Autor Wątek: Korone zawirrowania  (Przeczytany 291644 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #555 dnia: Czerwca 07, 2020, 06:35:33 pm »
Z tymi ozdrowieńcami nie dziwcie się niejasności pojęć, bo po prostu nie wiadomo, czy to, że wirusa nie ma już w testach oznacza, że został z organizmu kompletnie wyeliminowany, czy też przyczaił się i czeka aby znów uderzyć (ba, u jednych - potencjalnie - może być tak, u innych inaczej). Chociaż - póki co - wygląda na to, że (nieliczne) przypadki powtórnego zapadnięcia na COVID-19, brały się raczej ze złapania kolejnej mutacji, niż z samozakażenia.
Tak samo niejasne jest jak długo organizm usuwa pochorobowe zniszczenia (czyli, choć nie wojuje już z koroniakiem i nie zakaża, nie jest wciąż idealnie zdrowy).
Przypuszczam zresztą, że o ile pierwsze jest kwestią dość palącą, o tyle drugie nie jest (i nie będzie) badane zbyt intensywnie (pacjent nie zszedł, łazi, wrócił do życia, to czym tu się przejmować, nawet jeśli - dajmy na to - pokasłuje czy oddech ma płytszy).

ps. Znów spory przyrost, tym razem w łódzkim:
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/koronawirus-w-polsce-ponad-300-nowych-przypadkow-zakazen/m53kr87
« Ostatnia zmiana: Czerwca 07, 2020, 07:01:26 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #556 dnia: Czerwca 07, 2020, 07:12:19 pm »
Zara, chwileczkie, ale mówimy o statystykach ilu oddało dusze Bogu - czy o zapobieganiu?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #557 dnia: Czerwca 07, 2020, 07:29:01 pm »
Cytuj
Inaczej: po co testy w Twoim tropie? Skoro zdrowy to może hasać po marketach, weselach, lasach i basenach? Dopóki nie zasika na niebiesko...wtedy go w statystykę...
Wypraszam sobie - kolor moich sików, to sprawa prywatna...mogę na różowo (buraczki), mogę na niebiesko (świagra), a jak się wysilę to dam i wielokwiatowy strumień, jakem truteń.
bo co to znaczy zdrowy?
Czy koronka to jedyny zarazek, który przenosimy?
Idąc tym tropem dojdziemy wkrótce do nowego rasizmu dzielącego ludzi na zdrowych i niezdrowych (co oczywiście nie znaczy chorych, nieee).
A decydować będą - lekarze. Wraz z władzą, wedle starego porzekadła - nie ten nosiciel, co nosi, a ten co my wskażemy, że nosi. A zamiast donosu - teścik  :)
I to bez sądu, 2 tygodnie z rodziną  :D
Ten nowy faszyzm  8)  w odmianie medycznej - farmaszyzm? bazujący na niekończącym się stanie zagrożenia epidemicznego ryzykownie podważać - już słyszę projekty odmiany kłamstwa oświęcimskiego z stosowną penalizacją, albo i gorszą.
Prawicowy gubernator regionu Veneto Luca Zaia powiedział w programie telewizyjnym w tym tygodniu, że negowanie pandemii powinno być uznane za przestępstwo. Porównał Pappalarda do negacjonistów Holokaustu.
https://wiadomosci.onet.pl/politico/pandemia-koronawirusa-wlochy-kim-jest-pappalardo-i-pomaranczowe-kamizelki/92l250w
Ja, jako znany tchórz, na wszelki wypadek deklaruję oraz donoszę, że straszliwa zaraza, która po trzech miesiącach szalejącego pomoru zabiła w mym województwie niezmiennie jednego obywatela.  Nie stara się cholera, nic a nic. Poproszę bardziej sprawiedliwie.. Tym niemniej boję się jak diabli i klepię teraz w klawisze w stosownych rękawiczkach zalecanych przez władzę (wz. 262110 pl/senior) boż wirus w komputerach też potrafi siać zniszczenia, a nuż i tędy wejdzie?
« Ostatnia zmiana: Czerwca 07, 2020, 07:50:39 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #558 dnia: Czerwca 07, 2020, 07:48:16 pm »
Zara, chwileczkie, ale mówimy o statystykach ilu oddało dusze Bogu - czy o zapobieganiu?
Ale jak chcesz policzyć śmiertelność bez zachorowalności?

Chyba, że po prostu...liczbę zgonów na COVID - ale chyba nie o tym rozmawialiśmy. To inna bajka. O której wspomniałam pod koniec.
Idąc tym tropem dojdziemy wkrótce do nowego rasizmu dzielącego ludzi na zdrowych i niezdrowych (co oczywiście nie znaczy chorych, nieee).
Niezdrowych zakaźnie - doprecyzuj;)
Już doszliśmy.
Od dwóch miesięcy pytam jak będzie wyglądała diagnostyka i izolacja jesienią. Jeśli wszyscy - hehe - z objawami będą potencjalnymi zbrodniarzami, a ich rodziny współodpowiedzialnymi.
Przecież teraz mało kto kicha, smarka i kaszle.
W sumie to nie wiem o co Ci chodzi - jeśli przyjmiesz optykę chory z objawami to dostaniesz taką śmiertelność, że do rękawiczek dołóż maseczkę;)

Po namyśle - krótki, ale zawsze - jeszcze kombinezon i okulary 8)

Cytuj
Czy koronka to jedyny zarazek, który przenosimy?
Z powodu żadnego innego nie zamknięto świata. Tym się różni.

Dodam jeszcze, że jeśli statystyka górników przekłada się na resztę populacji - czyli 95% było bez objawów - to to oznacza, że zgonów na COVID mamy więcej niż zachorowań - jeśli bez objawów to nie chory...
« Ostatnia zmiana: Czerwca 07, 2020, 07:53:18 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #559 dnia: Czerwca 07, 2020, 08:04:06 pm »
Cytuj
W sumie to nie wiem o co Ci chodzi - jeśli przyjmiesz optykę chory z objawami to dostaniesz taką śmiertelność, że do rękawiczek dołóż maseczkę;)
No ale sęk w tym, ze objawów nie ma.
 A i  ci zgonni, nie na pewno od tego zgonni.
Tym niemniej dziękuje za troskę.  :) Zainwestuję w maskę pegazkę. I płaszcz OP1, wprawdzie latem będzie trochę duszno, ale to...muszę wychodzić? Nie muszę. Siędę se w bezruchu na fotelu i jakoś zniosę te nową normalność.
Cytuj
Przecież teraz mało kto kicha, smarka i kaszle.
Tiaa i z innych chorób koronka wyleczyła cudnie, bo i po co chorować na co inne, jak i tak w papierach napiszą - że umarł na koroniaka? Przy takiej "metodologii"?
Abstrahując, przepraszam, od powyższego, widzę że nastąpiła epokowa zmiana paradygmatu.
 Dotychczas to człowiek określał swój stan zdrowotny -  czy jest chory, czy zdrowy. I zależnie od odpowiedzi, oraz skali szedł do systemu medycznego po pomoc, lub nie szedł.
Od niedawna to system przychodzi nieproszony, puka i decyduje.
Cytuj
Z powodu żadnego innego nie zamknięto świata. Tym się różni.
Jaki był powód zamknięcia świata, to się okaże...lub nie okaże... ale pretekst dobry  :D
Armia czerwona też przyszła do nas wyzwalać ciemiężonych "braci tej samej krwi, Białorusinów i Ukraińców". Byli? Byli. Wprawdzie spora część ciemiężona bezobjawowo, aleć tam...
 Łebsko pomyślane.
Nikt nie zafika.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 07, 2020, 08:14:25 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #560 dnia: Czerwca 07, 2020, 08:32:54 pm »
Cytuj
W sumie to nie wiem o co Ci chodzi - jeśli przyjmiesz optykę chory z objawami to dostaniesz taką śmiertelność, że do rękawiczek dołóż maseczkę;)
No ale sęk w tym, ze objawów nie ma.
Ale śmiertelność liczy się stosunkiem zgonów na...do zachorowań i jeśli pomniejszysz liczbę zachorowań, a zgony zostawisz, to śmiertelność gwałtowanie wzrośnie.
W tej chwili - dzięki doliczonym górnikom - śmiertelność w Polsce spadła na 4.3%
Cytuj
A i  ci zgonni, nie na pewno od tego zgonni.
Samo liczenie zgonów na...to osobny temat.
W moim przekonaniu z maźkiem mówiłam o zachorowalności i wynikającej z niej śmiertelności.
Cytuj
Abstrahując, przepraszam, od powyższego, widzę że nastąpiła epokowa zmiana paradygmatu.
 Dotychczas to człowiek określał swój stan zdrowotny -  czy jest chory, czy zdrowy. I zależnie od odpowiedzi, oraz skali szedł do systemu medycznego po pomoc, lub nie szedł.
Od niedawna ti system przychodzi nieproszony, puka i decyduje.
Ponieważ ta choroba została przedstawiona jako wyjątkowo zakaźna i śmiertelna.
Czyli: zapobieganie.

Śląsk bije wszelkie rekordy - mamy więcej zakażonych niż...całe Czechy:
Od początku epidemii w województwie śląskim zakażonych zostało już 9639 osób. Dla porównania w Czechach (10,7 mln mieszkańców) nieco mniej, bo 9609.

https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,26011185,108-zakazonych-w-wojewodztwie-slaskim-wszyscy-to-rodziny-gornikow.html?_ga=2.182032551.1275589469.1591289806-1840158548.1558039387#do_w=45&do_v=56&do_a=281

Śmiertelność wg takich statystyk - na Śląsku -  mamy 2.5%. A dla przykładu mazowieckie ma 7.3%, wielkopolskie 6.9%, nie mówiąc o podkarpackim - 9.4%.
Każdy może sobie policzyć - tutaj są aktualne dane:
https://tvn24.pl/polska/koronawirus-w-polsce-mapa-zakazen-wykres-ponad-26-tys-zachorowan-ponad-tysiac-osob-nie-zyje-7-czerwca-2020-4344739
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #561 dnia: Czerwca 07, 2020, 08:43:39 pm »
No ale co ma do rzeczy zakaźność (w statystykach śmiertelności)? Istotne jest jedynie, kogo uważasz za chorego, i kogo za zmarłego z powodu - a jakie ma znaczenie, czy choroba jest bardzo, mniej, czy w ogóle niezakaźna? Czy statystyka, że 1000 zachorowało a 10 zmarło zmieni się od tego (post factum), że 1 zakażał 2 czy 3?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #562 dnia: Czerwca 07, 2020, 08:51:08 pm »
Istotne jest jedynie, kogo uważasz za chorego, i kogo za zmarłego z powodu
Oczywiście, i o tym z Tobą głównie rozmawiałam - dopisując okołouwagi. Po czym napisałeś:
Zara, chwileczkie, ale mówimy o statystykach ilu oddało dusze Bogu - czy o zapobieganiu?
A do zgonów jako takich - zachorowalność ogólna nie jest potrzebna - potrzebna jest metoda stwierdzenia zgonu na COVID. Ile w ogóle zachorowało - nie ma tu znaczenia.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 07, 2020, 08:55:19 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #563 dnia: Czerwca 07, 2020, 09:02:24 pm »
No ale w czym jest problema?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #564 dnia: Czerwca 07, 2020, 09:03:43 pm »
Nie wiem:)
To Pan ma jakieś "ale":)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #565 dnia: Czerwca 07, 2020, 09:39:12 pm »
Ja, jeszcze raz, do protokołu, nie mam żadnego. Ta obywatelka Olka pojechała po mnie jak po burej suce i aż cały zamknąłem się w sobie i będę chlipał teraz :( .


Ale o co chodzi? Co znaczy że do zachorowalność nie jest potrzebna do zgonów? Do zgonu potrzebne jest aby zemrzeć na śmierć, par excellence. Do statystyki potrzebne jest któren zachorzał, a któren z tegoż powodu zeszedł. Zgoda?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #566 dnia: Czerwca 07, 2020, 10:04:51 pm »
Ja, jeszcze raz, do protokołu, nie mam żadnego. Ta obywatelka Olka pojechała po mnie jak po burej suce i aż cały zamknąłem się w sobie i będę chlipał teraz :( .
E? :o
Żesz - to w ramach pokuty poklęczę w kąciku, bo nie miałam takiego zamiaru - ni stopnia zacietrzewienia.

Cytuj
Co znaczy że do zachorowalność nie jest potrzebna do zgonów?
Zachorowalność na daną chorobę w epidemiologii jest potrzebna by obliczyć śmiertelność na tę chorobę.
Ale żeby podać przyczynę zgonu nie musisz wiedzieć ile osób w populacji na nią zachorowało.

Cytuj
Do statystyki potrzebne jest któren zachorzał, a któren z tegoż powodu zeszedł. Zgoda?
Zależy do jakich statystyk - jak wyżej. Ale: zgoda:))
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #567 dnia: Czerwca 08, 2020, 05:33:49 am »
Cytuj
Przez rząd światowy w przenośni rozumiem siłę, która byłaby zdolna podskórnie narzuić narację rządom krajowym, tym samym ujawniając ich zależność, czy też wręcz marionetkowość.
Nie musisz sprawy traktowac zero- jedynkowo: Albo rzady sa 100% niezalezne i z ta demokracja to naprawde, albo istnieje jeden wszechwladny rzad swiatowy, ktory rzadzi absolutnie wszystkim. Moze np. istniec kilka niezaleznych osrodkow wladzy zakulisowej, osrodkow wplywu i nacisku, korupcji...
Poza tym dlaczego narzucona narracja miala by obnazyc marionetkowosc rzadow? Ludzie potrafia byc bardzo malo domyslni.

 
Cytuj
Cytuj
Rozne przyczyny, badz przeslanki, moga rodzic te same skutki.
Oczywiście. Podobnie te same przesłanki mogą rodzić różne skutki. Na przykład schabowy u jednych powoduje łaknienie, a u innych wstręt. To stwierdzenie niczego nie tłumaczy.
Dlatego podalem pare roznych przykladow.

Cytuj
I oni wszyscy mają jeden cel?
Lockdown nie jest celem. Nikt, nigdy nie twierdzil tego, lacznie z rzadami wprowadzajacymi lockdown.

Cytuj
Coś tam pamiętam, ale nie czuję się mocny w temacie. Zwłaszcza nie sądzę, abym wiedział, jak to było. Tym niemniej ogólnie zgodzę się, że finansowy kryzys o zasięgu światowym jest przesłanką mogącą pobudzić prawie wszystkich do podobnego zachowania.
Ja pamietam. Bylo podobnie jak teraz, czyli nie bylo kryzysu o zasiegu swiatowym, ale taka wlasnie byla narracja (o zasiegu swiatowym). Pamietam nawet casus jednego niemieckiego banku, ktorego prezes oswiadczyl oficjalnie, ze jego bank jest w swietnej kondycji i nie potrzebuje publicznych pieniedzy. Zostal medialnie zbesztany, ze zachowuje sie niodpowiedzialnie i  po paru dniach zmienil zdanie. Pamietam tez Islandie i to, ze bylo o niej bardzo, ale to bardzo cicho w mediach, a powinno byc bardzo glosno. Pamietam tez jak bardzo spadla stopa zycia, wzrosly ceny, zwiekszylo sie bezrobocie i zostaly zamrozone place w UK i innych krajach zachodnich. Podobnie jak teraz, lekarstwo bylo gorsze od choroby.

Przecież nie brak lockdownu.
Dlaczego tak zasadniczo "nie"?
Nie zasadniczo. Z wahaniem.
Wydaje mi się, ze lockdown ma wpływ na zachorowalność. Pośrednio na śmiertelność, jeśli zaczopuje system. Ale nie zaczopował.
Zachorowalność w Szwecji jest w europejskiej normie ( 10 miejsce, np. za małą Belgią i Holandią), i nawet gdyby miała lockdown umarłoby chyba tylu samo (proporcjonalnie za dużo)? Nienormalna jest śmiertelność (chociaż? - 9 miejsce w Europie), może patrzymy na złym tle?  :) przez porównanie z najsprawniejszymi? No, jest w tym jakaś tajemnica przyrody.
Wielu specjalistow twierdzi, ze lockdown ma maly wplyw na liczbe zakazen. Nie slyszalem o zadnym kraju, w ktorym zaczopowal by sie system medyczny. Byc moze czasowo, regionalnie we Wloszech? Ale nie wiem. Wiem, ze w UK zbudowany szpital dla covidowcow zostal zamkniety, bo nie bylo w nim pacjentow. Wprowadzili teraz w UK obowiazek masek (jakichkolwiek) w transporcie publicznym. Dlaczego teraz, a nie wczesniej? Nic sie nie trzyma kupy. Wyjasnienie: Stara mantra, ktora belkocza: "Stosujemy sie do zalecen nauki" Nawet juz nie slucham tych ich wystapien. Zreszta w UK i na zachodzie to juz "wczorajsze wiadomosci". Teraz wszyscy zyja wojna rasowa, bo jakis glina zabil przy aresztowaniu jakiegos kryminaliste w USA. Ladnie sie wszystko zlozylo, najpierw wirusy i lockdowny, a teraz to.

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 433
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #568 dnia: Czerwca 08, 2020, 06:26:07 pm »
Cytuj
...się nie wyklucza?
Wg mnie to są kpiny ze statystyk...jeśli wirus i tak był w pobliżu...czyli jeśli ja dzisiaj zejdę na zawał to powodem był wirus?

Ok, to niezręczność z mojej strony - pisząc "rzetelność" chodziło mi nie tyle o dokładność, co rozważność w warunkach niepewności - wiedząc, że nie do końca wiadomo, jak dokładnie liczyć, przyjęto wariant pesymistyczny ("załóżmy, że jest gorzej, niż być może jest faktycznie"). To akurat wydaje mi się bardziej poważne niż żonglerka liczbami dot. śmiertelności w celu potwierdzenia słuszności własnej polityki.

Cytuj
Natomiast smog - jak powiązany z wirusem?

Powiązanie jest pośrednie. Chodzi o to, że skoro już temat liczby zgonów wypłynął przy okazji koronawirusa, to warto popatrzeć też na inne przyczyny zgonów rok-do-roku. Plus to, że spowolnienie gospodarcze spowodowane pandemią zmniejsza emisję, więc nieoczywisty będzie kierunek zmian ogólnej liczby zgonów w długim okresie.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #569 dnia: Czerwca 08, 2020, 10:55:40 pm »
Tymczasem trzeci dzień dużego przyrostu liczby zakażonych mamy, i tym samym nowy smutny rekord:
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/koronawirus-w-polsce-rekord-zarazen-ekspert-komentuje/8bhywym

A trza się koroniaka bać, bo życie słodyczy pozbawia (zdaje się, że sporej części bezobjawowych też):
https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-w-polsce-lekarze-opracowali-szybki-test-smaku
« Ostatnia zmiana: Czerwca 09, 2020, 12:40:20 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki