Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - maziek

Strony: [1] 2 3 ... 856
1
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Dzisiaj o 09:29:02 pm »
Ta, oczywista :) , nawet miałem to napisać przy tym co tam napisali w wikipedii, że wystarczy uznać, że powłoka może być nieskończenie cienka i można puszką farby cały Wszechświat pomalować. Więc chyba trudno to wytłumaczyć, ten wynik. Trochę jak z badaniem granic typu nieskończoność przez nieskończoność itp. Coś wychodzi, ale trudno w to uwierzyć ;) .

2
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Dzisiaj o 04:44:30 pm »
Tak, też się nad tym zastanawiałem (tak mnie wziął ten graniastosłup, że zbadałem sobie tę funkcję, żeby narysować wykres i zobaczyć co i jak), zwłaszcza, że róg Gabriela ma pewien handicap w postaci części, która jest że tak powiem "ujściem trąby" - i w tym miejscu ma jakąś sensowną powierzchnię pomimo nieskończonej długości od strony "ustnika". Zaś wzmiankowany graniastosłup wraz ze zmniejszaniem boku podstawy do zera stawałby się w zasadzie prostą (niemalże jednowymiarowym obiektem). Choć to akurat mogę sobie wytłumaczyć, bo w rogu Gabriela ta część 3d będzie jednak mówiąc mało ściśle skończona, a ta reszta prawie że jednowymiarowa nieskończona.


I tak, te tłumaczenia z farbą nie przekonują mnie. Jest takie wytłumaczenie "całkowaniem" tej trąbki. Jeśli leżącą ze swoją długą osią poziomo trąbkę poszatkować poziomymi płaszczyznami na plasterki - to tylko jeden plasterek - ten dokładnie w osi trąbki - będzie miał nieskończoną powierzchnię. Natomiast wszystkie inne będą miały skończoną. Całkując więc te plasterki przy ich grubości zdążającej do zera można zrozumieć, że objętość może być skończona, choć też trzeba się rozprawić z faktem, że sam jeden tenże plasterek o nieskończonej powierzchni przekroju, mający przecież niezerową grubość (mimo, że zdążającą do zera) nie daje w pojedynkę nieskończonej objętości.


I jeszcze - skoro róg Gabriela, zawsze mnie fascynowała różnica właściwości między nim a na oko zupełnie identyczną bryłą - pseudosferą. Nie dość, że ma skończoną powierzchnię i objętość pomimo nieskończonej długości, to jeszcze obie dokładnie takie, jak kuli o takim promieniu

3
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Dzisiaj o 02:19:19 pm »
Hahaha a mnie męczył ten graniastosłup, co się z choinki urwał - i w końcu zobaczyłem, że 13.2 to nie jest samodzielne zadanie tylko podzadanie zadania 13, gdzie ten graniastosłup jest dokładnie opisany. Tym niemniej wg mnie dodatkowe dane (że prawidłowy, trójkątny, o krawędzi podstawy do 8sqrt3 i V=3456) niczego nie zmieniają. Te dodatkowe parametry są potrzebne do wyprowadzenia wzoru na jego powierzchnię całkowitą (podzad 13.1) i są później w tymże wzorze już zawarte. Nic więc nie zmieniają w dalszym badaniu wzoru (funkcji), który z takich graniastosłupów ma najmniejsze pole skoro tenże właśnie wzór jest podany na tacy w 13.2. Trochę dziwne doprawdy, bo inaczej dobierając parametry zmusiłoby się biednego maturzystę do wykrycia ekstremum itede.

4
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 28, 2024, 07:46:14 pm »
No wiedziałem, że zadzwoni przy tych parasolach ;) .


PS - to zostały jeszcze jakieś szczątki do obrobienia?

5
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 28, 2024, 07:18:53 pm »
Hahaha. Cóż mam powiedzieć.
https://www.google.com/search?q=fronczewski+kt%C3%B3ra+pokocha+dziewczyna%2C+takiego+kretyna+jak+ja&rlz=1C1GCEA_enPL782PL782&oq=fronczewski+kt%C3%B3ra+pokocha+dziewczyna%2C+takiego+kretyna+jak+ja&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUyBggAEEUYOTIJCAEQIRgKGKABMgkIAhAhGAoYoAHSAQkxNTU4OGowajeoAgiwAgE&sourceid=chrome&ie=UTF-8#fpstate=ive&vld=cid:f06c919f,vid:b1CaQRiODiU,st:0


Apropos zadania z polem graniastosłup to jest ono faktycznie dziwne. Już nawet nie chodzi o ten zakres, ale w ogóle graniastosłup jest do tego zadania przypięty na siłę. Równie dobrze mogło być powiedziane, że przy długości nocy t=5 produkcja parasoli wynosi P(a). Więc tak, to dziwne, ale moim zdaniem błędu nie ma.

6
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 28, 2024, 04:04:30 pm »
Na szybko 13.2 wychodzi mi tak:





PS i jeszcze 11



7
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 28, 2024, 12:58:49 pm »
Abo matoł jestem. Czegoś się zaparłem, że jest jeden wynik z okresem :) .


PS tzn. tłumacząc - odpowiadając ściśle x (dla cosx=1/2) wynosi pi/3 bądź 5Pi/6 i oba te wyniki "chodzą" z okresowością pi. A mi się coś porąbało, że to (tylko) pi/3 w okresie 2/3kpi (co jest prawdą dla k=1, ale nie 2 itd.).

8
Hyde Park / Odp: Czy narkotyki powinny być legalne?
« dnia: Maja 28, 2024, 11:18:26 am »

Czy narkotyki powinny być legalne?

Tak.
Zdecydowanie tak.
Wszystkie, włącznie z tzw. „twardymi”.
Po pierwsze: państwo nie ma prawa zabraniać obywatelowi wprowadzania do organizmu substancji, które on chce wprowadzać.
Też tak sądziłem onegdaj. Ale "wyniki" np. USA w kwestii zażywania np. tylko opiodów na receptę (używanych właśnie jako takie narkotyki o swobodnym dostępie) i skutków tego (absencji, hospitalizacji zgonów - nie mówiąc o tzw. zniszczonym życiu) z punktu widzenia, że tak to ujmę darwinowskiego przeczą takiemu podejściu. Należałoby w takim razie powiedzieć obywatelowi "zdychaj se sam" w razie czego.

9
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 28, 2024, 10:52:30 am »
Hej nr 10 mi przy kawie z rana poszedł jak z płatka od dotknięcia, natomiast 2 kawy i 3 klientów mi zeszło czegoś na określeniu okresowości przy Pi/6, chyba mi jednak istota szara robi się gąbczasta... Albo się rypłem? Pominąłem już wyniki jako takie.


PS - co teraz obrabiamy o ile się w tym nie rypłem? I tak jeśli - to dziabnę to jutro z rana :) .

10
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 27, 2024, 09:17:45 pm »
Boziuńciu, bodaj w piątek czy w sobotę wpadło mi w oko, że rozwiązaliście zad. 8. Trzy razy podchodziłem z marszu czyniąc jakiś głupi błąd (bo cały czas tą samą metodą), a że najbardziej nienawidzę sprawdzać sam siebie co zjadłem to robiłem od początku, w końcu wyszło (chyba ;) ) . Sorki za taki burdelarski wygląd bez zachowania należytych zasad. Na końcu, co może trudno w tych bazgrołach zauważyć, wyszła jedynka trygonometryczna (czyli prawda). Napiszcie proszę czym się zajmujecie (numery). Nie chcę sam patrzeć na posty bo pewnie coś zobaczę.

11
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 24, 2024, 11:32:39 am »
Oczywista nie obyło się bez potknięć - w pkt. II po średniku powinno być EG=a/2 a nie EA=a/2, widocznie sparciało mi spoidło wielkie, bo myślę jedno a piszę i widzę drugie... Ale na szczęście źle zapisałem a dobrze myślałem ;) .

12
Hyde Park / Odp: Poradnia językowa
« dnia: Maja 24, 2024, 11:23:08 am »
Przeżyjemy.

13
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 24, 2024, 08:52:49 am »
A, czyli jestem jak zwykle drugi ;) . Ukłony za logarytmy :) .

14
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 24, 2024, 08:35:08 am »
Ja z rana przy kawie siadłem do zad.9 - nie wiem, czy już zrobione bo na wsz. wyp. nie patrzę z bardzo do góry - sądziłem, że to jakaś niezła zagwozdka będzie tymczasem okazało się to łatwizną...

15
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 22, 2024, 11:30:45 am »
Miazo, a mógłbyś wyjaśnić, co poszczególne linijki skryptu robią?

Strony: [1] 2 3 ... 856