Autor Wątek: Z Lema cytaty  (Przeczytany 22808 razy)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Z Lema cytaty
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwca 10, 2017, 10:35:51 am »
Ten cytat trąci myszką i chyba pochodzi z epoki, w której kobiety nie zajmowały się "walką o byt"

Ponadto zdaje się stanowić jakąś trawestację znanego:

"Jeżeli kobieta światowa* mówi „nie” – to znaczy „być może”.
Jeżeli mówi „być może” – to znaczy „tak”.
Jeżeli mówi „tak” – to znaczy, że nie jest kobietą światową.
Jeżeli dyplomata mówi „tak” – to znaczy „być może”.
Jeżeli mówi „być może” – to znaczy „nie”.
Jeżeli mówi „nie” – to znaczy, że nie jest dyplomatą."


* W oryginale mamy tam, po prostu, "lady".

Przypisywanego przez Jerzego Michałowskiego Henry'emu Louisowi Menckenowi (temu od m.in. małpiego procesu i propagowania filozofii Nietzschego w USA):
https://www.britannica.com/biography/H-L-Mencken
https://en.wikipedia.org/wiki/H._L._Mencken

A ostatnio użytego przez Buffetta (co na owego krezusa oskarżenia o seksizm sprowadziło):
http://businessinsider.com.pl/international/warren-buffett-made-an-inappropriate-remark-to-describe-the-logic-behind-a-dollar140/sm259zz
http://www.independent.co.uk/news/business/news/billionaire-warren-buffett-unveils-criticism-for-saying-if-a-lady-says-no-she-means-maybe-cnbc-a7604951.html
« Ostatnia zmiana: Czerwca 10, 2017, 11:18:35 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Z Lema cytaty
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwca 10, 2017, 01:22:33 pm »
Zastanawianie się musi być dość atrakcyjnym zajęciem, ę?
Jeśli to to samo co "myślenie" to, ą?;)
Cytuj
Już  sam nie wiem gdzie się rozjechać. Gdzie wolałbym...
W stronę faktów?
Ten cytat trąci myszką i chyba pochodzi z epoki, w której kobiety nie zajmowały się "walką o byt", tylko domem (nie że dom to nie walka, tylko chłop był od tego co na zewnątrz, a kobita od tego co wewnątrz, nieco odfiltrowana od brutalnej rzeczywistości).
Jasne, że z takiej epoki - niemniej w Rozprawie jest użyty względem kobiet wykształconych: asystentek operującego, uczących Burnsa - czyli wykładających na uczelniach itp.
Bardziej tutaj chodziło o zróżnicowanie emocjonalne (w odbiorze  "inności" Burnsa)  - co raczej jest ponadczasowe - chociaż nie czarno-białe.

I nie ma związku z kobietami mówiącymi "nie", a myślącymi "tak";)
Bliżej temu do tego, co wcześniej Q napisał - o wewnętrznych ograniczeniach.

Dodam tylko, ze to nie jest mój ulubiony cytat z Lema - po prostu wczoraj przyszedł do głowy;)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 10, 2017, 01:27:39 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Z Lema cytaty
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwca 10, 2017, 02:02:24 pm »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
Cytuj
    Już  sam nie wiem gdzie się rozjechać. Gdzie wolałbym...
W stronę faktów?
Niech będzie w stronę faktów. Bezpieczniej  8)
 Co kryje się pod pojęciem "fakt" ?
Wydaje mi się, że niezgoda na zastane fakty to najgłębsza esencja człowieczeństwa. To główny motor rozwoju.
Poza tym zasadnicza nierówność w porzekadle; faceci - fakty, kobiety - niektóre fakty.
A co z związkiem; faceci - niektóre fakty?
Nie wydaje mi się, że owa "niezgoda" to kwestia płci - to raczej kwestia charakteru.
Nie wiem czemu, ale ten cytat pachnie mi brylantyną  :)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 10, 2017, 02:04:53 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Z Lema cytaty
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwca 10, 2017, 02:24:13 pm »
Bliżej temu do tego, co wcześniej Q napisał - o wewnętrznych ograniczeniach.

Że niby ta/ten kto mówi "nie" choć zostaje mu/jej powiedzieć - "tak", może podjąć próbę wieszania się w nieważkości? ;)

Dodam tylko, ze to nie jest mój ulubiony cytat z Lema - po prostu wczoraj przyszedł do głowy;)

Nie trzeba chyba dodawać, że w roli komentarza do określonych forumnych sytuacji? ;)

Niech będzie w stronę faktów. Bezpieczniej  8)
 Co kryje się pod pojęciem "fakt" ?
Wydaje mi się, że niezgoda na zastane fakty to najgłębsza esencja człowieczeństwa. To główny motor rozwoju.

No, to teraz żeś to z moimi jaskiniami zapętlił ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Z Lema cytaty
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwca 11, 2017, 01:11:04 pm »
Nie wydaje mi się, że owa "niezgoda" to kwestia płci - to raczej kwestia charakteru.
Jasne. Dlatego napisałam, ze nie jest to czarno-białe.
W sumie to dziwne - ja powinnam się oburzać, że kobiety zostały postawione w roli histeryczek, które nie akceptują rzeczywistości - a to panowie cytat odsyłają do brylantynowej myszki:)
Ja jakoś tak tego nie odbieram - mężczyźni i kobiety mogliby zostać zastąpieni hasłem "niektórzy ludzie" (przy czym nie chodzi mi o rozwodnienie płci na 78 rodzajów;)).
Chociaż w "Rozprawie" Lem ów płciowy podział uzasadnił tak:
Sieć neuronowa kobiety jest trochę inna niż u mężczyzny; to nie dotyczy inteligencji; zresztą różnica jest tylko statystyczna. Kobiety łatwiej znoszą współistnienie sprzeczności - na ogół tak jest. Nawiasem mówiąc, dlatego mężczyźni głównie tworzą naukę, bo ona jest poszukiwaniem jednego, więc niesprzecznego porządku. Sprzeczność przeszkadza mężczyznom bardziej, więc usiłują ja usunąć, redukując różnorodność do jednolitości.

Wracając do założycielskiego Nexa (skąd Twój cytat?):
 
Cytuj
Co do cytatu, taka mysl odnosnie historii szatana:
Koncepcja wywodzi sie z jednej strony z personifikacji zla, z drugiej z jego uabstrakcyjnienia. Jest tez powiazana nierozerwalnie z pojeciem dobra, jako przejaw obserwowanej dualnosci swiata I natury ludzkiej.
W "Rozprawie" Lem również poruszył ten temat (ten Burns gada momentami jak Golem;) - skąd diabełek:
Człowiek jest istotą doskonale niezborną - to jest nieuniknione jeśli powstawało się tak  jak wy; świadomość to część procesów mózgowych wyodrębniona z nich na tyle, że stanowi subiektywnym odczuciu jedność, ale ta jedność jest złudzeniem introspekcji. Tych innych procesów, które unoszą świadomość jak ocean górę lodową, nie odczuwa się bezpośrednio - one dają o sobie znać czasem tak dobitnie, że świadomość zaczyna ich szukać. Z takiego poszukiwania właśnie powstało pojecie diabła jako projekcja - w świat zewnętrzny - tego, co choć jest i działa w człowieku, w jego mózgu, nie daje się umiejscowić ani tak jak myśl, ani tak jak ręka.

Diabełek z niepoznawalności procesów wewnętrznych? Taka redukcja i ujednolicenie?;)
Tylko dlaczego one mają być złe?
Dualizm...wyglądałby na ten: piekło to innipiekło to ja.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Z Lema cytaty
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwca 11, 2017, 07:25:20 pm »
Cytat jest ze Swiat Na Krawedzi.
Ten, ktory wrzucilas, Olka, mozna zdecydowanie uzyc jaki dopelnienie pierwszego. Przy czym w sukurs filozofii, ktora formuluje takie wnioski,  przychodzi nauka/inzynierka  w postaci badan experymentalnych. Konkretnie 2 doswiadczenia przychodza mi na mysl, poza rozlicznymi przykladami z historii .  Jeden to experyment ze studentami,  kiedy rozdzielono ich na 2 grupy ; straznikow I wiezniow, I drugi kiedy przecietni ludzie mieli razic pradem innych,  ktorzy zle odpowiadali na pytania.  Oba eksperymenty wykazaly,  ze ogromna wiekszosc ludzi jest zdolna do najgorszych rzeczy, byle by okolicznosci byly odpowiednie. To zreszta jest jedna z 2 glownych przyczyn traumy z pola walki ; kiedy dobry,  grzeczny chlopak, patriota I w ogole,  nagle dowiaduje sie o sobie, ze jest potworem,  zdolnym do potwornych potwornosci  :), kiedy okolicznosci mu sie zmieniaja. I co on ma z taka swiadomoscia zrobic? Jak w sobie to pogodzic?  Nie moze, dlatego jego zdrowie psychiczne peka jak banka. Stad tez naturalnym mechanizmem obronnym bedzie powstanie koncepcji zla zewnetrznego. To jest jedna z podstaw koncepcji satana, choc nie jedyna.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Z Lema cytaty
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwca 11, 2017, 07:51:31 pm »
W sumie to dziwne - ja powinnam się oburzać, że kobiety zostały postawione w roli histeryczek, które nie akceptują rzeczywistości - a to panowie cytat odsyłają do brylantynowej myszki:)

Dla mnie - nie. Ty masz do siebie dystans, a my nie jesteśmy seksistami ;).

ten Burns gada momentami jak Golem;)

Owszem, to jest jeden z tych licznych przypadków gdy Lem jakby wypróbowuje jakiś pomysł poddając go kolejnym iteracjom (przykład najbardziej oczywisty - Kontakt bezpośredni*, od iście startrekowych naiwności "Edenu" do "Solaris"/"Niezwyciężonego"/"Fiaska").
I tu np. mamy b. interesujący rozwój od prostego schematu nieludzkiego Rozumu będącego zagrożeniem komiksowo-demonicznym ("Przyjaciel" z 1959), przez sytuację, w której Rozum ten zagraża ludzkości samym swoim istnieniem, lecz właściwym agresorem jest człowiek, owego intelektu twórca, twór nawet na śmierć z biernym spokojem się godzi ("Formuła Lymphatera", 1961), przez "Rozprawę" właśnie (1968), gdzie na jedno regres (bo mamy złego Caldera do unicestwienia, co jest strasznie awanturnicze; może to conradowska marynistyka przedustawna tak się zemściła), na drugie - co robot to inna postawa (co jakby ich podobieństwo do ludzi podkreśla**), w dodatku w końcu głos im oddano - mówią własnymi słowami, nie - mową zależną, w streszczeniach przerażonych Ohydków ;). No i GOLEM na koniec.

* Dla odróżnienia od zdalnego, z "Głosu...".

** Na jedno: można sarkać na taką antropomorfizację i np. telewizyjnego Datę (choć ukazany arcyniekonsekwentnie), albo i  filmowego Asha (też spod tej demonicznej sztancy, ale jego diabolizm dalece bardziej stonowany), nad nią przenosić, na drugie - jest to taki jakby stały tych maszyn awans: potwór -> potwór-mimo-woli -> "człowiek" -> mędrzec nadludzki, którego z podziwem słuchać trzeba. Choć jedno w tym schemacie za constans robi: dobrze się taka koegzystencja nigdy nie kończy (Burns, owszem o współistnieniu mówi, ale na tej zasadzie, że będzie zamaskowany i pojedynczy, więc jakby go nie było - tu pewno nam znów kwestia mistrzowego pochodzenia wróci).

To zreszta jest jedna z 2 glownych przyczyn traumy z pola walki ; kiedy dobry,  grzeczny chlopak, patriota I w ogole,  nagle dowiaduje sie o sobie, ze jest potworem,  zdolnym do potwornych potwornosci  :), kiedy okolicznosci mu sie zmieniaja. I co on ma z taka swiadomoscia zrobic? Jak w sobie to pogodzic?  Nie moze, dlatego jego zdrowie psychiczne peka jak banka.

To jest jeszcze konstatacja dość banalna. Sukces takiej np. "Gry Endera" (o której parę razy gadaliśmy) na tym bazuje, tylko, że tam - choć Card niby udrastycznić chciał dlatego dziecko w centrum fabuły osadził - strasznie ugładzone to wszystko, a potworności poza kadr wypchnięte*.

Są głębsze upadki i gorsze kręgi piekieł. Polecam - choć ekstremalne to doświadczenie - lekturę wspomnień, które spisał Calek Perechodnik, policjant z otwockiego getta, na śmierć czekając. Raz wydawanych pod jakże wymownym tytułem "Czy ja jestem mordercą?", kiedy indziej jako "Spowiedź" (co poniekąd idzie w bliskim Ci kierunku, bo pokazuje, że człowiek czasem potrzebuje z siebie swoje winy może nie zrzucić, ale wyrzucić chociaż, co i powstanie obyczaju spowiedzi tłumaczy).

* Choć zastanawiam się czy wojna to dostateczny powód by demony wynajdować. Tego typu zinstytucjonalizowane mordowanie obrosło tyloma usprawiedliwieniami i uwzniośleniami (i taką dehumanizacją przeciwnika), że mam wrażenie, iż odbierasz je anachronicznie przez pryzmat wrażliwego sumienia człowieka naszych pokojowych czasów. Wystarczy zapoznać się z wypowiedziami różnych ludzi wojny do pamiętników Paska, po anegdotycznie słynne słowa przesłuchiwanych hitlerowców, by zobaczyć, że większości z nich sumienia nie uwierały.

"Ze wszystkich tedy tych zginionych, nie wiem, jeżeliby się który znalazł, któryby nie miał być egzenterowany, a to z tej okazyjej: zbierając chłopi zdobycz na pobojowisku, nadeszli jednego trupa tłustego z brzuchem, okrutnie szablą rozciętym, tak, że intestina z niego wyszły. Więc że kiszka przecięta była, obaczył jeden czerwony złoty; dalej szukając, znalazł więcej: dopieroż inszych pruć, i tak znajdowali miejscami złoto, miejscem też błoto. Nawet i tych, co po lassach żywcem znajdowali, to wprzód koło niego poszukali trzosa, to potem brzuch nożem rozerznąwszy i kiszki wyjąwszy, a tam nic nie znalazszy, to dopiero: „Idźże, złodzieju pludraku, do domu: kiedy zdobyczy nie masz, daruję cię zdrowiem”. Bito i po inszych miejscach Szwedów znacznie w tym roku. Ale gdziem nie był, trudno o tym pisać. Bo ja przez wszystkie wojny tego trzepaczki trzymałem się, Czarnieckiego, i z nim zażywał czasem okrutnej biedy, czasem też i rozkoszy; gdyż właśnie był wódz maniery owych wielkich wojenników i szczęśliwy; sufficit, że po wszystek czas mojej służby w jego dywizyi nie uciekałem, tylko raz, a goniłem — mógłby razy tysiącami rachować. Po prostu wszystka moja służba była sub regimine jego i miła bardzo."

Pasek

"Oficerowie brytyjscy, którzy stawali się coraz bardziej tym poirytowani, narzucili temat obozów koncentracyjnych Bergen-Belsen i Buchenwald. Milch wysłuchiwał tego podśmiechując się, a w pewnym momencie powiedział: Ależ czy panowie nie rozumieją, że to byli wszyscy podludzie – Czesi, Polacy i tak dalej, a nie tacy ludzie jak wy i ja."

"London Exchange Telegraph" z 7 maja 1945 r
« Ostatnia zmiana: Czerwca 11, 2017, 10:19:07 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Z Lema cytaty
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwca 11, 2017, 09:46:28 pm »
Cytuj
Stad tez naturalnym mechanizmem obronnym bedzie powstanie koncepcji zla zewnetrznego. To jest jedna z podstaw koncepcji satana, choc nie jedyna.
Już pędzi ze wsparciem znany semiotyk-ikonolog Robert Langdon który powiąże rytuał pozbywania się zła ze zsię na zewnątrz znany pod nazwą "kozła ofiarnego" z klasycznym przedstawieniem szatana w ikonografie.  :D
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kozio%C5%82_ofiarny

A my tyle złego o nim, który przejął nasze zło, oj nieładnie.
W tym sensie chrześcijańskie zwykłe "grzechów odkupienie" puk puk, odebrało mu robotę. To nie dziwota, że złośliwy... ;)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 11, 2017, 09:48:44 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Z Lema cytaty
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwca 11, 2017, 10:23:24 pm »
W tym sensie chrześcijańskie zwykłe "grzechów odkupienie" puk puk, odebrało mu robotę.


? ::)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Z Lema cytaty
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwca 12, 2017, 04:49:57 pm »
Ten, ktory wrzucilas, Olka, mozna zdecydowanie uzyc jaki dopelnienie pierwszego.
Ale w tym "moim" cytacie nie ma jednoznacznie powiedzianego, że owe niepoznawalne procesy są jakoś nacechowane - np. w kierunku zła.
To Burns nazywa je "diabłem"
Mam tutaj poczucie pewnego przesunięcia:
- z jednej strony religijny dualizm dobra i zła (stąd personifikacja diabelska)
- z drugiej używanie takiego skrótu (nie do końca poprawnego): obce/niepoznane= złe.
Cytuj
Stad tez naturalnym mechanizmem obronnym bedzie powstanie koncepcji zla zewnetrznego. To jest jedna z podstaw koncepcji satana, choc nie jedyna.
Koncepcja zła zewnętrznego kojarzy mi bardziej do wroga, z którym trzeba walczyć albo mu się poddać - niż do mechanizmu obronnego.
Wydaje mi się, że owa figura diabła działa na poziomie ogólniejszym niż jednostkowy mechanizm obronny.
W religii raczej służyła/ służy straszeniu niż usprawiedliwianiu.
Bo diabeł może być odpowiedzialny za wstrzykiwanie zła, ale człek za jego czynienie  - inaczej skąd grzech? Skoro to nie ja - a pan;)
Więc zrzucanie tej odpowiedzialności to poniekąd - w kategoriach religijnych - ta spowiedź (Q), a w kategoriach społecznych: kozioł ofiarny (liv)  i :
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mechanizmy_obronne
Cytuj
Oba eksperymenty wykazały,  ze ogromna wiekszosc ludzi jest zdolna do najgorszych rzeczy, byle by okolicznosci byly odpowiednie
Owszem to klasyka  - te eksperymenty.
Lem to - czynienie czegoś, co wydaje nam się sprzeczne i niemożliwe w stosunku do nas samych  - opisał też w opowiadaniu Hauptsturmfuhrer Koestnitz - opowiadanie nieco naiwne i z tezą,  ale:
W człowieku nie ma dobra, ani zła. Jest tylko rdzeń - i maska. Maska - to humanizm, cnoty, religia, Chrystus, bliźni, dobro, i takie tam faramuszki. A rdzeń, a jądro, a prawda - to zło. A raczej nie zło, ale to, co wy głupcy, złem nazywacie. Wy wszyscy jesteście ślepi na istotę człowieka, jak na kolory. W człowieku jest tylko jedno - ani dobro, ani zło, ale to co przed chwilą wydobyłem doświadczeniem.

Wydobył - w ekstremalnej sytuacji - zabójstwo by ratować własne życie.
Czyli ów diabeł to instynkty - i wtedy tak - figura diabla z personifikacji biologicznych niezmienników.



Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Z Lema cytaty
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwca 12, 2017, 06:26:12 pm »
opisał też w opowiadaniu Hauptsturmfuhrer Koestnitz - opowiadanie nieco naiwne i z tezą

A propos... Zdaje się, że linkowane nie było:
http://magazyn.o.pl/2017/stanislaw-lem-pawel-okolowski-predestynacja-a-wolna-wola/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Z Lema cytaty
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwca 12, 2017, 07:06:34 pm »
opisał też w opowiadaniu Hauptsturmfuhrer Koestnitz - opowiadanie nieco naiwne i z tezą
A propos... Zdaje się, że linkowane nie było:
http://magazyn.o.pl/2017/stanislaw-lem-pawel-okolowski-predestynacja-a-wolna-wola/
Ten art został opublikowany w Odrze - przed opowiadaniem Lema.
Dla porządku trzeba dodać, że tezę o neutralności człeka wypowiada oprawca - a doświadczenie do końca nie udowadnia jego tezy.
Czyli ta opcja trzech typów.
Dlatego napisałam, że nieco naiwne (trzeba jednak wziąć pod uwagę czas w którym powstawało) - bo te typy również się przenikają.
A w opowiadaniu - są właśnie: pod tezę.

Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Z Lema cytaty
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwca 12, 2017, 07:39:44 pm »
Dla porządku trzeba dodać, że tezę o neutralności człeka wypowiada oprawca

Chyba tylko by wyjść naprzeciw roztargnionym i wolno kojarzącym ;), bo to jakby wprost wynika z zacytowanego przez Ciebie:

"to co przed chwilą wydobyłem doświadczeniem."

Któż inny, bowiem, mówiłby w pierwszej osobie, że wydobył (i w ogóle takie eksperymenty na ludziach robił)?

nieco naiwne (trzeba jednak wziąć pod uwagę czas w którym powstawało)

Tak, to jest jeszcze ten młody Lem od prostych recept - nie we wszystkim wszak wymuszonego przez cenzurę - "Obłoku..." i przekonania, że Sekule (kolejny rodzaj diabła - nihilistyczne zwątpienie) z von Kautersem (jak prosto nazwać ten typ demonizmu?) da się przeciwstawić jakieś argumenty-oczywistości.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 12, 2017, 07:59:28 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Z Lema cytaty
« Odpowiedź #28 dnia: Października 16, 2021, 03:08:49 am »
"Być może, w niejakim sensie kardynał du Sauterne wie, że prawdziwy kardynał nie tak się zachowuje, że on pewno wierzy w Boga i raczej nie gwałci indiańskich chłopaczków, służących w komżach do mszy, lecz ponieważ w promieniu czterystu mil nie ma na pewno żadnego innego kardynała, refleksja taka nie doskwiera mu wcale."

"Doskonała próżnia"
"Gruppenführer Louis XVI"

Wydaje się a propos ujawnianych dziś skandali. Ciekawe... Lem przewidział mimo woli McCarricka z Groërem (a poniekąd i Wesołowskiego), czy słyszał coś o jakichś podobnych - wcześniejszych, a nieznanych opinii publicznej* - sprawach? (Bo niektórzy - np. pewien komentator bloga W.O. - znajdują to "raczej" znaczącym.)

* Przynajmniej nieznanych jej wówczas... Przy takim założeniu za ew. pierwowzór mógłby robić Maciel, który - co prawda - hierarchą nie był, ale nie wierzył, gwałcił i molestował na potęgę, i działał w Ameryce Łacińskiej, stanowiąc znaczącą postać tamtejszego K.K.. Pytanie - skąd Mistrz mógłby słyszeć już wtedy o jego winach?
« Ostatnia zmiana: Października 16, 2021, 12:15:34 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Z Lema cytaty
« Odpowiedź #29 dnia: Kwietnia 22, 2023, 04:48:09 pm »
Z refleksem arcywątpliwym, ale - skoro strona istnieje nadal (co mnie cieszy, niech ludzie czytają) - muszę zwrócić uwagę, że polska wersja cytatu do poprawki:
https://roklema.pl/dzien-303/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki