Autor Wątek: Kwiz  (Przeczytany 551698 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #645 dnia: Lipca 10, 2013, 02:37:06 pm »
To już musi Maziek podpowiedzieć :-)
VOSBM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #646 dnia: Lipca 10, 2013, 02:41:36 pm »
Właśnie dlatego nie wiem, czy rozwiązałeś zadanie, czy tylko tak myślisz. Bo wejściowo nie wiemy, czy kula jest cięższa, czy lżejsza. Natomiast poprawne rozwiązanie nie tylko wskazuje ją, ale i pozwala określić, czy różnica w wadze jest na plus, czy na minus. Nie mam w tym momencie czasu sobie przypominać jak to było ale pamiętam, że wszyscy się nabierali na ten szczegół. Ufam, że jeszcze mogę, ale raczej nie dziś i nie jutro. Pamiętam też, że z rozwiązaniem biedziłem się jeden wieczór.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #647 dnia: Lipca 10, 2013, 02:46:50 pm »
Ja też tego nie zauważyłem, ale tylko początkowo. A gdy już zauważyłem, to znalazłem sposób - przynajmniej tak mi się wydaje.
Rozumiem, że w tej chwili nie pamiętasz rozwiązania, ale czy w tej chwili chociaż pamiętasz, że samodzielnie rozwiązałeś/nierozwiazałeś?
VOSBM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #648 dnia: Lipca 10, 2013, 02:50:31 pm »
Tak, rozwiązałem samodzielnie.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #649 dnia: Lipca 10, 2013, 04:39:40 pm »
Była kiedyś taka gra,nazywała się  Master Mind (a może i jest).W tej zagadce jest podobnie.Czasami brak informacji jest najlepszą informacją-to w grze MM,najlepszy los był i można było zgadnąć i w 3 próbie.Jak znam życie, zaraz  ktoś będzie próbowal ułożyć wzór dla n-kul,przy n-ważeniach  ;)
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #650 dnia: Lipca 10, 2013, 05:01:22 pm »
A Pan, Panie Wiesiole, rozwiązał tę zagadkę?
VOSBM
pjes: teraz mogę potwierdzić, tak, rozwiązałem, lecz zajęło mi to duże kilka minut (palce drugiej ręki), plus sprawdzenie krok po kroku drugie tyle (choć tylko I wariantu, bo drugi intuicyjnie wydaje mi się symetryczny...)

[Last edit]
@ maziek

To zależy, CO pokazuje waga z tego zadania. Jeśli ciężar (grawitację), to tak. Jeśli natomiast tylko dyskretnie wykrywa istnienie jakieś różnicy między ważonym - to nie.
Rozważyłbym argumenty za dodaniem i przeciw dodaniu do treści zadania słów: "klasyczna waga szalkowa".
« Ostatnia zmiana: Lipca 10, 2013, 05:41:31 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #651 dnia: Lipca 10, 2013, 05:03:52 pm »
Ja myślę, że nie strzelanie i nie wzór (chociaż tego nie wiem na pewno:) ), ale zabawa w przekładanie kulek na szalkach i zgadywanka. Tzn. wg mnie dobrze te 12 podzielić na 3 kupki.
W pierwszym ważeniu - jak pisałam - porównać 1-4 i 5-8. Jeśli równe, to łatwo znaleźć pechową kulkę w 9-12. Natomiast jeśli nie są równe - to gorzej:) Ja ciągle potrzebuję 4 ważeń:) Nie mogę się pozbyć tego jednego:)

P.S. Master Mind jest ciągle - fajna gra:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #652 dnia: Lipca 10, 2013, 05:44:17 pm »
Ol, tu nie ma zgadywanki. Rozumowanie prowadzi ściśle do jednego rozwiązania.
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #653 dnia: Lipca 10, 2013, 05:56:45 pm »
Oczywiście - tylko twarde dowody;)
Przecież napisałam, że nie ma strzelania. "Zgadywanka" to - chyba oczywiste...przy tym co napisałam wyżej - analizowanie i wyciąganie wniosków z kolejnych ważeń. Drugie ważenie jest kluczowe i trzeba dobrze dobrać kulki. Powtarzam - z mojego doboru otrzymuję 4 kroki:) Rozwiązanie - zakładam, że jest skoro maziek potwierdził, że już je podał kiedyś - jedno, bo tylko jedna kulka wadliwa;) Ale droga kręta:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #654 dnia: Lipca 10, 2013, 06:19:00 pm »
Ol, "chyba oczywiste", że "zgadywanka" oraz "analizowanie i wyciąganie wniosków" to raczej różne pojęcia :-)
Odwrotnie niż Ty, uważam, że rozumowa droga jest prosta. Taka jak z Łysej do Moka, powiedzmy :-)
S.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #655 dnia: Lipca 10, 2013, 06:28:55 pm »
Dzielimy na 3 po 4. kupki.Ważymy  I z II.Jesli równo, ważymy z III grupą(obojętnie którą kupkę z pierwszego ważenia),jesli wyjdzie cięższa lub lżejsza(ta III kupka),to teraz chyba wiadomo,ze ważĄc trzecią(dzieląc na 2 kupki) wychodzi wynik- lżejsza czy cięższa "siedzi"  w III grupie.Jeśli z pierwszego ważenia wyjdzie nierówno,to bierzemy cięższą grupę i ważymy z III.Jeśli wyjdzie równo,to wiadomo,ze lżejsza kula jest w I grupie.Jeśli II grupa jest nadal cięższa(od III),to już dalej chyba wiadomo  ;) ,że jedna z cięższych kul jest w II grupie .Obojętnie jak podchodząc,zawsze mieścimy się w trzech ważeniach.
« Ostatnia zmiana: Lipca 10, 2013, 07:13:03 pm wysłana przez wiesiol »
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #656 dnia: Lipca 10, 2013, 06:40:51 pm »
Jeśli dobrze rozumiem Pana odpowiedź (że nie rozwiązał Pan tego zadania(, to dziękuję za nią :-)
VOSBM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #657 dnia: Lipca 10, 2013, 06:45:34 pm »
Jeśli dobrze rozumiem Pana odpowiedź (że nie rozwiązał Pan tego zadania(, to dziękuję za nią :-)
VOSBM
A co tu rozumieć.Fakt trochę nagmatwane,lepszy bylby diagram,lecz jak to zamiescic na forum(skan wkleic czy co?).
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #658 dnia: Lipca 10, 2013, 06:57:20 pm »
To zależy, CO pokazuje waga z tego zadania. Jeśli ciężar (grawitację), to tak. Jeśli natomiast tylko dyskretnie wykrywa istnienie jakieś różnicy między ważonym - to nie.
Rozważyłbym argumenty za dodaniem i przeciw dodaniu do treści zadania słów: "klasyczna waga szalkowa".
Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale jeśli masz na myśli, że wykryć felerną oraz określić  czy jest lżejsza czy cięższa można tylko wagą pokazującą ciężar a nie jedynie która z dwóch grup kul jest cięższa - to nie masz racji. Waga szalkowa wystarcza. Miałem chwilę to przypomniałem sobie jak to leci - poszło mi łatwiej bo widocznie jakieś szlaki neuronalne się uchowały. Nie powiedziałbym także, że jest w tym rozwiązaniu szczególna symetria - ale być może są dwa rozwiązania. Jeśli rozwiązałeś z pierwszego podejścia to masz tęgi łeb, ja pamiętam, że na szybko coś mazałem jednego dnia i nic nie wyszło i dopiero jak problem się uleżał przez noc (to mi bardzo pomaga) - na drugi dzień to rozwikłałem, ale zajęło mi to wieczór, ze dwie godziny najmniej.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #659 dnia: Lipca 10, 2013, 07:01:25 pm »
A gdzie ja podaję kg.,wiadomo,że szalkowa waga wystarcza..Grałeś kiedy w MM,to prawie to samo.Spróbuje poprawić ten post,żeby było klarowniej.
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta