Autor Wątek: Przywitaj się  (Przeczytany 133336 razy)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Przywitaj się
« Odpowiedź #165 dnia: Lipca 03, 2021, 10:53:28 am »
Cześć!
I powodzenia.  :)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Przywitaj się
« Odpowiedź #166 dnia: Lipca 06, 2021, 10:11:39 pm »
Szanowni Państwo,
bardzo miło mi Państwa poznać na forum Lema. Jestem lektorką j. polskiego z Chin i jednocześnie studiuję polonistykę jako magistertrantka w Kantonie (miasto na południu Chin) . Interesuję się twórczością Lema. Przeczytałam Solaris, a teraz czytam Bajki robotów, Cyberiadę i kilka scenariuszy telewizyjnych ze zbioru (1977), który znalazłam przypadkowo w Taniej Księgarni w Cieszynie i go kupiłam kiedy byłam w Polsce dwa lata temu. Dwa dni temu odbyło się w Kantonie Sympozjum nt. Twórczości S. Lem i mówiłam o jednym z jego dzieł, które właśnie przeczytałam i mi się podoba - "Wierny robot". Chciałabym więcej się dowiedzieć o tym, ale mało artykułów o tym pisze, więc chciałabym zadać na forum Lema kilka pytań dotyczących "Wiernego robota" autorstwa Lema, bo planuję też pisać o tym scenariuszu i wysłać do redakcji czasopisma Beijing Document w Pekinie. Poniżej są moje pytania:
1.   Czy stworzenie człowieka przez robota to kreatywny pomysł w działach Lema bądź ogólnych science-fiction? I dlaczego?
2.   Dlaczego gdy robot Graumer kłamie, a właściciel Clempner nadal mu ufa? Czy to dlatego, że człowiek już jest zależny od robota i nie może żyć bez niego? Czy to też odzwierciedla ludzki zwyczaj okłamywania samych siebie?
3.   Czy istnieje może technolęk w "Wiernym robocie"? Bo chyba widzę technolęk z robota. A może w tym dziele są inne ważne poglądy filozoficzne Lema?
4.     Jeżeli "robot" odnosi się tylko do maszyny w postaci człowieka, a nie prawdziwego człowieka, to dlaczego w gramatyce polskiej przypadek bierny słowa "robot" to "robota"(jako służącego), a nie "robot"(jako nieżywe urządzenie).
5.   Gdzie można oglądać spektakl „Wierny robot”?
Bardzo proszę o wzkazanie miejsca, gdzie mogę opisać te pytania. Dziękuję niezmiernie!
Z wyrazami szacunku
Emilia Liang
Cześć Emilia!
Wydzielony wątek "Wierny robot"  będzie chyba  rozwiązaniem optymalnym. Tu link do niego
https://forum.lem.pl/index.php?topic=2136.msg88496#new
Jeśli chcesz zmienić tytuł daj znać. Na pewno coś napiszemy/odpiszemy  :)

Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Smokkk

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Przywitaj się
« Odpowiedź #167 dnia: Stycznia 04, 2022, 05:33:34 pm »
Cześć Wszystkim. Nazywam się Adam i bardzo miło mi was powitać!
Zdecydowanie najlepszy polski film ostatniej dekady który można objerzeć to Furioza cały film

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Przywitaj się
« Odpowiedź #168 dnia: Stycznia 04, 2022, 05:35:56 pm »
Czołem, nam również :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Przywitaj się
« Odpowiedź #169 dnia: Stycznia 05, 2022, 12:59:27 pm »
A Ty znów ciepłe słowo dla bota sygnaturkowego znajdujesz... No może to jest i pewien savoir-vivre - przywitać zanim się wyguestuje, i nawet w literackie tradycje da się rzecz wpisać ("Pudding—Alicja: Alicja—Pudding") ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

GesiuCypherpunk

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Przywitaj się
« Odpowiedź #170 dnia: Marca 17, 2022, 04:50:58 pm »
świetna koszulka, gdzie można taką nabyć?

Nowi użytkownicy, którzy nie mają śmiałości, aby od razu udzielać się w innych wątkach, mogą potrenować tutaj  8)

Kim jesteś? Dlaczego Lem? Or just say "Hello"!

Aby dodatkowo zachęcić Was do wyjścia z cienia, wśród nowych osób, które opublikują post w niniejszym wątku, będziemy regularnie rozlosowywać superanckie koszulki i książki Stanisława Lema! Nagradzać planujemy również najciekawsze i najbardziej oryginalne posty.

Będzie nam miło Was poznać i porozmawiać z Wami. Mamy nadzieję, że zostaniecie z nami na dłużej!



GesiuCypherpunk

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Przywitaj się
« Odpowiedź #171 dnia: Marca 17, 2022, 04:59:12 pm »
Cześć na imię mam Grzesiek,
Pierwszą książkę Lema "Bajki robotów" przeczytałem jak miałem 10 lat.
Po latach bodajże 36 powróciłem do Lema :-) przypomniał mi o tym Rok Lema 2021, a wcześniej polecał Lema człowiek który wygrał konkurs na nazwę gwiazdy i planety Solaris i Pirx
Póki co przeczytałem nie wiele cały czas że tak powiem "siedzę" w latach 40, ale wkrótce zacznę Astronautów, nie chcę czytać książek Lema losowo, próbuje je czytać chronologicznie, w tej chwili kończę książkę "Czas nieutracony", bardzo fajne i ciekawe dzieło, szczególnie, że czasy wojny powróciły, sam Lem chyba by dzisiaj w to nie uwierzył jakby żył, wojna jest tak blisko nas :-(

Serdecznie pozdrawiam wszystkich forumowiczów i do następnego kontaktu  :) :) :)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Przywitaj się
« Odpowiedź #172 dnia: Marca 17, 2022, 05:10:56 pm »
Witamy, witamy. Postaramy się nie gryźć ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Przywitaj się
« Odpowiedź #173 dnia: Marca 18, 2022, 10:12:19 pm »
Cześć na imię mam Grzesiek,
Pierwszą książkę Lema "Bajki robotów" przeczytałem jak miałem 10 lat.
Po latach bodajże 36 powróciłem do Lema :-) przypomniał mi o tym Rok Lema 2021, a wcześniej polecał Lema człowiek który wygrał konkurs na nazwę gwiazdy i planety Solaris i Pirx
Póki co przeczytałem nie wiele cały czas że tak powiem "siedzę" w latach 40, ale wkrótce zacznę Astronautów, nie chcę czytać książek Lema losowo, próbuje je czytać chronologicznie, w tej chwili kończę książkę "Czas nieutracony", bardzo fajne i ciekawe dzieło, szczególnie, że czasy wojny powróciły, sam Lem chyba by dzisiaj w to nie uwierzył jakby żył, wojna jest tak blisko nas :-(

Serdecznie pozdrawiam wszystkich forumowiczów i do następnego kontaktu  :) :) :)
Cześć,
muszę powiedzieć, że kiedy przeczytałam pierwszy komunikat o alarmie bombowym we Lwowie - pierwszym od II w.ś. - czas mi się na chwilę zatrzymał.
Zżyłam się z opowieściami o tym mieście po lekturze i omawianiu właśnie "Czasu nieutraconego" - że tak od środka zacznę:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=2138.0
Może masz jakieś refleksje w tym temacie - dziel się:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

A

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
Odp: Przywitaj się
« Odpowiedź #174 dnia: Maja 28, 2022, 10:19:51 pm »
Dzień dobry,

od kilku lat czytam to forum, a dziś postanowiłem się zarejestrować.

Pozdrawiam
A

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Przywitaj się
« Odpowiedź #175 dnia: Maja 28, 2022, 11:45:21 pm »
Witaj, w końcu nie będę tu jedyny z jednoliterowym nickiem ;).

Opowiedz trochę o swojej przygodzie z Lemem (jak, gdzie, kiedy i co dało początek fascynacji, która Cię do nas zaprowadziła ;)).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

A

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
Odp: Przywitaj się
« Odpowiedź #176 dnia: Maja 28, 2022, 11:55:52 pm »
Witaj, w końcu nie będę tu jedyny z jednoliterowym nickiem ;).

Opowiedz trochę o swojej przygodzie z Lemem (jak, gdzie, kiedy i co dało początek fascynacji, która Cię do nas zaprowadziła ;)).

Lem to wiadomo: lektura szkolna "Bajek..." itd., ale w moim przypadku tak na serio był to nieżyjący już prof. Bogusław Wolniewicz, który Czesława Miłosza i Lema zaliczał do dwóch najważniejszych polskich filozofów drugiej połowy XX wieku.
« Ostatnia zmiana: Maja 29, 2022, 01:02:32 pm wysłana przez A »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Przywitaj się
« Odpowiedź #177 dnia: Maja 29, 2022, 10:35:57 am »
od kilku lat czytam to forum, a dziś postanowiłem się zarejestrować.
Cześć, mało że Cię nie skasowałem odruchowo jako bota (bo siła ich) - ale na szczęście zajrzałem, co piszesz... ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Przywitaj się
« Odpowiedź #178 dnia: Maja 29, 2022, 11:08:50 am »
Cytuj
u tak na serio był to nieżyjący już prof. Bogusław Wolniewicz, który wraz z Czesławem Miłoszem, zaliczał Lema do dwóch najważniejszych polskich filozofów drugiej połowy XX wieku.
Znaczy to Wolniewicz Lema i  Miłosza tak zaliczył?
Czy Wolniewicz z Miłoszem tak zaklasyfikowali Lema?
Bo przyznam, nie znam wypowiedzi Miłosza o Lemie.  :-\
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Przywitaj się
« Odpowiedź #179 dnia: Maja 29, 2022, 11:58:18 am »
Cytuj
u tak na serio był to nieżyjący już prof. Bogusław Wolniewicz, który wraz z Czesławem Miłoszem, zaliczał Lema do dwóch najważniejszych polskich filozofów drugiej połowy XX wieku.
Znaczy to Wolniewicz Lema i  Miłosza tak zaliczył?
Czy Wolniewicz z Miłoszem tak zaklasyfikowali Lema?
Bo przyznam, nie znam wypowiedzi Miłosza o Lemie.  :-\
Też mnie te wątpliwości dopadły :D
A-utor chyba jednak miał na myśli, że to Wolniewicz tak sklasyfikował Miłosza i Lema...
W przeciwnym razie kim jest ten drugi? "Najważniejszy polski filozof drugiej połowy XX wieku"? Lem i...? 8)

Dzień dobry A :)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)