowymi (x=0 V x=9).
Nie wiem, jak wedle obecnych standardów należało to na maturze to uzasadnić, możliwe, że należało "solidnie" policzyć maksimum z pochodnej itd. co trudne by nie było ale osobiście wyciągnąłem średnią z miejsc zerowych ;) - w końcu parabola to parabola.
3
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Dzisiaj o 08:46:19 pm »
Dobra, rypłem się ;D

Ale w jaki sposób zoptymalizowałeś pole zagrody, maźku? Czyżby poprzez pochodne cząstkowe stosunku pola 3xy do obwodu 4x+6y względem x i y, przyrównywanie ich do zera, a następnie rozwiązanie układu równań?.. Podejrzewam, że istnieje krótsza droga. :-\
4
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Dzisiaj o 12:36:46 pm »
Wg mnie zadanie 22 to też 48 stopni - wynika to z miar kątów opartych na tym samym łuku. W tym wypadku łuku AB.
Trzeba trochę dorysować;)

Co do prawdopodobieństwa - zgadzam się, że 0.52.
13 parzystych dzielone na 25 wszystkich możliwych.

Pss...dodam tylko - uzupełniająco do tego co już napisałam wyżej - że rekrutacja na oblegane studia odbywa się na podstawie wyników z tego drugiego arkusza - rozszerzonego. Nie tego co połowa zadań w pamięci:)
5
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 12:31:21 pm »
Na chwilę, z boku... ;)
O, proszę! "Lilavati" jest wciąż wznawiana i pamiętana:
https://esensja.pl/ksiazka/recenzje/tekst.html?id=35115
6
Hyde Park / Odp: „Wysyłamy twojego syna na front!”
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 11:11:29 am »
Czyli … twoim zdaniem pobór jest mniejszym złem niż brak poboru?

Odpowiem tak... Zależy z jakiego/czyjego punktu widzenia. Państwa/Unii/cywilizacji wręcz, czy zmobilizowanej wbrew swojej woli jednostki (i jej bliskich)... Ja starałem się patrzeć z tego pierwszego punktu widzenia. Ty chyba patrzysz z tego drugiego...
7
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Dzisiaj o 09:33:11 am »
Apropos 22 to z twierdzenia o kącie między styczną a cięciwą 48 stopni (C).
Kombinatorykę z 30 chwilowo pominę, gdyż musiałbym sobie jednak odświeżyć (a małżonka przeznaczyła mnie do wykonywania innych zadań ;)  ).
W 31 to będzie x=4,5 i y= 3 - pole wówczas ma 40,5, a przy 6x2x3 tylko 36.
8
Hyde Park / Odp: O denializmie i polityce klimatycznej
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Smok Eustachy dnia Dzisiaj o 02:32:15 am »
Strasznie zawoalowany sposób przyznania, że p. prof. nie występuje tu w roli fachowca od klimatu, ani metodologii jego badania, i nie to jest przedmiotem jego wypowiedzi, ale ok.
/.../
Występuje jako fachowiec od agresji wśród naukowców. Dobrze że nie mówi o toczeniu piany z pyska.
9
Hyde Park / Odp: „Wysyłamy twojego syna na front!”
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Cetarian dnia Dzisiaj o 12:52:26 am »
Wynika z tego, że nie zgadzasz się, że pobór jest nieetyczny, czy tak?

Zgadzam, na płaszczyźnie b. idealistycznej, tymczasem mówimy o świecie, w którym czasem nie ma innej opcji, niż szukać mniejszego zła.

Czyli … twoim zdaniem pobór jest mniejszym złem niż brak poboru? Dlaczego?

Pytam o twoje zdanie, a nie o to, co będzie, bo, jeśli zagrożenie wzrośnie, to pobór w Polsce z pewnością zostanie odwieszony i wznowiony.

Z tym, że po raz pierwszy na świecie to będzie (jeśli będzie) pobór w kraju należącym do Unii i do strefy Schengen.

I wznowiony po doświadczeniach krwawej, przegranej wojny z Rosją na Ukrainie.

Wydaje mi się ekstremalnie mało prawdopodobne, żeby polskiemu rządowi udało się nagle, z godziny na godzinę, zamknąć granice.
To wymagałoby wysłania na te granice wielu tysięcy policjantów i/lub żołnierzy (Straż Graniczna nie ma takich rezerw.)

A jeśli granica nie zostanie zamknięta nagle, to wyjadą przez nią nie dziesiątki, ale raczej setki tysięcy polskich mężczyzn w wieku poborowym.

No, niby Polska jest w NATO, „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”, ale jednak rozsądniej będzie wyjechać do Niemiec i/lub dalej, i tam w telewizji oglądać, jak w Polsce lądują amerykańskie brygady (albo nie lądują).

Oraz brygady innych państw NATO.

Wtedy ewentualnie będzie można wrócić (albo i nie), mając praktycznie pewność, że będzie się walczyło w polskiej jednostce, zajmującej pozycję pomiędzy brygadą amerykańską, a np. francuską czy włoską.

Zresztą, jeśli Amerykanie przyślą ca dziesięć brygad, żadnej wojny nie będzie.

Ale czy przyślą?

Zwłaszcza, jeśli wybory prezydenckie wygra Trump?

10
Lemosfera / Odp: Wokół Lema się dzieje
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Maja 11, 2024, 09:30:15 pm »
Natrafiłem, z opóźnieniem, na materiały, którymi promowane są - wspominane tu - lemowskie przekłady MIT Press (czyli: "Prawda" po raz pierwszy po angielsku, fragment "Wysokiego Zamku" - też w przekładzie, rzecz jasna, i przedmowa do "Niezwyciężonego"):
https://thereader.mitpress.mit.edu/the-truth-by-stanislaw-lem/
https://thereader.mitpress.mit.edu/stanislaw-lems-reflections-childhood/
https://thereader.mitpress.mit.edu/stanislaw-lems-prescient-vision-of-artificial-life/
Strony: [1] 2 3 ... 10