Autor Wątek: Boli tylko, gdy się śmieję...Stanisław Lem Ewa Lipska Tomasz Lem  (Przeczytany 29248 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Boli tylko, gdy się śmieję...Stanisław Lem Ewa Lipska Tomasz Lem
« Odpowiedź #15 dnia: Września 12, 2018, 07:08:29 pm »
Poza tym - jak napisałam wyżej - w tym widzę pewne ograniczenie papieru: nie pozwalał rozwinąć niektórych tematów albo je ucinał.
Po zastanowieniu - najistotniejsza różnica polega na tym, że na ogół list miał - musiał ze względów praktycznych - wyczerpać temat. Zaś korespondencja mailowa na ogół jest raczej "sytuacyjnym dialogiem". Zwykle pisze się z czymś konkretnym, przy okazji z odpowiedzi wychodzi, że Zenek się połamał, już 3 maile później wiadomo, o co się połamał, a że ciocia Krysia miała atak ślepej kiszki wychodzi jeszcze później. Z tym, że to wszystko w 10 mailach w ciągu pół godziny. Trochę jest z tym jak z rozmowami - kiedyś raczej kosztowały, a teraz raczej nie kosztują. Więc "i co jeszcze?". Piszę na podstawie siebie.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Boli tylko, gdy się śmieję...Stanisław Lem Ewa Lipska Tomasz Lem
« Odpowiedź #16 dnia: Września 13, 2018, 12:11:53 am »
Czy ja wiem czy musiał wyczerpywać temat? Chociaż masz rację...poniekąd tak: trudno było dosłać na szybko jakiś appendix, doprecyzowanie, nagłą myśl - mailem można.
Maile przyspieszyły wymianę informacji - dodatkowo możesz dołączyć zdjęcie połamanego Zenka i ślepej kiszki cioci Krysi. Albo chociaż cioci Krysi;)
Ja zasadniczo nie polemizuję z tezą, iż listy zmieniły się jakościowo. Jestem z pokolenia, które pisało listy papierowe, a przeszło na e-korespondencję, więc widzę różnicę, ale nie co do zasady, a co do sposobu.  I dlatego nie zgadzam się ze sprowadzeniem obecnych listów do e- mailowych komunikatów. Nie myliłabym ich z smsami.
Listy to listy.  Nie telegramy.
Myślę, że osoby piszące krótkie, informacyjne maile nie pisałyby także obszernych listów papierowych.
Coś jak z czytaniem książek papierowych i e-booków.
Zmiana jakościowa/sposobu czytania, ale książka co do zasady taka sama.
Nie można powiedzieć, że ludzie, którzy czytają tylko e-książki są gorszymi czytelnikami.
A może lepszymi? Bo równocześnie następuje okołoczytanie? Pełniejszy odbiór?
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Boli tylko, gdy się śmieję...Stanisław Lem Ewa Lipska Tomasz Lem
« Odpowiedź #17 dnia: Września 13, 2018, 01:39:38 am »

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Boli tylko, gdy się śmieję...Stanisław Lem Ewa Lipska Tomasz Lem
« Odpowiedź #18 dnia: Września 13, 2018, 02:22:53 pm »
Czyli lemologu:
I Ty tam byłeś, wodę mineralną piłeś?;)

Chyba nie ma na razie żadnych podsumowań z tego spotkania?
A podobno St. Bereś miał porzucić lemologię...;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Boli tylko, gdy się śmieję...Stanisław Lem Ewa Lipska Tomasz Lem
« Odpowiedź #19 dnia: Września 13, 2018, 02:28:10 pm »
Chyba nie ma na razie żadnych podsumowań z tego spotkania?

Ja bym, tradycyjnie, nagraniem nie pogardził (taka namiastka - namiastkowego z istoty - bycia zdalnikiem) ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Boli tylko, gdy się śmieję...Stanisław Lem Ewa Lipska Tomasz Lem
« Odpowiedź #20 dnia: Września 13, 2018, 07:11:11 pm »
Cytuj
A podobno St. Bereś miał porzucić lemologię...;)
Dzie tam lemologię, demonologię  :)
Ale mniejsza o treść - formę podziwiam; jaki młodzieżowy styl, zwłaszcza buciki i spodnie, kolorystykę...miodzio, jak na przedsiedziemdziesiątaka wygląda rewelacyjnie 8)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Boli tylko, gdy się śmieję...Stanisław Lem Ewa Lipska Tomasz Lem
« Odpowiedź #21 dnia: Września 13, 2018, 08:21:14 pm »
Cytuj
A podobno St. Bereś miał porzucić lemologię...;)
Dzie tam lemologię, demonologię  :)
Ale mniejsza o treść - formę podziwiam; jaki młodzieżowy styl, zwłaszcza buciki i spodnie, kolorystykę...miodzio, jak na przedsiedziemdziesiątaka wygląda rewelacyjnie 8)
Miałam desejmową refleksję ;))

Na stronie SP (chyba jednak stamtąd zdjęcie lemologa? :-\...nie, jednak inaczej mineralna rozmieszczona;)) jest kilka fotek:
http://sacrumprofanum.com/multimedia/sacrum-profanum-2018-dzien-drugi
« Ostatnia zmiana: Września 13, 2018, 08:23:19 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Boli tylko, gdy się śmieję...Stanisław Lem Ewa Lipska Tomasz Lem
« Odpowiedź #22 dnia: Września 13, 2018, 10:47:24 pm »
Tak siak skuteczni są - czyli nabyłem.  :)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Boli tylko, gdy się śmieję...Stanisław Lem Ewa Lipska Tomasz Lem
« Odpowiedź #23 dnia: Września 13, 2018, 11:23:09 pm »
Na stronie SP (chyba jednak stamtąd zdjęcie lemologa? :-\
Zdjecie oryginalne: tam bylem, miod-piwo pilem...

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Boli tylko, gdy się śmieję...Stanisław Lem Ewa Lipska Tomasz Lem
« Odpowiedź #24 dnia: Września 14, 2018, 06:24:42 pm »
Na stronie SP (chyba jednak stamtąd zdjęcie lemologa? :-\
Zdjecie oryginalne: tam bylem, miod-piwo pilem...
A przy wodzie-miodzie-piwie jakieś ciekawostki posłyszałem?;)

Poczytuję. Myślałam o jakiejś komparatystyce epistolograficznej, ale z listowej chronologii wynika, że wydane listy stanowią pewne continuum - nie powielają się czasowo:
- Lem-Mrożek od 20 stycznia 1956 do 22 września 1978
- Lem-Kandel od 13 stycznia 1972 do 15 stycznia 1987 - z tego tylko 8 listów z lat 80, ale po 83 roku (z wiadomych przyczyn) jeno 3.
- Lem-Lipska od 12 maja 1983 do 20 lutego 1991
Jest jeszcze "opór materii" - od 13 lutego 1955 do 10 maja 1988 ( z lat 80 tylko dwa listy) - który jest pewną spinką, ale adresaci (z grubsza) inni.
Wygląda więc, że lata 80 są zaklęte jeno w listach do pani Lipskiej.

Jedynie zbieżne czasowo listy to list z 10 stycznia (do prof. Jarzębskiego - opublikowany w "oporze materii") i z 22 stycznia (do pani Lipskiej) 1985r, a dotyczy m.in. Gombrowicza - ale inaczej.
Opis trudności technicznych przy pisaniu Fiaska - bezcenne:), 
A propos Fiaska...na str.14 - w przypisie do listu z 23 maja 1983 czytamy: Chodzi o Fiasko, ostatnią powieść Stanisłąwa Lema, wydaną najpierw po niemiecku w przekładzie H.Schumanna...
Ostatnią? Chyba, że w sensie ostatnio napisaną...? :-\
W kolejnym liście - z 28 IX 1983 czytamy: Wciąż się zabieram do niedokończonej w Berlinie powieści....byłby to Pokój na Ziemi?
[w liście do prof Jarzębskiego z 10 stycznia 1985: Na razie żadnych nowych pisarskich planów większego kalibru nie żywię, toteż, jeśli zechce się Pan zapoznać z Fiaskiem i ew. z Pokojem na Ziemi (ale to drugie to mniejsza rzecz, ułamana, bo kończyłem w pośpiechu z obawy, że jeśli operacja się nie uda, to w ogóle nie skończę)...]
Coś tutaj nie pasuje;)

Z pocztowych ciekawostek...listy krążą czasem opieszale...czyżby dlatego, że z Wiednia muszą trafić pod z grubsza nakreślony adres?;)
WPani Ewa Lipska
30-042 Kraków
Polen

Tak przynajmniej wynika ze zdjęcia koperty ze str.16;)



Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Boli tylko, gdy się śmieję...Stanisław Lem Ewa Lipska Tomasz Lem
« Odpowiedź #25 dnia: Września 14, 2018, 07:44:42 pm »
Wiedeń dość biedny i uczciwie brudny (wprawdzie po Niemczech, ale to i tak jakaś narracyjna odmiana 8) )
Cytuj
Myślałam o jakiejś komparatystyce epistolograficznej
Toś kawał porządkowej roboty odwaliła - ustna pochwała przed frontem... :)
Cytuj
Z pocztowych ciekawostek...listy krążą czasem opieszale...czyżby dlatego, że z Wiednia muszą trafić pod z grubsza nakreślony adres?;)
w Krakowie to pewnie wszyscy się znają. A już artyści...
He, może to cenzor przepisywał te wszystkie listy i starał się robić to ze zrozumieniem?
By dopiero było, gdyby wychynęły z archiwum watykańskiego na jakimś mikrofilmie, lub z ipn-u.
Wtedy ta komparastyka bez kompa... ::)
« Ostatnia zmiana: Września 14, 2018, 07:46:44 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Boli tylko, gdy się śmieję...Stanisław Lem Ewa Lipska Tomasz Lem
« Odpowiedź #26 dnia: Września 14, 2018, 08:18:47 pm »
"Rzepa" też robi "Boli..." reklamę (z cytowaniem):
https://www.rp.pl/Plus-Minus/309139837-Lem-pisze-do-Lipskiej-Latwiej-mowic-glupstwa-niz-rzeczy-madre.html

Wydarzenie literackie sezonu, jak nic 8).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Boli tylko, gdy się śmieję...Stanisław Lem Ewa Lipska Tomasz Lem
« Odpowiedź #27 dnia: Września 14, 2018, 09:53:48 pm »
Cytuj
Z pocztowych ciekawostek...listy krążą czasem opieszale...czyżby dlatego, że z Wiednia muszą trafić pod z grubsza nakreślony adres?;)
w Krakowie to pewnie wszyscy się znają. A już artyści...
Zaiste...na poczcie wtedy pracowali sami artyści...ot, lube czasy 8)

A propos pana Beresia...oberwało się Biblii:)))
Siedzę przy maszynie, z trzydniowym zarostem (do wuja starca rzekło dziewczę raz), i patrzę ze zgrozą na 500-stronicowy maszynopis Rozmów z Stanisławem Lemem, który Stanisław Bereś przysłał mi do autoryzacji (...) Może zauważyła Pani, że łatwiej mówić głupstwa niż rzeczy mądre, ja to w każdym razie zauważyłem w tym maszynopisie, bo całkiem zapomniałem, com tam do mikrofonowej tubki był naplótł.

W każdem - każdemu życzę takiej plecionki;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Boli tylko, gdy się śmieję...Stanisław Lem Ewa Lipska Tomasz Lem
« Odpowiedź #28 dnia: Września 14, 2018, 10:40:20 pm »
Cytuj
    w Krakowie to pewnie wszyscy się znają. A już artyści...

Zaiste...na poczcie wtedy pracowali sami artyści...ot, lube czasy 8)
Jak porawię na "artystów..." to będzie lepiej?
Cytuj
A propos pana Beresia...oberwało się Biblii:)))
A w czosnku, to i samemu Beresiowi. Się oberwało.  ;D
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Boli tylko, gdy się śmieję...Stanisław Lem Ewa Lipska Tomasz Lem
« Odpowiedź #29 dnia: Września 15, 2018, 12:20:44 am »
Cytuj
    w Krakowie to pewnie wszyscy się znają. A już artyści...
Zaiste...na poczcie wtedy pracowali sami artyści...ot, lube czasy 8)
Jak porawię na "artystów..." to będzie lepiej?
Dlaczego "lepiej"? Pewnie byli jacyś artyści stempla...:
https://www.youtube.com/watch?v=qIZutg0UAQQ
 :o;)
A w czosnku, to i samemu Beresiowi. Się oberwało.  ;D
Jeśli to prawda - trochę załużył;)
Ale nie oberwało się mu tak, jak w dniu 7 XII 1983 - jednej firmie meblowej na I...;))
Obserwuję pewien constans: odpadające fronty ich szuflad...tego nie zmienili od 35 lat;)
« Ostatnia zmiana: Września 15, 2018, 12:23:48 am wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)