Autor Wątek: Dyskusja: Stanisław Lem - wątek audiowizualny – wywiady, adaptacje, zdjęcia  (Przeczytany 59585 razy)

qertuo

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 118
    • Zobacz profil
Jeśli coś linkuję nielegalnie, przepraszam i proszę właściciela praw autorskich o wskazanie miejsca gdzie można obejrzeć legalnie.

Dokumenty

Autor Solaris (2016) reż. Borys Lankosz - Pierwszy dokumentalny film biograficzny o Stanisławie Lemie
zobacz film (vod)

Adaptacje

Milcząca Gwiazda (Der Schweigende Stern 1960) – reż. Kurt Maetzig (NRD, Polska). Na podstawie powieści Astronauci;
zobacz film (zaq2)
zobacz film (cda)
Pułapka (1962) – reż. Krzysztof Dębowski (Polska). Film animowany na podstawie oryginalnego scenariusza;
zobacz zdjęcia
Ikaria XB 1 (Ikarie XB 1 1963) – reż. Jindřich Polák (Czechosłowacja). Na podstawie powieści Obłok Magellana, aczkolwiek nie jest to wspomniane w napisach końcowych;
zobacz film
Profesor Zazul (1965) – reż. Marek Nowicki, Jerzy Stawicki (Polska). Na podstawie opowiadania III – Ze wspomnień Ijona Tichego;
zobacz film
Przyjaciel (1965) – reż. Marek Nowicki, Jerzy Stawicki (Polska). Na podstawie opowiadania o tym samym tytule ze zbioru Inwazja z Aldebarana;
zobacz film
Przekładaniec (1968) – reż. Andrzej Wajda (Polska). Na podstawie opowiadania Czy pan istnieje Mr Jones?, ale ze specjalnie napisanym scenariuszem;
zobacz film (yt)
zobacz film (cda)
zobacz film (dailymotion)
Solaris (Соля́рис 1970) – reż. Nikołaj Nirenburg (ZSRR). Dwuczęściowy film TV, na podstawie powieści o tym samym tytule;
zobacz film
Solaris (Solyaris, Соля́рис 1972) – reż. Andriej Tarkowski ZSRR). Na podstawie powieści o tym samym tytule;
zobacz film (cda)
zobacz film (dailymotion)
Śledztwo (1973) – reż. Marek Piestrak (Polska). Na podstawie powieści o tym samym tytule;
zobacz film
Maszyna Trurla (1975) – reż. Jerzy Zitzman (Polska). Animacja krótkometrażowa na podstawie opowiadania o tym samym tytule ze zbioru Cyberiada.
zobacz film
Test pilota Pirxa (Дознание пилота Пиркса 1978) – reż. Marek Piestrak (Polska, ZSRR – obecnie Estonia i Ukraina). Na podstawie opowiadania Rozprawa z Opowieści o pilocie Pirxie;
zobacz film
Szpital Przemienienia (1978) – reż. Edward Żebrowski (Polska). Na podstawie powieści o tym samym tytule;
zobacz film
Victim of the Brain (1988) – reż. Piet Hoenderos (Holandia). W filmie wykorzystano m.in. opowiadanie ze zbioru Cyberiada: Wyprawa siódma, czyli o tym jak własna doskonałość Trurla do złego przywiodła;
zobacz film (yt)
zobacz film (vimeo)
Śledztwo (1997) – reż. Waldemar Krzystek (Polska). Teatr Telewizji na podstawie powieści o tym samym tytule;
zobacz film
Solaris (2002) – reż. Steven Soderbergh (USA). Na podstawie powieści o tym samym tytule;
zobacz film
Ijon Tichy – gwiezdny podróżnik (2007) – reż. Randa Chahoup, Dennis Jacobsen (Niemcy). Czertnastoodcinkowy serial na podstawie niektórych opowiadań z Dzienników gwiazdowych.
zobacz film
Kongres (The Congress, 2013) – reż. Ari Folman (koprodukcja międzynar.). Adaptacja opowiadania Kongres futurologiczny będąca połączeniem filmu aktorskiego z animacją.
zobacz film

Wywiady

Lem vs Bereś&Fijałkowski zobacz wywiad
Lem „bez montażu” cz. I zobacz wywiad
Lem „bez montażu” cz.II zobacz wywiad
Kosmos literacki (2002) zobacz
Felieton z przyszłości zobacz
Niepokoje Stanisława Lema zobacz

Orliński w radiowej Dwójce o swojej książce "Lem. Życie nie z tej ziemi" zobacz wywiad
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 07, 2018, 12:36:55 pm wysłana przez olkapolka »

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem - wątek audiowizualny – wywiady, adaptacje, zdjęcia
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 03, 2018, 10:48:34 pm »
querto!  :o 8)
Jak myślisz, można tu dorzucić też muzykalia?
Dużo nie ma, ale trochę jest muzyki inspirowanej, lub wprost nawiązującej do twórczości Lema, choćby ten ostatnio linkowany Kapital, coś tam jak pamiętam Maleńczuk wykonał, Kaczmarski... na pewno jest więcej.
Teraz porozrzucana w muzycznym albo i nie wrzucana wcale.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

qertuo

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 118
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem - wątek audiowizualny – wywiady, adaptacje, zdjęcia
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 04, 2018, 10:03:54 am »
Myślę, że jak najbardziej :)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem - wątek audiowizualny – wywiady, adaptacje, zdjęcia
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 04, 2018, 11:29:58 am »
qertuo, i ja jestem pod wrażeniem :).



Adaptacje
"Wierny robot" Teatr Telewizji 1961 (zobacz)

"Ijon Tichy - gwiezdny podróżnik"
- seria pierwsza
odcinek 1 odcinek 2 odcinek 3 odcinek 4 odcinek 5
- seria druga
odcinek 1 odcinek 2 odcinek 3 odcinek 4

Wywiady (i pokrewne)

"Summa... po trzydziestu latach" (prod. Adam Ustynowicz):
- odcinek 1. część 1 część 2
- odcinek 2 część 1 część 2
- odcinek 3 część 1 część 2

Rozmowa Stanisława Lema z Jerzym Jarzębskim. Fragment programu "Galaktyki Stanisława Lema". zobacz

Stanisław Lem o nauce i wierze zobacz


Skoro po upływie 3 h nie jestem w stanie (z tego poziomu) edytować muszę w osobnym...*

Adaptacje

GOLEM (2012) reż. Patrick Mccue i Tobias Wiesner (na motywach "GOLEM-a XIV") zobacz film

Wywiady

Telewizja Literacka TVL - Stanisław Lem zobacz
Telewizja Literacka TVL - Stanisław Lem vs. Grzegorz Braun zobacz

Muzyka

MC Silk feat. Stanisław Lem - Ostatni z nas zobacz/posłuchaj
Homo Twist - Lema pamięci kosmiczny pogrzeb posłuchaj
Jacek Kaczmarski - Ogłoszenie w kosmos posluchaj

Varia

Death of Stanislaw Lem zobacz

* Jak ktoś chce scalić z poprzednim nie mam nic przeciwko, i strajków opukacyjnych ;) ogłaszać nie będę.



Edit: dobra, sam sobie scaliłem ;)
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 13, 2018, 08:17:45 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusja: Stanisław Lem - wątek audiowizualny – wywiady, adaptacje, zdjęcia
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 07, 2018, 12:44:17 pm »
Cytuj
Death of Stanislaw Lem zobacz
Ten death, przyznam szczerze mnie rozwalił, bo dopiero niedawno zobaczyłem.
Wyjątkowo na myśli mam grafikę, nie muzykę.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusja: Stanisław Lem - wątek audiowizualny – wywiady, adaptacje, zdjęcia
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 07, 2018, 12:46:35 pm »
Mam nadzieję, że querto nie będzie miała do mnie pretensji o przekopiowanie wątku:)
Założyłam nowy - bezdyskusyjny, a ten zostawiłam do dyskusji.

Nie mam pojęcia jak jest z linkami do cda? Zresztą youtube...hm...
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusja: Stanisław Lem - wątek audiowizualny – wywiady, adaptacje, zdjęcia
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 07, 2018, 12:56:02 pm »
Cytuj
Nie mam pojęcia jak jest z linkami do cda? Zresztą youtube...hm...
Chyba jest oki - querto dała ładny wstępik.
Jeśli się ktoś przyczepi, to najwyżej się wycofamy.
Skoro gugiel podaje takie linki...chyba gugiel działa legalnie co?
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 07, 2018, 12:57:43 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusja: Stanisław Lem - wątek audiowizualny – wywiady, adaptacje, zdjęcia
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 07, 2018, 01:14:35 pm »
Cytuj
Death of Stanislaw Lem zobacz
Ten death, przyznam szczerze mnie rozwalił, bo dopiero niedawno zobaczyłem.
Wyjątkowo na myśli mam grafikę, nie muzykę.

A dawno temu pierwszy raz linkowałem. Przy czym faktycznie autor dokonał tam niesamowitej rzeczy - pokazał, że postacie z rysunków Mroza są w stanie funkcjonować jako "realne", trójwymiarowe, obiekty (ergo: dałoby się myśleć o ekranizacji "Cyberiady" w tej estetyce).

Nie mam pojęcia jak jest z linkami do cda? Zresztą youtube...hm...

Przypuszczam, że na prawie samych piratach jedziemy, ale może nas skrzat nie prześwięci... ;)
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 07, 2018, 01:18:11 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusja: Stanisław Lem - wątek audiowizualny – wywiady, adaptacje, zdjęcia
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 13, 2018, 11:58:53 pm »
Nie wiem czy komiks multimedialny robiący za pracę zaliczeniową do wątku ekstrakcyjnego się kwalifikuje (sam miałbym wątpliwości, bo chyba nie ta ranga), ale tu go z pewnością dam ;):
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 14, 2018, 01:08:12 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusja: Stanisław Lem - wątek audiowizualny – wywiady, adaptacje, zdjęcia
« Odpowiedź #9 dnia: Września 16, 2018, 10:00:14 am »
Lemoteka-czyli-proza-Lema-w-formie-audiobookow

Wtedy była zapowiadana. Teraz liczy sobie całkiem sporo tytułów:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLlhZyF1MYsZ3DigfoK5wdMLDA2rMbj7zv
« Ostatnia zmiana: Września 16, 2018, 10:03:09 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusja: Stanisław Lem - wątek audiowizualny – wywiady, adaptacje, zdjęcia
« Odpowiedź #10 dnia: Września 20, 2018, 03:06:01 pm »
TVN przypomniał słynny wywiad Miecugowa z Lemem:
https://www.tvn24.pl/wideo/stanislaw-lem-w-rozmowie-z-grzegorzem-miecugowem,1682434.html

A tu jeszcze drobne znalezisko muzyczne:
Paulina Przybysz - Pirx zobacz/posłuchaj
« Ostatnia zmiana: Września 23, 2018, 03:00:54 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusja: Stanisław Lem - wątek audiowizualny – wywiady, adaptacje, zdjęcia
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 05, 2018, 09:23:36 pm »
A propos bóstwa Kap-Eh-Thaal.. Rarytasik prawdziwy, czyli album "Chaos To Chaos” zespołu Kapital, bożkowi temu, można rzec, dedykowany:
http://www.nowamuzyka.pl/2015/03/18/kapital-chaos-to-chaos/
Gdzie utwór otwierający wprost jest Kap-Eh-Thaal zatytułowany:
https://kapital0.bandcamp.com/track/kap-eh-thaal

Recka:
https://www.dwutygodnik.com/artykul/5865-chaos-i-kosmos.html
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusja: Stanisław Lem - wątek audiowizualny – wywiady, adaptacje, zdjęcia
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 20, 2019, 06:06:16 pm »
Rosyjski dokumentalny film biograficzny o Stanisławie Lemie (2016) - 26 min -
http://tvkultura.ru/video/show/brand_id/21985/episode_id/1308133/

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Pozwoliłem sobie doedytować do wiadomego zbioru "Maskę" braci Quay, o której na śmierć zapomnieliśmy, choć dawno temu była o niej mowa, a którą da się (legalnie, zdaje się) znaleźć na JuTubie ;):


ps. Drobne info gwoli przypomnienia:
https://culture.pl/en/work/maska-quay-brothers
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki