Autor Wątek: O Lemie napisano  (Przeczytany 507354 razy)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #780 dnia: Sierpnia 23, 2020, 01:02:10 pm »
Na pierwsze oko, raczej gołe biogramy

W dodatku (kto wydawcą pewnie też widziałeś) chyba z Wikipedii przepisane. Niemniej zestawienie nazwisk imponujące i mogące wydać się zaskakującym. (Właściwie dla tych nazwisk linknąłem...)

do której należał choćby Lipski.

Nie dość, że należał, to jeszcze Olszewskiego wciągnął ;D.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #781 dnia: Sierpnia 28, 2020, 05:29:04 pm »
Jak sygnalizowałem parę dni temu, podczas spotkania z panem Lechem Kellerem

https://forum.lem.pl/index.php?topic=1583.msg83845#msg83845

dostałem w prezencie dwutomowe Acta Lemiana Monashiensis, Melbourne 2020 (podtytuły: "Wstęp do lemologii" oraz "Przyczynek do biografii"), i już w pobieżnym przeglądaniu okazały się lekturą niezwykle, ale to nadzwyczaj superciekawą. Może autor inne egzemplarze przekazał Bibliotekom Narodowym i uniwersyteckim? W każdym razie ja chętnie pożyczę (do oddania), w postaci papierowej i elektronicznej.

To nie jest, broń Boże, recenzja, której napisania i tak bym się nie podjął ze względu na SKS i obfitość materiału. Pierwszy tom liczy 332 strony i zawiera, tak to nazwę, ilustrowane opisy lemologów i ich dokonań - prawie 80 ludzi pióra, 10 filmowców i 2 muzyków. Jeszcze obszerniejszy tom drugi (382 strony) omawia życie Lema, także poniekąd post mortem. Powiem wyraziście, że to jest lektura (dla mnie) fascynująca, jako "nadkrytyczna krytycznie" i przez to pełna, łagodnie mówiąc, opowieści stronnych, by nie rzec baśniowych, a w każdym razie na pewno świadczących o niezwykle wybujałej wyobraźni autora i jego lekkim ważeniu czytelniczego rozumu.

Jeśli pominąć powyższe merytoryczne drobiazgi, pozostaje fatalny aspekt edycyjny. Lubię czytać "w papierze", no ale nawet młode oczy źle znoszą sześć punktów drukarskich przez dłużej niż kwadrans i bez lupy, zwłaszcza w nabitym formacie A-5.

R.

 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #782 dnia: Września 01, 2020, 09:56:51 pm »
W zasadzie tylko Lema zacytowano:

"Zacznę od problemu, którym autor otwiera swoje rozważania: „(…) nauka powinna przygotować społeczeństwa do zmian instytucjonalnych i nowej strategii rozwoju bez wzrostu, a nie podążać za koniunkturą gospodarczą i służyć korporacjom w ich wyścigu o zyski”. Co do drugiej części tej opinii – zgoda. Tego typu badaczy Stanisław Lem określił jako „naukowców wychowanych pod stołem”. Żeby było jasne – to nie są naprawdę naukowcy."
https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/57356,28-sierpnia-2020/71003,Dziennik-Gazeta-Prawna/729727,Sami-spychamy-sie-na-peryferie.html
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #783 dnia: Września 06, 2020, 09:14:37 pm »

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #784 dnia: Września 06, 2020, 09:30:09 pm »
« Ostatnia zmiana: Września 11, 2020, 07:49:19 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #785 dnia: Września 13, 2020, 03:32:00 pm »
...okolicznościowo:
https://www.onet.pl/kultura/onetkultura/czlowiek-z-kosmosem-w-glowie-mija-99-rocznica-urodzin-stanislawa-lema/fnmetz9,681c1dfa

Tutaj też - przy czym powielony wiadomy cytat i trochę statystyki:
Czy Stanisław Lem mimo wszystko potrafi się dziś obronić?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto spojrzeć w statystyki największego w Polsce serwisu o książkach. Przez ostatnie 10 dni podstrona autora w lubimyczytać.pl została odwiedzona 2897 razy. Od początku wakacji – blisko 23 tys. razy. To świetny wynik! Okazuje się, że Lem interesuje nieco więcej internautów, niż (żyjącym i aktywni) George R. R. Martin (21 tys. odwiedzin) czy Neil Gaiman (22,5 tys. odwiedzin). A innego pisarza SF i futurologa, Isaaca Asimova, bije na głowę (7, 5 tys. odwiedzin).


http://lubimyczytac.pl/wizjoner-autor-arcydziel-wielki-pisarz-sf-stanislaw-lem-czy-dzis-jeszcze-o-nim-pamietamy
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #786 dnia: Września 13, 2020, 05:34:21 pm »
Z okazji rocznicy urr jest kolejny quiz o patronie....3 pudła zrobiłem, ale nie zamierzam się tłumaczyć  :D
https://ostatniatawerna.pl/quiz-stanislaw-lem-i-jego-tworczosc/
I kolejne dysk-panelle, można śledzić on-line. choćby dziś po 18. - do końca września.
https://rytmy.pl/wydarzenia/bilety-koncerty-dzisiaj-jest-jutro-99-urodziny-stanislawa-lema-dzienniki-gwiazdowe-krakow-2020-09-19/
I coś dla psychofanów  8)
https://www.gumtree.pl/a-mieszkania-i-domy-sprzedam-i-kupie/krakow/mieszkanie-w-zabytkowej-kamienicy/1008019984030912540805209
Mieszkanie znajduje się na II piętrze zabytkowej kamienicy, w której żył i tworzył Stanisław Lem.
Składa się z sypialni, dużego i przestronnego salonu, otwartej kuchni i łazienki. Całość została wykończona w ładnym stylu.
Niewątpliwym atutem mieszkania jest cisza i spokój oraz widok na piękne i wysokie drzewo rosnące w podwórku.

Cena:
Cena ofertowa: 727 440 PLN
Czynsz administracyjny: 220 PLN

A to hołd z Olsztyna (już zwinięty... a nie  - do 16 września)
https://www.olsztyn24.com/news/35758-lempress-od-dzisiaj-w-starym-ratuszu.html
« Ostatnia zmiana: Września 13, 2020, 05:52:27 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #787 dnia: Września 13, 2020, 06:24:48 pm »
Okazuje się, że Lem interesuje nieco więcej internautów, niż (żyjącym i aktywni) George R. R. Martin (21 tys. odwiedzin) czy Neil Gaiman (22,5 tys. odwiedzin). A innego pisarza SF i futurologa, Isaaca Asimova, bije na głowę (7, 5 tys. odwiedzin).

Świetny wynik (choć polskojęzyczność serwisu daje zapewne Mistrzowi niejakie fory) :). Dawać tu te tysiące! ;)

Z okazji rocznicy urr jest kolejny quiz o patronie....3 pudła zrobiłem, ale nie zamierzam się tłumaczyć  :D

Ja zaliczyłem tylko jedno, satelitarne (choć tyle o Lemie kosmicznym gadaliśmy :( ). Za to w tym, starym, okazałem się - za obecnym podejściem - bezbłędny:
https://www.fahrenheit.net.pl/quizy/lem-wielkim-poeta-byl/
W drugiej części wyłożyłem się już na jednym czy dwu pytaniach:
https://www.fahrenheit.net.pl/quizy/quiz-o-tworczosci-stanislawa-lema-cz-2/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #788 dnia: Września 14, 2020, 01:23:54 am »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #789 dnia: Września 29, 2020, 03:12:42 pm »
Dawno konkursu nie było  :D
Z cyklu - a kto to powiedział tak o patronie?
Ę?
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #790 dnia: Września 29, 2020, 03:45:58 pm »
Zajdel? (Z tym, że obstawiam to metodą aproksymacji, zakładając, że tekst pochodzi z którejś z wczesnych "Fantastyk", a za kluczowe elementy uznając wzmiankę o szpitalu - na jej podstawie eliminuję Snerga i, b. wychwalanego wtedy, Oramusa - i fakt szykującego się wznowienia wczesnej powieści Mistrza - a "Astronautów" i "Obłoku..." nie wydawano od lat '70 do '00, pozostaje klubowe wznowienie "Człowieka..." z lat '80, choć trochę mi grzyta tekst pierwszego przytoczonego pytania, bo nie zauważyłem by późniejszy patron wiadomej nagrody umizgał się szczególnie do odbiorcy, prędzej już przywołany przez Smoka w innym wątku Markowski to czynił.)
« Ostatnia zmiana: Września 29, 2020, 04:27:34 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #791 dnia: Września 29, 2020, 04:03:22 pm »
Ale skoro mowa o "zwolnionym tronie" - to chyba wywiad został przeprowadzony po śmierci Lema?
Może Oramus? Pasowałoby, że wychowany na Lemie...

Dukaj aż się prosi - pośmiertnie, ale te choroby? :-\
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #792 dnia: Września 29, 2020, 07:21:43 pm »
Właściwie to chciałem zadać pytanie o tytuł tej książki com wygumkował  8)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #793 dnia: Września 29, 2020, 08:13:55 pm »
Jak usiłuję oszacować ilość zamazanych liter, to z na oko wyliczonego żaden znany tytuł z rodzimej klasyki mi nie wychodzi. Albo źle patrzę, albo bawisz się nami jak elektrokot - cybermyszą (znaczy: choć twardo trwam przy Zajdlu, po cichu zaczynam się zastanawiać czy wywiadowany nie był jakąś gwiazdą, czy raczej meteorem, jednego sezonu, abo wręcz dawno zapomnianym gramofonem... znaczy... grafomanem, któremu rozmówca chciał przyjemność zrobić).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #794 dnia: Września 29, 2020, 08:36:33 pm »
Cytuj
bawisz się nami jak elektrokot - cybermyszą
Nie nie... nie figluję tak szpetnie jak sugerujesz. Wszystko jest "po bożemu" przewidywalne a może i obliczalne.
Nie będzie niespodzianek. Powiedzmy, że jutro odkryję zakryte.  :)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana