Autor Wątek: Kwiz  (Przeczytany 551944 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1005 dnia: Kwietnia 08, 2014, 10:12:34 pm »
Ja byłam przygotowana na królika Borysa - bez dodatkowych dowodów, bo od wczoraj jestem kangurkowana;))
Muszę powiedzieć, że wczorajsze pytania, zadawane znienackowo (jakieś 256 i pół telefonów [nie licząc symesów i emalii;))]  pt. Ol, narysuj sobie to...) - były ciut ciekawsze:)
To co? Tłumaczymy? Dyć 30 można na 9 i 4 podzielić jeno w jeden sposób 9,9,4,4,4 czyli królik zeżarł w 5 dni odpowiednio tyle marchewek.
Na każde 4 marchewki przypada jedna sałata, na 2 pozostałe dni (bo 7...) po 2 sałaty.
1+1+1+2+2...no ile to się?!;))
Ile czasu to może zająć? Minutę pińć;)
Przyznaję - te zadania dla 8-9 latka są dosyć trudne  - ale Panie to jest konkurs;))
Dla niezorientowanych chodzi o konkurs Kangurek dla szkół podstawowych - to zadanie jest z poziomu Maluch;))
Fajniejsze jest to z kostkami:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1006 dnia: Kwietnia 08, 2014, 10:21:26 pm »
Ja tam ułożyłem dwa liniowe z dwiema. Nawet ręcznie (- Na ręczną, na ręczną!; wspomożenie Mistrza; Ananke) musi to zająć ciutkę - chyba że Ty, Ol, też jesteś fenomenalna rachmistrzynią. W sekundy znaleźć właściwy rozkład trzydziestki między dziewiątki i czwórki wpasowane ws siódemkę? Muszę wierzyć, lecz od tej komparatybilnej (ze mną...) wiary słabo mi się robi :-(
s.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 08, 2014, 10:25:33 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1007 dnia: Kwietnia 08, 2014, 10:31:28 pm »
St - już Ci mówiłam, że jak chcesz to wytłumaczyć dzieciakowi, to musisz wyłączyć dorosłe myślenie - w 3 klasie nie ma równań liniowych.
Weź mu jeszcze trygonometrię sałaty wprowadź;))
Żadne fenomeny. Prościutkie działania.
Musi sprawdzić 3 działania: z jedną, dwiema i trzema dziewiątkami.
Czyli 30 - 9= 21 i dziel na 4...ups;))
30 - 18= 12...ooo:))
30 - 27=3...hmmm;))

Tu jest link do tych zadań:
http://sp4.brodnica.pl/menu/kangur-miedzynarodowy-konkurs-matematyczny.html
Konkret: kangur - maluch 2014. Fajne zadanie 20.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1008 dnia: Kwietnia 08, 2014, 10:47:48 pm »
Skoro mówisz, że nie ma równań, to nie ma. Ale mi chodzi tylko o szybkość dochodzenia do pomysłu (może być bez równań) oraz następczej karkulacji. 65 sekund - to fenomenalne!
s.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1009 dnia: Kwietnia 09, 2014, 07:11:49 pm »
Siedziałem dziś kilka godzin za kółkiem to miałem czas na myślenie o niebieskich migdałach i nieco sobie pomyślałem o jenerale wg ob. Remuszki. Nie powinienem brać się za to zadanie po tym, jak próbowano mnie publicznie obrazić, ale nie jestem małostkowy i umiem wybaczać, szczególnie bytom znajdującym się niżej na drabinie jestestw (swoją drogą - co jest niżej ameby, przez duże A? Wychodzi mi, że ameba przez małe a). Zadanie jest trywialne, jeśli należy policzyć to prawdopodobieństwo przy założeniu, że rzucający nie stosuje żadnej taktyki. Innymi słowy na każdym etapie kolejki decyduje przypadkowo, iloma i jakimi kośćmi rzuci I, II i III rzut. Będzie równe prawdopodobieństwu wyrzucenia jenerała w jednym rzucie, losowo składającym się z 3 do 15 kości. Ewentualnie, zakładając, że nikt nie jest aż takim idiotą, aby próbować wyrzucić 5 takich samych liczb jednym rzutem liczbą kości mniejszą od 5 - można wprowadzić to ograniczenie i powiedzieć, że rozpatrujemy jeden rzut losowo wybraną w widełkach 5-15 liczbą kości. Mamy więc 1 z 11 możliwych rzutów w kolejce i wystarczy policzyć jakie jest to prawdopodobieństwo dla każdej liczby kości i tak dalej - czyli męcząco ale trywialnie.

Z drugiej strony takie liczenie jest bez sensu, bo każdy będzie starał się zwiększyć swoje szanse stosując jakąś taktykę - raczej nikt nie będzie rzucał zupełnie losowo (a nawet można założyć, że bez komputera generującego mu stochastycznie kolejny ruch na pewno świadomie czy podświadomie wytworzy jakiś schemat). W sumie więc ciekawsze byłoby zadanie jaki zestaw reguł rzucania (taktyka) daje największa szansę jenerała - co jednakowoż sprawę komplikuje, bo zmusza do rozstrzygnięcia, co się w jakiej sytuacji bardziej opłaca (kupa liczenia). Np. czy jeśli w pierwszym rzucie wszystkie liczby są różne - to czy lepiej zachować jedną kość i rzucić czterema? Czy też lepiej drugi rzut wykonać wszystkimi pięcioma, w nadziei, że cudownie wyleci jenerał? Pomijam ciekawe pytanie, czy dążenie do wyrzucenia jenerała nie jest sprzeczne z całościową taktyką gry jako takiej, bo inne rzuty też dają (chyba?) jakieś punkty - co się więc opłaca bardziej, liczyć na jenerała - czy skupić się na ciułaniu drobniejszych figur, gdyby taktyki osiągnięcia jednego i drugiego były sprzeczne?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1010 dnia: Kwietnia 09, 2014, 07:52:27 pm »
No widzisz! Nawet pierwotne pełzaki potrafią dojść (dopełznąć) do czegoś, gdy mają dużo czasu i kółko!
To i ja pomyślę.
W pierwszym rzucie nima taktyki - prócz tej, że do drugiego rzutu zostawia się dwie (trzy, cztery) takie same kości, jeśli takowe wypadna (jak dwie pary - to wybiera się dowolną z nich i do tej pary rzuca się trzema pozostałymi).  [Jeśli zaś nie ma żadnej pary, to w drugim rzucie postępuje się jak w pierwszym, czyli rzuca wszystkimi pięcioma] Trzeci rzut zależny jest oczywiście od wyników pierwszego i drugiego, czyli jeśli po drugim rzucie mamy trzy (cztery) takie same kości, to w trzecim rzucie ciskamy dwiema pozostałymi (jedną pozostałą). Właśnie taka jest intuicyjna taktyka moja - co nie znaczy że optymalna.
Uwagi mam dwie.
Po pierwsze, powinienem "Ryzykanta" nie tyle opatentować, co przynajmniej starannie opisać, bo to moje własne dziecko (punktacja, czyli istota).
Po drugie, grałem w "Ryzykanta" latami (25? 30?) i pamiętam na oko średnią jenerałów na partię na gracza: około liczby 1 (jeden). Przez całe życie nie wyrzuciłem w jednej partii więcej niż dwóch degenerałów. A tu w moim życiu zjawiła się Kasia i prawie od razu wyrzuciła 7 (siedem) generałów!!! 
Proste pytanie dla Ameby za kółkiem: jakie jest prawdopodobeiństwo wyrzucenia jejgmerała z ręki?
vosbm
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 09, 2014, 08:10:48 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1011 dnia: Kwietnia 09, 2014, 08:05:08 pm »
Remuszko, Wy podobnież żeście się na astronomię dostali? Partia nie będzie dociekać, dlaczego zmarnotrawiliście - ale do ciężkiej cholery policzyć jakie jest prawdopodobieństwo 5 z 5 kosci to musieliście umieć! To se policzcie, najlepiej w pamięci, żeby papieru nie brudzić.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1012 dnia: Kwietnia 09, 2014, 08:12:06 pm »
Kiedy bo mi się nie chce...
s.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1013 dnia: Kwietnia 09, 2014, 08:15:13 pm »
A pewno, a jejgmerać się chce, receptę dostać za darmo w celu żeby wiadomo co - przejrzeliśmy Was! Ołtarze nauki nie do tego służą!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1014 dnia: Kwietnia 09, 2014, 08:22:19 pm »
No dobra, do DTV (co mnię zostało z PRL) jeszcze kwadrans...
Czy rzucam jedną po kolei pięć razy, czy pięcioma na raz - wszystko jedno.
Jedna - to 1/6. Więc generał - 1/6 ^ 5.  Ponieważ wszystko jedno, z czego ten generał - to 1/6^5 x 6.
Tak, czy nie?
Zaznaczam, że jezdem pod wpływem wydarzeń ukraińskich wzmocnionych piwem Lech Pils.
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1015 dnia: Kwietnia 09, 2014, 08:31:23 pm »
No i widzicie Remuszko, jak chcecie, to potraficie. I nie musicie wiecznie polisy sobie robić, że jak źle to jezdem pod tym, czy pod tamtym. Nie jesteście synem prezydenta w pomroczności jasnej. Pamiętajcie, członek musi dać świadectwo wiary kiedy czas!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1016 dnia: Kwietnia 09, 2014, 08:45:35 pm »
Czlien obycznyj (KW Warszawa) i God Member (Solaris) - też?
s.

1/1300? Aż się wierzyć nie chce...
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 09, 2014, 09:39:18 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1017 dnia: Kwietnia 10, 2014, 10:52:47 am »
Złoty Członek też.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1018 dnia: Kwietnia 10, 2014, 11:35:37 pm »
Dlaczego członek, tfu, człowiek, jest praworęczny? Dlatego, że ma serce po lewej stronie ciała. A dlaczego ma serce po lewej stronie ciała? Średnia wedlowska za rozsądną hipotezę...
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1019 dnia: Kwietnia 11, 2014, 10:56:09 am »
Dlaczego członek, tfu, człowiek, jest praworęczny? Dlatego, że ma serce po lewej stronie ciała.
W jakie inne zabobony jeszcze wierzycie ob. Remuszko?


Cytuj
A dlaczego ma serce po lewej stronie ciała?
A dlaczego Słońce wstaje na wschodzie?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).