Autor Wątek: Właśnie zobaczyłem...  (Przeczytany 1116728 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1590 dnia: Kwietnia 13, 2009, 08:53:01 pm »
Chodzi mi o robienie wielu zdjęć równocześnie i dodawanie ich do siebie bo tak zrozumiałem opisywaną przez Was technikę wykonania zdjęć.
Nie równocześnie tylko sztuka po sztuce, dzień po dniu. Nie, widok nie zmienia się. To jak atlas astronomiczny. Zegar wodzi obiektywem za gwiazdami. Trzeba tylko mniej więcej trafić w to samo miejsce na początku każdej obserwacji. Te napędy z komputerkiem trafiają same. Maja atlas w głowie. Trzeba znać tylko czas, współrzędne geograficzne i wysokość n.p.m. Pokazujesz mu jedną (znaną) gwiazdkę - a on jedzie do następnej - jest błąd, który korygujesz - jedzie do następnej - jest prawie dobrze - trzecią czy czwartą pokazuje w punkt. No mnie jakoś osłabia, że namęczę się, namęczę - a potem siądę do kompa i odpalę sobie co chcę - bo wszystko jest w sieci... Wolę meteorki.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1591 dnia: Kwietnia 13, 2009, 10:17:25 pm »
Olkopolko, jak maziek mowi, to pewnie ma racje, dobry jest w tym temacie :), ja bym mu zawierzyl.
Bardzo jednak polecam Ci zakup lustrzanki, tak naprawde w mojej ocenie duzo mniej wazne jakiej (prosze o PM lub list emaliowany, gdybys chciala porady, bo nie tak dawno sam zmienialem sprzet i jestem w miare na biezaco) - byleby miala mozliwosc manualnych ustawien ostrosci, przeslony i czasu naswietlania (kompakty te lepsze tez maja, tylko robi sie to duuuzo dluzej i duuuuzo mniej wygodnie, sa bardzo uciazliwe w obsludze) oraz zeby matryca byla powiekszona (bo wtedy redukuje sie ilosc szumow i zwieksza jakosc zdjecia oraz obiektyw pracuje na wiekszych ogniskowych, by osiagnac takie samo przyblizenie, jak przy matrycy malej, co daje wieksze pole do pracowania z glebia ostrosci). To sprzet rozwojowy i na duzo dluzej Ci wystarczy, poza tym trudno jest nauczyc sie dobrze i swiadomie fotografowac kompaktowym aparatem. Gdy zaczniesz wiedziec czego chcesz zauwazysz, ze materia w prostym kompakcie stawia opor i trzeba sie z nia zmagac.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 13, 2009, 10:19:42 pm wysłana przez Evangelos »

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1592 dnia: Kwietnia 13, 2009, 10:45:57 pm »
maziek: OK, myślałem że wszystko w jedną noc, jak w kilka to nie mam pytań.

This user possesses the following skills:

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1593 dnia: Kwietnia 20, 2009, 09:57:05 am »
Wydmy na Marsie (fulres)
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1594 dnia: Kwietnia 20, 2009, 08:08:21 pm »
Oho, czyli jednak ma atmosferę!


;)

This user possesses the following skills:

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1595 dnia: Kwietnia 20, 2009, 09:31:50 pm »
A to nie mial?
Z tego co sie orientuje, ma bardzo nikle cisnienie i zlozona jest glownie z dwutlenku wegla.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1596 dnia: Kwietnia 20, 2009, 09:36:29 pm »
Wietrzę jakiś podstęp w tym uśmieszku dzi... ;-) Dzi, powiedz co kombinujesz?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1597 dnia: Kwietnia 20, 2009, 10:06:49 pm »
A tak się wygłupiam. ;) Napisałem na wypadek gdyby ktoś myślał że wydmy to jakieś wiekopomne odkrycie a nie po prostu ładne zdjęcie ;)

This user possesses the following skills:

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1598 dnia: Kwietnia 21, 2009, 01:00:01 pm »
Ciekawa stronka w ogole (galeria jest swietna), a to, co linkuje to zbior obrazow, ktore mozna powiekszac/pomniejszac 10-krotnie w stosunku do poprzedniego (w rozpietosci od naszej galaktyki z odleglosci 10 milionow lat do pojedynczego liscia przed budynkiem uniwersytetu i do poziomu komorki, atomu, chromatyny, DNA, protonow i neutronow, jadra i kwarkow) - http://micro.magnet.fsu.edu/primer/java/scienceopticsu/powersof10/index.html

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1599 dnia: Kwietnia 21, 2009, 05:19:35 pm »
No, to jest świetny przykład by unaoczniać jak dużo to np. milion.

This user possesses the following skills:

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1600 dnia: Kwietnia 21, 2009, 08:51:18 pm »
Najpierw jest seria zdjęć, która zdobyła Pulitzera. A potem zdjęcie fotografa, który zrobił te zdjęcia. Ciekawi mnie, co sobie pomyslicie...

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/5,80292,6521383,Fotograficzne_Pulitzery.html?i=0
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1601 dnia: Kwietnia 21, 2009, 09:49:45 pm »
Show must go on.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1602 dnia: Kwietnia 21, 2009, 09:56:44 pm »
Ja sobie mysle, ze to, ze fotografie sa monotematyczne, to najmniejszy szczegol. Uderza mnie fakt, ze za najlepsze zdjecia uzano te, ktore pokazuja najgorsze tragedie - wszystkie zdjecia to murzyni zaglodzeni, w zburzonych domach, wkladani do trumien etc. Druga seria to, oczywiscie, tegoroczne wybory prezydenckie w pastusim kraju, raczej zadne zaskoczenie. Slowem, chcesz, by Cie docenili, jedz tam, gdzie przejdzie huragan lub powodz albo gdzie plemie Tutsi wymorduje tysiace Hutu i tym ostatnim zrob zdjecia jak dogorywaja. Albo sfotografuj kampanie prezydencka (byle nie kaczora, bo i tak sie nikt nigdzie nie przejmie).
Przypomina mi sie jedno ze zdjec chyba linkowanych dawno temu przez dzi, gdzie nad kims umierajacym i zupelnie zmasakrowanym stoi stadko hien z obiektywami i robia mu zdjecia. Jeden byl madrzejszy i sfotografowal ich.
A poza tym podoba mi sie tonalnosc czarno-bialych fotografii.

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1603 dnia: Kwietnia 21, 2009, 11:02:38 pm »
Evangelos, to są nagrody fotografii PRASOWEJ, a ta polega na relacjonowaniu, reportażu, a nie technice fotograficznej.

This user possesses the following skills:

lilijna

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 312
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1604 dnia: Kwietnia 21, 2009, 11:03:55 pm »
Uśmiech tutaj nie pasuje. Chociaż z drugiej strony nikt nie ma obowiązku osobistego podchodzenia do wykonywanej przez siebie pracy. Może to być z jednej strony sztuka, czy, jak napisał Evangelos, sposób na wypromowanie siebie, albo z drugiej strony, i ta interpretacja narzuca się przy oglądaniu tego typu fotografii, chęć zwrócenia uwagi na treść zdjęcia, na tragedię, wywołanie jakiejś społecznej reakcji, może ktoś obejrzy i stwierdzi, że tak być nie może, że trzeba coś z tym zrobić, pomóc. James Nachtwey, jeden z czołowych współczesnych fotoreporterów wojennych, jest dobrym przykładem drugiego podejścia, co pokazuje tym, że potrafi odłożyć aparat kiedy od fotografii pilniejsza jest doraźna pomoc, a otwarcia wystaw jego zdjęć nie mają nic wspólnego z wielkimi fetami.