Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Hyde Park / Odp: Szachy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Smok Eustachy dnia Dzisiaj o 03:59:53 pm »
Mistrzostwa Polski:
https://www.twitch.tv/gmmatibar
rozpoczęte
2
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez miazo dnia Dzisiaj o 02:43:29 pm »
Dzięki, poprawiłem komentarz. Jeszcze dla kompletności wersja jednolinijkowa zaklęcia:

print(len([i for i in range(10000, 100000) if len({"0", "1", "2", "3", "4", "5", "6", "7", "8", "9"} - set([*str(i)])) == 5 and len({"0", "2", "4", "6", "8"} - set([*str(i)])) == 3 and len({"1", "3", "5", "7", "9"} - set([*str(i)])) == 2]))
3
DyLEMaty / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 02:00:25 pm »
...o odkryciu kompletnie nieznanego dotąd pajęczaka:
 https://www.focus.pl/artykul/znalezisko-pajeczaka-sprzed-308-mln-lat
https://www.cambridge.org/core/journals/journal-of-paleontology/article/remarkable-spiny-arachnid-from-the-pennsylvanian-mazon-creek-lagerstatte-illinois/0E1B32BAFCAEA067018EF9BF349F8B81
(Które zresztą skłania do refleksji nad tym, czego jeszcze o historii ewolucji nie wiemy, przez to, że bezkręgowce często źle się konserwują ;).)
4
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez akond dnia Dzisiaj o 11:54:29 am »
Proszę bardzo, uładniłem trochę (a przy okazji znalazłem drobny błąd w poprzedniej wersji - bez wpływu na wynik):

(...)
    liczba_jako_tekst = str(liczba)  # zamien na biezaca liczbe tekst (latwiejszy dostep do poszczegolnych cyfr)
(...)
Przy okazji znalazłem drobny błąd w komentarzu (taki czeski :-)).

A kod wcale niebrzydki (nawet w pierwotnej wersji), całkiem eleganckie brute force.
5
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez miazo dnia Dzisiaj o 11:44:41 am »
Proszę bardzo, uładniłem trochę (a przy okazji znalazłem drobny błąd w poprzedniej wersji - bez wpływu na wynik):

licznik = 0  # ustaw licznik znalezionych liczb na 0
for liczba in range(10000, 100000):  # iteruj przez liczby pieciocyfrowe od 10000 do 99999
    liczba_jako_tekst = str(liczba)  # zamien biezaca liczbe na tekst (latwiejszy dostep do poszczegolnych cyfr)
    lista_unikalnych_cyfr = []  # ustaw liste unikalnych cyfr na pusta dla biezacej liczby
    for cyfra in liczba_jako_tekst:  # iteruj przez poszczegolne cyfry
        if cyfra not in lista_unikalnych_cyfr:  # jezeli cyfry nie ma na liscie, to...
            lista_unikalnych_cyfr += [cyfra]  # ... dodaj ja
    if not len(lista_unikalnych_cyfr) == 5:  # jezeli na liscie nie ma 5 elementow, to...
        continue  # ... nie sprawdzaj dalej (liczba nie spelnia warunkow, bo przynajmniej jedna cyfra sie powtarza)
    licznik_cyfr_nieparzystych = 0  # ustaw licznik cyfr nieparzystych na 0 dla biezacej liczby
    licznik_cyfr_parzystych = 0  # ustaw licznik cyfr parzystych na 0 dla biezacej liczby
    for cyfra in liczba_jako_tekst:  # iteruj przez poszczegolne cyfry
        if int(cyfra) % 2 == 1:  # jezeli reszta z dzielenia cyfry przez 2 wynosi 1, to...
            licznik_cyfr_nieparzystych += 1  # ... zwieksz licznik cyfr nieparzystych o 1
        else:  # w przeciwnym razie...
            licznik_cyfr_parzystych += 1  # ... zwieksz licznik cyfr parzystych o 1
    if licznik_cyfr_nieparzystych == 3 and licznik_cyfr_parzystych == 2:  # jezeli liczba ma dokladnie 3 cyfry nieparzyste i 2 parzyste, to...
        licznik += 1  # zwieksz licznik o 1
print(licznik)  # wypisz wynik na ekranie

Dodam, że to język programowania o nazwie Python (bardzo popularny), można sobie powyższe uruchomić online np. tutaj.
6
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Dzisiaj o 11:30:45 am »
Miazo, a mógłbyś wyjaśnić, co poszczególne linijki skryptu robią?
7
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez miazo dnia Dzisiaj o 11:30:35 am »
Dlatego też napisałem, że to metoda "rolnicza" - po prostu wypisać wszystkie liczby. Ale nie polecam z niej korzystać na maturze.
8
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez akond dnia Dzisiaj o 10:54:09 am »
Na szczęście on mówi, że nie PROŚCIEJ, a WPROST ;D

Co może oznaczać zrobienie obliczeń (mnożenia) w głowie i zapisanie (Newtona *  1200) - 960.
WPROST, to jak dla mnie policzył miazo - swoim programikiem. Sprawdził KAŻDĄ liczbę pięciocyfrową i zsumował te pasujące.  8)
9
Hyde Park / Odp: Bracia mniejsi
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 12:59:26 am »
Strony: [1] 2 3 ... 10