Autor Wątek: Kwiz  (Przeczytany 557037 razy)

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2959
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #930 dnia: Stycznia 17, 2014, 04:54:16 pm »
Olka - zwyczajnie - każdej literze przypisujemy dowolną liczbę. A że iloczyn jest przemienny, więc całość uprości nam się do postaci

ns = z
s = nz

Mamy układ równań. Teraz do pierwszego wstawiamy s z ddrugiego
nnz = z
czyli

n^2 = 1
n = 1

Więc s = z
Równanie ma też rozwiązania dla n= -1 (s = -z) oraz n = 0 (s = z = 0).

W tym, co podał Hall


po podstawieniu za nie -1, w przedostatniej linijce zeruje się nie tylko mianownik, ale i licznik. Więc można skończyć przed dzieleniem, uznając, że skoro wychodzi, iż 0 = 0, to dla n = -1 równanie
ns = z
s = nz
ma nieskończenie wiele rozwiązań, w tym przypadku takich, że s = -z.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 17, 2014, 05:23:47 pm wysłana przez Hokopoko »

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #931 dnia: Stycznia 17, 2014, 05:22:06 pm »
 :D
Thx Hoko za cierpliwośc;)
Przepraszam - to jest tak jak się wpada i wypada. Zobaczyłam te dwa równanka HALa - te PW - Twoje trzy zmienne - i się napisało.
Ale chyba nie w tym sęk, żeby rozwiązać taki prosty (żeby nie powiedzieć prostacki) układ z 2 czy 3 zmiennymi. Zresztą HAL podał to rozwiązanie u zarania.
Chyba, że odpowiedzią jest, że nie ma żadnej sprzeczności. Jest tylko w naszej głowie mantra: studiowanie = nieźle
                                                                                                                                                 niestudiowanie = źle i stąd kłopot:)   
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2959
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #932 dnia: Stycznia 17, 2014, 05:33:16 pm »
To przecież mówię, że gdy chodzi o sprzeczność znaczeniową, że studiowanie jest złe, to jest to mieszanie kategorii, tu matematyka nie ma nic do gadania.

Natomiast w tym wywodzie wzorowym Hala jest może nie tyle błąd wprost, co uproszczenie prowadzące do pozornego błędu. To jest przejście z linijki trzeciej do czwartej traktowanej jako całość. Najpierw powinno być przejście do samego licznika, a dopiero następnym krokiem powinno być dzielenie. Tylko że gdy równanie w liczniku się zeruje, to i nie ma sensu go przez cokolwiek dzielić, szczególnie gdy celem dzielenia ma być skrócenie pewnych wartości z licznika. A zerowanie się stron równania (czy inne sprowadzenie obu stron do takich samych liczb) samo w sobie świadczy o maśle maślanym, czyli nieskończonej liczbie rozwiązań.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 17, 2014, 05:38:20 pm wysłana przez Hokopoko »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #933 dnia: Stycznia 17, 2014, 05:38:42 pm »
No do tego od początku zmierzam (w kwestii mieszania). Faktycznie, nie pomyślałem, że s, n, z = 0 też załatwiają sprawę. I nawet nie trzeba zgadywać, tylko trzeba rozwiązać na trzeci sposób (podstawiając do drugiego równania z=ns). Wówczas mamy s(n^2-1)=0 co zachodzi (także) dla s=0.

Ale własnie odkryłem, że tą zagadkę można zapisać inaczej:

studiowanie=niezle
niestudiowanie=zle

czyli s=z ^ (n^2)s=z

I co teraz?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

HAL 9000

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 158
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #934 dnia: Stycznia 17, 2014, 05:49:44 pm »
Wypada chyba przeprosić za zamieszanie, które przez pomyłkę spowodowałem...
Ta pomyłka to był przede wszystkim ten post: http://forum.lem.pl/index.php?topic=823.msg54334#msg54334
Zadanie, jako całość, nie jest do końca ścisłe matematycznie. Pisząc o ścisłości zasugerowałem się tym, że dzielenie przez (niejawne) zero jest dość klasycznym błędem i samo jego znalezienie nie wymaga sztuczek językowych, tylko zwykłej matematyki. Natomiast oczywiście rozpatrując rzecz ściśle, układ jest niesprzeczny. Tymczasem sztuczka jest w ukrytym założeniu, że "studiowanie" jest różne od "źle" (lub, równoważnie - "źle" jest różne od "nieźle"). Oczywiście, nie chodziło tu o rozwiązanie równania, tylko o wskazanie błędu, który doprowadził do tak absurdalnego wyniku. Zauważmy, że przy uwzględnieniu, że "studiowanie" różne jest od "źle", musi zachodzić nie=(-1), gdyż:



Stąd dzielenie przez (nie+1) było szukanym błędem.
Ot, taki ciekawy przerywnik wykładu :)

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2959
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #935 dnia: Stycznia 17, 2014, 05:51:59 pm »
maziek
Wygląda na to, że zmieni sie  s = z ( a nie -z) dla n = -1. Rozwiązania dla n=1 pozostaje, dla n = 0 brak :)


Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2959
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #936 dnia: Stycznia 17, 2014, 05:58:39 pm »
Hal,
w tym wypadku nie ma jakichkolwiek matematycznych powodów do zakładania, że studiowanie jest różne od źle. Więc albo takie założenie podajemy jawnie - jako arbitralny warunek zadania, albo nie jest to żadne założenie :)

HAL 9000

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 158
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #937 dnia: Stycznia 17, 2014, 06:03:35 pm »
@Hokopoko
Tak, matematycznych powodów nie ma, tylko językowe. Dlatego też należy uznać to dodatkowe założenie za sztuczkę językową i przeprosić za zamieszanie :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #938 dnia: Stycznia 17, 2014, 06:03:54 pm »
Hoko, mam na myśli, ze jak do s=nz podstawimy za z drugie równanie to mamy s=(n^2)s czyli s[(n^2)-1]=0, co jest prawdą dla s=0 i/lub n=+/-1. Biorąc s=0 do drugiego równania mamy z=0 a w konsekwencji - i tu znów zaskoczenie - dowolne n spełnia dla s, z=0. HAL nie masz za co przepraszać, ja już tak dawno po tych torach nie jeździłem, że zardzewiały. Bardzo mi się to przydało ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2959
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #939 dnia: Stycznia 17, 2014, 06:15:50 pm »
maziek
ja wiem, czy to takie zaskoczenie, skoro zera stoją po obu stronach

studiowanie=niezle
niestudiowanie=zle

sn=nz
nsn=z

Źle napisałem, że brak rozwiązania dla n=0, jest ich nieskończenie wiele gdy z=0.


Hal,
sztuczki językowe trafiają nam się tu co rusz, więc nie ma problemu  :)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 17, 2014, 06:18:23 pm wysłana przez Hokopoko »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #940 dnia: Stycznia 17, 2014, 06:20:44 pm »
ja wiem, czy to takie zaskoczenie, skoro zera stoją po obu stronach
Obiektywnie nie - ale taki jest właśnie stan mego umysłu obecnie :) ...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #941 dnia: Stycznia 17, 2014, 07:22:11 pm »
About 135,000 results (0.45 seconds) This ad is based on your current search terms.Visit Google’s Ads Settings to learn more or opt out.TUCON-Verbindungstechnik - Schnellste Art Rohre zu verbinden‎
Adwww.tucon.at/‎Why this ad?01 3692244
Rohrverbinder mit TÜV für Geländer
gepresster Stahl - Stahlguss - Übersichten - Alu
Search ResultsGelenderwww.gelender.hr/‎Cached4. Borko - 157 - 1994. Uspona na Sljeme - vrh - Gelender u mjesecu: 1. Hrvoj Borošak - 62 - 8/2009 2. Hrvoj Borošak - 60 - 7/2009. Hrvoj Borošak - 60 - 5/2009
‎MK - ‎Statistika - ‎Žoharov blog - ‎BlatersaDr. Henry Gelender | Cornea Associates of Texaswww.corneatexas.com/about/dr-henry-gelender‎Cached
Similarby Henry Gelender
Dr. Henry Gelender is a cornea fellowship trained surgeon who specializes in LASIK, Premium Cataract surgery, Cornea Transplants and a variety of other ...gelender - English translation - bab.la Norwegian-English dictionaryen.bab.la › bab.la Dictionary › Norwegian-English‎Cached
SimilarTranslation for 'gelender' in the free Norwegian-English dictionary and many other English translations.gelender - Wiktionaryen.wiktionary.org/wiki/gelender‎Cached
Similargelender n (definite singular gelendret/gelenderet; indefinite plural gelender/ gelendre; definite plural gelendra/gelendera/gelendrene). guardrail (particularly in ...Images for gelender - Report imagesThank you for the feedback. Report another imagePlease report the offensive image. CancelDone
Perpetuum Gelender udruga pustolovnih sportova - VIJESTIwww.perpetuumgelender.hr/‎CachedTranslate this page
Navodno AC/DC svira u Sarajevu 29.5.2014. Vijest je vani već neko vrijeme, ali puno je sumnje da će se to stvarno i dogoditi. Ali bilo koncerta ili ne, dvanaest ...Dr. Henry Gelender, MD - Dallas, TX - Ophthalmology ...www.healthgrades.com › ... › Texas (TX) › Dallas‎Cached
SimilarRating: 3 - ‎6 reviews
Visit Healthgrades for information on Dr. Henry Gelender, MD. Find Phone & Address information, medical practice history, affiliated hospitals and more.Henry Gelender, MD | LinkedInwww.linkedin.com/pub/henry-gelender-md/34/805/665‎CachedDallas/Fort Worth Area - ‎Ophthalmologist at Cornea Associates of Texas
View Henry Gelender, MD's professional profile on LinkedIn. LinkedIn is the world's largest business network, helping professionals like Henry Gelender, MD  ...Amy Gelender | LinkedInwww.linkedin.com/pub/amy-gelender/3/b25/231‎Cached
SimilarGreater San Diego Area - ‎Brand Director at the i.d.e.a. brand
View Amy Gelender's professional profile on LinkedIn. LinkedIn is the world's largest business network, helping professionals like Amy Gelender discover inside ...Gelender - Vukajlijavukajlija.com/gelender‎Cached
SimilarTranslate this page
Gelender. Odličan, za spuštanje, da učini silazak niz stepenice zabavnijim. Praktičan, za lepljenje žvaka, slinaca... Zajeban, kada kao mali zaglaviš glavu medju ...Dr. Henry Gelender, MD - Ophthalmologist in Dallas, TX ... - Vitalswww.vitals.com › Ophthalmologists › TX › Dallas‎Cached
SimilarDr. Henry Gelender, MD, Castle Connolly Top Doctors: Texas™ , attended a two star medical school, rated 3.5/4 by patients. 4 reviews, Phone number ...These ads are based on your current search terms.Visit Google’s Ads Settings to learn more or opt out.Geländer‎
Adwww.delupe.de/Geländer‎Why this ad?Geländer Vergleichen. Bis zu 85% bei Produkten sparen.
Glasbeschläge Günstige‎
Adwww.punkthalter.com/‎Why this ad?Punkthalter Glashalter Glas Vordach 3D Glaspunkthalter Glasklemmen
Aluminium Railing‎
Adwww.btsaluminyum.com/‎Why this ad?Handrail & Railing Fittings Profiles, Aluminium Systems
Searches related to gelender
gelender liga

gelender veranda

gelender trapp

gelender til terrasse
gelender norwegian

rachel gelender

amy gelender

gelender photo
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next
  Help Send feedback Privacy & Terms

Co powinienem zmienić w ustawieniach gugli, aby było tak jak u Ol - na pierwszym miejscu?
a nie bordello totale...
« Ostatnia zmiana: Stycznia 17, 2014, 08:21:35 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #942 dnia: Stycznia 17, 2014, 07:37:47 pm »
Jaki pan, taki kram...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

HAL 9000

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 158
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #943 dnia: Stycznia 17, 2014, 09:12:58 pm »
@Stanisław Remuszko
A czy ma Pan gugla ustawionego na język polski? Te dwa przyciski pod polem tekstowym są opisane jako "Szukaj w Google" i "Szczęśliwy traf" czy jakoś inaczej (to znaczy tak samo, ale po niepolsku)?

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #944 dnia: Stycznia 17, 2014, 11:18:11 pm »
aleście się dziś pięknie rozmatematykowali ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki