Autor Wątek: Co wymyślił Lem... kompendium.  (Przeczytany 237325 razy)

maziek

  • Gość
Co wymyślił Lem... kompendium.
« dnia: Lipca 25, 2006, 10:04:56 pm »
Mam taką myśl, która nachodzi mnie od dawna (bardzo dawna, może z 20 lat), żeby stworzyć taki słowniczek "co wymyślił Lem". Rzecz w tym, że postęp nauki, techniki i technologii jest taki, że rodzą się a nawet już w dorosłe życie wchodzą ludzie, którzy nie maja zielonego pojęcia, że pewnych rzeczy, czy pewnej wiedzy jeszcze 20 lat temu nie było. Czytałem gdzieś na tym forum o anachroniźmie Lema, a piszący nie zdawał sobie sprawy, że ów anachronizm w momencie powstania był świadectwem niezwykłej zdolności przewidywania i fantazji Lema...

Troche może pora nieodpowiednia, bo lato i kanikuła, a sprawa wymaga nieco wysiłku, ponieważ nie wystarczy tylko napisać co wymyślił, ale trzeba by też podać kontekst historyczny, zeby uzmysłowic jego przewagę czasową nad rzeczywistością. Np jak pisze o bystrach, które o ile wiem jeszcze nie doczekały sie realizacji, to pisze to w 1982 roku, a liczące się efekty w nanotechnologii to powiedzmy połowa lat 90tych, ale gdzie tam tym efektom do hybrydy nano AI i nano efektorów mechanicznych jaką w Wizji Lokalnej przewidział. Aczkolwiek jestem pewien, że jeśli tylko takie coś jest technicznie możliwe, to powstanie.

Mieslaw

  • Gość
Odp: Co wymyślił Lem... kompendium.
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 25, 2006, 10:31:47 pm »
Mnie pomysł bardzo się podoba. Myślę, że będzie sporo haseł...

Jedno pytanie formalne: mamy podawać rzeczy, które
a)już powstały,
b)powstały, ale nie są jeszcze tak rozwinięte (np. bystry- nanotechnologia)
c)W ogóle nie powstały
 -ale mają szansę powstać
 -nie mają szansy powstać
                                   ?

maziek

  • Gość
Odp: Co wymyślił Lem... kompendium.
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 25, 2006, 11:01:53 pm »
Świetnie to podzieliłes i tak własnie to mozna podawać. Zresztą ja tylko rzucam hasło, a szanowne forum myślę pomysł doszlifuje o ile sie przyjmie.

Hokopoko

  • Gość
Odp: Co wymyślił Lem... kompendium.
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 26, 2006, 09:34:15 am »
Jeśli dobrze pamiętam, to w Tako rzecze... Lem coś wspominał, że tego typu klasyfikację (albo cos podobnego) zrobili już niemcy - i to całkiem na poważnie, naukowo.

W każdym razie, żeby to miało ręce i nogi, toby potrzebna była jakaś baza danych, bo w takich wpisach forumowych bedzie się wszystko mieszać i kotwasić. A pora to rzeczywiście... można co najwyżej pozgłaszać propozycje.

PS
Pozdrowienia ze Szpicbergenu!

żartowałem, niestety...

draco_volantus

  • Gość
Odp: Co wymyślił Lem... kompendium.
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 26, 2006, 07:06:11 pm »
wusz - współczesna komórka telefoniczna  :D

Terminus

  • Gość
Odp: Co wymyślił Lem... kompendium.
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 26, 2006, 11:34:52 pm »
Cytuj
PS
Pozdrowienia ze Szpicbergenu!

żartowałem, niestety...


Bueee :( szkoda

Deckert

  • Gość
Odp: Co wymyślił Lem... kompendium.
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 31, 2006, 02:54:01 pm »
W Golemie XIV (w przedmowie) Lem pisze o komputerach fotonicznych. Jeśli dobrze pamiętam pewne stare wydanie Swiata Nauki (zdaje się z 2004 r.), to pierwsze komputery będące hybrydami fotonowo-elektronowymi mają wejść do sprzedaży około 2011 r. Potem ma nastąpić stopniowe przechodzenie na układy wyłącznie fotonowe.

Golem został napisany w 1981 r. więc układy fotonowe były jedynie śmiałymi projektami. Oczywiście istniały już opisy tego typu rozwiązań, ale ich produkcja masowa pozostawała w sferze marzeń.

CU
Deck

maziek

  • Gość
Odp: Co wymyślił Lem... kompendium.
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 31, 2006, 09:17:00 pm »
A na mnie szczególne wrażenie zrobiły mikropy (pokój na Ziemi) bo uważam, że szybciuseńko coś takiego powstanie jak tylko będzie to możliwe. Wojskowi o to zadbają. Z kolei wałkowana niedawno chmura z Niezwyciężonego jest już realizowana na poważnie w postaci małych robali na gąsienicach lub pająkowatych, które wrzuca się garściami np. do płonącego budynku, a one się organizują i wspomagaja w realizacji celów, np. łącząc się przy próbie wejścia na schody czy przejścia przez parapet, a idą w rozsypkę kiedy sie je ogniem traktuje...

Na tym tle jako szczególnie nieudany uważam pomysł Lema o chodzących megamaszynach - takich w jakiej zginął Pirx (Fiasko). Nie ma w tym sensu.

ANIEL-a

  • Gość
Odp: Co wymyślił Lem... kompendium.
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 31, 2006, 10:06:21 pm »
Mi się narzucają te wszystkie cudowne specyfiki z Kongresu futurologicznego - prozac jak żywy...

skrzat

  • Gość
Odp: Co wymyślił Lem... kompendium.
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 29, 2008, 07:27:16 pm »
Cytuj

Golem został napisany w 1981 r. więc układy fotonowe były jedynie śmiałymi projektami. Oczywiście istniały już opisy tego typu rozwiązań, ale ich produkcja masowa pozostawała w sferze marzeń.

CU
Deck

"Golem" został napisany w 1972 roku.

Ogólnie wątek zdecydowanie wart rozwinięcia.

1. Orliński w swojej książce "Co to są sepulki" wymienia desktop publishing (DTP), które Lem przewidział na 10 lat przed wynalezieniem w opowiadaniu "137 sekund".

2. Generalnie chyba najbardziej spektakularną przepowiednią Lema jest wirtualna rzeczywistość ("Summa Technologiae"), dzisiaj zupełnie banalna i  oczywista, ale prawie 50 lat temu wcale nie tak łatwo było sobie taki technologiczny rozwój wyobrazić.

maziek

  • Gość
Odp: Co wymyślił Lem... kompendium.
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 29, 2008, 08:30:43 pm »
Kurcze, gdzie było wydane to 137 sekund? Z jednej strony ten tytuł żadnej klapki mi w rozumie nie otwiera, a z drugiej z całą pewnością czytałem o mózgu cyfrowym, co sam obrabiał wiadomości nadsyłane telegrafem a nawet puste miejsca wypełniał (lał wodę) jak wiadomości nie było...

Sądziłem, że to było w Głosie Pana...

Q

  • Gość
Odp: Co wymyślił Lem... kompendium.
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 29, 2008, 08:33:18 pm »
Cytuj
Orliński w swojej książce "Co to są sepulki" wymienia desktop publishing (DTP), które Lem przewidział na 10 lat przed wynalezieniem w opowiadaniu "137 sekund".

Haha... Wspomniałem o tym w najnowszym maruralnym wątlu ;).

Cytuj
Generalnie chyba najbardziej spektakularną przepowiednią Lema jest wirtualna rzeczywistość ("Summa Technologiae"), dzisiaj zupełnie banalna i  oczywista, ale prawie 50 lat temu wcale nie tak łatwo było sobie taki technologiczny rozwój wyobrazić.

Pozwolę sobie nie zgodzić się (choć dla użytkowników dyskusje z moderatorami mogą być groźne ;)), dla mnie jeszcze bardziej imponujące było przewidzenie nanotechnologii i jej zastosowań. Przewijało się przez wiele z lemowych dzieł.

ps. a tak wogóle to pozwolę sobie przywitać się, bo jeszcze ze sobą nie pisaliśmy :).

Q

  • Gość
Odp: Co wymyślił Lem... kompendium.
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 29, 2008, 08:38:37 pm »
Cytuj
Kurcze, gdzie było wydane to 137 sekund? Z jednej strony ten tytuł żadnej klapki mi w rozumie nie otwiera, a z drugiej z całą pewnością czytałem o mózgu cyfrowym, co sam obrabiał wiadomości nadsyłane telegrafem a nawet puste miejsca wypełniał (lał wodę) jak wiadomości nie było...

Było zamieszczone w zbiorze "Maska" i bodaj jeszcze w "Pożytku ze smoka"...

maziek

  • Gość
Odp: Co wymyślił Lem... kompendium.
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 30, 2008, 10:01:13 pm »
Dzięki Q.

Q

  • Gość
Odp: Co wymyślił Lem... kompendium.
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 30, 2008, 10:38:56 pm »
Nie ma za co :).